Kilkaset osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. Mogą na nie liczyć uczniowie piątych klas i ich rodzice.
Lekarze tłumaczą, że badania profilaktyczne, z których może skorzystać teoretycznie każdy pacjent, często nie przynoszą oczekiwanych efektów. Do przychodni zgłaszają się bowiem ludzie, którzy są pod stałą opieką lekarza i systematycznie kontrolują zdrowie. Dlatego określenie konkretnej grupy i dotarcie do każdej ze wskazanych osób przynosi lepsze efekty.
- Zależy nam, żeby dotrzeć do pacjentów do tej pory niebadanych - wyjaśnia Marek Szyszkowski, lekarz z NZOZ "Eskulap” w Rejowcu Fabrycznym. - Takich, które uważają się za zdrowych. Tymczasem badania mogą wykazać, że jest inaczej. To dla nich możliwość podjęcia w porę leczenia.
- Akcja w naszym mieście właściwie już się rozpoczęła, choć teraz na czas ferii zrobiliśmy przerwę - mówi Anna Łopaciuk z Urzędu Miasta, koordynator programu na szczeblu lokalnym. - To praktyczne, ponieważ dzieci są badane w szkole, a tylko ich rodzice w przychodni.
W przypadku piątoklasistów badania
są skoncentrowane na wykryciu występowania m.in. nadciśnienia tętniczego i nadwagi. W przypadku ich rodziców: nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu, cukrzycy i otyłości. Osoby, u których wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości w tym zakresie, otrzymają skierowanie do dalszych, bardziej szczegółowych, badań. Zostaną też objęci programem edukacyjnym.
- Nie chodzi tylko o przekazywanie informacji, ale o to, aby tą drogą motywować ludzi do regularnego przyjmowania leków, zmiany stylu życia czy współpracy z lekarzem - wyjaśnia Łopaciuk. - Projekt przewiduje również objęcie dodatkową opieką i wsparciem edukacyjnym kobiet w ciąży, narażonych na czynne i bierne palenie tytoniu.
Szyszkowski dodaje, że każda akcja, dzięki której pojawia się możliwość dodatkowego zbadania pacjentów, jest cenna. Ta szczególnie, bo problemy z otyłością i nadciśnieniem ma wielu pacjentów. Nie tylko tych mieszkających w Rejowcu Fabrycznym.