Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

9 listopada 2021 r.
12:26

Mieszkańcom funduje się podwyżki. A prezesom spółek miejskich dodatkowe wynagrodzenia

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
34 3 A A
Hasłem kampanii wyborczej obecnego prezydenta było „Łączy nas Biała Podlaska”. Poseł PiS Dariusz Stefaniuk uważa, że powinno ono teraz brzmieć „Łączą nas stanowiska”
Hasłem kampanii wyborczej obecnego prezydenta było „Łączy nas Biała Podlaska”. Poseł PiS Dariusz Stefaniuk uważa, że powinno ono teraz brzmieć „Łączą nas stanowiska”

Prezesi miejskich spółek w Białej Podlaskiej często zarabiają więcej od prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Dodatkowo, niektórzy z nich dostali tak zwane „wynagrodzenia zmienne” za ubiegły rok w kwocie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tymczasem, mieszkańców czekają podwyżki za wodę, ścieki i ciepło. Wzrosną też czynsze w mieszkaniach komunalnych ZGL. Prezydent zwala wszystko na drożyznę w Polsce, zafundowaną przez rządzących. Ale niektóre środowiska miejskie mówią „sprawdzam” i zapowiadają kontrole.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najpierw lokatorów mieszkań komunalnych zaskoczyła informacja Zakładu Gospodarki Komunalnej o planowanych nawet 100–procentowych podwyżkach za czynsz. Od stycznia, stawka bazowa wzrośnie z 4,70 zł za mkw. do 7,40 zł za mkw., bo zdaniem prezesa ZGL, Wojciecha Chilewicza większość nieruchomości wymaga kapitalnego remontu. A wcześniej, spółka nie miała na to środków. – W 2020 roku przychody z lokali mieszkalnych wyniosły 2,6 mln zł, a koszty ich funkcjonowania to 3,9 mln zł. Nasza strata to 1,3 mln zł. Muszę dbać o interes spółki – przekonuje Chilewicz.

Poza tym, po czwartej próbie Wody Polskie zatwierdziły w końcu wniosek bialskiej spółki wodociągowej o zmianę taryfy. Według nowego cennika opłata za wodę wynosi 2,57 zł (plus VAT). A po roku wzrośnie do 2,61 zł. Natomiast za ścieki ta stawka wynosi 4,72 zł, a docelowo – 4,90 zł.

– Ta taryfa nie jest „cudownym lekarstwem”. Przed nami cały czas są wyzwania, którym codziennie musimy stawiać czoła, a jednocześnie myśleć i planować z kilkuletnim wyprzedzeniem tak, aby mieszkańcy Białej Podlaskiej mogli się cieszyć dobrą wodą, sprawnym odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków oraz możliwie najlepszym sposobem zagospodarowania odpadów również w przyszłości – zaznacza Agnieszka Baczyńska, szefowa Wod-Kanu.

Ale na tym nie koniec. W lipcu Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wprowadziło podwyżkę o prawie 14 proc. za dostarczone ciepło, a po trzech miesiącach, od 1 listopada, obwieściło kolejny skok o ponad 8 proc. Taryfę zatwierdził Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Do podwyżek krytycznie odnosi się zarząd spółdzielni mieszkaniowej Zgoda.

– Kiedy skończy się drenaż naszych kieszeni? (…) Nie mamy prawa sprawdzić kalkulacji cen ani odwołać się od decyzji Urzędu Regulacji Energetyki o podwyżce. Nasi mieszkańcy widząc kolejne podwyżki, obciążają nas winą , „bo do kasy Spółdzielni wnoszą opłaty” – zauważa Jerzy Adamski, prezes zarządu. – Niestety jesteśmy w takich przypadkach bezsilni i pozbawieni możliwości odwoływania się. jest to podwyżka niezależna od spółdzielni – podkreśla Adamski w odpowiedzi na liczne skargi ze strony mieszkańców.

Wzrost opłat krytykuje Dariusz Stefaniuk, poseł PiS, a w poprzedniej kadencji, prezydent miasta. – Będziemy się temu przyglądać i sprawdzać dlaczego i skąd wynikają takie podwyżki – deklaruje Stefaniuk (PiS).

Funkcjonowaniem spółek zainteresowało się też stowarzyszenie Biała Samorządowa. – Możemy skorzystać z zapisów ustawy , które powalają radnym na kontrole doraźne i wejście do spółek miejskich, a także żądanie dokumentów – tłumaczy Bogusław Broniewicz, przewodniczący rady.

Z kolei, prezydent Michał Litwiniuk (PO) zwala wszystko na „drożyznę w kraju”. – Nasze spółki komunalne mierzą się z trudnościami wynikającymi z zafundowanych nam przez państwo podwyżek cen: energii elektrycznej, paliwa czy kosztów zatrudnienia – mówi Litwiniuk. – W tej trudnej sytuacji zarządy spółek i ich załogi stawiają czoła tym wyzwaniom. Nieuczciwe jest kwestionowanie jakości ich pracy poprzez przypisywanie im problemów, których nie tylko nie stworzyli, bo wynikają z ogólnej sytuacji drożyzny w naszym państwie, a którym przeciwdziałają, zapewniając bieżącą realizację zadań tych spółek na rzecz mieszkańców naszego miasta – podkreśla prezydent. W jego ocenie „spółki dostarczają mieszkańcom swoje usługi na poziomie podobnym, a często konkurencyjnym wobec cen takich samych usług oferowanych przez spółki komunalne w innych miastach".

Kontrakty prezesów

Naszej redakcji, dzięki wnioskom o udostępnienie informacji publicznej skierowanym do miejskich spółek, udało się ustalić, że kontrakty prezesów są tak skonstruowane, że pozwalają radom nadzorczym przyjmować uchwały w sprawie „wynagrodzenia zmiennego za wykonanie celów w 2020 roku”. Jak wynika z przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, stanowi ono do 25 proc. rocznego wynagrodzenia. W przypadku gdy prezes zarabia 15 tys. zł miesięcznie, taka premia może więc sięgać nawet powyżej 40 tys. zł. Otrzymali ją prezes PEC Sebastian Paszkowski (22,5 proc. rocznego wynagrodzenia), szef MZK Krzysztof Trochimiuk (na poziomie 24,9 proc.) oraz Konrad Afaltowski, prezes Zielni (20 proc.). Takiej uchwały nie podjęła rada nadzorcza spółki wodociągowej Wod-Kan. Natomiast, szefowi ZGL „do dnia dzisiejszego nie zostało ono wypłacone”.

– Wynagrodzenie zmienne zostało przyznane i nie ma przeszkód do jego wypłacenia, jednakże nie występowałem jeszcze o to – tłumaczy Wojciech Chilewicz. W jego przypadku taka premia stanowi 20,6 proc. rocznych zarobków. A z oświadczenia majątkowego wynika, że w 2020 roku zarobił on 234 tys. zł. Dla porównania, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk (PO), wykazał w oświadczeniu 136 tys. zł za 2020 rok.

– Dzisiaj jesteśmy świadkami takiej sitwy, która powstała po wygranych wyborach. Ci ludzie, których widzieliśmy, jak nosili pączki, kawę, biegali wokół prezydenta Litwiniuka, dzisiaj są prezesami i wiceprezesami w mieście i zarabiają po kilkaset tysięcy złotych rocznie – grzmi poseł Dariusz Stefaniuk. – Widzimy, że status społeczny tych ludzi zmienił się nagle jak za czarodziejską różdżką, a za tym nie idzie rozwój spółek – wytyka poseł.

Ale szef ZGL tłumaczy, że wysokość jego zarobków podyktowana jest przepisami ustawy. – Przypomnę, że zarobki w tej spółce i w innych spółkach skarbu państwa z udziałem samorządu terytorialnego są określone ustawowo. A to Dariusz Stefaniuk jako ówczesny prezydent w głównej mierze ustalił wysokość tych poborów na ponad 15 tys. zł – odpowiada Chilewicz.

Miejscy radni, co prawda nie dostają bilansów spółek miejskich, ale Biała Samorządowa mówi „sprawdzam”. – Widzimy wzrost cen za usługi komunalne. Ale w przypadku wody, ścieków czy ciepła jako radni lub stowarzyszenie mamy niewielki wpływ na to. Za politykę spółek miejskich odpowiada prezydent – zauważa Bogusław Broniewicz. – Jeśli chodzi o ciepło, to PEC, budując ciepłownię na zrębki, popełniło błąd. W rozwoju PEC pierwotnie wpisana była elektrociepłownia, która miała być dodatkowo spalarnią RDF–ów, produkowanych przez zakład zagospodarowania odpadów – zaznacza przewodniczący rady. – Za to odpowiadają konkretni ludzie, poprzedni prezydent i wiceprezydent – wskazuje Broniewicz. – Mówiliśmy o tym, że optymalnym rozwiązaniem w zakresie ciepła i jest budowa elektrociepłowni. Wówczas ceny proponowane mieszkańcom byłyby niższe – dodaje przewodniczący. W jego ocenie, to nie jest dobry czas na premie.

– Biorąc pod uwagę wysokość zarobków tych prezesów, wydaje mi się, że takiej premii w postaci wynagrodzenia zmiennego być nie powinno. Również, w kontekście efektywności funkcjonowania spółek – uważa Bogusław Broniewicz.

Wszystkie rady nadzorcze udzieliły absolutorium zarządom spółek miejskich w Białej Podlaskiej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anka-anka / 9 listopada 2021 r. o 13:17
+24
Od lat wiadomo, że wszystkie najwyższe stołki w spółkach skarbu państwa, czy samorządowych są po to, aby przechowywać swoich partyjnych "geniuszy", którzy mogą sprawować tylko stanowiska prezesów, dyrektorów, członków zarządów, czy rad nadzorczych. Nikt nic z tym nie robi, bo każdy u władzy chce mieć swoich zaufanych ludzi, a poza tym jest to też zapłata za wierność i .... mierność. Obywatele są ważni tylko wtedy kiedy zbliżają sie wybory. Wtedy rzucane są jakieś hasła, programy, wzajemne opluwanie się, zapewnienia, że nie będzie gorzej, niż jest, a potem wszystko wraca do utartych zwyczajów - podwyżki opłat, podatków dla mieszkańców i podwyżki wynagrodzeń w różnej formie dla swoich wybrańców. Nikt za nic nie odpowiada i tak to się kręci od 89 roku.
Od lat wiadomo, że wszystkie najwyższe stołki w spółkach skarbu państwa, czy samorządowych są po to, aby przechowywać swoich partyjnych "geniuszy", którzy mogą sprawować tylko stanowiska prezesów, dyrektorów, członków zarządów, czy rad nadzorczych. Nikt nic z tym nie robi, bo każdy u władzy chce mieć swoich zaufanych ludzi, a poza tym jest to też zapłata za wierność i .... mierność. Obywatele są ważni tylko wtedy kiedy zbliżają sie wybory. Wtedy rzucane są jakieś hasła, programy, wzajemne opluwanie się, zapewnienia, że nie będzie g... rozwiń
Avatar
poker / 9 listopada 2021 r. o 17:03
+9
Prezesi spółdzielni mieszkaniowych od zawsze byli wynagradzani za działalność partyjną posadami. Tak jest do dzisiaj. A ci mniej zasłużeni są tylko radnymi. I tu społeczeństwo płaci im dodatkową NIEOPODATKOWANĄ pensję za... nicnierobienie i brak odpowiedzialności.
Avatar
InwestorEkonomista / 9 listopada 2021 r. o 17:19
+4
Najgorsze że prąd podrożał odkąd była prezes ZGL Bernadetta Puczka tam pracuje ! ! !
Avatar
InwestorEkonomista / 9 listopada 2021 r. o 17:19
+4
Najgorsze że prąd podrożał odkąd była prezes ZGL Bernadetta Puczka tam pracuje ! ! !
Avatar
poker / 9 listopada 2021 r. o 17:03
+9
Prezesi spółdzielni mieszkaniowych od zawsze byli wynagradzani za działalność partyjną posadami. Tak jest do dzisiaj. A ci mniej zasłużeni są tylko radnymi. I tu społeczeństwo płaci im dodatkową NIEOPODATKOWANĄ pensję za... nicnierobienie i brak odpowiedzialności.
Avatar
anka-anka / 9 listopada 2021 r. o 13:17
+24
Od lat wiadomo, że wszystkie najwyższe stołki w spółkach skarbu państwa, czy samorządowych są po to, aby przechowywać swoich partyjnych "geniuszy", którzy mogą sprawować tylko stanowiska prezesów, dyrektorów, członków zarządów, czy rad nadzorczych. Nikt nic z tym nie robi, bo każdy u władzy chce mieć swoich zaufanych ludzi, a poza tym jest to też zapłata za wierność i .... mierność. Obywatele są ważni tylko wtedy kiedy zbliżają sie wybory. Wtedy rzucane są jakieś hasła, programy, wzajemne opluwanie się, zapewnienia, że nie będzie gorzej, niż jest, a potem wszystko wraca do utartych zwyczajów - podwyżki opłat, podatków dla mieszkańców i podwyżki wynagrodzeń w różnej formie dla swoich wybrańców. Nikt za nic nie odpowiada i tak to się kręci od 89 roku.
Od lat wiadomo, że wszystkie najwyższe stołki w spółkach skarbu państwa, czy samorządowych są po to, aby przechowywać swoich partyjnych "geniuszy", którzy mogą sprawować tylko stanowiska prezesów, dyrektorów, członków zarządów, czy rad nadzorczych. Nikt nic z tym nie robi, bo każdy u władzy chce mieć swoich zaufanych ludzi, a poza tym jest to też zapłata za wierność i .... mierność. Obywatele są ważni tylko wtedy kiedy zbliżają sie wybory. Wtedy rzucane są jakieś hasła, programy, wzajemne opluwanie się, zapewnienia, że nie będzie g... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Władze Lublina ogłosiły konkurs na dyrektora Galerii Labirynt, miejskiej instytucji kultury, mieszczącej się na rogu ul. Poniatowskiego i Popiełuszki. Nowy szef ma kierować jednostką od 1 marca przez trzy lata.

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa
galeria

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa

Lubelscy policjanci wspierani przez mundurowych z innych garnizonów zabezpieczali wczoraj mecz Pucharu Polski w piłce nożnej pomiędzy drużynami Motoru Lublin i Legii Warszawa.

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Każdy, kto ceni sobie ciekawe koncepcje i niebanalne, odważne rozwiązania, powinien zwrócić uwagę na możliwości estetyczne betonu architektonicznego. Ten materiał cechuje się nie tylko niezwykłą wytrzymałością, lecz także niezwyczajnym środkiem wyrazu pozwalającym na plastyczność, a więc tym samym na pewnego rodzaju swobodę.

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Tradycyjnie pojmowany rozwój cywilizacji ludzkiej jest powszechnie akceptowanym i pożądanym procesem. Niesie on jednak za sobą pewne konsekwencje, z którymi musimy się mierzyć. Konsekwencje te, to przede wszystkim stale rosnące zapotrzebowanie na zasoby naturalne oraz narastający negatywny wpływ na środowisko, prowadzący między innymi do pogorszenia jakości życia. Nic więc dziwnego, że ochrona środowiska jest jednym z priorytetów dobiegającego już końca Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Stosunek pracy nawiązywany między pracodawcą i pracownikiem zwykle kojarzy nam się z takimi terminami jak etat czy umowa o pracę. Słusznie, choć w ciągu ostatnich kilkunastu lat na rynku pracy pojawiły się nowe modele zatrudnienia, przez co sytuacja mocno się skomplikowała. Mowa tu oczywiście o umowach cywilnoprawnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie różnią się one od umowy o pracę, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin zwycięstwem rozpoczął 12 kolejkę Suzuki I liga koszykarzy

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Puławianie, którzy chcieliby przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 muszą uzbroić się w cierpliwość. Na jedyną infolinię dla publicznych przychodni trudno się dodzwonić, a te prywatne większość terminów grudniowych mają już zarezerwowane. Punkty szczepień ledwo nadążają z zastrzykami.

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Zagrożenie związane z pandemią i kolejnymi mutacjami wirusa SARS-CoV-2 jeszcze długo nie minie. To sytuacja, która wymusza na nas dopasowanie się do tych trudnych okoliczności i zastosowanie odpowiednich środków ochrony.

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pneumatyczne pompy membranowe są niezwykle uniwersalne dzięki czemu znajdują zastosowanie w różnorodnych obszarach przemysłu. Odpowiednia budowa pompy z wykorzystaniem solidnych i trwałych materiałów są wytrzymałe i wykorzystywane w szerokim zakresie głównie w przemyśle spożywczym oraz chemicznym. Ich szczególna konstrukcja daje możliwość przesyłania materiałów lepkich i agresywnych chemikaliów, jak również materiałów o silnych właściwościach ściernych.

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Czy warto kupować glebogryzarkę do swojego przydomowego ogrodu? Jak najbardziej! Może ona znacząco poprawić jakość gleby, a co za tym idzie ułatwić Ci uprawę warzyw, a także polepszyć warunki dla kwiatów czy trawnika. Sprawdź jakiego rodzaju urządzenie będzie najlepsze dla małych i średnich powierzchni.

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

W całej Polsce jest 27 356 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 2 grudnia 2021 r. Zmarły 502 osoby zakażone koronawirusem.

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny będzie świętować w przyszłym roku Teatr Stary, chociaż działa zaledwie 10 lat. Dziś zaczyna się sprzedaż biletów na wydarzenia ujęte w repertuarze na pierwsze jubileuszowe półrocze.

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Straty ponoszą koła łowieckie i rolnicy. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz polowań. Starosta bialski, Mariusz Filipiuk (PSL) apeluje do rządu o zmianę przepisów, choćby w zakresie rekompensat.

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Albo koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin będą kowalami swojego losu, albo będą musiały liczyć na łut szczęścia. W czwartek podopieczne Krzysztofa Szewczyka zmierzą się w ostatnim grupowym spotkaniu z BC Horizont Mińsk. Stawka tego starcia jest bardzo duża, a zespół z Lublina osłabiony

Kolejne miasto w regionie ze strefą płatnego parkowania

Kolejne miasto w regionie ze strefą płatnego parkowania

Bez dyskusji przyjęli radni pomysł by miasto brało pieniądze za zostawienie auta na niektórych ulicach. To pierwsza strefa parkowania w historii Biłgoraja, który bardzo narzeka na brak miejsc w centrum.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium