Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

9 listopada 2021 r.
12:26

Mieszkańcom funduje się podwyżki. A prezesom spółek miejskich dodatkowe wynagrodzenia

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
34 3 A A
Hasłem kampanii wyborczej obecnego prezydenta było „Łączy nas Biała Podlaska”. Poseł PiS Dariusz Stefaniuk uważa, że powinno ono teraz brzmieć „Łączą nas stanowiska”
Hasłem kampanii wyborczej obecnego prezydenta było „Łączy nas Biała Podlaska”. Poseł PiS Dariusz Stefaniuk uważa, że powinno ono teraz brzmieć „Łączą nas stanowiska”

Prezesi miejskich spółek w Białej Podlaskiej często zarabiają więcej od prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Dodatkowo, niektórzy z nich dostali tak zwane „wynagrodzenia zmienne” za ubiegły rok w kwocie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tymczasem, mieszkańców czekają podwyżki za wodę, ścieki i ciepło. Wzrosną też czynsze w mieszkaniach komunalnych ZGL. Prezydent zwala wszystko na drożyznę w Polsce, zafundowaną przez rządzących. Ale niektóre środowiska miejskie mówią „sprawdzam” i zapowiadają kontrole.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najpierw lokatorów mieszkań komunalnych zaskoczyła informacja Zakładu Gospodarki Komunalnej o planowanych nawet 100–procentowych podwyżkach za czynsz. Od stycznia, stawka bazowa wzrośnie z 4,70 zł za mkw. do 7,40 zł za mkw., bo zdaniem prezesa ZGL, Wojciecha Chilewicza większość nieruchomości wymaga kapitalnego remontu. A wcześniej, spółka nie miała na to środków. – W 2020 roku przychody z lokali mieszkalnych wyniosły 2,6 mln zł, a koszty ich funkcjonowania to 3,9 mln zł. Nasza strata to 1,3 mln zł. Muszę dbać o interes spółki – przekonuje Chilewicz.

Poza tym, po czwartej próbie Wody Polskie zatwierdziły w końcu wniosek bialskiej spółki wodociągowej o zmianę taryfy. Według nowego cennika opłata za wodę wynosi 2,57 zł (plus VAT). A po roku wzrośnie do 2,61 zł. Natomiast za ścieki ta stawka wynosi 4,72 zł, a docelowo – 4,90 zł.

– Ta taryfa nie jest „cudownym lekarstwem”. Przed nami cały czas są wyzwania, którym codziennie musimy stawiać czoła, a jednocześnie myśleć i planować z kilkuletnim wyprzedzeniem tak, aby mieszkańcy Białej Podlaskiej mogli się cieszyć dobrą wodą, sprawnym odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków oraz możliwie najlepszym sposobem zagospodarowania odpadów również w przyszłości – zaznacza Agnieszka Baczyńska, szefowa Wod-Kanu.

Ale na tym nie koniec. W lipcu Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wprowadziło podwyżkę o prawie 14 proc. za dostarczone ciepło, a po trzech miesiącach, od 1 listopada, obwieściło kolejny skok o ponad 8 proc. Taryfę zatwierdził Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Do podwyżek krytycznie odnosi się zarząd spółdzielni mieszkaniowej Zgoda.

– Kiedy skończy się drenaż naszych kieszeni? (…) Nie mamy prawa sprawdzić kalkulacji cen ani odwołać się od decyzji Urzędu Regulacji Energetyki o podwyżce. Nasi mieszkańcy widząc kolejne podwyżki, obciążają nas winą , „bo do kasy Spółdzielni wnoszą opłaty” – zauważa Jerzy Adamski, prezes zarządu. – Niestety jesteśmy w takich przypadkach bezsilni i pozbawieni możliwości odwoływania się. jest to podwyżka niezależna od spółdzielni – podkreśla Adamski w odpowiedzi na liczne skargi ze strony mieszkańców.

Wzrost opłat krytykuje Dariusz Stefaniuk, poseł PiS, a w poprzedniej kadencji, prezydent miasta. – Będziemy się temu przyglądać i sprawdzać dlaczego i skąd wynikają takie podwyżki – deklaruje Stefaniuk (PiS).

Funkcjonowaniem spółek zainteresowało się też stowarzyszenie Biała Samorządowa. – Możemy skorzystać z zapisów ustawy , które powalają radnym na kontrole doraźne i wejście do spółek miejskich, a także żądanie dokumentów – tłumaczy Bogusław Broniewicz, przewodniczący rady.

Z kolei, prezydent Michał Litwiniuk (PO) zwala wszystko na „drożyznę w kraju”. – Nasze spółki komunalne mierzą się z trudnościami wynikającymi z zafundowanych nam przez państwo podwyżek cen: energii elektrycznej, paliwa czy kosztów zatrudnienia – mówi Litwiniuk. – W tej trudnej sytuacji zarządy spółek i ich załogi stawiają czoła tym wyzwaniom. Nieuczciwe jest kwestionowanie jakości ich pracy poprzez przypisywanie im problemów, których nie tylko nie stworzyli, bo wynikają z ogólnej sytuacji drożyzny w naszym państwie, a którym przeciwdziałają, zapewniając bieżącą realizację zadań tych spółek na rzecz mieszkańców naszego miasta – podkreśla prezydent. W jego ocenie „spółki dostarczają mieszkańcom swoje usługi na poziomie podobnym, a często konkurencyjnym wobec cen takich samych usług oferowanych przez spółki komunalne w innych miastach".

Kontrakty prezesów

Naszej redakcji, dzięki wnioskom o udostępnienie informacji publicznej skierowanym do miejskich spółek, udało się ustalić, że kontrakty prezesów są tak skonstruowane, że pozwalają radom nadzorczym przyjmować uchwały w sprawie „wynagrodzenia zmiennego za wykonanie celów w 2020 roku”. Jak wynika z przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, stanowi ono do 25 proc. rocznego wynagrodzenia. W przypadku gdy prezes zarabia 15 tys. zł miesięcznie, taka premia może więc sięgać nawet powyżej 40 tys. zł. Otrzymali ją prezes PEC Sebastian Paszkowski (22,5 proc. rocznego wynagrodzenia), szef MZK Krzysztof Trochimiuk (na poziomie 24,9 proc.) oraz Konrad Afaltowski, prezes Zielni (20 proc.). Takiej uchwały nie podjęła rada nadzorcza spółki wodociągowej Wod-Kan. Natomiast, szefowi ZGL „do dnia dzisiejszego nie zostało ono wypłacone”.

– Wynagrodzenie zmienne zostało przyznane i nie ma przeszkód do jego wypłacenia, jednakże nie występowałem jeszcze o to – tłumaczy Wojciech Chilewicz. W jego przypadku taka premia stanowi 20,6 proc. rocznych zarobków. A z oświadczenia majątkowego wynika, że w 2020 roku zarobił on 234 tys. zł. Dla porównania, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk (PO), wykazał w oświadczeniu 136 tys. zł za 2020 rok.

– Dzisiaj jesteśmy świadkami takiej sitwy, która powstała po wygranych wyborach. Ci ludzie, których widzieliśmy, jak nosili pączki, kawę, biegali wokół prezydenta Litwiniuka, dzisiaj są prezesami i wiceprezesami w mieście i zarabiają po kilkaset tysięcy złotych rocznie – grzmi poseł Dariusz Stefaniuk. – Widzimy, że status społeczny tych ludzi zmienił się nagle jak za czarodziejską różdżką, a za tym nie idzie rozwój spółek – wytyka poseł.

Ale szef ZGL tłumaczy, że wysokość jego zarobków podyktowana jest przepisami ustawy. – Przypomnę, że zarobki w tej spółce i w innych spółkach skarbu państwa z udziałem samorządu terytorialnego są określone ustawowo. A to Dariusz Stefaniuk jako ówczesny prezydent w głównej mierze ustalił wysokość tych poborów na ponad 15 tys. zł – odpowiada Chilewicz.

Miejscy radni, co prawda nie dostają bilansów spółek miejskich, ale Biała Samorządowa mówi „sprawdzam”. – Widzimy wzrost cen za usługi komunalne. Ale w przypadku wody, ścieków czy ciepła jako radni lub stowarzyszenie mamy niewielki wpływ na to. Za politykę spółek miejskich odpowiada prezydent – zauważa Bogusław Broniewicz. – Jeśli chodzi o ciepło, to PEC, budując ciepłownię na zrębki, popełniło błąd. W rozwoju PEC pierwotnie wpisana była elektrociepłownia, która miała być dodatkowo spalarnią RDF–ów, produkowanych przez zakład zagospodarowania odpadów – zaznacza przewodniczący rady. – Za to odpowiadają konkretni ludzie, poprzedni prezydent i wiceprezydent – wskazuje Broniewicz. – Mówiliśmy o tym, że optymalnym rozwiązaniem w zakresie ciepła i jest budowa elektrociepłowni. Wówczas ceny proponowane mieszkańcom byłyby niższe – dodaje przewodniczący. W jego ocenie, to nie jest dobry czas na premie.

– Biorąc pod uwagę wysokość zarobków tych prezesów, wydaje mi się, że takiej premii w postaci wynagrodzenia zmiennego być nie powinno. Również, w kontekście efektywności funkcjonowania spółek – uważa Bogusław Broniewicz.

Wszystkie rady nadzorcze udzieliły absolutorium zarządom spółek miejskich w Białej Podlaskiej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anka-anka / 9 listopada 2021 r. o 13:17
Od lat wiadomo, że wszystkie najwyższe stołki w spółkach skarbu państwa, czy samorządowych są po to, aby przechowywać swoich partyjnych "geniuszy", którzy mogą sprawować tylko stanowiska prezesów, dyrektorów, członków zarządów, czy rad nadzorczych. Nikt nic z tym nie robi, bo każdy u władzy chce mieć swoich zaufanych ludzi, a poza tym jest to też zapłata za wierność i .... mierność. Obywatele są ważni tylko wtedy kiedy zbliżają sie wybory. Wtedy rzucane są jakieś hasła, programy, wzajemne opluwanie się, zapewnienia, że nie będzie gorzej, niż jest, a potem wszystko wraca do utartych zwyczajów - podwyżki opłat, podatków dla mieszkańców i podwyżki wynagrodzeń w różnej formie dla swoich wybrańców. Nikt za nic nie odpowiada i tak to się kręci od 89 roku.
Od lat wiadomo, że wszystkie najwyższe stołki w spółkach skarbu państwa, czy samorządowych są po to, aby przechowywać swoich partyjnych "geniuszy", którzy mogą sprawować tylko stanowiska prezesów, dyrektorów, członków zarządów, czy rad nadzorczych. Nikt nic z tym nie robi, bo każdy u władzy chce mieć swoich zaufanych ludzi, a poza tym jest to też zapłata za wierność i .... mierność. Obywatele są ważni tylko wtedy kiedy zbliżają sie wybory. Wtedy rzucane są jakieś hasła, programy, wzajemne opluwanie się, zapewnienia, że nie będzie g... rozwiń
Avatar
poker / 9 listopada 2021 r. o 17:03
Prezesi spółdzielni mieszkaniowych od zawsze byli wynagradzani za działalność partyjną posadami. Tak jest do dzisiaj. A ci mniej zasłużeni są tylko radnymi. I tu społeczeństwo płaci im dodatkową NIEOPODATKOWANĄ pensję za... nicnierobienie i brak odpowiedzialności.
Avatar
InwestorEkonomista / 9 listopada 2021 r. o 17:19
Najgorsze że prąd podrożał odkąd była prezes ZGL Bernadetta Puczka tam pracuje ! ! !
Avatar
InwestorEkonomista / 9 listopada 2021 r. o 17:19
Najgorsze że prąd podrożał odkąd była prezes ZGL Bernadetta Puczka tam pracuje ! ! !
Avatar
poker / 9 listopada 2021 r. o 17:03
Prezesi spółdzielni mieszkaniowych od zawsze byli wynagradzani za działalność partyjną posadami. Tak jest do dzisiaj. A ci mniej zasłużeni są tylko radnymi. I tu społeczeństwo płaci im dodatkową NIEOPODATKOWANĄ pensję za... nicnierobienie i brak odpowiedzialności.
Avatar
anka-anka / 9 listopada 2021 r. o 13:17
Od lat wiadomo, że wszystkie najwyższe stołki w spółkach skarbu państwa, czy samorządowych są po to, aby przechowywać swoich partyjnych "geniuszy", którzy mogą sprawować tylko stanowiska prezesów, dyrektorów, członków zarządów, czy rad nadzorczych. Nikt nic z tym nie robi, bo każdy u władzy chce mieć swoich zaufanych ludzi, a poza tym jest to też zapłata za wierność i .... mierność. Obywatele są ważni tylko wtedy kiedy zbliżają sie wybory. Wtedy rzucane są jakieś hasła, programy, wzajemne opluwanie się, zapewnienia, że nie będzie gorzej, niż jest, a potem wszystko wraca do utartych zwyczajów - podwyżki opłat, podatków dla mieszkańców i podwyżki wynagrodzeń w różnej formie dla swoich wybrańców. Nikt za nic nie odpowiada i tak to się kręci od 89 roku.
Od lat wiadomo, że wszystkie najwyższe stołki w spółkach skarbu państwa, czy samorządowych są po to, aby przechowywać swoich partyjnych "geniuszy", którzy mogą sprawować tylko stanowiska prezesów, dyrektorów, członków zarządów, czy rad nadzorczych. Nikt nic z tym nie robi, bo każdy u władzy chce mieć swoich zaufanych ludzi, a poza tym jest to też zapłata za wierność i .... mierność. Obywatele są ważni tylko wtedy kiedy zbliżają sie wybory. Wtedy rzucane są jakieś hasła, programy, wzajemne opluwanie się, zapewnienia, że nie będzie g... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2022: Piątek z rzutami karnymi, Argentyna strzelała lepiej od Holandii

Mundial 2022: Piątek z rzutami karnymi, Argentyna strzelała lepiej od Holandii

Wielkie emocje w końcówce meczu Argentyna – Holandia. Wydawało się, że „Abicelestes” bez problemu awansują do półfinału mundialu w Katarze. Jeszcze w 82 minucie Leo Messi i spółka prowadzili 2:0. „Pomarańczowi” zdążyli doprowadzić jednak do wyrównania. Gola na 2:2 strzelili w… 11 minucie doliczonego czasu gry po świetnie rozegranym rzucie wolnym. W efekcie, znowu trzeba było szukać rozstrzygnięcia w rzutach karnych. A te lepiej wykonywała Argentyna i wygrała ostatecznie 4:3.

Zamość. Poezja malowana. Nagrody dla uczennic Plastyka

Zamość. Poezja malowana. Nagrody dla uczennic Plastyka

Matylda Kowalczuk po mistrzowsku zinterpretowała „Taniec”, a Emilia Drzygało „Zimę”. Uczennice zamojskiego liceum plastycznego za swoje ilustracje wierszy Marii Konopnickiej zdobyły dwie główne nagrody w Ogólnopolskim Konkursie „Słowem Malowane 2022”.

Drogi, place zabaw i nowa fontanna, czyli Lubartów planuje wydatki w 2023 r.

Drogi, place zabaw i nowa fontanna, czyli Lubartów planuje wydatki w 2023 r.

Przyszłoroczne dochody miasta mają wynieść 104 mln zł, a wydatki przekroczą 110 mln zł. Zgodnie z projektem nowego budżetu na inwestycje trafi ponad 25 mln zł. Najwięcej na drogi, zbrojenie terenów przemysłowych, latarnie oraz ocieplenie II LO im. Piotra Firleja.

Parczew wygrał ze Skarbem Państwa. Chodziło o duże pieniądze

Parczew wygrał ze Skarbem Państwa. Chodziło o duże pieniądze

Parczew wygrał w sądzie ze Skarbem Państwa. Na konto miasta wpłynęło 1,2 mln zł.

Zamość. Organowy recital Tadeusza Barylskiego u Franciszkanów
10 grudnia 2022, 19:00

Zamość. Organowy recital Tadeusza Barylskiego u Franciszkanów

Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie zapowiada ten koncert, jako wyjątkowe wydarzenie. W sobotę (10 grudnia, godz. 19) w zamojskim kościele Franciszkanów odbędzie się recital organowy Tadeusza Barylskiego. Jest organizowany dokładnie w 200. rocznicę urodzin Cesara Francka.

Lublin. Park Rury będzie mieć patrona

Lublin. Park Rury będzie mieć patrona

Park Rury położony w wąwozie między Czubami, a osiedlami LSM ma otrzymać imię Romualda Dylewskiego, wybitnego architekta i urbanisty zmarłego w 2019 r.

W szpitalu w Lublinie przez dwa dni nie było ciepłej wody
Alarm 24

W szpitalu w Lublinie przez dwa dni nie było ciepłej wody

Od środy wieczorem do piątku rano w szpitalu przy ul. Herberta w Lublinie (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Wyszyńskiego) pacjenci byli pozbawieni dostępu do ciepłej wody. Powód? Awaria podczas przełączania instalacji w trakcie budowania nowej części szpitala.

Mundial 2022: Chorwacja – Brazylia 4:2 w rzutach karnych. Faworyt za burtą!

Mundial 2022: Chorwacja – Brazylia 4:2 w rzutach karnych. Faworyt za burtą!

Znamy pierwszego półfinalistę turnieju w Katarze. Chorwacja walczyła do końca i wyrzuciła za burtę mundialu głównego faworyta – Brazylię. Luka Modrić i spółka przegrywali od 105 minuty, ale w końcówce doprowadzili do wyrównania i rzutów karnych. A w serii jedenastek pokonali „Canarinhos” 4:2.

W tej szkole mówią, że jedna iskierka rozpala ognisko dobroci. To będzie Weekend Cudów
galeria

W tej szkole mówią, że jedna iskierka rozpala ognisko dobroci. To będzie Weekend Cudów

– Wystarczyło puścić iskierkę i za chwilę ogień gorących serc rozpalił ognisko dobroci – uśmiecha się Aleksandra Krzyżanowska, nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej nr 30 w Lublinie.

Biała Podlaska. Prezydent znowu chciał sprzedać, radni znowu mówią nie

Biała Podlaska. Prezydent znowu chciał sprzedać, radni znowu mówią nie

Bialscy radni idą na rekord i po raz kolejny odmawiają sprzedaży miejskich działek przy ulicach Elektrycznej i Brzegowej.

Bartosz Sadulski, autor powieści "Rzeszot" w Muzeum Czechowicza
10 grudnia 2022, 17:00

Bartosz Sadulski, autor powieści "Rzeszot" w Muzeum Czechowicza

Muzeum Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) zaprasza na spotkanie autorskie z Bartoszem Sadulskim, które odbędzie się 10 grudnia o godz. 17.

Lubelscy politycy PiS tłumaczą dlaczego cały czas mówią o Donaldzie Tusku i Platformie Obywatelskiej

Lubelscy politycy PiS tłumaczą dlaczego cały czas mówią o Donaldzie Tusku i Platformie Obywatelskiej

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przestrzegają przed powrotem Platformy Obywatelskiej do władzy. W piątek w całej Polsce, w tym także w Lublinie, zorganizowali w tej sprawie konferencje prasowe pod biurami poselskimi największej partii opozycyjnej.

Lublinianka straci ważnych zawodników?

Lublinianka straci ważnych zawodników?

Sytuacja organizacyjna Lublinianki się poprawia, ale i tak w zimie kilku piłkarzy może zdecydować się na opuszczenie drużyny. Oferty z wyższych lig ma Tomasz Tymosiak, a na testach w GKS Tychy przebywa Fryderyk Janaszek.

Nie widać końca konfliktu w Zarządzie Dróg Powiatowych w Lublinie. Starosta: we wtorek podejmę decyzję

Nie widać końca konfliktu w Zarządzie Dróg Powiatowych w Lublinie. Starosta: we wtorek podejmę decyzję

Pracownicy chcą, żeby starosta odwołał dyrektorkę Zarządu Dróg Powiatowych w Lublinie. Napisali kolejne, anonimowe pismo w tej sprawie. – Mam wrażenie, że wszyscy tam są zastraszeni i dzieje się z nimi coś złego – ocenia radny powiatowy, który zainteresował się sprawą i ma kontakt ze skonfliktowanymi. Starosta na wtorek zapowiada decyzję.

"Grawitacja" reż. Alfonso Cuaróna. Program TV 9-11 grudnia 2022
9 grudnia 2022, 20:00

"Grawitacja" reż. Alfonso Cuaróna. Program TV 9-11 grudnia 2022

W ten weekend w telewizji będzie można zobaczyć premierowo widowisko "Monster Hunter". Poniżej prezentujemy kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium