Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

25 maja 2003 r.
22:33
Edytuj ten wpis

Nie oglądajcie się na unię

0 0 A A

Pierwszy rok po wejściu do unii był tragiczny. Widziałem, jak wokół padały gospodarstwa. Bałem się, że z moim stanie się to samo. Dopiero po czterech latach zacząłem wychodzić na swoje. Ale teraz mogę szczerze powiedzieć, że w unii jest mi lepiej – mówi Ramon Estrada, rolnik z Katalonii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo rolne „Granja de Figuerola” niedaleko miasteczka L’Ametllia de Mar w Hiszpanii. Zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Kiedy u niego byłyśmy, miał trzysta loch i około tysiąca pięciuset prosiąt.

Obietnice bez pokrycia

– Siedemnaście lat temu, zanim weszliśmy do unii, byłem przeciętnym rolnikiem – hodowałem świnie, uprawiałem dla nich ziemniaki i zboże. Byłem samowystarczalny, nie potrzebowałem kupować pasz. W unii musiałem to zmienić – opowiada Ramon Estrada. Nie tylko musiał sprofilować swoje gospodarstwo, ale też dostosować je do wielu unijnych norm. W praktyce oznaczało to konieczność wybudowania nowoczesnej chlewni w systemie holenderskim. Za co? – Starałem się o dotacje z unii, ale ich nie dostałem. Musiałem wziąć duży kredyt w banku – wyjaśnia hiszpański rolnik.
Kiedy pytamy go o najbardziej kłopotliwą normę, nie zastanawia się nad odpowiedzią. Według Ramona najwięcej problemów jest z... gnojem. – W unii musi on być odpowiednio utylizowany. Ja jestem w wyjątkowo dobrej sytuacji. Mam dużo ziemi i normy unijne pozwalają mi na wywożenie gnoju po prostu na pole – mówi rolnik. Dodaje jednak, że ci, którzy nie mieli dostatecznie dużo hektarów, musieli budować ogromne szamba. Odchody zwierząt powinny leżeć w nich minimum cztery miesiące. – To droga inwestycja, która dobiła wiele hiszpańskich gospodarstw – mówi R. Estrada.
Dodaje, że niektórzy – w desperacji – planowali nawet wywozić gnój do krajów, które nie są w unii, w tym między innymi do Polski.

Obchodzą go tylko świnie

Teraz gospodarstwo „Granja de Figuerola” jest jednym z niewielu w okolicy, a jego właścicielowi powodzi się dobrze. Ramon Estrada mówi, że w Katalonii (regionie Hiszpanii, gdzie mieszka) są cztery duże przedsiębiorstwa, zajmujące się pośrednictwem rolnym. Przywożą mu gotową paszę, a potem zabierają od niego świnie i wiozą je do rzeźni. Co tydzień jego gospodarstwo odwiedza „unijny weterynarz”. Kolczykuje młode prosięta i bada całą trzodę. Ramon Estrada nie płaci za jego wizytę. Robi to Unia Europejska. Jednak swoje pieniądze musi wyłożyć na ewentualne leczenie zwierząt.

Ceny jak w Belgii

Gospodarstwo Ramona Estrady spełnia obecnie wszystkie normy unijne. Jego żywiec może być sprzedawany w całej Europie. – Zaraz po wejściu do unii ceny żywca mocno spadły. Teraz są stabilne i jednakowe w całej Europie. U nas są nawet minimalnie większe, bo mamy tu lepszy klimat do hodowli trzody chlewnej – mówi hiszpański rolnik.
Co radzi Polakom? – Przede wszystkim nie sprzedawajcie ziemi, bo inaczej będzie was drogo kosztować spełnienie unijnych norm. Nie wierzcie też politykom. Nam też obiecywali złote góry, a prawie nic nie dostaliśmy. Czeka was kilka lat ciężkiej pracy – ostrzega farmer z Katalonii.

Pozostałe informacje

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium