

Wszyscy w Polsce znają gniazdo sokołów na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie i podglądają życie lubelskich sokołów. W Chełmie natomiast można podglądać ich braci mniejszych - pustułki, które również wychowują pisklęta.


W Cementowniach Cemex w Chełmie i Rudnikach rozpoczął się nowy sezon lęgowy pustułek. W skrzyniach lęgowych zamontowanych na terenie zakładów pojawiły się już pierwsze pisklęta. Dzięki monitoringowi online każdy może na żywo obserwować, jak rozwija się nowe pokolenie tych drapieżnych ptaków.
U rodziny Betonowskich możemy podziwiać już 5 puchatych piskląt, natomiast Cementowscy jeszcze wysiadują 5 jajek, z których niedługo wyklują się młode pustułki.
Pustułki pod czujnym okiem kamer
Na początku kwietnia samica pustułki złożyła pierwsze jajo w skrzyni lęgowej umieszczonej na wieży wymienników ciepła w Cementowni Rudniki. Co ciekawe, zrobiła to dokładnie tego samego dnia co w ubiegłym roku. Jak zaznaczają przedstawiciele Cemex, to już trzeci sezon lęgowy pary pustułek – nieformalnie nazywanej Rodziną Kruszywowskich – w tej lokalizacji.
Obserwacja piskląt i dorosłych ptaków możliwa jest dzięki całodobowej transmisji na YouTube. Monitoring nie tylko umożliwia dokumentowanie kluczowych momentów sezonu lęgowego, ale także dostarcza cennych danych ornitologicznych.
Konkurs dla pasjonatów ptaków
W tym roku Cemex po raz trzeci organizuje konkurs „Podpatrzone u pustułek!”. Miłośnicy przyrody mogą przesyłać zrzuty ekranu, nagrania wideo lub prezentacje z najciekawszymi ujęciami z gniazd. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody wspierające ich ornitologiczną pasję. Konkursowi patronuje Dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
– Dzięki prowadzonemu monitoringowi zbieramy wiele informacji o zachowaniach pustułek – mówi Anna Maciąg, koordynatorka projektu ochrony ptaków w Cemex Polska. – Możemy analizować m.in. schematy karmienia, aktywność dobową oraz nieznane wcześniej zachowania, które mogą się zmieniać w związku z przekształceniami środowiska.
Ochrona gatunku od ponad dekady
Cemex realizuje projekt ochrony pustułek od 2011 roku. W tym czasie w cementowniach w Chełmie i Rudnikach powstało łącznie 14 miejsc lęgowych, z czego sześć zostało wyposażonych w kamery. Transmisje z trzech z nich dostępne są publicznie online w serwisie youtube, dzięki czemu projekt ma także walor edukacyjny.
W realizację przedsięwzięcia zaangażowany jest również dr Bartosz Janic z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Łódzkiego, który sprawuje opiekę naukową nad pisklętami i zajmuje się ich obrączkowaniem.

