Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

27 września 2021 r.
18:32

Mieszkańcy gminy Chełm nie chcą "haniebnej kradzieży". Protest pod biurem europoseł PiS

96 4 A A

Protest pod biurem poselskim Beaty Mazurek i wyrażające sprzeciw hasła wypisane na ogrodzeniach domów – w taki sposób mieszkańcy gminy Chełm przeciwstawiają się planom włączenia do miasta ośmiu okolicznych sołectw.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod koniec wakacji prezydent Chełma wystąpił do wojewody o rozpoczęcie procedury poszerzającej granice miasta i przyłączenie sąsiadujących z miastem sołectw: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia oraz części Weremowic, Żółtańców i Depułtycz Królewskich. Dwa tygodnie później wojewoda zaopiniował pomysł i złożył stosowny wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Samorządowcy i mieszkańcy o sprawie dowiedzieli się jednak dopiero tydzień temu, gdy MSWiA poinformowało o tym gminę i powiat.

O sprawie mówiono podczas piątkowej sesji Rady Powiatu Chełmskiego.

- To skok na samorząd. Nie można tak robić, pomijając zdanie ludzi – grzmiał radny Jarosław Wójcicki, który jest też prezesem zarządu gminnego PSL. Jego członkowie dzień wcześniej zajęli stanowisko w sprawie zmian administracyjnych, nazywając je „haniebną kradzieżą”.

- Pan prezydent niech nie idzie tą drogą! – mówił zwracając się do prezydenta Chełma radny Andrzej Derlak. – Niech pan nie wyciąga do nas rąk, bo może je pan sobie sparzyć.

- To coś żenującego, żeby nas stawiać przed faktem dokonanym. Żeby odgórnie zarządzać bez dialogu, bez porozumienia, nawet bez informacji – tak radna Grażyna Szykuła komentowała to, że prezydent Chełma o swoich planach przed powiadomieniem wojewody nie konsultował się z mieszkańcami i samorządowcami.

Będą protesty

Tymczasem ci mówią stanowcze „nie”. W czwartek na Fecebooku powstała grupa „Nie dla przyłączenia gminy Chełm do miasta!”. W poniedziałek należało do niej już ponad 2,2 tys. osób.

- To nie jest dobry pomysł – komentuje Przemysław Wilkos, sołtys Deputycz Królewskich. – Zgodnie z proponowanymi zmianami nasza wieś ma zostać pod gminą, a zabrane ma nam zostać lotnisko. Lotnisko, dzięki któremu jesteśmy znani w całej Polsce. Dlatego jesteśmy i będziemy przeciw. Będziemy walczyć do samego końca.

- W jaki sposób? – pytam.

- Na początek zamówiliśmy banery, na których wyrazimy nasz sprzeciw. Będą jeszcze w tym tygodniu – zapewnia Wilkos.

- Myślę, że przeciwko tym planom jest ponad 90 procent mieszkańców i to nie tylko sołectw, które mają być wchłonięte przez Chełm, ale wszystkich mieszkańców gminy – szacuje Czesław Semeniuk, sołtys Okszowa. – Ludzie wywieszają na płotach hasła, że gminy nie oddadzą. W poniedziałek protestowali w Chełmie przed biurem poselskim Beaty Mazurek. Na pewno będą też kolejne akcje. Od mieszkańców słychać głosy, że nie po to wyprowadzali się z miasta, żeby teraz do niego wracać. Wszyscy mówią natomiast, że po zmianach nasza gmina bardzo zubożeje.

Jak nie wiadomo, o co chodzi…

Bo wraz ze zmianami do Chełma przyłączonych ma zostać teren, na którym działa nie tylko lotnisko, ale także duże firmy: Browar Jagiełło, Pro–Project, cegielnia czy BH Meble.

- Zmiana granic to pomysł dobry dla miasta i bardzo zły dla powiatu i gminy – uważa Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk. – Na rzecz miasta stracić mamy najbardziej rozwinięte tereny zajmowane przez firmy, które płacą duże podatki. Wraz z nimi gmina straci ok. 50 procent swoich rocznych wpływów. Uderzy to także w nas, bo w jakimś procencie my także z tych podatków korzystamy. Pamiętać przy tym należy, że jesteśmy najbiedniejszym powiatem w województwie lubelskim i trzecim od końca w kraju, bo miasto Chełm w nasz obszar nie wchodzi.

Deniszczuk dodaje, że przeciwko planom powiększenia Chełma będzie się sprzeciwiał. - Nie praktykuje jednak protestów w stylu Leppera czy Kołodziejczaka. Na pewno wyrazimy więc naszą negatywną opinię w tej sprawie. Opinię, która dla rządzących nie będzie jednak wiążąca – przyznaje. – Dlatego ciężko będzie wywalczyć pozostawienie stanu obecnego. Co dla nas ważne, to fakt, że ze wstępnych rozmów wiem, że przeciwko planom przyłączenia terenów do Chełma wypowiedzą się najprawdopodobniej wszyscy nasi radni. Także radni PiS.

W obronie granic

Oficjalny sprzeciw wyraził też Wiesław Kociuba, wójt Gminy Chełm. W opublikowanym właśnie stanowisku podkreśla, że jako argumenty przemawiające za przyłączeniem sołectw do miasta przemawia „układ przestrzenny oraz to, że zabudowa przedmiotowych terenów ma charakter miejski, a mieszkańcy tych obszarów (…) wykazują silne więzi z miastem poprzez oświatę i zatrudnienie. (…) proponowana zmiana granic ma na celu zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności miasta Chełm”.

- Tereny Gminy posiadają bogatą przeszłość w swojej autonomiczności, w związku z czym brak jest jakichkolwiek uwarunkowań historycznych, przestrzennych i funkcjonalnych uzasadniających zakres zawnioskowanych zmian – podkreśla i tłumaczy, że duże obszary są terenami rolnymi, a nie inwestycyjnymi. - Obszar, na którym lokalizację mogą znaleźć wg. prezydenta Miasta Chełm, potencjalne tereny inwestycyjne, leżą w bezpośrednim otoczeniu terenów zabudowy mieszkaniowej, mogą powodować konflikty na styku terenów o tak zróżnicowanym przeznaczeniu. Zmiany ingerują również w ochronę gruntów wysokich klas bonitacyjnych.

Dlatego wójt zwraca się do mieszkańców gminy „o podjęcie współpracy i działań w celu ochrony więzi historycznych i społecznych, które ich łączą”.

- Jestem przekonany, że działając wspólnie i solidarnie nie zmienią się granice naszej lokalnej ojczyzny – podkreśla.

Bez emocji

- Miasto Chełm podchodzi do całej sprawy bez niepotrzebnych emocji. Czekamy na proces konsultacyjny, który będzie czasem na zadawanie pytań, a także - przede wszystkim - na wyrażenie opinii w sprawie potencjalnego poszerzenia granic administracyjnych miasta – komentuje Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. - Postrzegamy cały proces jako historyczną szansę dla regionu. Miasto Chełm nie posiada dużych terenów inwestycyjnych, natomiast potencjalnie inwestycyjne tereny znajdują się na wytypowanych do potencjalnego przyłączenia terenach. Miasto chce je nabyć, zmienić plan ich zagospodarowania, a następnie utworzyć Park Technologiczno-Przemysłowy, czyli strefę aktywności gospodarczej z prawdziwego zdarzenia, która w regionie nie funkcjonuje. Dzięki temu powstaną nowe, tak bardzo potrzebne miejsca pracy.

Zieliński dodaje też, że jeśli sołectwa zostaną przyłączone do miasta, ich mieszkańcy nie będą płacili wyższych podatków. Zrównane do najniższej stawki zostaną też opłaty np. za odbiór odpadów. Zwolnieni nie zostaną pracownicy administracji samorządowej czy oświaty. Nie będzie likwidacji szkół i bibliotek.

- Rozszerzona zostanie natomiast połączeń bezpłatnej komunikacji miejskiej o przyłączony teren, utworzony zostanie również Fundusz Inwestycyjny. Jeżeli decyzja o przyłączeniu zapadnie, jej materializację poprzedzi zawarcie i podpisanie z mieszkańcami wypracowanego wcześniej kontraktu społecznego - czyli pakietu gwarancji dla mieszkańców – podkreśla Damian Zieliński.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 września 2021 r. o 19:15
+36
Widziały gały na co głosowały !!
Avatar
Kroll / 27 września 2021 r. o 21:59
+33
To nikt was przed wyborami nie informował że taki jest plan? Biedaczki. A może słyszeliście tylko to co chcieliści słyszeć: 500+, Wielka Polska, wrak w kraju, domy za darmo i raj na ziemi. A tu prosze: niespodzianka drobnym druczkiem pisana. Teraz to możecie pani Beacie pomachać jak limuzyną będzie przejeżdżała przez Chełm. Tylko wcześniej kwiatkami drogę posypcie. Wszak opony jej auta nie są godne brudnego asfaltu.
Avatar
Max... / 27 września 2021 r. o 23:11
+26
Przecież głosowaliście na krętaczy, malwersantów i aferzystów! Jeśli maseczki od handlarza oscypków, respiratory Szumowskiego, wybory korespondencyjne Sasina oraz "geniusz" Suskiego i PAD nie dały Wam jeszcze nic do myślenia, to wina leży tylko po Waszej stronie!
Avatar
Lolek-Bolek / 28 września 2021 r. o 11:01
0
To coś żenującego, żeby nas stawiać przed faktem dokonanym. Żeby odgórnie zarządzać bez dialogu, bez porozumienia, nawet bez informacji – tak radna Grażyna Szykuła komentowała to, że prezydent Chełma o swoich planach przed powiadomieniem wojewody nie konsultował się z mieszkańcami i samorządowcami. dla przypomnienia -mieszancy okolicznych gmin przez lata korzystali z komunikacji miejskiej ktore dotowalo miasto- kiedy nastapilo urealnienie sytuacji-p.Kociuba zdaje sie wypial na mieszkancow gmin i nie chcial partycypowacw kosztach, z mieszkancami i samorzadowcami tez chyba na ten temat nie rozmawiala to warto wiedziec, inna sprawa nie uczynia procesu roszezrenia granic miasta obecni wlodarze, uczynia to przyszli -wczesniej czy pozniej gmina stanie przed taka decyzja - i tak uwaga Cementownia /Cemex- zdaje sie do czasu slynnej reformy lezal w granicach administracyjnych miasta -a potem znalazl sie w powiecie - tak czy inaczej jesli mieszkancy gmin a takze Chelma przeciwni rozszerzeniu miasta postawia na swoim- to buzie w przyslowiowy ciup i zero skarzenia sie na niedogody - gdyz to dzieki wam bedzie tak jak bylo czyli nijako i mialko, o czym warto wiedziec, a moze Gmina Chelm zacznie partycypowac w zakresie wydatkow na oswiate i ochrone zdrowia -wszak jej mieszkancy korzystaja z dobrodziejst infrastruktury miejskiej
To coś żenującego, żeby nas stawiać przed faktem dokonanym. Żeby odgórnie zarządzać bez dialogu, bez porozumienia, nawet bez informacji – tak radna Grażyna Szykuła komentowała to, że prezydent Chełma o swoich planach przed powiadomieniem wojewody nie konsultował się z mieszkańcami i samorządowcami. dla przypomnienia -mieszancy okolicznych gmin przez lata korzystali z komunikacji miejskiej ktore dotowalo miasto- kiedy nastapilo urealnienie sytuacji-p.Kociuba zdaje sie wypial na mieszkancow gmin i nie chcial partycypowacw kosztach, z mieszkan... rozwiń
Avatar
Lolek-Bolek / 28 września 2021 r. o 11:01
0
To coś żenującego, żeby nas stawiać przed faktem dokonanym. Żeby odgórnie zarządzać bez dialogu, bez porozumienia, nawet bez informacji – tak radna Grażyna Szykuła komentowała to, że prezydent Chełma o swoich planach przed powiadomieniem wojewody nie konsultował się z mieszkańcami i samorządowcami. dla przypomnienia -mieszancy okolicznych gmin przez lata korzystali z komunikacji miejskiej ktore dotowalo miasto- kiedy nastapilo urealnienie sytuacji-p.Kociuba zdaje sie wypial na mieszkancow gmin i nie chcial partycypowacw kosztach, z mieszkancami i samorzadowcami tez chyba na ten temat nie rozmawiala to warto wiedziec, inna sprawa nie uczynia procesu roszezrenia granic miasta obecni wlodarze, uczynia to przyszli -wczesniej czy pozniej gmina stanie przed taka decyzja - i tak uwaga Cementownia /Cemex- zdaje sie do czasu slynnej reformy lezal w granicach administracyjnych miasta -a potem znalazl sie w powiecie - tak czy inaczej jesli mieszkancy gmin a takze Chelma przeciwni rozszerzeniu miasta postawia na swoim- to buzie w przyslowiowy ciup i zero skarzenia sie na niedogody - gdyz to dzieki wam bedzie tak jak bylo czyli nijako i mialko, o czym warto wiedziec, a moze Gmina Chelm zacznie partycypowac w zakresie wydatkow na oswiate i ochrone zdrowia -wszak jej mieszkancy korzystaja z dobrodziejst infrastruktury miejskiej
To coś żenującego, żeby nas stawiać przed faktem dokonanym. Żeby odgórnie zarządzać bez dialogu, bez porozumienia, nawet bez informacji – tak radna Grażyna Szykuła komentowała to, że prezydent Chełma o swoich planach przed powiadomieniem wojewody nie konsultował się z mieszkańcami i samorządowcami. dla przypomnienia -mieszancy okolicznych gmin przez lata korzystali z komunikacji miejskiej ktore dotowalo miasto- kiedy nastapilo urealnienie sytuacji-p.Kociuba zdaje sie wypial na mieszkancow gmin i nie chcial partycypowacw kosztach, z mieszkan... rozwiń
Avatar
Max... / 27 września 2021 r. o 23:11
+26
Przecież głosowaliście na krętaczy, malwersantów i aferzystów! Jeśli maseczki od handlarza oscypków, respiratory Szumowskiego, wybory korespondencyjne Sasina oraz "geniusz" Suskiego i PAD nie dały Wam jeszcze nic do myślenia, to wina leży tylko po Waszej stronie!
Avatar
Kroll / 27 września 2021 r. o 21:59
+33
To nikt was przed wyborami nie informował że taki jest plan? Biedaczki. A może słyszeliście tylko to co chcieliści słyszeć: 500+, Wielka Polska, wrak w kraju, domy za darmo i raj na ziemi. A tu prosze: niespodzianka drobnym druczkiem pisana. Teraz to możecie pani Beacie pomachać jak limuzyną będzie przejeżdżała przez Chełm. Tylko wcześniej kwiatkami drogę posypcie. Wszak opony jej auta nie są godne brudnego asfaltu.
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 września 2021 r. o 19:15
+36
Widziały gały na co głosowały !!
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Segregacja czy względy bezpieczeństwa? Poseł stawia zarzuty Bogdance

Segregacja czy względy bezpieczeństwa? Poseł stawia zarzuty Bogdance

Zarząd lubelskiej kopalni Bogdanka pozbawia niezaszczepionych pracowników prawa do rozwoju zawodowego – uważa poseł Jakub Kulesza (Konfederacja) i pyta dlaczego w szkoleniach mogą brać udział tylko pracownicy posiadający certyfikaty covidowe. Kopalnia nie zgadza się z oskarżeniami.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 października 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 października 2021 r.

Developres Bella Dolina Rzeszów i Jastrzębski Węgiel wygrały mecze o Superpuchar Polski w Lublinie
galeria

Developres Bella Dolina Rzeszów i Jastrzębski Węgiel wygrały mecze o Superpuchar Polski w Lublinie

Developres Bella Dolina Rzeszów i Jastrzębski Węgiel wywalczyły w lubelskiej hali Globus Superpuchar kobiet i mężczyzn. Rzeszowianki w pięciu setach ograły mistrza Polski Grupę Azoty Chemika Police, zaś męscy mistrzowie kraju uporali ze zdobywcą Pucharu Polski i klubowym mistrzem Europy Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Ostrygojad Kazik znów nadaje z Maroka

Ostrygojad Kazik znów nadaje z Maroka

Ostrygojad Kazik spod Kazimierza Dolnego w tym roku też wybrał Maroko i tam spędza zimę. Ornitolodzy śledzą losy 12 ostrygojadów, które mają urządzenia informujące o miejscu ich pobytu. Dzięki temu wiemy, że Kazik i jego dziewczyna Kazia spędzają czas poza Polską oddzielnie. Ona wyprawiła się dalej niż on.

Młoda kobieta zmarła w szpitalu w Lublinie. Co się działo na oddziale?
Relacje pacjentów

Młoda kobieta zmarła w szpitalu w Lublinie. Co się działo na oddziale?

Po naszym artykule, kolejna osoba opowiada o tragicznej nocy na jednym z oddziałów Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie. Pacjent, który był hospitalizowany w miniony weekend, gdy zmarła tam 21-letnia dziewczyna ma wątpliwości co do sposobu sprawowania nad nią opieki. Szpital już nie chce komentować sprawy i czeka na wyniki śledztwa prokuratury.

Lubelskie. Wnuczek nie miał litości dla własnej babci. Dusił, kopał, bił drewnem na opał

Lubelskie. Wnuczek nie miał litości dla własnej babci. Dusił, kopał, bił drewnem na opał

Już wkrótce ruszy proces Pawła P. W maju tego roku mężczyzna zabił swoją 90-letnią babcię.

"To już Świętokrzyska". Rysunkowe Puławy znów w metrze

"To już Świętokrzyska". Rysunkowe Puławy znów w metrze

Ponad 22 tys. zł z miejskiej kasy przeznaczono na kampanię reklamową promującą nowe obiekty zbudowane w mieście. Ich rysunki wyświetlane są na ekranach warszawskiej stacji metra „Świętokrzyska”.

,,do kwadratu”. Wernisaż prac Agnieszki Wójtowicz
21 października 2021, 18:00

,,do kwadratu”. Wernisaż prac Agnieszki Wójtowicz

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Agnieszka Wójtowicz zaprezentuje kilka cyklów prac. Inspiracje czerpała z najbliższego otoczenia i nawiązuje do lokalnego Street artu pochodzącego z zaułków lubelskich dzielnic, przystanków, Starego Miasta

Tym misiem na Czubach otwierają oczy niedowiarkom

Tym misiem na Czubach otwierają oczy niedowiarkom

Filmowej urody Miś pozdrawia łapą przechodniów na Czubach Południowych.

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrywa w drugim meczu w EuroCup

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrywa w drugim meczu w EuroCup

Niespodzianki nie było – osłabione koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrały w środę na wyjeździe w swoim drugim meczu w EuroCup z tureckim CBK Mersin Yenisehir Bld 75:98

Komunikację miejską w Lublinie trzeba ułożyć na nowo. Można zgłosić pomysł
galeria

Komunikację miejską w Lublinie trzeba ułożyć na nowo. Można zgłosić pomysł

Ruszają prace nad nową siatką linii komunikacji miejskiej, która będzie uwzględniać przeniesienie dworca autobusowego z al. Tysiąclecia na ul. Młyńską. Na ułożenie nowej mapy połączeń władze miasta dają sobie nieco ponad rok.

Biała Podlaska: Zamknięty będzie przejazd na ulicy Lubelskiej

Biała Podlaska: Zamknięty będzie przejazd na ulicy Lubelskiej

Spore utrudnienia czekają kierowców w Białej Podlaskiej. Od czwartku do 26 października zamknięty będzie przejazd kolejowy na ulicy Lubelskiej. Mieszkańcy już przewidują drogowy paraliż.

W Lublinie są jedyne takie studia w Polsce, a może i na świecie
zdjęcia
galeria

W Lublinie są jedyne takie studia w Polsce, a może i na świecie

Nowy rok akademicki zainaugurowano w Areszcie Śledczym w Lublinie. To jedyna placówka penitencjarna w Polsce i prawdopodobnie na świecie, w której więźniowie mają możliwość studiowania. Wszystko dzięki współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim

Koronawirus szaleje w Lubelskiem. „Ostatni raz taką sytuację mieliśmy w maju-czerwcu”

Koronawirus szaleje w Lubelskiem. „Ostatni raz taką sytuację mieliśmy w maju-czerwcu”

W środę w szpitalach woj. lubelskiego zajętych było 768 z 1029 łóżek zakaźnych dla pacjentów z podejrzeniem i potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2, co stanowi ponad 74 proc. W środę w regionie stwierdzono 1249 zakażeń, o 251 więcej niż dzień wcześniej.

W czwartek wielka akcja policji na drogach

W czwartek wielka akcja policji na drogach

Mundurowi ruszają na drogi i zapowiadają wzmożone działania w całym kraju.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

Praca Holandia/ Różne sektory

Kielce

46,00 zł

Praca -> Zatrudnię

Praca Holandia/Różne oferty

Rzeszów

46,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

tirfor

Zamość

399,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

sciaga

Zamość

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

270,00 zł

Komunikaty