Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

26 marca 2021 r.
17:25

Tajemnicze piwnice w środku Hrubieszowa. Niespodzianka koło Syndykatu

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A

To było rutynowe przygotowywanie terenu pod parking. Efekt? Znaleziono piwnice! Na zapleczu remontowanego budynku Syndykatu Rolniczego w Hrubieszowie natrafiono na relikty architektoniczne. O ich losie przesądzi konserwator zabytków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Remont zabytkowego Syndykatu Rolniczego prowadzi miasto. Projekt rewitalizacji wiąże się również ze zmianami w otoczeniu gmachu. Kilka tygodni temu, w czasie prac na zapleczu zabytkowej nieruchomości z ul. 3 Maja, odkryto piwnice. Nikt się tam ich nie spodziewał. Gdy warunki pogodowe na to pozwoliły, znalezisko zbadał archeolog.

- Piwnice są już odsłonięte, w przyszłym tygodniu ma oglądać je konserwator. Od tej decyzji zależy czy je zasypiemy, będą jakoś eksponowane czy może zalecenia będą jeszcze inne. Odkrycie wstrzymało prace ziemne, które tam trwały, bo w miejscu znalezionych pomieszczeń ma powstać parking. Do tej pory był tam po prostu trawnik. Remont samego budynku trwa zgodnie z planami – mówi Magdalena Kielar, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Rozwoju UM Hrubieszów. – Nie spodziewaliśmy się, że pod warstwą ziemi są piwnice. Ja tego nie pamiętam ale mieszkańcy bloku, który sąsiaduje z tym terenem - a został wybudowany w latach 90. ubiegłego wieku - wspominali, że kiedyś jakieś piwnice tam były – dodaje.

- Samo odsłonięcie piwnic nie jest rewelacją. Ale ciekawe w nich jest to, że powstawały w różnych okresach. Ich najstarszą część bym, z bardzo dużym znakiem zapytania, datował nawet na XVIII wiek, kiedy w Hrubieszowie prywatne budynki były drewniane. Ale to wymaga jeszcze dalszych badań. Natomiast fragmenty nowsze były stosunkowo niedawno używane. Znaleźliśmy wózek transportowy i zwyczajne lokatorskie weki. Może z czasów późnego Gierka albo wczesnego Jaruzelskiego, nie wiem – żartuje archeolog Artur Witkowski, który prowadził badania na terenie przylegającym do syndykatu. – Zapewnie kiedyś do piwnic prowadziło wejście z drewnianego budynku, bo po murowanym by został gruz – dodaje naukowiec, który w przyszłym tygodniu będzie prowadził dalsze prace.

Zabytkowy budynek Syndykatu Rolnego ma się niebawem zmienić w Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa. Ma tam powstać między innymi przestrzeń dla Miejskiej Biblioteki Publicznej, Centrum Wolontariatu, Uniwersytetu III Wieku oraz Centrum Partnerstwa Publiczno-Społecznego. HCD nadal będzie siedzibą Fundacji Du Chateau, do której kiedyś należał gmach. Kolorystyka wnętrz będzie nawiązywała do tej która była tu pierwotnie i została odkryta w czasie badań.

- Prace wykończeniowe przy Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa trwają. Poniżej krótka relacja co dzieje się w środku – napisała na swoim profilu Marta  Majewska, burmistrz Hrubieszowa pokazując aktualny stan pomieszczeń i informując o piwnicach.

O znalezisku na trawniku w środku Hrubieszowa informował też wojewódzki konserwator zabytków.

- Odsłonięto na razie częściowo, sklepienia dwóch niewielkich piwniczek i fragmenty murów fundamentowych budynku, które można podzielić na 3 fazy chronologiczno-budowlane. Najstarsza faza to niewielka prostokątna, ceglana piwniczka usytuowana w północnej części badanego terenu (1,5 x 3m i wysokości ok. 2m). Druga to niewielka piwniczka ceglana o wymiarach ok. 3 x 3 m i wysokości ok. 2 m) do której wejście jest zawalone. Trzecia faza zabudowy to zejście z poziomu parteru dawnego budynku do piwnic, od strony wschodniej, wykonane najpewniej w XX w. – wylicza Dariusz Kopciowski, konserwator wojewódzki, który zalecił rozszerzenie zakresu badań archeologicznych, w celu odsłonięcia całości sklepień piwnic i wykonanie ich inwentaryzacji.

Trwająca inwestycja kosztować będzie blisko 12 milionów złotych, ponad siedem to dofinansowanie, które otrzymało miasto.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium