Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

11 marca 2003 r.
16:31
Edytuj ten wpis

Czterdzieści roboczych koni

Autor: Zdjęcie autora Ewa Bagłaj
0 0 A A
Eugeniusz Jakimczuk z Nowosiółek z matką i swymi końmi
Eugeniusz Jakimczuk z Nowosiółek z matką i swymi końmi

Mnisi prawosławni pośredniczyli w przekazaniu ponad 40 koni rolnikom przez fundację Heifer Project International. Wspieranie hodowli koni roboczych w małych gospodarstwach prawosławnej parafii w Jabłecznej uznano za najbardziej udane spośród dwudziestu realizowanych w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Józef Hasiuk otrzymał nagrodę ”Golden Talent Award” przyznawaną co roku najlepszemu lokalnemu liderowi w każdym ze 110 państw objętych programem pomocy. Wytypowano go ze względu na doświadczenie w hodowli koni oraz znajomość sytuacji wsi. Bowiem ostateczną decyzję, komu najbardziej potrzebna jest pomoc, podejmują sami rolnicy uczestniczący w projekcie. Najważniejszy głos należy do lidera. On też czuwa nad realizacją przedsięwzięcia. - Ktoś boczył się, że sąsiad pierwszy dostał konia, inny zazdrościł "lepszego”. Zdarzyło się, że trzeba było odebrać klacz trzymaną w złych warunkach i przekazać w bardziej odpowiednie ręce. Ale ogólnie akcja przebiegała sprawnie - podsumowuje Józef Hasiuk.
Konie już sprawdziły się na terenie, gdzie nie można użyć ciężkiego sprzętu rolniczego. Każdej wiosny ziemie należące do kilku przygranicznych wsi zalewa wezbrany Bug. Długo po opadnięciu wody na polach zalega grząskie błoto, uniemożliwiając wjazd ciągnikiem.
- Tutaj nie każdego stać na zaźrebienie, a co dopiero kupno. Ziemia piątej, szóstej klasy rodzi głównie żyto i ziemniaki. Na dodatek w okolicy nie ma żadnego zakładu pracy - mówi ks. archimandryta Jerzy Pańkowski, przeor monastyru św. Onufrego.
O zasadach wspierania hodowli informuje Katarzyna Malec, dyrektor polskiego oddziału HPI:- Każda rodzina otrzymująca zwierzę podpisuje kontrakt, w którym zobowiązuje się przekazać pierwszego żeńskiego potomka od otrzymanej sztuki innej potrzebującej osobie.
Przedsięwzięcie w Jabłecznej jest pierwszym z udziałem koni w naszym kraju. - Podstawa sukcesu to współdziałanie zarządzającego projektem, miejscowego lidera i lokalnego autorytetu. Może być nim zwierzchnik Kościoła. Takie pośrednictwo ułatwia kontakty - wyjaśnia Katarzyna Malec.
Wspólnie z klasztorem projekt nadzorował Regionalny Związek Hodowców Koni w Lublinie. Za pieniądze fundacji kierownik Krzysztof Rudziński kupił 43 zaźrebione klacze. Jednym z pierwszych obdarowanych był młody rolnik Mirosław Gordejuk. - Przekazałem już źróbkę. W tej chwili klacz-matka należy do mnie - mówi właściciel kasztanowatej Baryczki. Dochował się już od niej kolejnej urodziwej klaczki, którą będzie mógł sprzedać.
Działalność HPI wywołuje żywą reakcję wiejskiej społeczności. Ludzie dzwonią z prośbą o zwierzęta. Nie wszyscy orientują się, na jakich zasadach działa fundacja.
- Projekty przygotowujemy wyłącznie dla grupy rolników z tej samej wsi lub gminy, którzy mają wspólny cel i wiedzą, jak go osiągnąć. Potrafią zorganizować się i właściwie wykorzystać oferowaną im pomoc - podkreśla Katarzyna Malec.•

Heifer Project International


Pozostałe informacje

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium