

Płyn micelarny jest powszechnym środkiem stosowanym do demakijażu i oczyszczania skóry, ceniony za swoją skuteczność i delikatność. Jego unikalna formuła oparta na micelach pozwala na efektywne usuwanie zanieczyszczeń bez konieczności intensywnego pocierania skóry. Zastanawiasz się, czy produkt ten nadaje się do codziennego oczyszczania oczu? Poznaj odpowiedź na to pytanie!

Charakterystyka i działanie płynu micelarnego
Płyn micelarny zawdzięcza swoje właściwości oczyszczające micelom – maleńkim sferycznym strukturom, które powstają, gdy cząsteczki surfaktantów gromadzą się w roztworze wodnym. Każda micela ma hydrofilową (lubiącą wodę) warstwę zewnętrzną i hydrofobowy (odpychający wodę) rdzeń. Po nałożeniu na skórę micele wyłapują i przyciągają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, co jednocześnie nie wymaga agresywnego pocierania skóry, aby ją dokładnie wyczyścić.
Coraz więcej mówi się o wpływie płynów micelarnych na oczy. W końcu makijaż nakładany jest także na rzęsy i powieki. Powierzchnia oczu składa się z rogówki (przezroczystej przedniej powierzchni) i spojówki (błony śluzowej pokrywającej białą część oka i wewnętrzną stronę powiek). Obie struktury są niezwykle wrażliwe i wymagają skrupulatnej pielęgnacji, aby utrzymać optymalny stan zdrowia.
Czy płyn micelarny nadaje się do oczyszczania powiek?
Odpowiednio dobrany płyn micelarny może być produktem stosowanym do oczyszczania okolic oczu. Zawartość miceli w składzie pozwala skutecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia, resztki kosmetyków czy nadmiar sebum, a więc jest to produkt skuteczny w swoim działaniu. Jeśli zdecydujesz się stosować płyn micelarny do zmywania makijażu oczu, powinieneś zadbać o wybór odpowiedniego produktu.
Zdecyduj się na płyn micelarny, który posiada bezpieczny i łagodny skład, minimalizując ryzyko powstawania podrażnień. W szczególności należy zwrócić uwagę na to, by płyn micelarny nie zawierał:
-
konserwantów,
-
substancji zapachowych,
-
alkoholu,
-
parabenów.
Stosowanie produktu przetestowanego pod kątem wpływu na oczy może mieć duże znaczenie dla Twojego komfortu.
Musisz jednak pamiętać, że płyny micelarne są przeznaczone do stosowania na powiekach. Choć producenci uwzględniają scenariusz, w którym produkt dostanie się do oka, to bezpośrednia i celowa aplikacja płynu do oczu zdecydowanie nie jest wskazana.
Jak wybrać odpowiedni dla oczu płyn micelarny?
Dla osób z wrażliwymi oczami lub stosujących soczewki kontaktowe lepszym wyborem będą płyny micelarne o neutralnym pH (zbliżonym do naturalnego pH łez, czyli około 7,0-7,4). Informacja o pH produktu rzadko znajduje się na opakowaniu, ale można ją często znaleźć na stronach producentów.
Płyn micelarny, który ma być stosowany w okolicach oczu, powinien również być przebadany zarówno dermatologicznie, jak i okulistycznie. Jeśli Twoje oczy są wrażliwe, cierpisz na jakieś choroby oczu lub nosisz soczewki kontaktowe – pamiętaj, by uwzględnić to podczas wyboru odpowiedniego produktu. Producenci preparatów okulistycznych także posiadają w swojej ofercie płyny micelarne, które odpowiadają specyficznym potrzebom delikatnej skóry oczu – za przykład może tutaj posłużyć Blephasol płyn.
Płyn micelarny powinien zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb danej osoby. Każda skóra ma nieco inne preferencje i toleruje inne produkty dermatologiczne. Dodatkowo należy uwzględnić ryzyko ewentualnych alergii czy nadwrażliwości, a są to kwestie w dużej mierze indywidualne. To właśnie dlatego tak ważne jest, by szukać produktu ściśle dopasowanego do własnych potrzeb.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/74057,Blephasol-roztwor-do-higieny-powiek
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/73988,kontaktowe-zapalenie-powieki-i-spojowek
https://bibliotekanauki.pl/articles/103471
