Wszystko zależy od gustu. Jedni wolą osiedla zamknięte, inni malownicze domki pod lasem. Dlatego zanim podpiszesz umowę, zastanów się, jaka działka spełni Twoje wymagania.
Czy ważna jest cisza i zielona przestrzeń wokół domu, czy szybki dojazd do miasta?
Czy wybrać gęstą zabudowę i zyskać poczucie bezpieczeństwa, czy wybudować samotnię na odludziu?
Postawić na przestrzeń czy zapłacić mniej za niewielką działkę?
To podstawowe pytania, na które trzeba odpowiedzieć przed kupnem działki i wyborem projektu wymarzonego domu.
To, co najważniejsze
Otaczające działkę środowisko naturalne ma wpływ na poziom bezpieczeństwa inwestycji. Na przykład, budując dom blisko lasu możesz liczyć na ochronę przed wiatrem, ale już przy zakupie działki w pobliżu rzeki warto zabezpieczyć dom przed ewentualnym podtopieniem.
Rozmiar i kształt
Mała działka zawęża wybór projektów. Dla niektórych osób minusem jest również bliskość sąsiednich zabudowań i niewielkie możliwości rozbudowy domu. Ale jest tańsza, zarówno przy zakupie, jak i podczas użytkowania.
Lokalizacja
Nawet jeżeli planujesz budowę małego budynku, warto zainwestować w badania geotechniczne - dzięki nim zyskasz pewność, że fundamenty zostały dobrze zaprojektowane i dom będzie właściwie posadowiony. Jeżeli lokalizacja nie jest nietypowa, oceny można dokonać poprzez obserwację istniejących już domów w sąsiedztwie (czy nie mają popękanych ścian) oraz dzięki rozmowom z mieszkańcami.
Formalności
Pamiętaj, że wpis jest ważny tylko przez trzy miesiące, dlatego zajrzyj do księgi w dniu podpisywania aktu notarialnego
Kolejnym krokiem jest złożenie aktu notarialnego w Sądzie Rejonowym, aby wpis o zmianie jak najszybciej pojawił się w księdze.
Gdy kupisz źle
da wobec kupującego za jej ewentualne wady fizyczne lub prawne. Jeśli okaże się, że działka ma wady, o których nie wspomniano w akcie notarialnym, kupujący ma prawo domagać się obniżenia ceny, odstąpić od umowy lub żądać naprawienia szkody poniesionej w wyniku tychże wad. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne działki wygasają po upływie roku od momentu zakupu działki, natomiast za wady prawne po roku od chwili, gdy kupujący dowiedział się o istnieniu wady.