Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył dzisiaj akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród kilkudziesięciu nowych profesorów nie zabrakło przedstawicieli lubelskich uczelni: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki.
Tegoroczny Zjazd Absolwentów jest wyjątkowy, ponieważ organizowany w ramach obchodów 80-lecia istnienia uczelni. Zobaczcie, co czekało na uczestników.
Zdaniem ekspertów to jest „biała plama w historii Polski”. Śledztwo w sprawie zostało umorzone, ale KUL przypomina, co się stało 70 lat temu.
Po raz drugi w historii uczelnie wyższe w Lublinie tworzące Związek Uczelni Lubelskich: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Medyczny, a także Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wspólnie rozpoczęły nowy rok akademicki.
Samorząd Kraśnika zrobił pierwszy krok w kierunku super frajdy dla przedszkolaków. Burmistrz Krzysztof Staruch podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej modernizacji starej sali gimnastycznej przy Zespole Placówek Oświatowych (ZPO) nr 2 i jej adaptacji na potrzeby dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5.
W dobie komunikacji online, w której słowa często zastępują twarze, umiejętność efektywnego porozumiewania się staje się kluczowa. Profesor Paweł Nowak, ekspert w dziedzinie komunikacji, w naszej najnowszej rozmowie porusza istotne kwestie dotyczące języka używanego przez nas na co dzień w internecie oraz wpływu, jaki ma on na nasze relacje i umiejętność codziennego porozumiewania się.
To wyjątkowy rok dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia obchodzi swoje 80-lecie. Na początku roku akademickiego przygotowano kulminację i wielką konferencję naukową. W programie wiele gwiazd.
W wieku 76 lat dzisiaj w nocy zmarł w Lublinie prof. Zdzisław Targoński, były rektor Akademii Rolniczej, a później Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz wieloletni prezes AZS Lublin. Społeczność akademicka oraz sportowa, a także władze miasta żegnają w mediach społecznościowych wybitnego naukowca, działacza i społecznika.
W wieku 76 lat dzisiaj w nocy w Lublinie zmarł prof. Zdzisław Targoński, były rektor Akademii Rolniczej, a następnie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i prezes AZS Lublin, klubu środowiskowego, z którym związany był przez ponad 60 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek (27 września) o godz. 12 na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.
19 byłych i obecnych pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej znalazło się wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2023 roku w rankingu opublikowanym przez wydawnictwo Elsevier.
Uczniowie najpierw napisali projekt, a później zorganizowali festyn dla całej społeczności VII LO w Lublinie. Tu każdy mógł się wykazać.
Uczniowie VI LO w Lublinie wzięli udział w Rajdzie Rowerowym Śladami Sokolników. W tle pamięć o przeszłości, edukacja i dobra zabawa.
Nowoczesne inkubatory i pasze z pradawnych zbóż – to tylko niektóre tematy, które są poruszane podczas 3-dniowego spotkania. Chodzi o dobrostan zwierząt, ale też satysfakcję hodowców i producentów.
Impreza na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur przyciągnęła młodszych i starszych miłośników nauki. „To atrakcyjny sposób na przemycenie wiedzy” – twierdzą rodzice.
Lubelskie uczelnie ponownie jednoczą siły w celu propagowania nauki. Rusza XX Lubelski Festiwal Nauki. W tym roku głównym organizatorem jest Uniwersytet Medyczny, dlatego w programie Dzień Wschodzi gościmy dr n. med. Monikę Jakubiak-Hulicz właśnie z tej uczelni.
Informacje dobre są takie, że remont Domu Studenckiego nr 1 Politechniki Lubelskiej dobiegł już końca i z nowym rokiem akademickim 250 miejsc będzie do dyspozycji studentów, w dodatku w takiej samej cenie co przed rokiem. Złe, że wszystkie miejsca, blisko 600, które przygotowała dla zamiejscowych żaków techniczna uczelnia w Lublinie są już zarezerwowane!
Prawie 2 tys. wydarzeń dla dużych i małych, wszystkie uczelnie w Lublinie i wielki naukowy piknik. To wszystko co czeka nas podczas jubileuszowej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.
Lubelska Akademia WSEI podpisała porozumienie z Fundacją Lublin GameDev oraz firmą PoligonStudio. Ma to być nowy etap współpracy na rzecz rozwoju branży gier komputerowych w regionie.
Trwają już zapisy na wydarzania XX edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki – największej cyklicznej imprezy, upowszechniającej naukę na Lubelszczyźnie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku gospodarzem będzie Uniwersytet Medyczny.
Dzisiaj w Lublinie, Zamościu i na Roztoczu rozpoczęła się trwająca tydzień 30. jubileuszowa międzynarodowa konferencja naukowa „The Permanent European Conference for the Study of the Rural Landscape” (PECSRL 2024). Na konferencji będą gościć naukowcy nie tylko z Polski.
Kosmos intryguje i ciekawi wszystkich. W piątkowy wieczór będzie można popatrzeć na niego z bliska.
Była pierwszą kobietą, która uzyskała licencjat nauk fizycznych i matematycznych na Sorbonie, była pierwszą kobietą profesorem Sorbony, była pierwszą kobietą i jedną z 4 osób, którym dwukrotnie przyznano Nagrodę Nobla Była pierwszą kobietą która zrobiła prawo jazdy, która przełamywała konwenanse i stereotypy, walczyła o prawa kobiet. A u szczytu sławy, po drugiej nagrodzie Nobla wybijano jej szyby w oknach i chciano wypędzić z Francji. Musiała chronić się u przyjaciółki.
Miasto Chełm, jako jedno z czterech samorządów, zostało zaproszone do współpracy w ramach projektu mającego na celu wzmacnianie kontaktu między samorządami, a mieszkańcami.
Do kolegium rektorskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II dołącza prorektor ds. kształcenia. Rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski na to stanowisko powołał ks. dr hab. Jarosława Jęczenia. - Przed nami zadanie: mistrz-uczeń w świecie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji - mówi ks. Jęczeń.
Powietrze zanieczyszczone nie tylko na zewnątrz. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej wzięli pod lupę jakość powietrza w pomieszczeniach, m.in. w lubelskich szkołach. Jak wypadły?