Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

15 grudnia 2023 r.
11:50

Nagroda dla LSCDN. Chodzi o Kluby Młodych Odkrywców

Autor: Zdjęcie autora BAS
0 A A
Grażyna Wiatrzyk-Neckier, lubelska koordynatorka programu KMO (z lewej) z  dr hab. Małgorzatą Karolus prof. Uniwersytetu Śląskiego
Grażyna Wiatrzyk-Neckier, lubelska koordynatorka programu KMO (z lewej) z dr hab. Małgorzatą Karolus prof. Uniwersytetu Śląskiego

Projekt ,,Przyjaciele natury w programie KMO’’, opracowany przez Grażynę Wietrzyk-Neckier z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (LSCDN) w Lublinie wygrał konkurs zorganizowany przez CNK i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności! Celem konkursu było wsparcie działań na rzecz rozwoju i wzmocnienie sieci Klubów Młodego Odkrywcy, a także promocja idei KMO wśród nauczycieli, edukatorów i pasjonatów nauki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy są Kluby Młodego Odkrywcy?

W skrócie KMO (ang. Young Explorer’s Club YEC) to międzynarodowy program edukacyjny koordynowany przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pierwszy klub zrzeszający uczniów i uczennice z Kłodzka stworzył pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w. nauczyciel geografii – Janusz Laska. Kolejne kluby prowadzili nauczyciele i nauczycielki z Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego. W 2002 roku w ramach programu ,,Równe Szanse” KMO uzyskało wsparcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Od 2009 roku rolę koordynatora KMO pełni Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Obecnie w Polsce istnieje 1126 klubów, z których 104 działa w województwie lubelskim. Ich liczba ciągle rośnie.

LSCDN w programie KMO

Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli (LSCDN) w Lublinie dołączyło do Programu KMO w listopadzie ubiegłego w ramach trójstronnego porozumienia z Centrum Nauki Kopernik i Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie Koordynatorką współpracy regionalnej programu KMO w LSCDN jest Grażyna Wietrzyk-Neckier, nauczycielka konsultantka ds. wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

LSCDN to wojewódzka akredytowana placówka doskonalenia nauczycieli, która poszukuje rozwiązań wpływających na podnoszenie jakości kształcenia, wychowania i opieki.

- Program KMO wpisuje się w nasze zadania statutowe. Celem działalności młodych odkrywców jest tworzenie społeczności, w której ludzie uczą się samodzielnie i od siebie nawzajem. W misji KMO znajdziemy zaciekawienie nauką oraz wspieranie rozwoju i doskonalenie kompetencji społecznych dzieci i młodzieży oraz opiekunów i opiekunek przez samodzielne odkrywanie świata – podkreśla Krzysztof Staruch, dyrektor LSCDN.

LSCDN dba o wysoką jakość i trwałość programu na Lubelszczyźnie. Wspiera opiekunów i opiekunki KMO w organizacji warsztatów, konferencji, pikników naukowych.

– KMO to bezpłatne i ciekawe aktywizujące zajęcia, podczas których dzieci i młodzież eksperymentują pod okiem opiekunów. Uczestnicy znajdują odpowiedzi pytania dzięki doświadczaniu zjawisk – mówi Grażyna Wietrzyk-Neckier, lubelska koordynatorka programu. – Ważna jest metoda naukowa, która rozwija kompetencje kluczowe i zdolności, pozwala na przekraczanie szkolnych granic między przedmiotami. Doświadczanie w ten sposób świata przez dzieci umożliwia im swobodę poszukiwań i pozwala zrozumieć, że błędy wpisane od wieków w procesy badawcze człowieka uczą samodzielnego rozwiązywania problemów – dodaje Grażyna Wietrzyk-Neckier.

Kluby Młodych Odkrywców łączą ludzi zapewniając im jednocześnie autonomię. To klubowicze wraz z opiekunem klubu wybierają rodzaj aktywności, w którą chcą się zaangażować.


Kto może założyć KMO?

Nie trzeba mieć dużych środków finansowych, ani nawet specjalnie wyposażonego laboratorium, by robić ciekawe i odważne eksperymenty. Wystarczą przedmioty, które nas otaczają.

– Klub można założyć wszędzie: na wsi i w mieście, w przedszkolu, szkole, bibliotece, domu kultury, całkiem niezależnie od systemu formalnej edukacji. Opiekunem może zostać nauczyciel, pracownik biblioteki, domu kultury, rodzic, nawet ksiądz. Dzięki KMO nauczyciele mogą wychodzić poza ramy podstawy programowej. Opiekun stara się być animatorem działań i nie przekazuje gotowej wiedzy. Kluby można założyć i zarejestrować w każdej chwili, na stronie programu www.kmo.org.pl – informuje Grażyna Wietrzyk-Neckier.

Prowadzenie klubów przynosi opiekunom i ich podopiecznym wiele korzyści. Uczestnicy mają dostęp do scenariuszy doświadczeń, opisu projektów realizowanych przez opiekunów i opiekunki KMO, nagrań wykładów i webinariów udostępnianych na stronie KMO. Mogą uczestniczyć w projektach, szkoleniach stacjonarnych i wydarzeniach organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Ponadto uczestnicy KMO mają możliwość wzięcia udziału w konkursach, konferencjach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych, piknikach naukowych i wymianach międzynarodowych (Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK, Międzynarodowy Konkurs Mistrzowie KMO).

Nagroda dla LSCDN

Niedawno konsultanci i doradcy LSCDN uczestniczyli w XII Forum Klubów Młodego Odkrywcy, dorocznym spotkaniu międzynarodowej społeczności partnerów i opiekunów, którzy wspólnie z CNK i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności rozwijają program KMO w Polsce, a także w Gruzji, Ukrainie, Armenii, Rumunii i Etiopii.

– Rozmawialiśmy o współpracy, o tym jak korzystać z potencjału różnorodności kulturowych, wielorakich zdolności, doświadczeń oraz perspektyw rozwojowych – podkreśla G. Wiatrzyk-Neckier.

Świetną okazją do wymiany dobrych praktyk i integracji był Festiwal KMO, podczas którego odbyła się Giełda inspiracji. LSCDN również przygotowało stoisko, przy którym partnerzy oraz opiekunki z województwa lubelskiego prezentowali swoje dokonania, dzielili się pomysłami zaplanowanymi na kolejny rok oraz promowali walory Lubelszczyzny.

Podczas XII Forum KMO rozstrzygnięto także konkursu dla partnerów regionalnych ,,Regiony w programie Klub Młodego Odkrywcy. Opiekunowie ii kluby w społecznościach lokalnych”, zorganizowany przez CNK i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
LSCDN został jednym z czterech zwycięzców! Nagrodzony projekt ,,Przyjaciele natury w programie KMO’’, przygotowany przez Grażynę Wietrzyk-Neckier otrzymał 30 tysięcy złotych!

– Nagroda finansowa zostanie przeznaczona na promocję modelu i programu KMO w placówkach z naszego województwa. Wsparcie uzyskają współrealizatorzy projektu: SP nr 6 w Chełmie, SP w Mokrem i w Bukowie Wielkiej – mówi Grażyna Wietrzyk-Neckier.

W ramach realizacji projektu planowane są trzy pikniki regionalne: Dzień Wody, Dzień Lasu oraz Dzień Młodego Naukowca. Organizatorzy przewidują, że w wydarzeniach pod patronatem LSCDN weźmie w udział minimum 450 uczestników.
W ramach działań projektowych zostaną również zorganizowane stacjonarne warsztaty ,,Witaj w Klubie”dla przyszłych opiekunów/opiekunek KMO. Ponadto wspomniane już szkoły w Chełmie, Mokrem oraz w Bukowie Wielkiej otrzymają pomoce dydaktyczne przydatne w prowadzeniu klubów oraz koszulki z logo KMO.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Po liderze czas na wicelidera. Polski Cukier AZS UMCS zagra u siebie z VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS w niedzielę zagra kolejny hitowy mecz. Tym razem przeciwnikiem będzie VBW Gdynia.

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Do tragicznego wypadku na drodze doszło w nocy z czwartku na piątek. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, jednak w piątek rano zgłosił się na policję.

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Latem w Łęcznej doszło do gruntownej przebudowy zespołu. Ciężar stworzenia nowej drużyny wziął na swoje barki trener Pavol Stano, który przez pewien okres pełnił tez funkcję dyrektora sportowego po odejściu Veljko Nikitovicia. Słowak świetnie poradził sobie w tej roli, ale rzecz jasna nie każdy z transferów okazał się trafiony. Dlatego klubowi działacze zaczęli „zimowe porządki” i pożegnali się z jednym z zawodników

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium