- Utworzenie Zespołu Żłobków ma na celu usprawnienie i skoordynowanie bieżącej pracy obu żłobków - napisali w uzasadnieniu uchwały miejscy urzędnicy. Za połączeniem placówek w zespół głosowało 16 radnych, w tym rządzącej koalicji, klubu Rozwój i Demokracja i radni niezrzeszeni. Klub Koalicji Obywatelskiej wstrzymał się od głosu.
Dla dzieci oraz ich rodziców wszystko ma pozostać bez zmian. Żłobki będą się mieścić w dotychczasowych budynkach, a zajmować się podopiecznymi będą te same osoby, które staną się pracownikami Zespołu. Zamiast dwóch dyrektorów będzie jeden, który formalnie będzie kierował kierował nową jednostką - Zespołem Żłobków Miejskich w Chełmie.
Zdaniem pomysłodawców, za utworzeniem zespołu przemawia, obok oczywistego usprawnienia i skoordynowania działalności placówek, również ich położenie - Żłobek Miejski „Słoneczko” ma siedzibę przy ul. Wolności 8, a przy tej samej ulicy, tylko po numerem 20, mieści się żłobek „Chełmskie Niedźwiadki’’. Właśnie przy ul. Wolności 20 będzie urzędował teraz dyrektor utworzonego zespołu, który będzie odpowiadał za nabór do żłóbków.
Żłobek „Chełmskie Niedźwiadki” posiada 113 miejsc, w tym3 miejsca dla dzieci niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami. Natomiast żłobek „Słoneczko” w Chełmie ma 89 miejsc dla dzieci.
Uchwała została poddana pod głosowanie na ostatniej, kwietniowej sesji Rady Miejskiej. Za jej przyjęciem było 16 radnych – w tym wszyscy radni „Prawa i Sprawiedliwości”, wsparci przez koalicjantów z „Porozumienia dla Chełma” i z klubu „Rozwój i Demokracja”. Za połączeniem żłóbków w zespół była także radna niezrzeszona Agata Fisz, tak samo zagłosował Mariusz Kowalczuk i Piotr Malinowski. Od głosu wstrzymało się trzech radnych Koalicji Obywatelskiej i Elżbieta Ćwir z „Porozumienia dla Chełma” . Dwóch radnych było nieobecnych, jeden nie oddał głosu.
Na tej samej sesji, doprecyzowano sprawę opłat za żłobek w razie nieobecności dziecka. W Chełmie żłobek kosztuje miesięcznie 336 zł na pierwsze dziecko i 224 zł na kolejne.
Obecnie w przypadku zamknięcia żłobka, rodzicom przysługuje zwrot opłaty miesięcznej, proporcjonalnie, do ilości dni miesiąca, w których żłobek był nieczynny. Kwota ta odliczana jest od opłaty za pobyt dziecka w żłobku za kolejny miesiąc.
Sytuacja epidemiczna wymusiła jednak przyjęcie nowego rozwiązania – rodzice dzieci chodzących do żłobka, przysługiwał zwrot opłaty zarówno w przypadku zamknięcia jak i czasowego ograniczenia działalności żłobka lub jego części grupy - oddziału. Opłata ta zostanie odliczona od opłaty za pobyt dziecka w żłobku w kolejnym miesiącu rozliczeniowym.