Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

9 października 2020 r.
16:48

Sanepid: Decyzję o zdalnej lub hybrydowej pracy szkoły zawsze podejmuje dyrektor

Autor: Zdjęcie autora ask
3 0 A A
(fot. zdjęcie ilustracyjne/MK)

W piątek w województwie lubelskim zdalnie pracuje 36 szkół i przedszkoli, a całkowicie ze stacjonarnego nauczania zrezygnowały 22 placówki. Kto decyduje kiedy szkoły są zamykane? Kiedy uczniowie i rodzice trafiają na kwarantannę?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Kto decyduje o tym, czy szkoła pracować będzie w trybie hybrydowym lub zdalnym?

Anna Romaniuk, z WSSE w Lublinie: Decyzję zawsze podejmuje dyrektor szkoły, ale robi to po uzyskaniu zgody organu prowadzącego oraz na podstawie pozytywnej opinii wydanej przez właściwego miejscowo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Dyrektor może także zawiesić zajęcia.

  • Kiedy placówka w całości przechodzi na nauczanie zdalne, a kiedy dotyczy to tylko jednego oddziału, czy grupy uczniów?

Uzależnione jest to od lokalnej sytuacji epidemiologicznej m.in. liczby osób zakażonych, zapadalności, dynamiki wzrostu, ale także możliwości organizacyjnych i architektonicznych konkretnej szkoły. Pod uwagę brana jest też sprawa dojazdu do danej szkoły.

  • Kto ma w tej kwestii decydujące zdanie? Czy to dyrektor zwraca się do Inspekcji Sanitarnej z konkretną propozycją i mówi np. chcę żeby klasa 1c przez pięć najbliższych dni pracowała z domu, czy taka propozycja wychodzi od PSSE?

Dyrektor szkoły kieruje wniosek do Inspekcji Sanitarnej o wydanie opinii w sprawie zawieszenia zajęć w związku z potwierdzonym badaniem laboratoryjnym przypadkiem (przypadkami) zakażenia ucznia lub pracownika szkoły, a także biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną na terenie, gdzie zlokalizowana jest szkoła. Także dyrektor określa jakiej klasy, klas, czy całej szkoły ma dotyczyć zmiana, ze wskazaniem formy kształcenia, opisując przy tym podjęte działania, jak też rozwiązania organizacyjne.

  • Kto określa, jak długo szkoła, czy konkretna klasa ma pracować zdalnie? Rozumiem, że tu decydująca jest opinia Inspekcji Sanitarnej.

Nie. To dyrektor wskazuje czas na jaki zmienia formę kształcenia. Należy podkreślić, że występuje ścisła współpraca między Inspekcją Sanitarną, organami prowadzącymi a dyrektorami szkół. Jak wspomniałam prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne i ocena ryzyka. Czas zmiany kształcenia jest liczony przy uwzględnieniu zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Obecnie kwarantanna trwa 10 dni i jest liczona od następnego dnia, w którym nastąpiła styczność z osobą zakażoną.

  • Za nami pierwszy miesiąc nauki. Skąd w tym czasie najczęściej pochodziły informacje o wykryciu zakażenia wśród uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

Bardzo różnie. Były informacje od rodziców, czy nawet osobiście od pełnoletnich uczniów, dyrektorów placówek oświatowych oraz Inspekcji Sanitarnej. Bez względu na to skąd pochodzi informacja następne kroki są zawsze takie same. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny weryfikuje informacje, ocenia ryzyko, przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, w tym ustala listę kontaktów z osobą zakażoną, które w zależności od stwierdzonego poziomu narażenia, zostają skierowane na kwarantannę lub są obejmowane nadzorem epidemiologicznym. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

  • Kto trafia na kwarantannę?

Obowiązek kwarantanny dotyczy osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 oraz osób mieszkających z osobą objętą obowiązkiem kwarantanny, czy izolacji. W przypadku szkół kwarantanną obejmowane są osoby z kontaktu: uczniowie, osoby z grona pedagogicznego lub inny personel, domownicy osoby zakażonej, a także domownicy osoby z bezpośredniego kontaktu z przypadkiem potwierdzonym.W przypadku kontaktu, który nie spełnia kryteriów stosowanych do nałożenia kwarantanny, osoby mogą być objęte nadzorem epidemiologicznym, obserwują swój stan zdrowia a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, zgłaszają się do lekarza POZ.

  • Jak dużo ognisk koronawirusa wykrywanie w szkołach i przedszkolach? Czy na podstawie tych danych można stwierdzić, czy bezpieczna jest nauka zdalna, czy też uczniowie powinni uczyć się tylko w domach tak jak to było wiosną?

Nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od przestrzegania obowiązujących ograniczeń, nakazów i zakazów, w związku z wystąpieniem stanu epidemii w naszym kraju. Przyjęte rozwiązania, np. kształcenie hybrydowe, czy nauka zdalna, mają na celu zminimalizowanie zachorowań na COVID-19 w placówkach oświatowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium