Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Z Katarzyną Bujakiewicz porozmawialiśmy o początkach jej kariery. Zapytaliśmy o najlepszą radę jaką otrzymała od reżysera, jaka jest różnica w przygotowaniu się do roli w filmie i teatrze oraz czy czuje się spełnioną aktorką. Zobacz też jak poradziła z naszymi pikantnymi przekąskami: cayenne, chili, habanero.
Gdzie powstanie droga, a gdzie chodnik czy oświetlenie – o inwestycjach w poszczególnych dzielnicach Lublina w nowym programie "Wtorek na dzielni" pytamy dyr. Grzegorza Malca, szefa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.
Poniedziałkowym gościem Dziennika Wschodniego jest wiceminister edukacji Joanna Mucha. Rozmawiamy o nowym, "obciętym" programie nauczania, nowych przedmiotach, na jakie uczęszczać będą najmłodsi, a także o tym, jak ministerstwo zamierza pomóc dzieciom w spektrum autyzmu i ich rodzicom. Zachęcamy do wysłuchania odpowiedzi na wszystkie sześć pytań, jakie usłyszała minister Joanna Mucha od Katarzyny Nastaj.
Jesień i dynia kojarzy nam się z jednym – dyniowym latte z kawiarni. Jednak w kuchni ma o wiele więcej zastosowań i nadaje się zarówno do dań na słodko jak i na słono.
Czy na Wszystkich Świętych potrzebny będzie parasol, a może ciepła kurtka i czapka? O tym powiemy w naszej prognozie pogody przygotowanej przez dr. Krzysztofa Siwka z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS.
Uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem wyjątkowym dla wszystkich chrześcijan. Ale czy tylko dla nich? Jakie podejście powinniśmy mieć tego dnia? Jak się przygotować duchowo? Jakie podejście powinniśmy mieć do halloween? Na wszystkie te pytania w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi odpowie ksiądz Paweł Saran.
Gościem Dziennikowego Lustra jest kobieta wyjątkowa, medioznawczyni i politolog, postać która od lat kształtuje polską naukę i kulturę. Wielokrotnie nagradzana prof. Iwona Hofman.
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych już wkrótce. Jak zmiany w Białym Domu mogą przekładać się na lokalne realia? Szanse kandydatów na zwycięstwo, ich podejście do polityki wewnętrznej i zagranicznej oraz to, co ważne dla nas w tych wyborach przybliża nasz dzisiejszy gość programu Dzień Wschodzi prof. Andrzej Podraza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Gościem programu (Nie)Wyparzona Gęba był Krzysztof Cugowski. Zobacz które pikantne kulki przypadły mu do gustu: cayenne, chili, buldak, a może carolina reaper. W rozmowie zapytaliśmy o jego muzyczne początki, jakim był uczniem gdy chodził do szkoły oraz o nową płytę "Wiek to tylko liczba".
Fake newsy stały się istotnym problemem współczesnego społeczeństwa, siejąc dezinformację i wpływając na opinie publiczne. Dr Ilona Dąbrowska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie tłumaczy, jakie zagrożenia wiążą się z szerzeniem fałszywych informacji oraz jak istotna jest rola factcheckingu w walce z tym zjawiskiem.
Gościem poniedziałkowego programu „Dzień Wschodzi” jest asp. Renata Szpakowska z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. W rozmowie poruszymy kluczowe kwestie związane z bezpieczeństwem w okresie Wszystkich Świętych. Aspirant Szpakowska podzieli się z nami cennymi wskazówkami, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na cmentarzach, na drogach oraz w okolicach miejsc kultu. Opowie także o działaniach policji, które mają na celu zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa odwiedzającym groby, a także o konsekwencjach jazdy na „podwójnym gazie”.
Do wypadku doszło rano na al. Witosa w Lublinie. Auto zjechało z drogi i dachowało. Jeden z pasażerów został przewieziony do szpitala.
Jak nam się może wydawać jabłka nadają się nie tylko do szarlotki. A w wyrafinowany sposób podawano je już na królewskich stołach
Radiologia, hematologia, położnictwo czy stomatologia? Studenci Uniwersytetu Medycznego mogą wybierać spośród 113 kół naukowych.
Jaka będzie pogoda na Lubelszczyźnie podczas rozpoczynającego się właśnie weekendu? Rano możemy spodziewać się mgieł i niskich temperatur. Podczas dnia sporo słońca, a dzięki wyżowi - może zrobić się ciepło.
Dzisiejszym gościem programu Dzień Wschodzi jest posłanka z Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Gromadzka. Rozmawiamy o jej ostatnich działaniach, sytuacji na granicy, bezpieczeństwie regionu i pomysłach na zabezpieczenie obywateli przed zagrożeniami - nie tylko wojennymi. Dodatkowo komentujemy bieżącą sytuację polityczną w Sejmie i koalicji rządzącej.
Czym są? Jak mogą wpłynąć na życie nasze i otaczającego nas społeczeństwa? Organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia - wszystko co musicie o nich wiedzieć, aby wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać na korzyść naszego otoczenia. Kto może działać i kiedy najlepiej założyć stowarzyszenie? To kolejne z pytań, na które odpowiada radca prawny dr Krzysztof Księski w programie Dzień Wschodzi.
Lubelski sanepid obserwuje niepokojący wzrost zachorowań na krztusiec. W 2023 roku w naszym regionie odnotowano 11 przypadków, natomiast w tym roku, tylko do 15 października zachorowały aż 533 osoby, a 117 było hospitalizowanych. W kolejnym programie z cyklu Dziennik dla Zdrowia powiemy, czy grozi nam epidemia krztuśca, jak odróżnić go od zwykłego przeziębienia i kto jest szczególnie narażony na zakażenia.
Rak piersi to choroba groźna i coraz popularniejsza, ale jednocześnie taka, którą można leczyć bardzo skutecznie. Dlatego ważne jest, aby regularnie się badać. Taką możliwość zapewnia zbliżający się wielkimi krokami Breast Fest, czyli festiwal świadomości raka piersi. Skierowany głównie do kobiet, ale jak mówią organizatorzy, całe rodziny znajdą coś dla siebie. W tę sobotę warto połączyć przyjemne z pożytecznym i udać się do Centrum Spotkania Kultur. O szczegółach tego wydarzenia oraz istocie badań pod kątem raka piersi rozmawiamy z dr n. med. Zuzanną Pelc z Uniwersytetu Medycznego.
Gościem programu (Nie)Wyparzona Gęba był Mateusz Ziółko. Zdradził kiedy możemy spodziewać się jego nowego album oraz kiedy ukaże się najnowszy singiel. Powiedział też co robi w wolnym czasie i co dały mu programy talent show.
Jak fundusze europejskie mogą pomóc w prowadzeniu działalności? Jak je zdobyć? O tym procesie opowiada w programie Dzień Wschodzi Dyrektor Dep. Produktów i Procesów Kredytowych w Banku Pekao S.A. Dominika Byrska.
Solbet to nie tylko marka – to symbol jakości i trwałości w polskim budownictwie. Od prawie 65 lat firma buduje swoją pozycję w branży. Dzięki połączeniu nowoczesnych technologii i wieloletniego doświadczenia, Solbet dostarcza produkty, które sprawiają, że Twoje marzenia o solidnym i ciepłym domu stają się rzeczywistością.
Dzień Wschodzi z pytaniem na "6". Dzisiejszym gościem Dziennika Wschodniego jest lubelski radny Marcin Wroński. Czy już przyzwyczaił się do politycznego stylu życia? Jakie ambitne plany mają dla dworca północnego miejscy radni? Na te i na inne pytania odpowiada radny. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Co wiadomo na temat pradziejów naszego regionu? Kim byli jego pierwsi mieszkańcy? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi, zwiedzając ekspozycję archeologiczną Śladami Przeszłości. Najdawniejsze Dzieje Ziemi Lubelskiej. W pełni multimedialna, największa na Lubelszczyźnie stała ekspozycja archeologiczna została udostępniona zwiedzającym w 2013 roku. Muzeum prezentuje na niej ponad 3100 wyselekcjonowanych zabytków archeologicznych z naszego regionu z czasów pomiędzy latami 200 000 p.n.e. a 1250 rokiem n.e. Są one eksponowane według klasycznego podziału na trzy epoki, wyraźnie zróżnicowane na wystawie poprzez zastosowane środki wyrazu plastycznego, w tym kolorystykę. Najważniejsze zagadnienia dotyczące pradziejów oraz wczesnego średniowiecza przedstawiono w blokach problemowych. Oryginalnym zabytkom towarzyszą specjalnie stworzone na potrzeby wystawy prezentacje multimedialne, w tym filmy i animacje, których łączna długość wynosi ponad godzinę. Opowiadają one o pradziejowych procesach wytwórczych, rytuałach pogrzebowych, najciekawszych zabytkach i stanowiskach archeologicznych.
Pokrzywa – w dzieciństwie nasz największy wróg. Jak się okazuje, pokrzywa, podobnie jak inne zioła ma wiele właściwości zdrowotnych.