Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

5 grudnia 2008 r.
18:27
Edytuj ten wpis

Historia elektronicznej gangsterki, czyli o serii GTA

Jedna z najsłynniejszych gier w historii. Jedna z najlepiej sprzedających się gier w historii. Pierwsze Grand Theft Auto ukazało się 11 lat temu. Teraz na półkach sklepowych debiutuje PC-towa odsłona "czwórki”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Jedynka” została stworzona przez mało znaną firmę DMA Design. Grafika już wtedy była słaba, a poczynania bohatera, czyli kilku małych pikseli, obserwowaliśmy z góry. Samochody i budynki przypominały kwadraty. Jednakże tytuł zawierał coś, czego nie było nigdzie wcześniej: możliwość wcielenia się w pospolitego bandziora. Takiego bez skrupułów. To wystarczyło, by marka zaistniała w świadomości graczy.

Początki

Zaczynaliśmy jako chłopiec na posyłki. Po wykonaniu kolejnych zadań, zyskiwaliśmy respekt. Były to głównie zlecenia na innych bandziorów albo napady na bank. Dynamikę podkręcała jazda samochodami i dostępne narzędzia zniszczenia: od karabinów maszynowych po czołgi. GTA 2 zrobiono wedle metody "jeszcze więcej tego samego”: więcej samochodów i spluw.

Nowością był stopień reputacji wśród gangów, co oznaczało, że pracując dla kogoś, narażaliśmy się drugiej stronie. W "dwójce” pojawiły się stacje radiowe, których mogliśmy posłuchać w trakcie jazdy. W połączeniu z coraz większym światem gry i coraz większa swoboda rozgrywki, GTA stawała się coraz popularniejsza i ciekawsza.

Szok

I wtedy DMA Design przestało istnieć… przekształcając się w znane dziś na całym świecie Rockstar Games. O kolejnej części niewiele było słychać przed premierą. Autorzy bardzo skromnie udostępniali materiały.

Aż tu nagle na rynek trafiło coś, co na zawsze zmieniło branżę elektroniczną. GTA III było najskromniej mówiąc szokiem. Cała formuła gry uległa ewolucji. Zaczynając od strony technicznej: widok zza pleców bohatera.

Bardzo dobra i w pełni trójwymiarowa grafika. Do tego rozbudowany wątek fabularny, masa ciekawych pomysłów i jeszcze większa otwartość świata gry.

Dodatki

Dodatek Vice City pojawił się rok później. Akcja rozgrywała się w kolorowych latach 80., a nasza postać - Tommy Vervetti - była o wiele zabawniejsza niż poprzednicy. W grę wpakowano więcej humoru i szczyptę erotyzmu. Dodano takie bajery, jak wyskok z pędzącego samochodu, możliwość latania helikopterami czy kupowania posiadłości.

W San Andreas, kolejnym dodatku, zmian było jeszcze więcej: jazda na rowerach, malowanie graffiti czy walka wraz z gangami o terytorium. Najciekawsze było to, że nasza postać musiała też biegać albo ćwiczyć, by zbytnio nie przytyć. Wizyty na siłowni, strzelnicy czy w restauracjach odgrywały niepoślednią rolę. Żeby nie zasłabnąć, trzeba jeść, a by lepiej strzelać, trzeba… ćwiczyć strzelanie! Możliwa była także zmiana fryzury czy ubrań. Takie szczegóły dodawały klimatu i sprawiały, że gra była bliższa realiom prawdziwego świata.

Nowości

Nowa część GTA musiała sprostać oczekiwaniom milionów graczy. Musiała być lepsza od tytułów, które zawsze trafiały do zestawień typu "10 najlepszych gier w historii”. Na początek gra dostała nowy silnik graficzny "R.A.G.E.”, który zapewnia więcej tekstur i szczegółów w otoczeniu.

Całość wygląda mocno pastelowo, komiksowo i dobrze. Dopracowano też fabułę. Bohaterem jest niejaki Niko Bellic, imigrant ze wschodniej Europy, który w Stanach Zjednoczonych marzy o spełnieniu "amerykańskiego snu”. To bliskie wielu Polakom marzenie szybko okazuje się bardzo trudne do zrealizowania.

Mówiąc najprościej, nasz bohater musi się zając nie całkiem legalnymi działaniami. A tych nie zabraknie.

100 milionów $

Liberty City to największe miasto jakie stworzyli programiści z Rockstar. Co ważniejsze, miasto pełne przechodniów (którzy czytają gazety na przystankach, rzucają śmieci, palą, spacerują albo biegną z siatką po zakupy - świetnie to wygląda).

W przestępczej karierze Nikowi pomagają zaś takie rzeczy jak… telefon komórkowy. A teraz najlepsze: zasięg w poszczególnych częściach miasta jest różny; potrafi nawet całkowicie zniknąć. Tak jak pieniądze w bankomacie z którego Niko może korzystać.

Właściwie trudno znaleźć większe wady tej gry (poza problemami ze stabilnością gry na PC, ale już lada dzień można się spodziewać odpowiedniego patcha). Nic dziwnego, że gra, której produkcja kosztowała 100 milionów dolarów, już dawno się zwróciła.

Pozostałe informacje

Bartosz Śpiączka po raz trzeci w karierze został piłkarzem Górnika Łęczna

Bartosz Śpiączka w Górniku Łęczna czyli do trzech razy sztuka

Górnik Łęczna szybko zapełnił lukę po Przemysławie Banaszaku. W środę wieczorem zielono-czarni poinformowali, że kontrakt z klubem podpisał Bartosz Śpiączka, dla którego będzie to już trzecie podejście do gry na stadionie przy Alei Jana Pawła II

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium