Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

2 czerwca 2021 r.
14:17

Apel w sprawie zatrzymanej dyrektorki polskiej szkoły na Białorusi. Starosta: "Machanie szabelką nie przyniesie efektów"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 3 A A
(fot. Anna Paniszewa/Facebook)

Kolejna próba przyjęcia apelu w sprawie obrony Anny Paniszewy nie powiodła się. Radnym PiS z powiatu bialskiego nie udało się nawet wprowadzić punktu do porządku obrad, bo część z nich nie była obecna na sesji. – Kompromitacja wnioskodawców – uważa Daniel Dragan (Porozumienie Samorządowe), wiceprzewodniczący rady.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

AKTUALIZACJA: W środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało komunikat: Na skutek działań polskich służb dyplomatyczno-konsularnych, 25 maja 2021 r. do Polski przyjechały działaczki mniejszości polskiej z Białorusi panie Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa. Osobom tym udzielono niezbędnego wsparcia i zostały otoczone odpowiednią opieką.

Prawica już na początku maja domagała się reakcji władz rejonu brzeskiego na aresztowanie Anny Paniszewy i sytuację polskich szkół na Białorusi. Ale wówczas radni nie wprowadzili punktu do porządku obrad. Przypomnijmy, że Anna Paniszewa, dyrektorka polskiej szkoły w Brześciu, przebywa od 12 marca w areszcie.

Klub radnych PiS na sesji w poniedziałek ponowił próbę wprowadzenia apelu do porządku obrad. Ale ostatecznie 10 głosami sprzeciwu rada nie zgodziła się na to.

– Głosowanie zakończyło się kompromitacją wnioskodawców. Przez nieobecność połowy radnych z PiS-u punkt nie został nawet ujęty w porządku obrad – komentuje Daniel Dragan, wiceprzewodniczący rady. – Jest to najlepszy dowód na to, że motywacją wnioskodawców była chęć zaistnienia w mediach, a nie realna pomoc Polonii na Białorusi – uważa Dragan.

Ale radni prawicy odpierają te zarzuty. – Musimy się upominać o naszych rodaków – podkreśla radny Marian Tomkowicz (PiS). – Rodzina i przyjaciele pani Anny błagają, aby wstawić się za nią. Mam żal – przyznaje radny. – Oprócz wymiernej pomocy, ważne są gesty, które pokazują, że nie zapominamy o rodakach – dodaje Janusz Skólimowski (PiS), wicestarosta.

Z kolei zdaniem wiceprzewodniczącego rady Tomasza Byliny (PiS), stanowisko powinno zostać przyjęte poprzez aklamację. – To powinno iść w świat. A tutaj zabrakło zrozumienia. MSZ w piśmie do powiatu wskazuje, że dziękuje wszystkim, którzy chcą pomóc – zaznacza Bylina.

Resort tłumaczy, że „prowadzi trudny dialog z Mińskiem oraz rozmowy na forach międzynarodowych”. – Organizowane są kampanie nagłaśniające sprawę, a także mobilizujące do wyrażania solidarności z Polakami na Białorusi. W tego typu działania mogą, a nawet powinny, włączyć się inne podmioty, w tym jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, środowiska opiniotwórcze, media czy organizacje mniejszości narodowych – odpowiada nam Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W opinii resortu, „należy dalej nagłaśniać sprzeciw wobec prześladowań mniejszości polskiej na Białorusi i budować solidarność z nią, wykorzystując formaty współpracy zagranicznej na szczeblach centralnych, ale również regionalnych i samorządowych”.

Ale władze powiatu wykazują ostrożność. – Panowie radni wpadli na pomysł, by machać szabelkę, ale to nie przyniesie pozytywnych efektów, a tylko pogorszy nasze relacje z partnerami na Białorusi. Nie skupiajmy się na propagandzie – podkreśla starosta Mariusz Filipiuk (PSL). Co proponuje? – Jest wiele skutecznych form pomocy. Możemy jako powiat zorganizować zdalne nauczanie języka polskiego dla uczniów z Białorusi, o tym powinniśmy dyskutować – uważa Filipiuk. Jego zdaniem, „samorząd nie jest powołany do tego, by bawić się w dyplomację”.

Rejon brzeski na Białorusi jest partnerem powiatu bialskiego. Samorządy wspólnie sięgały m.in. po środki w ramach projektów transgranicznych

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium