Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Finanse

4 sierpnia 2021 r.
6:37

Samorządowcy pełni strachu. Przez "Polski Ład" stracą olbrzymie pieniądze?

127 33 A A
Tylko Lublin ma stracić ponad 147 mln zł na podatkach. Mógłby za to kupić 50 nowych trolejbusów
Tylko Lublin ma stracić ponad 147 mln zł na podatkach. Mógłby za to kupić 50 nowych trolejbusów (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Stracimy dużo pieniędzy – alarmują samorządy przeciwne reformie podatkowej planowanej przez rząd w ramach „Polskiego Ładu”. Sam Lublin miałby stracić w przyszłym roku 147 mln zł, Zamość szacuje ubytek na 20 mln zł, a Puławy na 13,5 mln zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Skutki byłyby dla nas straszne – uważa Elżbieta Grzęda, skarbniczka Puław. Podobnie ocenia to prezydent Lublina. – Szacowany ubytek dochodów wszystkich samorządów oznacza drastyczne zmniejszenie ich samodzielności finansowej – komentuje Krzysztof Żuk. – Staniemy przed realnym problemem związanym z brakiem skonstruowania budżetu na przyszły rok, z uwagi na drastyczne zmniejszenie dochodów.

Polski Ład

Ten niepokój samorządowców budzi projekt zmian podatkowych przygotowany w Ministerstwie Finansów. Resort mówi o historycznej obniżce podatków i historycznej podwyżce kwoty wolnej od podatku. – Zyska 18 mln osób – zachwala minister Tadeusz Kosiński. – Prawie 9 mln osób przestanie płacić PIT. Nie będą go płacić osoby najuboższe i dwie trzecie emerytów i rencistów. Czyli aż dla 90 proc. osób płacących podatki nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne.

– Zapłacimy my wszyscy – przekonuje tymczasem Związek Miast Polskich, z którego wyliczeń wynika, że w ciągu 10 lat samorządy stracą na „Polskim Ładzie” aż 145 miliardów zł, a w tym samym czasie budżet państwa ma zyskać per saldo 27 miliardów zł. – Stracą zwłaszcza miasta, których budżety są oparte na udziałach w PIT – twierdzi ZMP. – To oznacza mniej pieniędzy nie tylko na inwestycje, ale także na bieżącą działalność miast, a więc ograniczenie wydatków na edukację, transport miejski, usługi komunalne czy kulturę.

Związek uruchomił specjalną stronę internetową (natwojkoszt.pl), na której każdy może sprawdzić, o ile może zbiednieć w przyszłym roku kasa jego gminy lub powiatu. – Z wyliczeń dokonanych przez ZMP wynika, że Lublin straci na programie Polski Ład ponad 147 mln zł rocznie – twierdzi Justyna Góźdź z lubelskiego Ratusza. – Za taką kwotę można np. zakupić około 50 trolejbusów lub autobusów elektrycznych, lub wyremontować w mieście ok. 50 km jednojezdniowych ulic, wymieniając nawierzchnię jezdni i chodnika.

Puławy miałyby stracić w przyszłym roku ponad 13,5 mln zł. – Taki spadek dochodów zachwiałby finansami miasta – ocenia Grzęda.

Z kalkulacji ZMP wynika, że budżet Białej Podlaskiej mógłby stracić prawie 18 mln zł rocznie, Chełma stopniałby o niemal 19 mln zł, a Zamościa o blisko 20 mln zł. Spodziewane skutki dla Świdnika to ubytek prawie 11 mln zł, Kraśnik miałby stracić 7 mln zł rocznie, zaś Lubartów 6 mln zł.

Problem miałby dotyczyć nie tylko miast, ale również gmin wiejskich. – My wyliczyliśmy, że może to być ubytek rzędu 2 mln zł – mówi Stanisław Gołębiowski, wójt Końskowoli.

– Bezwzględnie domagamy się pełnej rekompensaty spodziewanego ubytku dochodów poprzez podwyższenie udziału we wpływach z podatku PIT i CIT – stwierdza prezydent Żuk. Oczekuje, że prace nad tym mechanizmem będą prowadzone równocześnie z samą reformą, a nie odkładane na później.

– Osobiście nie wierzę w to, że rząd nie przygotuje żadnych rekompensat dla gmin. Jeśli by do tego doszło, nie byłoby nas stać na żaden wkład własny przy inwestycjach. Nie skorzystalibyśmy z żadnego programu – przekonuje wójt Końskowoli. W Lublinie mają podobne obawy, że trzeba będzie ciąć wieloletnie plany inwestycji, a uboższe miasto będzie mniej wiarygodne dla kredytodawców. – Utrudnione zapewne będą negocjacje z bankami co do finansowania nowych inwestycji – ocenia Żuk.

Ministerstwo Finansów, które pod koniec lipca rozpoczęło konsultacje społeczne w sprawie zmian fiskalnych, planuje, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Motorlublin / 4 sierpnia 2021 r. o 07:51
+62
Proste zniszczyć finansowo miasta w których się notorycznie przegrywa. Potem wprowadzić swoich komisarzy usuwając popularnych włodarzy. A na końcu sterować miastami za pomocą rządowej kasy. W większych miastach elektorat jest antyrządowy więc można w nie przywalić. Kasę oddać emerytom rencistom rolnikom i różnej maści leniom. Pisowni widocznie brakuje kasy na kolejne prezenty socjalne. To zaczyna się grabienie miast średniaków. Jak padną miasta padną inwestycje czyli nie będziemy wydawać kasy z UE
Avatar
-bez-owijania- / 4 sierpnia 2021 r. o 08:18
+48
Ciągłe straszenie. Wszędzie gdzie tylko się da. Typowa propaganda, którą stosuje przybyły wódz a reszta mu wtóruje. Odwracanie kota ogonem. Złe to wszystko bo to następny ciekawy program PIS. Ma wejść potężna kasa to jak można na tym stracić? a co takiego proponuje opozycja? Znamy to !
 Program tak ciekawy, że aż przedsiębiorcy głosujący na PiS zaczęli masowo odwiedzać biura poselskie swoich pupili, ostrzegając przed konsekwencjami uchwalenia Polskiego Ładu.
Avatar
PISFAN / 4 sierpnia 2021 r. o 08:47
+42
Dla tego też w najbliższych wyborach koniecznie trzeba będzie podziękować prezesowi i przepędzić w PiS du ten cały PiS by ratować kraj przed zgubą
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 sierpnia 2021 r. o 06:49
+42
,,Wystarczy tylko nie kraść, a pieniądze się znajdą''.
Avatar
na_haju / 4 sierpnia 2021 r. o 08:55
+39
Nie tylko samorządy stracą. Dorznięci zostaną również mali i średni przedsiębiorcy, podobnie jak większość obywateli. Zyska bardzo wąska grupa, z emerytami na czele. Tylko ciekawe kto będzie robił na ich emerytury. Firmy których nie pokonał koronawirus, najprawdopodobniej zostaną uśmiercone przez nowy program PiS.
Avatar
koronaswirus / 4 sierpnia 2021 r. o 10:26
+31
Mniej pieniędzy na ubogacanie cwaniaKÓw, K0lesi i P0ciotKÓw, na megalomańskie bizancjum i na niszczenie przyrody, a więcej w kieszeniach mieszkańców? Łatwo zgadnąć, K0mu się takie rozwiązanie nie P0doba ...
 Więcej w kieszeniach których dokładnie mieszkańców? Z tego co wiem, dla miążdżącej większości obywateli to rozwiązanie będzie zwykłą podwyżka podatków.
Avatar
mefisto_lubelak / 4 sierpnia 2021 r. o 10:56
+27
Już rozumiem czemu wołają na niego kroniki niedorozwoju. Nawet kitu nie potrafi dobrze wcisnąć ciemnemu ludowi. Największym beneficjentem wpływów z PIT jest budżet państwa. Ten sam budżet państwa który za chwilę na Polskim Ładzie zarobi dodatkowe 30 mld. I ten kmiot ma jeszcze czelność pisać coś o większej ilości pieniędzy w kieszeniach mieszkańców. Won z forum opłacona trollerska gnido.
Avatar
Nie_jestem_robotem / 4 sierpnia 2021 r. o 11:12
+24
Praca na pisowskiej farmie trolli wre. Kronikarzdewelorozwoju Moniś znowu się przelogował na konto stop_propagandzie i przy pomocy kopiuj/wklej oraz dodaj komentarz/usuń próbuje zarobić na chleb.
Avatar
___K___ / 4 sierpnia 2021 r. o 14:23
+20
srome_K_, nie udawaj głupszego niż jesteś. Pseudo-samorządy miały zagwarantowaną sP0rą działkę ze skubania PITem (o ile dobrze pamiętam ok. 40% wpływów), któą często marnowały na bezużyteczne bizancjum, czego najlepszym przykładem są doK0nania Megalomana z Jakubowic.
Matole, a komu to PiSowski rząd sypał kasę, jak ine PiSowskim "samorządowcom"?
Avatar
Jasin / 4 sierpnia 2021 r. o 10:15
+19
Sugerujesz, że tzw. samorządowcy
Nikt nic nie sugeruje. To pewność, że jesteś forumowym błaznem, wzorcowym kretynem pod wieloma nickami.
Avatar
stop_propagandzie / 10 sierpnia 2021 r. o 08:31
0
,,Wystarczy tylko nie kraść, a pieniądze się znajdą''.
Sugerujesz, że tzw. samorządowcy jumają kasiorkę i że jak przestaną, to budżety im się P0domykają? Kto by P0myślał?
PiSowscy zapewne tak.
 Chyba pomyliłeś miasta trollu. W Lublinie od ponad 10 lat rządzi Platforma Obywatelska z Żukiem na czele.
Avatar
stop_propagandzie / 10 sierpnia 2021 r. o 08:31
0
Już rozumiem czemu wołają na niego kroniki niedorozwoju. Nawet kitu nie potrafi dobrze wcisnąć ciemnemu ludowi. Największym beneficjentem wpływów z PIT jest budżet państwa. Ten sam budżet państwa który za chwilę na Polskim Ładzie zarobi dodatkowe 30 mld. I ten kmiot ma jeszcze czelność pisać coś o większej ilości pieniędzy w kieszeniach mieszkańców. Won z forum opłacona trollerska gnido.
  Wypowiadasz się w imieniu prezydenta Żuka?
Avatar
stop_propagandzie / 10 sierpnia 2021 r. o 08:31
+1
I bardzo dobrze. Mniej pieniędzy zostanie zmarnowanych na poronione pseudo inwestycje typu fontanny, lotniska czy puste stadiony.
Avatar
___K___ / 6 sierpnia 2021 r. o 13:51
+2
I bardzo dobrze. Mniej pieniędzy zostanie zmarnowanych na poronione pseudo inwestycje typu fontanny, lotniska czy puste stadiony.
Co, lepiej dać kasę na kościoły i na TVPiS, tak? I to pisze ktoś, kto podpisuje się stop_propagandzie . Zabawni jesteście po tej PiSiej stronie :-) Takie półmózgi :-)
Avatar
___K___ / 4 sierpnia 2021 r. o 22:08
+12
srome_K_, nie umiesz czytać prostego tekstu ze zrozumieniem? Stoi czarno na białym, że zostanie więcej w kieszeniach 90% tych, których dotychczas pseudo-samorządy P0średnio łupiły za P0mocą PITa. Zresztą, każdy może sobie P0liczyć sam, czy zyska, i wtedy twoja nędzna propaganda zostanie obnażona.
  Trzeba być idiotą, by w to wszystko uwierzyć. Zwłaszcza, że opowiada to facet bodajże dwukrotnie prawomocnie skazany za kłamstwa.
Avatar
___K___ / 4 sierpnia 2021 r. o 22:06
+11
Ciągłe straszenie. Wszędzie gdzie tylko się da. Typowa propaganda, którą stosuje przybyły wódz a reszta mu wtóruje. Odwracanie kota ogonem. Złe to wszystko bo to następny ciekawy program PIS. Ma wejść potężna kasa to jak można na tym stracić? a co takiego proponuje opozycja? Znamy to !
Przypominam ci, że to PiS i Kaczor straszą Polaków, a i kota ogonem też Jaruś obraca. A propagandę sieje TVPiS.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 4 sierpnia 2021 r. o 18:15
-11
sK0ro lemingoza zafascynowana dewelorozwojem uważa, że dewelo-duce wie lepiej jak zaopieK0wać się ich zarobkami, to może niech je P0wierzą dewelo-rathausowi w drodze darowizny. Duce jest zaprawiony w żebraniu i sępieniu - na pewno znajdzie jakiś P0mysł, który ułatwi im doK0nanie takiego aktu P0święcenia. Albo może od razu lepiej umożliwić wpłaty bezP0średnio na K0nta dewelocwaniaKÓw?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 4 sierpnia 2021 r. o 18:07
-15
srome_K_, nie udawaj głupszego niż jesteś. Pseudo-samorządy mają zagwarantowaną sP0rą działkę ze skubania PITem (o ile dobrze pamiętam ok. 40% wpływów), którą często marnowały na bezużyteczne bizancjum, czego najlepszym przykładem są doK0nania Megalomana z Jakubowic.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 4 sierpnia 2021 r. o 18:06
-12
Mniej pieniędzy na ubogacanie cwaniaKÓw, K0lesi i P0ciotKÓw, na megalomańskie bizancjum i na niszczenie przyrody, a więcej w kieszeniach mieszkańców? Łatwo zgadnąć, K0mu się takie rozwiązanie nie P0doba ... srom_K0wi się najwyraźniej nie P0doba. Czyżby szefunio agencji PR płacił dewelosrebrniki P0d stołem, dzięki czemu srome_K_ nie płaci PITa?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 4 sierpnia 2021 r. o 18:06
-10
,,Wystarczy tylko nie kraść, a pieniądze się znajdą''.
 Sugerujesz, że tzw. samorządowcy jumają kasiorkę i że jak przestaną, to budżety im się P0domykają? Kto by P0myślał?
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gminni radni bronią uchwał „anty-LGBT”. „Homopropaganda” powszechnie używana

Gminni radni bronią uchwał „anty-LGBT”. „Homopropaganda” powszechnie używana

Gminy, które przyjęły stanowiska lub uchwały „przeciwko ideologii lansowanej przez subkulturę LGBT" otrzymały list od wiceministra Waldemara Budy. Ten sugeruje ich weryfikację i wyrzucenie kontrowersyjnych zapisów. Puławscy samorządowcy żadnych korekt jednak nie przewidują.

Lubelskie. Miał pomóc, a skrępował seniora taśmą i okradł

Lubelskie. Miał pomóc, a skrępował seniora taśmą i okradł

35-latek sam zaoferował pomoc przy naprawie dachu. Skończyło się zupełnie inaczej.

12 osób w busie i 1,2 promila z samego rana

12 osób w busie i 1,2 promila z samego rana

Kierowca spędził noc w policyjnej celi. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Dwa lata temu Stawy Echo wysychały. Ale w sierpniu padało tu przez 19 dni i teraz jest zupełnie inaczej
galeria

Dwa lata temu Stawy Echo wysychały. Ale w sierpniu padało tu przez 19 dni i teraz jest zupełnie inaczej

Letnicy i przedsiębiorcy nie byli zachwyceni, ale torfowiska i sosny dobrze wspominają miniony miesiąc. Był najchłodniejszym i najbardziej deszczowym sierpniem od ponad dwudziestu lat.

Jak wybierać końcówki do szczoteczki sonicznej?

Jak wybierać końcówki do szczoteczki sonicznej?

Można powiedzieć, że szczoteczka soniczna składa się z dwóch elementów: rękojeści, w której umieszczony jest silniczek elektryczny, a także końcówki czyszczącej. Głowica szczoteczki ma charakter wymienny, co oznacza, że można samodzielnie ściągać ją z trzonu urządzenia i na niego nakładać. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość dopasowywania do rękojeści szczoteczki końcówek o różnym wyprofilowaniu. Wybór głowicy czyszczącej powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami i oczekiwaniami użytkownika. Oto elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas nabywania końcówki do szczoteczki sonicznej.

Rasy psów- border collie, maltańczyk

Rasy psów- border collie, maltańczyk

Pies to jedno z najczęściej posiadanych zwierząt. Tak naprawdę ciężko spotkać w obecnych czasach ludzi, którzy nie mają takiego towarzysza życiowego. Jednymi z najciekawszych i najinteligentniejszych ras psów są border collie i maltańczyk.

Ponad 700 nowych zakażeń. Najwięcej w Lubelskiem

Ponad 700 nowych zakażeń. Najwięcej w Lubelskiem

Ministerstwo Zdrowia informuje o bardzo dużej liczbie kolejnych chorych na COVID-19. Wiceminister ostrzega, że lada moment liczby będą jeszcze wyższe.

Ekspozycja narzędzi ogrodniczych w sklepie – sprawdzone sposoby

Ekspozycja narzędzi ogrodniczych w sklepie – sprawdzone sposoby

Nie od dziś wiadomo, że zakupów dokonuje się również oczami. To powiedzenie musi mieć w sobie wiele prawdy, jeżeli opracowywane zostają specjalne techniki układania towarów na półkach. Merchandising, bo takim terminem określa się ekspozycję sklepową, zdaje się być na tyle istotny w praktyce sprzedażowej, że powstają specjalne kursy, mające na celu edukację pod kątem uatrakcyjnienia asortymentu wystawianego na handel. Ma to wprowadzić porządek, organizację, ułatwić klientom odszukiwanie rzeczy, po które przyszli, a także skłonić do dodatkowych zakupów. Zdaniem ekspertów prawidłowe rozstawienie i przejrzystość mają powodować u kupującego poczucie satysfakcji z dokonywanego wyboru.

Puławy. Zaczął się wyścig o pieniądze. Mogą głosować nawet młodzi

Puławy. Zaczął się wyścig o pieniądze. Mogą głosować nawet młodzi

Na co miasto ma przeznaczyć 500 tys. zł? Wszyscy puławianie, którzy ukończyli 16 lat, od wtorku będą mogli oddawać swoje głosy na obywatelskie projekty. Do wyboru 27 propozycji.

Lubelskie. Śmiertelny wypadek. Motocyklista wjechał w pieszego

Lubelskie. Śmiertelny wypadek. Motocyklista wjechał w pieszego

Tragiczny wypadek w miejscowości Polskowola. Kierujący motocyklem 33-latek, potrącił mężczyznę przechodzącego przez jezdnię.

Szymon Łukowski Quartet w Radiu Lublin
24 września 2021, 19:00

Szymon Łukowski Quartet w Radiu Lublin

Formacja Szymona Łukowskiego wystąpi 24 września o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) w ramach projektu "Nie tylko rock'n'roll".

Lublin. Kobieta ugodzona nożem. Stan ciężki

Lublin. Kobieta ugodzona nożem. Stan ciężki

Policja zatrzymała trzy osoby. Wszystkie były pijane.

Nie ma co remontować. Pożar samochodu na S17
zdjęcia
galeria

Nie ma co remontować. Pożar samochodu na S17

Auto zapaliło się na drodze ekspresowej w pobliżu węzła Skrudki. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Azoty Puławy kontra Fuchse Berlin, czyli czy uda się przechytrzyć Lisy?

Azoty Puławy kontra Fuchse Berlin, czyli czy uda się przechytrzyć Lisy?

W pierwszym meczu 2. rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej Azoty Puławy zmierzą się już we wtorek z Fuchse Berlin. Pierwszy gwizdek o godzinie 18.45.

Miejsca parkingowe w Lublinie źle wyznaczone? Chcą wstrzymania pobierania opłat
Alarm 24

Miejsca parkingowe w Lublinie źle wyznaczone? Chcą wstrzymania pobierania opłat

O zaprzestanie pobierania opłat parkingowych apeluje do Ratusza fundacja, której zdaniem miejsca postojowe dla niepełnosprawnych są źle wyznaczone.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.