Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 września 2024 r.
19:11

Co jest ważniejsze – serce czy mózg? Tego dowiemy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki

0 A A
(fot. PM)

Prawie 2 tys. wydarzeń dla dużych i małych, wszystkie uczelnie w Lublinie i wielki naukowy piknik. To wszystko co czeka nas podczas jubileuszowej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie w 1920 projektach będą mogły uczestniczyć osoby wybierające się na Lubelski Festiwal Nauki. Tegoroczna, jubileuszowa edycja potrwa od 14 do 20 września. Do udziału zaprasza Uniwersytet Medyczny w Lublinie – tegoroczny organizator oraz uczelnie współorganizujące – Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska, a także Miasto Lublin. Warto podkreślić, że Lublin jest jedynym miastem w Polsce, który w strategii rozwoju miasta wpisane ma wsparcie akademickości.

XX edycja festiwalu zostanie rozpoczęta oficjalną galą w Teatrze Starym już w sobotę 14 września, a dzień później odbędzie się Lubelski Piknik Naukowy. Jak podkreślają organizatorzy, to wydarzenie nie jest skierowane tylko do naukowców, ale także dzieci, dorosłych oraz seniorów.

– Nasza uczelnia jest jedną z najstarszych w Polsce, która zainicjowała w ogóle ideę festiwalu naukowego. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie samym festiwalem, ale także udziałem w projektach. W odniesieniu do ubiegłego roku mamy ponad 200 zgłoszonych projektów więcej. Już w tej chwili mamy zarejestrowanych ponad 40 tys. uczestników – mówił prof. Jarosław Dudka z Uniwersytetu Medycznego.

W projektach i wydarzeniach towarzyszących każdy znajdzie coś dla siebie. Każda uczelnia przygotowała specjalne wydarzenia praktycznie z każdej dziedziny, które zainteresują dużych i małych.

Uniwersytet Medyczny

Już podczas Lubelskiego Pikniku naukowego zorganizowane zostaną zawody o puchar „Mistrza Resuscytacji LFN”. Dzień później, czyli w poniedziałek 16 września spróbujemy poznać odpowiedź na najważniejsze w filozofii pytanie – Co jest ważniejsze? Mózg czy serce? Udział w podczas festiwalu swoje wykłady wygłoszą dwaj znakomici specjaliści – prof. dr hab. Konrad Rejdak opowie ”Czy nowe technologie mogą naprawić mózg”,  natomiast  prof. Bartosz Kondracki opowie jak żyć „W dobrym rytmie z własnym sercem”. Oprócz tego dowiemy się jak żyć długo i szczęśliwie oraz jak emocje nami rządzą.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Jak nazwalibyście swoją lodziarnię nawiązując do bajek Walta Disneya? Co Shrek może powiedzieć przed sądem o tolerancji i byciu innym niż wszyscy? Ukryjemy się wraz ze smerfami przed Gargamelem? A może jaką muzykę do ślubu mogą wybrać Shrek i Fiona? Na wydziale filozofii dowiemy się co ma Darwin do miłości. KUL zaprasza w bajkową podróż po świecie nauki!

Politechnika Lubelska

Uczelnia „inżynierów” pokaże najmłodszym , że nie tylko wujek Google zna odpowiedzi na wszystkie pytania i w jaki inny sposób można je znaleźć. Będziemy mogli obejrzeć się na kamerze termowizyjnej oraz zbudować robota. Ale chyba największą atrakcją będzie Escape Room: Tajemnica Efektywności Fabryki Czekoladek. Nazwa zachęca, a podczas projektu koordynatorzy pokierują nas w stronę matematyki, statystyki oraz logicznego myślenia.

Uniwersytet Przyrodniczy

UP wychodzi naprzeciw dużym i małym. Blisko 450 projektów skierowanych do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz dorosłych i seniorów. Uczniowie mogą wybrać się na warsztaty z genetyki sądowej, zobaczyć sztukę w wykonywanych mikrobiologicznych posiewach oraz dowiedzieć się czy zarywanie nocek jest dobre przy przyswajaniu nauki. Seniorzy poznają strategie Walta Disneya podczas budowania wsi tematycznych i dowiedzą się, czy żywność kosmiczna jest dla nich zdrowa.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Jubileuszowa edycja LFN połączona jest z obchodami 80-lecia uniwersytetu. UMCS dla odwiedzających przygotował 350 projektów wśród których znajdziemy te nawiązujące do patronki uczelni, muzyki, sztuki oraz archeologii. W programie warsztaty robienia popularnych „glutków” lub inaczej zwane slime, archeologii eksperymentalnej czy dowiemy się o tajemnicach zawodu komornika sądowego.

Pełen program dostępny jest na stronie internetowej Lubelskiego Festiwalu Nauki. Tam znajdziemy wszystkie wydarzenia, ich opisy oraz możliwość zapisania się na nie. Na wielu są jeszcze wolne miejsca, a jeśli nie – warto skontaktować się z koordynatorem i zapytać się o możliwość utworzenia dodatkowego terminu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szalony mecz na PGE Narodowym. Polska remisuje z Chorwacją

Szalony mecz na PGE Narodowym. Polska remisuje z Chorwacją

Bardzo ciekawy i pełen dramaturgii mecz na PGE Stadionie Narodowym. W ramach czwartej serii gier Ligi Narodów UEFA reprezentacja Polski zremisowała z Chorwacją 3:3

Biegiem ku wolności – w ten sposób Chełmianie zamierzają upamiętnić niepodległość Polski.
11.11.11.11

5 albo 10 kilometrów dla upamiętnienia niepodległości

Chełmski Bieg Niepodległości: 11 listopada, punktualnie o godzinie 11:11 zawodnicy wyruszą na trasę poprowadzoną ulicami miasta

Filip Luberecki tym razem wyszedł w podstawowym składzie
Elite League

Filip Luberecki znowu wystąpił w reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni lepsi od Turcji

W trzecim meczu Elite League reprezentacja Polski pokonała Turcję 4:2. To pierwsza wygrana Biało-Czerwonych w tych rozgrywkach po wcześniejszych porażkach z Portugalią i Niemcami. Tym razem w podstawowym składzie naszej drużyny pojawił się zawodnik Motoru Lublin Filip Luberecki. Lewy obrońca spędził na boisku 85 minut.

Kampania edukacyjna #azbadajto została zainaugurowana w zeszłym roku
#azbadajto
17 października 2024, 17:00

Zamość na różowo. Razem dla zdrowia kobiet

Im większa będzie świadomość, tym więcej kobiet zdecyduje się zbadać i tym więcej zyska szanse na wyleczenie, jeśli okaże się, że chorują na nowotwór piersi. Temu służy edukacyjna kampania #azbadajto, która po raz drugi wystartowała w Zamościu. Jednym z jej elementów jest planowane na czwartek spotkanie

Nauczyciele świętują, wspominają i odbierają medale
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
galeria

Nauczyciele świętują, wspominają i odbierają medale

Dzień Edukacji Narodowej: z okazji święta w całym województwie uhonorowano 445 nauczycieli i dyrektorów szkół.

Heavy Metal w natarciu
20 października 2024, 18:00
film

Heavy Metal w natarciu

Heavy Attack powraca do Lublina! W nowym miejscu (Klub Muzyczny CSK), z nowym wystrojem ale to, co się nie zmieniło, to ten sam, stary, dobry heavy metal, tym razem z udziałem gości z...Grecji.

O karetkę pogotowia walczyli od wielu wielu lat. Wreszcie jest
NA SYGNALE
galeria

O karetkę pogotowia walczyli od wielu wielu lat. Wreszcie jest

Zespół Ratownictwa Medycznego ma nowy punkt wyjazdowy. Co to znaczy? Dzięki temu pacjenci potrzebujący pomocy szybciej ją dostaną.

Zdaniem biegłych odpowiedzialność za błędne postępowanie ponosi anestezjolog Agata Ł.
AKT OSKARŻENIA

4-latek zmarł w szpitalu. Lekarka stanie przed sądem

Do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód trafił akt oskarżenia wobec anestezjolog z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Kobieta nie przyjęła chłopca z ropnym zapaleniem gardła.

Kosztował 5,8 mln złotych i już działa. Urząd w nowym wydaniu
Gmina Żyrzyn

Kosztował 5,8 mln złotych i już działa. Urząd w nowym wydaniu

Jest nowoczesny i odpowiednio wyposażony. Gmach nowego Urzędu Gminy Żyrzyn poza lokalnymi władzami pomieścił opiekę społeczną i administrację światową.

Pasjonaci robotyki z tomaszowskiej Dwójki mają na koncie już wiele sukcesów w tej dziedzinie
ROBOTY I IT

Wrócili z olimpiady, jadą na mistrzostwa. Robotyka to ich konik

Co zawody, to sukces. Pasjonaci robotyki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim już szykują się do kolejnych wyzwań. Jako jedyni reprezentanci szkół z naszego regionu wezmą udział w finałach Mistrzostw IT 2024.

Miały być nowe pętle i ładowarki dla autobusów. Ale oferty są za drogie
ZJAZD DO ZAJEZDNI

Miały być nowe pętle i ładowarki dla autobusów. Ale oferty są za drogie

Plany są, oferty też. Czego nie ma? Wystarczająco dużo pieniędzy. Przynajmniej na razie. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie planuje przebudowę pięciu pętli autobusowych w mieście. Dzisiaj poznaliśmy oferty potencjalnych wykonawców. Wszystkie przekraczają zaplanowany budżet.

Uczestnicy konkursu "U progu kariery"
U PROGU KARIERY

Śpiewają, recytują albo malują. I wszystkie mają talent

Mają mnóstwo talentów, nie jest im straszna scena i publiczność. Kilkudziesięcioro przedszkolaków znalazło się w finale dorocznego konkursu „U progu kariery” organizowanego przez Zamojski Dom Kultury. Najlepsi zostali nagrodzeni i wyróżnieni.

Władze miasta zapewniają, że nie planują szybkiego rozszerzenia płatnej strefy na kolejne ulice. Ta na razie obejmuje dwie ulice oraz znajdujące się przy nich parkingi
PIERWSZY PARKOMAT

Koniec darmowego parkowania. Opłaty od poniedziałku

Zgodnie z decyzją lokalnych władz, parkowanie w centrum miasta wkrótce przestanie być darmowe. Na ulicy Rynek i Prostej powstała pierwsza w historii miasta strefa płatnego parkowania. Powód: za dużo samochodów, które blokują miejsca mieszkańcom Dęblina.

Do jedzenia, wąchania i oglądania. Ogród sensoryczny w Świdniku
PRZYRODA
galeria

Do jedzenia, wąchania i oglądania. Ogród sensoryczny w Świdniku

Wszyscy- dzieci, młodzież i dorośli- mogą teraz zaangażować swoje zmysły dzięki roślinom w nowo urządzonym ogrodzie sensorycznym. Realizację tego projektu wsparła Fundacja Santander przeznaczając na ten cel 15 tys zł.

Podbiegł do kobiety na ulicy i zerwał jej łańcuszek
ŚLEDZTWO

Podbiegł do kobiety na ulicy i zerwał jej łańcuszek

Nawet 8 lat więzienia grozi 29-latkowi, który na ulicy zerwał przypadkowej kobiecie łańcuszek o wartości ponad 4 tysiące złotych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

229,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

16,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

179,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Komunikaty