Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Na sygnale

22 lipca 2021 r.
14:21

Jest fatalnie. Policjanci bez szkoleń patrolują drogi

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Polskie drogi należą do najbardziej niebezpiecznych w Europie. Ich użytkownicy są trzykrotnie bardziej narażeni na śmierć niż osoby przemieszczające się po Norwegii lub Szwecji. Tak ponure wnioski płyną z najnowszego sprawozdania Najwyższej Izby Kontroli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ostatnim dziesięcioleciu w wypadkach drogowych życie traciło w naszym kraju średnio osiem osób dziennie. – Co roku na polskich drogach ginie blisko 3 tys. osób, rannych zostaje około 30 tys. osób, a straty spowodowane wypadkami szacowane są na ponad 56 mld zł rocznie – informuje Najwyższa Izba Kontroli. Według NIK w Polsce brak „kompleksowej i systemowej wizji polityki państwa ukierunkowanej na przeciwdziałanie zagrożeniom w ruchu drogowym”. Rozmaitym deklaracjom nie towarzyszą wystarczające działania.

Lista błędów

Izba krytykuje m.in. małą skuteczność egzekwowania prawa, w tym surowości i nieuchronności kary. Mandaty, jak twierdzi NIK, są u nas niezbyt dotkliwe. Gdy w 2003 r. wprowadzano taryfikator, maksymalna dozwolona wartość mandatu wynosiła 63 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie to już tylko 18 proc. płacy minimalnej.

Zbyt szybka jazda przeważnie uchodzi u nas na sucho, czemu sprzyja brak fotoradarów. W Polsce na koniec roku 2020 zainstalowanych było tylko 485 urządzeń pomiarowych, co daje około 1,6 urządzenia na 1 tys. kilometrów kwadratowych kraju. Tymczasem w Belgii na taką samą powierzchnię przypada 37 urządzeń, a w Niemczech 10.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli fotoradarów powinno być więcej, przy drogach należy stawiać maszty ze skrzynkami na urządzenia rejestrujące, które byłyby tam umieszczane raz na jakiś czas. Według NIK zasadne jest zniesienie w pewnych sytuacjach (np. w obszarze zabudowanym) obowiązku stawiania znaków informujących o automatycznej kontroli prędkości. Izba wnioskuje również o możliwość rejestrowania przekroczeń prędkości przez inteligentne systemy transportowe.

Policja

Według Najwyższej Izby Kontroli policja zbyt dużą wagę przykłada do karania pieszych, chociaż większość wypadków z ich udziałem nie była ich winą. – Piesi w sposób nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do zagrożenia, które powodowali, objęci byli działaniami represyjnymi ze strony policji – czytamy w sprawozdaniu NIK.

Do służby na drogach wciąż kierowani są policjanci, którzy nie przeszli odpowiedniego przeszkolenia (w skali kraju to jedna trzecia funkcjonariuszy drogówki). Policja posługiwała się też alkomatami, które nie zostały poddane obowiązkowemu kalibrowaniu lub wzorcowaniu. – Mogło to mieć negatywny wpływ na wyniki pomiarów, a w przypadku urządzeń wykorzystywanych do celów dowodowych na ważność pomiaru – twierdzi Izba.

W Polsce szwankuje też nadzór nad szkoleniem i sprawdzaniem umiejętności kierowców. – Wystąpiły przypadki przeprowadzania egzaminów przez egzaminatorów, którzy nie spełniali wymagań dotyczących posiadania orzeczeń lekarskich i psychologicznych – pisze NIK w swym raporcie. Ma również zastrzeżenia do nadzoru nad badaniem stanu technicznego pojazdów. – Na stanowiskach diagnosty mogły pracować osoby, które nie uczestniczyły w okresowych kursach doszkalających lub były skazane za przestępstwa przeciw wiarygodności dokumentów.

Polskie drogi

Stan szos, co nikogo nie zdziwi, raczej nie zachwyca. Nawet w sieci dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad aż 40 proc. było pod koniec 2020 r. „w stanie złym lub niezadowalającym”.  – Dużo gorsza sytuacja panuje na trasach niższych kategorii, które stanowiły ponad 95 proc. całości dróg publicznych w Polsce – zauważa NIK. Nie podaje jednak liczb obrazujących tę mizerię, bo brakuje baz danych. – Pomimo, że każdy samorząd powinien posiadać takie dane z terenu, którym administruje, to nie ma możliwości ich prostego zebrania i porównania, a tym samym utrudnione może być chociażby oszacowanie potrzeb finansowych na niezbędne prace remontowe.

Izba wzięła pod lupę również mosty i przepusty. Także tutaj jest źle. – Bardzo duża część skontrolowanych obiektów, za które odpowiadały jednostki samorządowe, była w stanie niepokojącym, niedostatecznym lub przedawaryjnym. Szczególnie zła sytuacja miała miejsce w przypadku zarządców na szczeblu powiatowym, gdzie żaden skontrolowany obiekt tego typu nie osiągnął stanu zadowalającego.

Poza tym oznakowanie polskich dróg w wielu miejscach jest niezgodne z przepisami. Co czwarte sprawdzone przejście dla pieszych jest oznakowane niezgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu.
Problemem jest także to, że Polacy niewiele wiedzą o udzielaniu pierwszej pomocy: 67 proc. mówi, że umie to robić, ale tylko 19 proc. jest tego pewnych. Poza tym zespoły ratownictwa medycznego mają kłopoty z dotarciem na miejsce wypadku (NIK upomina się o rozbudowę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego), brakuje też kompleksowej pomocy ofiarom w leczeniu i rehabilitacji.

Megaraport

NIK nie po raz pierwszy bije na alarm, obszerny raport sporządziła również siedem lat temu, ale zawarte w nim zalecenia niekoniecznie doczekały się realizacji. Przykładem jest chociażby wniosek, że należy połączyć policję i Inspekcję Transportu Drogowego. – Zaawansowane prace w tym kierunku zostały zaniechane bez wskazania przyczyn – zauważa NIK.

W Polsce, jak ocenia NIK, brak jednej instytucji, która całościowo odpowiadałaby za bezpieczeństwo na drogach, bo dziś odpowiedzialność jest mocno rozproszona, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. Izba oczekuje stworzenia nowej instytucji, umocowanej ustawowo.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!