Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

4 września 2021 r.
8:07

Modernizacja toru w Biłgoraju ma samych zwolenników. Gorzej z driftem

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 2 A A
Pokazy driftingowe, nowej dyscypliny w sporcie samochodowym, na biłgorajskim autodromie z 17 maja 2009 roku
Pokazy driftingowe, nowej dyscypliny w sporcie samochodowym, na biłgorajskim autodromie z 17 maja 2009 roku (fot. Archiwum Automobilklub Biłgorajski)

Dobrze ponad 900 osób wyraziło poparcie dla modernizacji toru Autodrom. Starostwo zabiega o fundusze na inwestycję i zapewnia, że nikogo nie chce skrzywdzić. Chodzi o około 100 dalszych i bliższych sąsiadów obiektu, którzy akceptują inwestycję, ale...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historia biłgorajskiego Autodromu sięga lat 70. ubiegłego wieku, kiedy powstał z myślą o uczniach Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. Obiekt zlokalizowany poza centrum, w okolicy trasy wylotowej na Przemyśl, lata świetności ma za sobą. Najpierw utracił homologację na zawody motorowe, potem był ofiarą sporów własnościowych. Chodziło o działki, na których go wybudowano. Teraz jest szansa na zmianę. Powiat jest właścicielem całego Autodromu, po uregulowaniu prawa własności może zacząć inwestować w to miejsce.

Rozwijać i spełniać marzenia

* Podpisuję, żeby szkolić młodych kierowców na nowym torze. * To jedyny tor w okolicy i powinien zostać. Widzicie, jakie jest zainteresowanie. * Przy fajnym wykorzystaniu tego miejsca i mądrym zarządzaniu może być ono perełką, która ściągnie jeszcze więcej zainteresowanych osób tematami motoryzacyjnymi. * Ten tor to odskocznia od szarej rzeczywistości. * Kawał historii, która może dalej trwać – piszą w komentarzach osoby, które podpisały internetową petycję popierającą modernizację Autodromu.

– Najwięcej podpisów pojawiło się w pierwszym tygodniu zbiórki. Potem zainteresowanie było mniejsze, ale cały czas ktoś podpisuje. W Biłgoraju w dwóch miejscach, na przykład w sklepie Mototechnik przy ul. Leśnej leżą wersje papierowe – mówi Dariusz Paleczny, wiceprezes Automobilklubu Biłgorajskiego, który wymyślił całą akcję.

– Chodzi o formę wsparcia władz powiatu, zwłaszcza gdy będą się starały o dofinansowanie na remont toru. Żeby nikt, na przykład w ministerstwie, się nie zastanawiał, co to za pomysł z inwestycją na Autodromie. Będzie wiadomo, że mieszkańcy chcą, by Autodrom istniał. Przecież dwa, a może nawet trzy pokolenia są związane z tym miejscem – dodaje Paleczny.

Przyznaje, że zwolennicy chcą trochę ubiec ewentualne protesty osób niezadowolonych z planowanego remontu.

– Gdy 40 lat temu powstawał Autodrom, to były dalekie przedmieście Biłgoraja. Działała w okolicy świniarnia, działał skup złomu. W miarę upływu lat powstawały domy, najbliższe są po drugiej stronie ulicy Motorowej. Pewnie ludzie myśleli, że tor umrze śmiercią naturalną. Ale tu nie ma ciszy i spokoju, bo przecież tędy kursują ciężarówki na wysypisko śmieci – uważa wiceprezes.

Petycję podpisało 938 osób (stan na 3 września godz. 19)

Taki obiekt należy się mieszkańcom

– Podpisałem papierową wersję petycji. Inicjatywa nie wyszła od nas, tylko od środowisk związanych z automobilklubem, osób, głównie młodych, zainteresowanych sportem motorowym. Ale nas cieszy, że tyle ludzi się w to zaangażowało – mówi Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.

– Czekamy na pieniądze. Złożyliśmy wniosek na około 15 milionów w ramach narodowego programu Polski Ład. Szacujemy, że pierwszy etap inwestycji będzie kosztował około 16 milionów. Gdy dostaniemy finansowanie, będzie pora na wybranie wykonawcy, który zrealizuje prace w ramach zamówienia typu "zaprojektuj i zbuduj". Dziś trudno przewidzieć, na co wystarczy pieniędzy, oprócz modernizacji toru i zaplecza. Zwłaszcza, że ekspertyzy nawierzchni toru i jej ocena trwają. Chcemy zrobić trybuny i ekrany akustyczne. W ramach drugiego etapu planujemy budynek, który będzie miejscem dla zawodników, ale także na przykład dla fitnessu – wylicza starosta.

Gdy władze dostaną pieniądze i modernizacja wejdzie w fazę projektowania, odbędą się konsultacje społeczne dla mieszkańców.

To miejsce ma ogromny potencjał

– Dobrze, że będą konsultacje społeczne, będzie szansa, żeby wyrazić nasze wątpliwości jeszcze przed zaprojektowaniem toru. Nie chcemy, żeby się okazało, że jest za późno na zmiany. Nie jesteśmy przeciwni inwestycji. Bardzo dobrze, że Autodrom będzie remontowany, będą zawody. Osoby, które mieszkają w sąsiedztwie nie chcą jedynie tego, co wiąże się driftingiem. Kiedy wiatr wieje w naszą stronę, na posesjach, oprócz hałasu, mamy jeszcze dym – mówi Stanisław Adamowicz, który mieszka przy ul. Motorowej i jest jedną z około setki osób, które podpisały pismo w tej sprawie. Adresatem były władze powiatu.

Drift, drifting, to technika jazdy samochodem. Kierowca w kontrolowany sposób, świadomie wchodzi w poślizg. Zwolennicy tej dyscypliny sportu motorowego uznają ją za najbardziej widowiskową. Niektórzy stosują określenie „palenie gumy”, co oddaje efekty towarzyszące ewolucjom.

– Zwolennicy tego sportu piszą nam w komentarzach „wiedzieli, gdzie się budują”. W czasie kiedy kupowaliśmy działki, bo chcieliśmy mieszkać właśnie w tej okolicy, tor działał. Ale był to tor kartingowy. Były zawody samochodowe, motocyklowe. Większość z nas mieszkała tu kilka, kilkanaście lat, gdy pojawił się drifting i zrobił się problem – opowiada Adamowicz, który przyznaje, że sam jestem sympatykiem sportów motorowych i brał udział zawodach na torze.

Sąsiedzi Autodromu tłumaczą obrazowo, że w czasie treningów i zawodów driftingowych w okolicy jest siwo, nie mówiąc o charakterystycznym zapachu palonej gumy i asfaltu. Martwią się, że zmodernizowany obiekt będzie przystosowany do tego rodzaju sportu, a inwestycja, w którą powiat włoży kilka milionów, nie będzie przecież stała bezużyteczna, będą zawody driftingowe.

Mieszkańcy z ul. Motorowej, ale także z innych miejsc spoza Biłgoraja, które sąsiadują z Autodromem, boją się, że jeśli zgodzą się na przykład na treningi czy zawody driftingowe, raz czy dwa w roku, to w następnym będą mieli je co miesiąc albo co tydzień.

Dlatego chcą, by modernizacja toru wykluczyła przystosowanie obiektu i organizację tego typu wydarzeń.

– My już ustąpiliśmy. Nie oprotestowaliśmy pomysłu modernizacji, a takie sytuacje w innych miastach były. Po drugie, akceptujemy to, by Autodrom znów był aktywnie wykorzystywanym, nowoczesnym miejscem. Czekamy na ustępstwa drugiej strony – dodaje przedstawiciel sąsiadów toru.

Móc się wyszaleć na zamkniętym obiekcie, a nie na ulicach

– Z pewnością całkowicie zawodów driftingowych nie da się wyeliminować z życia Autodromu, bo to bardzo popularny sport motorowy. Musimy jednak pamiętać, że intensywnie zużywa on nie tylko opony czy silniki aut zawodników, ale także nawierzchnię torów. Jeśli otrzymamy dofinansowanie i przystąpimy do modernizacji, nie pozwolimy, by tego typu zawody zdewastowały warty miliony asfalt w 2 lata. Więc najprawdopodobniej zawody driftingowe będą, ale w ograniczonej liczbie w ciągu roku – mówił Ireneusz Bulicz, kierownik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego, na spotkaniu z mieszkańcami.

Spotkanie było efektem pisma, które wystosowali sąsiedzi toru.

Nie widzę możliwości, by tego obiektu nie było

– Tylko chodzi o zawody driftingowe, to wówczas jest największy hałas. Tor słychać, ale nie przeszkadza jak podczas driftingu. Choć ja nie mieszkam tak blisko jak inni. Jestem od strony lasu i formalnie w ogóle nie jestem w Biłgoraju. Gdy się budowaliśmy, tor już istniał. Byliśmy jedni z dosłownie kilku zabudowań. Potem domów wzdłuż ul. Motorowej zaczęło przybywać, teraz już pojawia się drugi rząd, w głębi. Pewnie dorastają kolejne pokolenia, bo mieszkają tu rodziny dawnych właścicieli. My też się budowaliśmy na rodzinnej działce ze spadku – opowiada kobieta, która mieszka kilkadziesiąt lat i prowadzi przedsiębiorstwo z branży motoryzacyjnej w tej okolicy.

Pamięta czasy, gdy świniarnia była miejscem hodowli zwierząt, które trzymano na potrzeby szkoły, przy której powstał tor. Istniała mieszalnia pasz i już dział punkt skupu złomu.

– Inny problemem jest parking. Teraz, gdy są jakieś wydarzenia na torze, ludzie parkują także wzdłuż ulicy, a po remoncie toru publiczności będzie więcej – dodaje nasza rozmówczyni.

Jak wyjaśniają władze, planowana modernizacja Autodromu przewiduje budowę parkingu.

– Musi być duży, będziemy jedynym takim obiektem w tej części Polski, zakładamy organizację dużych wydarzeń. Miejsce na parking znajdzie się na działce, którą teraz wykorzystuje Zarząd Dróg Powiatowych na skład budowlany – zapowiada starosta.

Na razie nie ma decyzji, kto będzie zarządzał odnowionym obiektem. Teraz robi to Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju (dawne ZSME w Biłgoraju), ale możliwe, że powstanie nowa jednostka organizacyjna lub spółka. Władze powiatu chcą, by nadal na terenie obiektu działał Oddział Terenowy WORD Zamość i mieszkańcy mogli tu zdawać egzaminy na prawo jazdy.

Śródtytuły w tekście to cytaty z komentarzy osób, które podpisały petycję „Poparcie dla modernizacji toru Autodrom Biłgoraj”

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kroll / 4 września 2021 r. o 10:15
+3
Piękne plany. Tor wyścigowy, zalew w Świdniku...... tylko kasa w Brukseli. No ale suwerenowi wystarczą obietnice.
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 września 2021 r. o 14:26
0
Ciemny lud naje się pissowskimi obietnicami. POlska w ruinie.
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 września 2021 r. o 14:26
0
Ciemny lud naje się pissowskimi obietnicami. POlska w ruinie.
Avatar
Kroll / 4 września 2021 r. o 10:15
+3
Piękne plany. Tor wyścigowy, zalew w Świdniku...... tylko kasa w Brukseli. No ale suwerenowi wystarczą obietnice.
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubartów. Sześć projektów czeka na głosy. Przez dwa dni

Lubartów. Sześć projektów czeka na głosy. Przez dwa dni

Koncert hip-hopowy, autobus miejski i mobilna scena – to część projektów budżetu obywatelskiego w Lubartowie na rok 2022. Głosowanie 26 i 27 września.

Straż Miejska w Lublinie ogłasza nabór. Ile można zarobić?

Straż Miejska w Lublinie ogłasza nabór. Ile można zarobić?

2200 zł na rękę i „trzynastka” – takie warunki pracy oferuje Straż Miejska, która chce zatrudnić osiem osób na stanowiskach strażników. Na zgłoszenia chętnych będzie czekać do 1 października

Lublin prosi niepełnosprawnych o wskazówki

Lublin prosi niepełnosprawnych o wskazówki

Co najmniej do połowy października potrwa ankieta dla osób niepełnosprawnych, która ma pokazać ich problemy związane z uczestniczeniem w wydarzeniach kulturalnych. Internetowe badanie (linkd.pl/paupr) prowadzi Stowarzyszenie Otwieracz i samorząd Lublina.

Gorąco w lubelskiej Platformie. Kto rzuci rękawicę Krzysztofowi Żukowi? Są pierwsze nazwiska

Gorąco w lubelskiej Platformie. Kto rzuci rękawicę Krzysztofowi Żukowi? Są pierwsze nazwiska

Za miesiąc swoje nowe władze będą wybierać członkowie Platformy Obywatelskiej. W kontekście funkcji przewodniczącego partii w województwie lubelskim padają trzy nazwiska.

BGK wspiera lubelskich eksporterów

BGK wspiera lubelskich eksporterów

BGK wspiera eksport niezależnie od jego kierunku. Nasze instrumenty są uniwersalne i stosowane na całym świecie

Edach Budowlani Lublin zagrają w Krakowie z Juvenią. Wygrana obowiązkiem

Edach Budowlani Lublin zagrają w Krakowie z Juvenią. Wygrana obowiązkiem

W 5. kolejce Edach Budowlani zmierzą się na wyjeździe z Juvenią Kraków. Będzie to spotkanie telewizyjne, a obejrzymy je na sport.tvp.pl lub w aplikacji TVP Sport. Pierwszy gwizdek w niedzielę o godzinie 14.

Muzyka i wizualizacje. Wyjątkowy koncert przed Pałacem Marynki w Puławach
25 września 2021, 19:00

Muzyka i wizualizacje. Wyjątkowy koncert przed Pałacem Marynki w Puławach

Elektronika, ambient i wizualizacje na elewacji Pałacu Marynki w Puławach. Ten wyjątkowy koncert już w najbliższą sobotę.

W szpitalu w Puławach znów robią miejsce dla pacjentów z COVID-19

W szpitalu w Puławach znów robią miejsce dla pacjentów z COVID-19

W ostatnim tygodniu pozytywny wynik testu na koronawirusa obejrzało 41 mieszkańców powiatu puławskiego. Na kwarantannie przebywa prawie 370 osób. Do czwartej fali zaczyna przygotowywać się szpital. Dyrektor wstrzymał przyjęcia na pulmonologię, by zrobić miejsce dla pacjentów covidowych.

Wielogodzinne utrudnienia na S12 koło Świdnika. Tir w rowie

Wielogodzinne utrudnienia na S12 koło Świdnika. Tir w rowie

Od kilku godzin trwają utrudnienia na drodze ekspresowej. Z rowu trzeba wyciągnąć ciężarówkę.

Lublin. Do rachmistrza nawet wieczorem

Lublin. Do rachmistrza nawet wieczorem

W najbliższą sobotę będzie można wziąć udział w nocnej odsłonie Narodowego Spisu Powszechnego.

Program TV 24-26 września  2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
24 września 2021, 20:00

Program TV 24-26 września 2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W ten weekend w telewizji zobaczymy dość zróżnicowane produkcje. Będzie festiwalowy "Van Gogh. U bram wieczności" i rozrywka pokroju "Legionu Samobójców". Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Zaskakujące pismo do mieszkańców Końskowoli. Już nie mają umów na dostarczanie wody

Zaskakujące pismo do mieszkańców Końskowoli. Już nie mają umów na dostarczanie wody

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Puławach nie przedłużyło umów na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków dla mieszkańców gminy Końskowola. Te przestały obowiązywać w środę, 22 września. Samorządowcy proszą o okres przygotowawczy. Inaczej nie będą mogli pobierać opłat.

Zoom w Janowie ma być większy. Czy tym razem znajdzie się odpowiednią firmę?
galeria

Zoom w Janowie ma być większy. Czy tym razem znajdzie się odpowiednią firmę?

Najpierw modernizacja, później rozbudowa, o ile uda się zdobyć dofinansowanie. W Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim ma zostać wyremontowany most. Wymienić trzeba też pergolę na budynku przy wejściu do parku.

Wybory parlamentarne w Niemczech - stabilizacja, czy nowy układ?

Wybory parlamentarne w Niemczech - stabilizacja, czy nowy układ?

26 września to w tym roku szczególna data dla niemieckiego społeczeństwa, ponieważ tego dnia odbędą się za naszą zachodnią granicą wybory do Bundestagu. Co więcej, po 16 latach ze stanowiska kanclerza Niemiec ustępuje Angela Merkel. Czy Niemcy zdecydują się na kontynuację dotychczasowej polityki wybierając jej protegowanego, czyli Armina Lascheta z unii CDU/CSU? Czy większe szanse na zwycięstwo posiada SPD lub Zieloni? Jak wyglądają ostatnie sondaże? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

III liga: Orlęta Spomlek muszą skończyć z oddawaniem goli za darmo, teoretycznie łatwiejszy rywal Avii

III liga: Orlęta Spomlek muszą skończyć z oddawaniem goli za darmo, teoretycznie łatwiejszy rywal Avii

Czas na dziewiątą serię gier. Najtrudniejsze zadanie czeka piłkarzy Podlasia. Białczanie zagrają na wyjeździe z wiceliderem – rezerwami Cracovii. Teoretycznie łatwiejszą przeprawę powinni mieć piłkarze: Orląt Spomlek i Avii Świdnik, bo zmierzą się z rywalami z dołu tabeli.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.