Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

14 kwietnia 2021 r.
21:26

Lubelski biskup o tym na jakie szczepionki nie powinni godzić się katolicy

Bp Józef Wróbel
Bp Józef Wróbel (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

– Katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami – uważa lubelski biskup pomocniczy Józef Wróbel. W swoim stanowisku stwierdza, że technologia produkcji dwóch z dostępnych obecnie preparatów „budzi poważny sprzeciw moralny”. – Czy to namawianie do rezygnacji ze szczepień? – niepokoją się naukowcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W opublikowanym dzisiaj stanowisku, bp Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych i biskup pomocniczy w archidiecezji lubelskiej zaznaczył, że „szczepionki firm AstraZeneca oraz Johnson&Johnson są oparte na technologii bazującej na komórkach pochodzących od abortowanych płodów”.

– Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny – podkreślił bp Wróbel. I dodał: – Katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami, gdyż istnieją inne, które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych (chodzi o szczepionki mRNA Pfizera i Moderny – przyp. aut.).

– Do produkcji szczepionek wektorowych konieczne jest posiadanie wektora, czyli adenowirusa. Wirusy replikują się wyłącznie w żywych komórkach, więc nie ma innej możliwości ich pozyskania, jak wykorzystanie do tego celu zwierząt lub linii komórkowych – tłumaczy prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Jednak nie wszystkie komórki nadają się do tego. Do hodowli adenowirusa wykorzystywane są linie komórkowe wywodzące się z komórek pochodzących z planowych aborcji dokonanych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Prof. Szuster-Ciesielska podkreśla, że takie linie komórkowe nie mają już wiele wspólnego ze źródłem dawcy, gdyż od momentu ich uzyskania były namnażane setki tysięcy razy.

Ich stosowanie ma natomiast ogromne zalety, jak bezpieczeństwo i powtarzalność wyników.

– Podobne linie niejednokrotnie były już wykorzystywane do pozyskiwania szczepionek. Kościół nie może pozostać obojętnym wobec uratowania dzięki takim szczepionkom setek tysięcy dzieci do lat pięciu – przypomina ekspertka.

W swoim stanowisku biskup Wróbel dopuszcza możliwość korzystania z preparatów AstraZeneca i Johnson&Johnson „bez winy moralnej”. Chodzi o przypadki, kiedy wierni nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są „wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami” (np. zawodowymi). Ci, którzy tak zrobią, powinni jednak „manifestować swój stanowczy sprzeciw” na przykład wysyłając listy sprzeciwu do instytucji sprowadzających lub dystrybuujących szczepionkę, czy też do przełożonych.

– Wzywa się ludzi do manifestowania sprzeciwu wobec wykorzystania materiału biologicznego, mającego niemoralną genezę, w produkcji szczepionki. Czy Kościół wzywał też do sprzeciwu wobec posługiwania się zwierzętami, które giną w laboratoriach w procesie badania nowych leków i szczepionek? – zwraca uwagę prof. Szuster-Ciesielska.

Przypomina też stanowisko Watykanu wobec sytuacji, kiedy „etycznie nienaganne” szczepionki przeciwko Covid-19 nie są dostępne. Wówczas „moralnie dopuszczalne jest otrzymywanie takich szczepionek, które wykorzystywały linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym”. 

– Sam Papież Franciszek powiedział, że z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić, bo stawką jest zdrowie, życie, także życie innych – dodaje ekspertka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium