Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

29 stycznia 2008 r.
17:06
Edytuj ten wpis

Przycinanie drzew owocowych

Autor: Zdjęcie autora Maria Balicka

Czas na cięcia wiśni i czereśni oraz uzupełniające jest latem, natomiast jabłonie, grusze, śliwy i morele prześwietla się w lutym i marcu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Roczne drzewka przycina się wiosną na wysokości ok. 80 cm od ziemi, w dwuletnich boczne przyrosty skraca o połowę. To ułatwia przyjmowanie się sadzonek, przywracając równowagę między korzeniami a częścią nadziemną. Po 3-4 latach stosuje się większe cięcia formujące i prześwietlające koronę. Cały czas niezbędne są cięcia sanitarne i po latach uprawy drzew - odmładzające. Na działkach i w małych sadach najczęściej używa się do cienkich gałęzi sekatorów, do grubszych piłek w kształcie lisiej kity lub oprawianych w ramę. Muszą być dobrze naostrzone, by cięcia były gładkie.

Formowanie

Jest konieczne w pierwszych latach wyprowadzania szpaleru czy korony wrzecionowej. Jeśli drzewa prowadzone są w formie prawie naturalnej, stosuje się jedynie przyginanie pędów tak, aby odchodziły od pnia pod kątem prostym. Wtedy ogranicza się wzrost drzewa, a wzmaga jego owocowanie.

Prześwietlanie

Prowadzone jest w późniejszym okresie życia drzewa, reguluje ono wzrost i owocowanie. Usuwa się wtedy nadmiar gałęzi z korony, gałęzie martwe, chore, krzyżujące się, rosnące w kierunku środka korony, wilki. Zazwyczaj wycina się do 30 proc. gałęzi i młodych pędów. Na starym, nie ciętym drzewie, do środkowych partii korony dochodzi zaledwie 10 proc. światła słonecznego. Dlatego należy usuwać starsze pędy i konary. To poprawia jakość owoców, ułatwia zbiory i opryski. Wilki lepiej usuwać latem poprzez wyrywanie. Najlepiej od końca czerwca (wyrywanie), w lipcu i sierpniu (wycinanie), w zależności od odmiany, tzn. na 4 tygodnie przed planowanym zbiorem owoców.

Cięcie sanitarne

To jedna z lepszych metod ograniczania chorób drzew. Usuwa się oprócz suszek pędy porażone przez choroby, np. mączniak, brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Poprzez kilkukrotne w sezonie cięcie pędów porażonych przez mączniak ogranicza się występowanie tej choroby nawet w 90 proc. Wycinamy również raki i zgorzele kory. Występujące na pniu drzewa czyścimy ostrym narzędziem aż do zdrowej tkanki. Bardzo ważne jest zabezpieczenie ran. Smaruje się je farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu, np. Topsinu lub specjalnym preparatem, takim jak np. Funaben, Santar.

Cięcie odmładzające...

...polega na skróceniu wierzchołków gałęzi. Na dużych drzewach skraca się konary nawet o 3 m. Należy ciąć nieco skośnie w tym miejscu, gdzie kończy się zgrubienie gałęzi zwane obrączką. Konar należy podciąć najpierw lekko od dołu, aby się nie oderwał od pnia wraz z paskiem kory lub podtrzymywać ręką podczas cięcia. U bardzo starych wysokich drzew należy mocno skrócić przewodnik o 2/3 oraz usunąć zbyt dużą ilość konarów ze środka korony. Silniejszego cięcia wymagają drzewa w wieku od 7 lat. Należy je intensywnie prześwietlać, a także regulować wysokość i średnicę. Corocznie wycinamy po 2-3 konary najpierw z dołu, później z górnych partii. Na stałe należy zostawić 6-8 konarów zgrupowanych w dwóch lub w trzech piętrach.
Rozluźniamy również gałęzie na obwodzie korony. Konary, które latem pod wpływem ciężaru liści i owoców będą się naginać do dołu, nie powinny pokładać się na konarach niżej leżących.
Niektóre odmiany jabłoni, jak Oliwka czy Landsberska, wymagają też cięcia pędów owoconośnych. Należy je przerzedzić i skrócić, aby ograniczyć wielkość plonu na rzecz jego jakości. Po wykonaniu gruntownego cięcia zmienia się kształt korony. W następnych latach będzie wyrastało dużo wilków, które trzeba corocznie usuwać.

Brzoskwinie


Należy ograniczyć wysokość drzewa, w przeciwnym wypadku strefa owoconośna przesunie się na wierzchołek. Najkorzystniejsza dla brzoskwiń jest tzw. korona pucharowa, luźna, otwarta. Brzoskwinie bardzo lubią słońce. Nie trzeba wyprowadzać przewodnika. Silne jednoroczne pędy skracamy za 10-15 oczkiem, jest to cięcie "na owoc”, słabsze pędy skraca się mocniej, a zawiązane na nich owoce zaleca się przerzedzać, aby były dorodne. Jeszcze słabsze pędy tnie się krótko, za 2 oczkiem, będą to pędy zastępcze, a całkiem słabe, cieńsze od słomki, usuwa się.

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium