Parlament Europejski zgodził się, by Via Carpatia znalazła się na liście priorytetowych unijnych inwestycji. A to oznacza finansowanie budowy drogi ze środków europejskich.
Na terenie Polski Via Carpatia ma około 760 km przebiegu. Na północy zaczyna się szlakiem S61, od granicy państwa przez Augustów, Ełk oraz S19 Knyszyn - Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze - Lublin - Nisko - A4 Rzeszów - Barwinek - granica państwa. Ma połączyć północ z południem Europy.
Decyzja Parlamentu Europejskiego, oznacza pewność finansowania tej inwestycji. Via Carpatia, czyli S19 przeszywa nasz region z północy na południe. Południowa część drogi, od Lublina przez Kraśnik, Janów Lubelski i dalej ku granicy z woj. podkarpackim, jest już w budowie. Północna część jest w fazie przygotowania, odbywają się spotkania informacyjne z mieszkańcami.
– W piątek, 26 kwietnia, zapraszamy mieszkańców terenów położonych wzdłuż przyszłej S19 od granicy z woj. mazowieckim do końca obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego na spotkania informacyjne. Podczas nich zostaną przedstawione efekty pracy projektantów nad koncepcją programową przyszłej trasy – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA w Lublinie.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w siedzibie Urzędu Miasta Międzyrzec Podlaski, drugie w świetlicy wiejskiej w Wysokiem. Przed spotkaniami zostaną wyłożone materiały informacyjne. Pierwsze zaplanowano o godz. 12, dla mieszkańców z terenu miasta Międzyrzec Podlaski, w sali konferencyjnej na I piętrze Urzędu Miasta przy ul. Pocztowej 8. Drugie, o godz. 15, dla mieszkańców z terenu gminy Międzyrzec Podlaski w świetlicy wiejskiej w Wysokie przy ul. Rudnickiej 36.
– To ostatni moment na wprowadzenie ewentualnych korekt. Przypomnijmy jednak, że przebieg drogi ekspresowej został zatwierdzony decyzją środowiskową i jest już niezmienny – dodaje Krzysztof Nalewajko.
Przypomnijmy, że S19 od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do Lubartowa ma 81,4 km długości, natomiast z Lubartowa do węzła Lublin Rudnik – 21,4 km. Te odcinki mają powstać w latach 2020-2024. Natomiast „południowa” część S19, od węzła Lublin Kraśnik do granicy z województwem podkarpackim ma 75 km długości. Ma być gotowy do 2021 roku.