Są ogromne szanse, że w Chełmie powstanie Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej. To kolejny rządowa inwestycja w mieście rządzonym przez Jakuba Banaszka.
Kiedy Zjednoczona Prawica kilka dni temu prezentowała „Polski Ład” konwencję prowadził młody człowiek, gwiazda prawicy, prezydent Chełma, Jakub Banaszek. Formalnie związany z Porozumieniem stał się samorządową twarzą całej Zjednoczonej Prawicy. Zdarzało się, że „Wiadomości” TVP pokazywały Jakuba Banaszka jako przeciwieństwo Rafała Trzaskowskiego z PO. Pokazywały Chełm, jako dobrze zarządzane miasto, w przeciwieństwie do Warszawy.
Za sprawą Jakuba Banaszka do Chełma spłynęło już bliko 200 milionów złotych, które zostały wydane m.in. na remonty i przebudowy dróg.
Teraz Banaszek może powoli świętować już kolejny sukces, bo jak zawsze powtarzał najważniejsza jest gospodarka i miejsca pracy. Ten nastanie za sprawą decyzji rządowych.
Ale od początku. Od 1 lipca w kraju wprowadzony zostanie obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Dla pacjentów oznacza to odnotowanie na bieżąco w systemach informatycznych całej dokumentacji medycznej, do której każdy, do tego uprawniony, będzie miał łatwy dostęp.
Nie chodzi tylko o choroby czy zabiegi, które zostaną wykonane, ale o te wszystkie recepty i orzeczenia z przeszłości. Każdy z pacjentów przez lata dorobił się takiej grubej teczki.
- Dlatego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na to, żeby po wdrożeniu od 1 lipca obowiązku prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej, rozpocznie się budowa "banku" dokumentów pacjentów, żeby rozszerzyć cały proces również o to, co działo się w przeszłości – mówi wiceprezydent Chełma, Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia w rządzie Zjednoczonej Prawicy. - Musimy pamiętać, że mamy całą, obszerną historię zdrowotną każdego pacjenta. Mamy typy dokumentacji, która musi być przechowywana niekiedy przez kilkadziesiąt lat – dodaje.
To właśnie Chełm ma otrzymać Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej. List intencyjny w tej sprawie Cieszyński podpisał z Adamem Niedzielski, ministrem Zdrowia. Zadaniem centrum będzie cyfryzacja papierowej dokumentacji medycznej.
- To działanie istotne nie tylko z punktu widzenia całego systemu zdrowia, ale również z perspektywy miasta. Centrum doskonale wpisuje się bowiem m.in. w koncepcję powstającego w ramach PWSZ Chełm kompleksu medycznego – dodaje wiceprezydent Cieszyński.
Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Dla miasta może to oznaczać powstanie nawet 100 miejsc pracy.
Wróćmy do Banaszka i jego rządowych sukcesów, które mają stworzyć w mieście nowe miejsca pracy. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) uruchomił w Chełmie call center pracowniczych planów kapitałowych, centrum usług wspólnych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),
Miasto nawiązało też ścisłą współpracę z PKP, której celem jest utworzenie spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa (LCHS), dzięki czemu będzie można wykorzystać logistyczny i kolejowy potencjał miasta, które leży blisko granicy z Ukrainą. Planowana inwestycja da 120 miejsc pracy, Miasto podpisało też listy intencyjne o utworzeniu oddziału Instytutu Elektrotechniki. Te działania spowodują powstanie 150-200 miejsc pracy. Na terenie 10-hektarowej działki położonej przy bocznicy kolejowej rządowa agencja chce stworzyć infrastrukturę do magazynowania i dystrybucji towarów eksportowanych i importowanych zza wschodniej granicy. I na koniec warto przypomnieć, że w lipcu 2020r. wicepremier Jacek Sasin ogłosił koncepcję powstania w Chełmie dwóch nowych instytucji: Instytutu Prawdy i Pojednania oraz Muzeum Ofiar Wołynia.