Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

28 kwietnia 2021 r.
17:37

Lekarze z Lublina uratowali życie ciężarnej pacjentce z COVID-19. Była w stanie krytycznym

172 1 A A

Specjaliści ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie uratowali ciężarną pacjentkę z COVID-19, która miesiąc temu w stanie krytycznym trafiła tu ze Zgierza. Niestety nie wszystkim udaje się pomóc, a liczba takich przypadków w trzeciej fali epidemii znacznie wzrosła. – Wcześniej czegoś takiego nie było – przyznają lekarze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pani Ewa, która była wówczas w 24. tygodniu ciąży, została przetransportowana ze szpitala w Zgierzu do lubelskiej kliniki wojskowym śmigłowcem. 35-latka była w krytycznym stanie.

– Pomimo stosowania wszelkich dostępnych metod klasycznej intensywnej terapii jej stan pogarszał się tak szybko, że w szpitalu w Zgierzu podjęto wstępną decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego – opowiada prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1 w Lublinie.

Ostatecznie lekarze z tego zrezygnowali i skontaktowali się z lubelskim ośrodkiem, który stosuje terapię ECMO (pozaustrojowe natlenianie krwi). – Zadzwonili do nas w Wielką Sobotę, że pacjentka dusi się na respiratorze. Decyzja była szybka: podejmujemy się leczenia, polecimy na miejsce i tam rozpoczniemy pozaustrojowe natlenianie krwi – opowiada prof. Czuczwar.

Jeszcze tego samego dnia pacjentka została przetransportowana do lubelskiej kliniki.

– Takich rzeczy jeszcze nie robiliśmy. Nie wiedzieliśmy, jak krytyczny stan pacjentki przełoży się na możliwość donoszenia ciąży. Najbardziej zaskakujące jest to, że dziecko zniosło to bardzo dobrze – tłumaczy szef lubelskiej kliniki.

Ciąża rozwijała się normalnie, mimo że matka walczyła o życie. – U 24-tygodniowego płodu, gdzie w każdej chwili możemy spodziewać się ukończenia ciąży, szanse na przeżycie są na poziomie 7-10 proc. – przyznaje prof. Anna Kwaśniewska, kierownik Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży. Wyjaśnia: – To, co się dzieje u matki, zaburzenia oddychania, kłopoty z natlenowaniem krwi, przenosi się na dziecko. Współpraca między klinikami była więc niezbędna. Obserwowaliśmy na każdym etapie czy płód się rozwija.

Zespoły neonatologiczne były przygotowane na każdą ewentualność. – Nie wiedzieliśmy jak to się zakończy, czy pacjentka przeżyje. Byliśmy przygotowani na ratowanie dziecka – dodaje prof. Kwaśniewska. – Naszym sukcesem jest to, że maleństwo, które ważyło wówczas 500 gramów w tej chwili waży blisko 1000. Jego szanse na przeżycie wzrosły do 70 proc. – podkreśla lekarka.

Czytaj także: Kosmiczna operacja w Lublinie. Chirurdzy pracowali w specjalnych goglach [wideo]

Dziś przed południem Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przetransportowało 35-latkę do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Kobieta jest przytomna, jest w stanie rozmawiać, jej układ krążenia nie wymaga wspomagania. Jak tłumaczy szefowa lubelskiej kliniki, pacjentka chciała być bliżej rodziny, a łódzki ośrodek zapewni jej również specjalistyczną opiekę perinatalną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prof. Mirosław Czuczwar i prof. Anna Kwaśniewska o leczeniu ciężarnej pacjentki z COVID-19

Pokonanie COVID-19 to dopiero początek

Prof. Kwaśniewska zwraca jednak uwagę, że pokonanie COVID-19 to dopiero początek, bo coraz częstsze są poważne, wielonarządowe powikłania.

Lekarze przyznają, że trzecia fala epidemii była znacznie gorsza dla takich pacjentek niż druga. – Perinatolodzy nie są przyzwyczajeni do śmierci pacjentek, bardzo rzadko mamy takie przypadki. A COVID spowodował, że nie byliśmy w stanie pomóc. To było najgorsze - śmierć młodych kobiet, które umierały i zostawiały swoje dzieci, albo umierały razem z dziećmi – mówi prof. Kwaśniewska.

– To jest coś, czego wcześniej nie było – potwierdza prof. Czuczwar. Dodaje: – Pierwszą pacjentkę z Białej Podlaskiej, świeżo po rozwiązaniu ciąży, przyjęliśmy późną jesienią. To była też niestety pierwsza pacjentka, która zmarła, pomimo terapii ECMO. Do tej pory mieliśmy 7 takich pacjentek, 3 udało się pomóc, pozostałe zmarły.

Ze wstępnych analiz lubelskiej kliniki wynika, że średnia wieku pacjentów, którzy wymagają terapii ECMO to 40 lat. – Ona jeszcze się jeszcze obniży, jeśli dodamy położnice i ciężarne z ostatniego okresu. Jest spora grupa chorych, którym pomimo wysiłków nie udawało się pomoc. Takiej liczby zgonów nikt z nas jeszcze nie widział – przyznaje szef lubelskiej kliniki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium