Od czwartku 8 stycznia oglądamy filmy tworzące 10 edycję Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy”. Wstęp wolny.
Zaproponowane w programie filmy dotyczą nacji żydowskiej, jej tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i tej na przestrzeni dziejów.
Od czwartku do soboty w sali kinowej Inkubatora Medialno - Artystycznego ACK UMCS "Chatka Żaka" (ul. Radziszewskiego 16) zobaczymy siedem filmów dokumentalnych. Trzy z nich powstały w Polsce.
PROGRAM
Godz. 18.00 "Nigdy nie zapomnij kłamać”. Marian Marzyński opowiada historię swego życia. Niegdyś dziecko uratowane z Zagłady, potem przymusowy emigrant Marca, w 1981 roku amerykański reporter w PRL-u, dziś ponownie wraca do Polski z kamerą.
Godz. 19.10 "Twarze nieistniejącego miasta”. Inspiracją do powstania filmu była kolekcja szklanych negatywów odnaleziona w Lublinie na strychu kamienicy przy Rynku 4 i przekazana do Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN”.
9 stycznia
Godz. 17.00 "Żołnierz na dachu”. W Hebronie na Zachodnim Brzegu przez trzy lata Esther Hertog filmowała życie osadników uwieczniając unikalne, czasami wręcz surrealistyczne, sceny z ich życia.
Godz.18.40 "Holokaust - klej do tapet?”. Siostry Karatygin wzięły udział w programie telewizyjnym, nieoczekiwanie dziewczyny zapytano co znaczy słowo "Holokaust”.
10 stycznia
Godz. 17.00 "Pani spod szóstki”. Laureat Oscara, jest jedną z najbardziej inspirujących, podnoszących na duchu filmowych historii roku. Bohaterka jest mająca 109 lat Alice Herz Sommer, najstarsza osoba, która przeżyła Holocaust.
Godz. 18.00 "Bezsenność Insomnia”. Leonard Borkowicz był żołnierzem i więźniem, partyjnym aparatczykiem i opozycjonistą, wytyczał granice państwowe i zmagał się z własną biedą i chorobami.
Godz. 19.00 "Mój najszczęśliwszy dzień”. Historia ocalenia z Holokaustu Mariana Turskiego jest punktem wyjścia do opowiedzenia o życiu tego wybitnego dziennikarza i historyka, wnikliwego obserwatora i uczestnika życia powojennej Polski.