Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

2 kwietnia 2003 r.
13:29
Edytuj ten wpis

Z lasu można wyżyć

Autor: Zdjęcie autora Beata Malczuk

Bezrobotni mieszkańcy popegeerowskich osiedli mogliby otrzymać za darmo od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa ziemię, aby ją zalesić, a potem pielęgnować drzewostan. Otrzymywaliby za to co miesiąc przez 20 lat pieniądze. Chętnych do zalesiania nie brakuje w województwie lubelskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bezrobotnym na Mazurach podarowano po 2 hektary ziemi, aby ją zalesili. Dostają miesięcznie po 300 złotych ekwiwalentu za opiekę nad młodym lasem od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za każdy hektar poniżej 10 przysługuje 150 złotych. Jeżeli ktoś dokupił więcej ziemi 5 i 6 klasy do tych dwóch hektarów i przeznaczył ją na ten sam cel, ma teraz dochód zabezpieczający byt.
- Do starosty bialskiego na razie nikt z tym nie wystąpił i nie słyszałem, aby w naszym województwie to miało miejsce. Teoretycznie jest to możliwe - przyznaje Jacek Piotrowski, pracownik Wydziału Rolnictwa i środowiska Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej. Bezrobotni z terenów popegeerowskich nie wiedzą, że taka szansa istnieje. Nikt im o tym nie powiedział.
A chętnych do zarabiania w ten sposób nie brakuje. W samym tylko powiecie bialskim do starosty wpłynęło 336 podań. Wnioskodawcy chcą zalesić 1177 hektarów. W sumie tylko kilkanaście pierwszych rozpatrzono od ubiegłego roku, od kiedy obowiązuje ustawa o zalesianiu gruntów rolnych. Kolejne czekają na decyzje. Te będą zapadały według kolejności zgłoszenia, zgodnie z rocznymi limitami ustalanymi przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie. Już wiadomo, że potrwa to latami. - Podania wciąż można składać w starostwach, ale trzeba się liczyć z tym, że kolejka jest ogromna. Uważamy, że pierwszeństwo powinni mieć rolnicy, ale nie ma takiego przepisu. Mieszkańcy miast kupują ziemię i też mogą się ubiegać o ekwiwalent - mówi Małgorzata Kołodziejczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
Już teraz rozpoczyna się sadzenie drzew w powiatach bialskim, chełmskim, włodawskim, krasnostawskim. Powinno zakończyć się w kwietniu. W maju już jest na to za późno. Obecnie nadleśnictwa w tych powiatach opracowują dla właścicieli plan, zgodnie z którym będą pielęgnować drzewostan przez najbliższe lata. Pierwsze zadania to przygotowanie gleby i posadzenie sadzonek przekazanych nieodpłatnie przez nadleśnictwa. - Potem zainteresowani będą między innymi niszczyć chwasty i usuwać zbędne sadzonki. Niemożliwe jest przekazanie rolnikowi wiedzy, którą leśnik zdobywa przez pięć lat na uczelni, jeżeli nawet nie rozumie używanych przez nas określeń - zaznacza Paweł Ligaj, nadleśniczy w Nadleśnictwie Biała Podlaska.
O tym, że nie jest to zajęcie łatwe, przekonał się właściciel, od którego komisja starostwa bialskiego nie odebrała w ubiegłym roku 10 nieprawidłowo zalesionych hektarów. 5 innych właścicieli pobiera już ekwiwalent. - Pieniądze wypłacane są na bieżąco. Już ARiMR przesłała nam do rozdzielenia pulę na marzec - informuje J. Piotrowski. •

Zalesianie

Zalesianie odbywa się na dwa różne sposoby. To w ramach Funduszu Leśnego nie cieszy się takim zainteresowaniem, jak to na podstawie ustawy przyjętej w 2001 roku przez polski parlament.
W pierwszym przypadku właściciel gruntu otrzymuje w prezencie sadzonki, z których wyrasta potem jego własny las. Nie ma z tego tytułu dodatkowych korzyści. Natomiast na mocy ustawy oprócz darmowych sadzonek ma prawo do miesięcznego ekwiwalentu przez 20 lat, o ile wcześniej nie zacznie pobierać emerytury lub renty. Wówczas traci prawo do ekwiwalentu.

Pozostałe informacje

Prezydent Andrzej Duda

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jest decyzja prezydenta

Ustawa została uchwalona bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. W demokratycznym państwie prawnym to kwestia absolutnie niedopuszczalna – tak Małgorzata Paprocka, szefowa kancelarii prezydenta, tłumaczy decyzję Andrzeja Dudę w sprawie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.

Karol Nawrocki podczas poniedziałkowego (5 maja) spotkania wyborczego na rynku w Węgrowie

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Tłumaczenia, oświadczenia i oskarżenia

Karol Nawrocki w 2017 r. odkupił mieszkanie od Jerzego Ż., nie ma pomiędzy nimi żadnej umowy o przejęciu opieki nad mężczyzną – tak poseł PiS Przemysław Czarnek odniósł się do zarzutów dotyczących drugiego mieszkania popieranego przez PiS kandydata na prezydenta.

Maturzyści oceniają egzamin z matematyki: Bułka z masłem
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Maturzyści oceniają egzamin z matematyki: Bułka z masłem

Matura 2025: matematyka już za nimi. Wszyscy zgodnie mówią, że była prosta i będzie maksymalna liczba punktów.

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina
galeria

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina

Tydzień temu zmarł Leszek Pasieczny. Kraśniczanin. Miał 88 lat. Dzisiaj rodzina, znajomi i cała bliska mu społeczność uczestniczyła w jego ostatniej drodze.

4 kroki do idealnych zaręczyn!

4 kroki do idealnych zaręczyn!

Każda historia miłosna zasługuje na wyjątkowe zaręczyny. Ale co zrobić, żeby ten moment naprawdę zapadł w pamięć? Czasem wystarczy chwila refleksji, cztery konkretne decyzje i odrobina odwagi. Sprawdź, jakie kroki poprowadzą Cię do perfekcyjnego „tak”.

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Parlament Europejski uchylił dzisiaj immunitet europosła Grzegorza Brauna, kandydata na prezydenta Polski.

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Trzy dni wypełnione najróżniejszymi zdarzeniami. Szansa na spotkanie twórców i odbiorców. W Krasnymstawie odbędzie się szósta edycja Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka.

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach
WTOREK NA DZIELNI
film

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach

Dzielnica Czuby w Lublinie dynamicznie się rozwija. Mimo że administracyjnie podzielona na północną i południową część, mieszkańcy obu rejonów mogą liczyć na inwestycje w infrastrukturę drogową, miejsca postojowe oraz ścieżki rowerowe.

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Jest śledztwo w sprawie incydentu podczas wiecu wyborczego Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej. Z budynku ratusza zdjęto wówczas flagę Ukrainy.

Groźny wypadek pod Wisznicami. Wahadło na DK63

Groźny wypadek pod Wisznicami. Wahadło na DK63

Na drodze krajowej 63 pod Wisznicami doszło do wypadku. Policja wyznaczyła ruch wahadłowy.

200 pojemników na drzewach w Lublinie. To pułapki na szkodnika

200 pojemników na drzewach w Lublinie. To pułapki na szkodnika

Rozpoczęła się wiosenna walka z największym wrogiem kasztanowców - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Na drzewach zawisły specjalne pułapki, które mają wabić szkodniki.

Napięcia w Handlu Międzynarodowym i S&P500: Czy Cisza Przed Burzą Może Być Myląca?

Napięcia w Handlu Międzynarodowym i S&P500: Czy Cisza Przed Burzą Może Być Myląca?

Inwestycje wiążą się z ryzykiem. Wartość inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Koncerty w ramach Juwenaliów Akademii Zamojskiej odbędą się na Rynku Wielkim
17 maja 2025, 16:00

Od disco polo po rap. Uczelnia zaprasza na juwenalia

Dla każdego coś miłego. Zadowoleni będą zarówno fani disco polo, jak i polskiego rapu. Przy takich gatunkach muzycznych na tegorocznych juwenaliach bawić się będą studenci Akademii Zamojskiej, ale też wszyscy chętni. Otwarte koncerty odbywać się mają na Rynku Wielkim.

Tragedia w podbiłgorajskim lesie rozegrała się w piątek, 2 maja

Śmierć nastolatki na konnej przejażdżce. Jest śledztwo

Postępowanie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci wszczęła prokuratura po tragedii, jaka w weekend rozegrała się w lesie w Woli Małej koło Biłgoraja. 14-letnia dziewczynka nie przeżyła upadku z konia.

Why you should attend a stand-up show and how to write a monologue in 4 simple steps

Why you should attend a stand-up show and how to write a monologue in 4 simple steps

Nowadays, circumstances have turned out in such a way that people in Europe enjoy going to various events—attending charity functions, going to concerts, and unwinding with a glass of beer or a non-alcoholic drink in pubs. This is completely normal, as everyone has the right to relax in the way they prefer. Most often, attention is drawn to stand-up shows, which are designed to provide lively entertainment. This means that by attending such an event, you can not only hear new jokes from comedians but also have a genuinely good time.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium