Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

14 kwietnia 2021 r.
21:26

Lubelski biskup o tym na jakie szczepionki nie powinni godzić się katolicy

73 28 A A
Bp Józef Wróbel
Bp Józef Wróbel (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

– Katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami – uważa lubelski biskup pomocniczy Józef Wróbel. W swoim stanowisku stwierdza, że technologia produkcji dwóch z dostępnych obecnie preparatów „budzi poważny sprzeciw moralny”. – Czy to namawianie do rezygnacji ze szczepień? – niepokoją się naukowcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W opublikowanym dzisiaj stanowisku, bp Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych i biskup pomocniczy w archidiecezji lubelskiej zaznaczył, że „szczepionki firm AstraZeneca oraz Johnson&Johnson są oparte na technologii bazującej na komórkach pochodzących od abortowanych płodów”.

– Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny – podkreślił bp Wróbel. I dodał: – Katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami, gdyż istnieją inne, które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych (chodzi o szczepionki mRNA Pfizera i Moderny – przyp. aut.).

– Do produkcji szczepionek wektorowych konieczne jest posiadanie wektora, czyli adenowirusa. Wirusy replikują się wyłącznie w żywych komórkach, więc nie ma innej możliwości ich pozyskania, jak wykorzystanie do tego celu zwierząt lub linii komórkowych – tłumaczy prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Jednak nie wszystkie komórki nadają się do tego. Do hodowli adenowirusa wykorzystywane są linie komórkowe wywodzące się z komórek pochodzących z planowych aborcji dokonanych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Prof. Szuster-Ciesielska podkreśla, że takie linie komórkowe nie mają już wiele wspólnego ze źródłem dawcy, gdyż od momentu ich uzyskania były namnażane setki tysięcy razy.

Ich stosowanie ma natomiast ogromne zalety, jak bezpieczeństwo i powtarzalność wyników.

– Podobne linie niejednokrotnie były już wykorzystywane do pozyskiwania szczepionek. Kościół nie może pozostać obojętnym wobec uratowania dzięki takim szczepionkom setek tysięcy dzieci do lat pięciu – przypomina ekspertka.

W swoim stanowisku biskup Wróbel dopuszcza możliwość korzystania z preparatów AstraZeneca i Johnson&Johnson „bez winy moralnej”. Chodzi o przypadki, kiedy wierni nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są „wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami” (np. zawodowymi). Ci, którzy tak zrobią, powinni jednak „manifestować swój stanowczy sprzeciw” na przykład wysyłając listy sprzeciwu do instytucji sprowadzających lub dystrybuujących szczepionkę, czy też do przełożonych.

– Wzywa się ludzi do manifestowania sprzeciwu wobec wykorzystania materiału biologicznego, mającego niemoralną genezę, w produkcji szczepionki. Czy Kościół wzywał też do sprzeciwu wobec posługiwania się zwierzętami, które giną w laboratoriach w procesie badania nowych leków i szczepionek? – zwraca uwagę prof. Szuster-Ciesielska.

Przypomina też stanowisko Watykanu wobec sytuacji, kiedy „etycznie nienaganne” szczepionki przeciwko Covid-19 nie są dostępne. Wówczas „moralnie dopuszczalne jest otrzymywanie takich szczepionek, które wykorzystywały linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym”. 

– Sam Papież Franciszek powiedział, że z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić, bo stawką jest zdrowie, życie, także życie innych – dodaje ekspertka.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mirass / 14 kwietnia 2021 r. o 22:10
+85
Bp. Wróbel: "Technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson „budzi poważny sprzeciw moralny”." Nie to co pedofilia..
Avatar
batxman / 14 kwietnia 2021 r. o 23:03
+64
Zastanawiam się, czemu niektórzy księża i biskupi tak wiele czynią, by pozbawić argumentów tych, którzy chcą Kościoła bronić. Czemu - zamiast zachęcać - zniechęcają. Piszę to ze smutkiem i zażenowaniem - jako katolik. Czy ktoś, kto pragnie być zdrowy - nie tylko dla własnego komfortu i dobrego samopoczucia, ale dla rodziny, dzieci, dla bliźnich oczekujących od niego pomocy i wsparcia, dla społeczeństwa, któremu pragnie służyć, popełnia grzech? Czy przyjmując szczepionkę badamy jej skład, pochodzenie, zgodność procesu jej produkcji z etyką? Przecież stawką jest życie milionów ludzi! Czy ks. biskup słucha uważnie papieża? Czy zapomniał o tym, jak Chrystus uzdrowił chorego w szabas - na przekór faryzeuszom i uczonym w Piśmie oskarżających Go o złamanie religijnych zasad? Może lepiej w ten trudny dla wszystkich czas pomilczeć zamiast siać moralny i informacyjny zamęt. Może lepiej dodać otuchy strwożonym, podnieść na duchu i zachęcić wiernych do indywidualnej walki z zarazą? Będzie z tego większy pożytek. Dla Kościoła i świata.
Zastanawiam się, czemu niektórzy księża i biskupi tak wiele czynią, by pozbawić argumentów tych, którzy chcą Kościoła bronić. Czemu - zamiast zachęcać - zniechęcają. Piszę to ze smutkiem i zażenowaniem - jako katolik. Czy ktoś, kto pragnie być zdrowy - nie tylko dla własnego komfortu i dobrego samopoczucia, ale dla rodziny, dzieci, dla bliźnich oczekujących od niego pomocy i wsparcia, dla społeczeństwa, któremu pragnie służyć, popełnia grzech? Czy przyjmując szczepionkę badamy jej skład, pochodzenie, zgodność procesu jej produkcji z etyką? P... rozwiń
Avatar
filo / 14 kwietnia 2021 r. o 21:50
+62
Co on Pier.... POZDRAWIAM SRODKOWYM PALCEM SĄD KOŚCIELNY W LUBLINIE I ***** *** pozdrowienia
Avatar
Palikut / 14 kwietnia 2021 r. o 22:50
+60
Moralne zera uczą moralności... Dobre!
Avatar
Sir_Fred / 14 kwietnia 2021 r. o 22:58
+55
Grupka śmiesznych nawiedzonych staruszków w równie błazeńskich torbach po cukrze na głowach, maniakalnie starających się o sprawowanie władzy w naszej biednej, umęczonej przez kler i katobolszewików Ojczyźnie i próbujących narzucić swoje obłąkane pomysły. A może liczyli na potajemną tacę od producentów szczepionek za udzielenie rekomendacji i "błogosławieństwa" ale nic nie dostali, i teraz się mszczą na Polakach?
Avatar
Kroll / 14 kwietnia 2021 r. o 21:49
+54
Trzeba szukać pozytywów. W razie rezygnacji suwerena ze szczepionki po słowach Pana biskupa - inny, normalnie myślący obywatel szybciej otrzyma swoją, wyczekiwaną dawkę. Na chwilę obecną to towar, który raczej nie zalega w magazynach.
Avatar
adamczuk / 15 kwietnia 2021 r. o 06:52
+38
Rząd na czele z ministrem zdrowia tak zachęca do szczepionek, a tu taki cios w plecy. Na miejscu Niedzielskiego zamknąłbym od jutra wszystkie kościoły (max 5 osób na mszy jak było rok temu), podobnie jak są zamknięte siłownie, restauracje czy fryzjerzy. Jakby krzyczeli, to podparłbym się jakimiś badaniami że o zachorowaniach w kościele. Po miesiącu zamknięcia to nie dość że zmieniliby zdanie to sami by jeszcze wyświęcali tą Astrę Zenecę w kościołach....
Avatar
Dunloop / 15 kwietnia 2021 r. o 04:32
+37
Nie No... Powiem Wam że... Qrrwa szkoda słów......
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 kwietnia 2021 r. o 11:39
+36
SPRAWDZAM....  proszę poinformować maluczkich o tym, którzy duchowni zostai zaszczepieni, kiedy i na jakiej podstawie. Bóg zapłać.
Avatar
Nykb / 15 kwietnia 2021 r. o 09:17
+36
Trzeba być debilem, żeby słuchać się kolesia w sukience, który zatrzymał się w XIX w. i umorlania ludzi i straszy grzechem, podczas gdy igraszki z młodymi chłopcami są czymś naturalnym. Obrzydliwa sekta.
Avatar
Max... / 15 kwietnia 2021 r. o 13:44
+2
Wreszcie doczekaliśmy się opinii autorytetu Kościoła. Pozostaje zadać sobie pytanie, czy wierni pójdą za głosem duchowego przywódcy?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 kwietnia 2021 r. o 11:39
+36
SPRAWDZAM....  proszę poinformować maluczkich o tym, którzy duchowni zostai zaszczepieni, kiedy i na jakiej podstawie. Bóg zapłać.
Avatar
Inka65 / 15 kwietnia 2021 r. o 10:15
+26
Tym osobnikiem z urzędu powinny zająć się służby porządkowe - za sprowadzanie niebezpieczeństwa dla zdrowia publicznego. Syty, nieprzyzwoity draniu! Codziennie umiera prawie tysiąc osób, coraz częściej choruje młodzież i dzieci. I instytucja, w której jesteś urzędnikiem jest za to w dużym stopniu odpowiedzialna, bo organizujecie zgromadzenia o wysokim ryzyku nie potrafiąc zrezygnować z mamony - co chwilę słychać nawoływania do zgłoszenia się do sanepidu uczestników mszy.  Wg oficjalnych statystyk w ciągu roku wymarło tylu ludzi, ilu liczy sobie spore miasto powiatowe. Taka propaganda powinna być ścigana z urzędu i byłaby, gdyby nie rządziła szajka partyjno-kościelna. 
Tym osobnikiem z urzędu powinny zająć się służby porządkowe - za sprowadzanie niebezpieczeństwa dla zdrowia publicznego. Syty, nieprzyzwoity draniu! Codziennie umiera prawie tysiąc osób, coraz częściej choruje młodzież i dzieci. I instytucja, w której jesteś urzędnikiem jest za to w dużym stopniu odpowiedzialna, bo organizujecie zgromadzenia o wysokim ryzyku nie potrafiąc zrezygnować z mamony - co chwilę słychać nawoływania do zgłoszenia się do sanepidu uczestników mszy.  Wg oficjalnych statystyk w ciągu roku wymarło tylu ludzi, ilu liczy so... rozwiń
Avatar
cebularz / 15 kwietnia 2021 r. o 10:13
+24
Biskup niech się zajmie swoją dziedziną, a nie powtarza brednie w temacie, o którym nie ma żadnego pojęcia.
Avatar
ajs66 / 15 kwietnia 2021 r. o 10:09
-14
Moralnie naganne. Ciekawe. A kto pomógł dr Mengele uciec po wojnie do Argentyny ? Od "astry zenka" ucieka cały świat ze względu na śmiertelne powikłania i tylko pisowscy komisarze polityczni w białych kitlach lekceważą oskarżenia . To akurat biskupowi nie przeszkadza. To, że te szczepienia są koszmarnym eksperymentem medycznym na ludziach, biskupowi też nie przeszkadza. Dlaczego biskup nie zapyta, głośno - chociażby retorycznie-dlaczego szczepionki( wszystkie) , których przygotowanie i badania kliniczne powinny trwać minimum trzy lata, są podawane ludziom już w niespełna rok po wybuchu epidemii. Czy nie jest moralnie naganne traktowanie ludzi jak szczury doświadczalne?
Moralnie naganne. Ciekawe. A kto pomógł dr Mengele uciec po wojnie do Argentyny ? Od "astry zenka" ucieka cały świat ze względu na śmiertelne powikłania i tylko pisowscy komisarze polityczni w białych kitlach lekceważą oskarżenia . To akurat biskupowi nie przeszkadza. To, że te szczepienia są koszmarnym eksperymentem medycznym na ludziach, biskupowi też nie przeszkadza. Dlaczego biskup nie zapyta, głośno - chociażby retorycznie-dlaczego szczepionki( wszystkie) , których przygotowanie i badania kliniczne powinny trwać minimum trzy... rozwiń
Avatar
_DX_ / 15 kwietnia 2021 r. o 09:53
0
Powinien zostać wprowadzony państwowy zakaz korzystania ze służby zdrowia, szczepionek, leków itp. dla księży,  zakonnic i zakonników. Skoro im to nie odpowiada to niech się leczą przy pomocy swoich czarów i magii albo niech powierzą swoje zdrowie w ręce Boga. Jak Bóg da to wyzdrowieją, a jak nie da to umrą.
Ktoś się pod ciebie podszywa, czy jak? Wreszcie rozsądny wpis! :-)
Nie ściemnaij trollu. I tak wszyscy wiedzą, że jesteś żukotrollem.
I wszystko wróciło do normy - matoł jednak zawsze będzie matołem.
 Zapomniałeś dodać pajacu swojej śpiewki o Urzędzie Marszałkowskim.
 Zapomniałeś dodać pajacu swojej śpiewki o Urzędzie Marszałkowskim. rozwiń
Avatar
___K___ / 15 kwietnia 2021 r. o 09:41
+11
Powinien zostać wprowadzony państwowy zakaz korzystania ze służby zdrowia, szczepionek, leków itp. dla księży,  zakonnic i zakonników. Skoro im to nie odpowiada to niech się leczą przy pomocy swoich czarów i magii albo niech powierzą swoje zdrowie w ręce Boga. Jak Bóg da to wyzdrowieją, a jak nie da to umrą.
Ktoś się pod ciebie podszywa, czy jak? Wreszcie rozsądny wpis! :-)
Nie ściemnaij trollu. I tak wszyscy wiedzą, że jesteś żukotrollem.
I wszystko wróciło do normy - matoł jednak zawsze będzie matołem.
I wszystko wróciło do normy - matoł jednak zawsze będzie matołem. rozwiń
Avatar
Nykb / 15 kwietnia 2021 r. o 09:17
+36
Trzeba być debilem, żeby słuchać się kolesia w sukience, który zatrzymał się w XIX w. i umorlania ludzi i straszy grzechem, podczas gdy igraszki z młodymi chłopcami są czymś naturalnym. Obrzydliwa sekta.
Avatar
PISFAN / 15 kwietnia 2021 r. o 09:14
+21
Panie wróbel jesteście dooopy bo macie tyłu fachowców którzy mogliby opracować święte mikstury na bazie ziółek i wódy święconej i rozprowadzać to w kościołach za oczywiście odpowiednim Bóg zapłać Przecież tyle kasy przechodzi wam koło nosa
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 kwietnia 2021 r. o 09:10
-11
"AZ przyznaje się do ryzyka zakrzepicy: zmienia nazwę i ulotkę".... po 2WŚ wielu komunistycznych UBowców też zmieniało nazwiska - DLACZEGO ?!
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Majątki najważniejszych podwładnych prezydenta Lublina
galeria

Majątki najważniejszych podwładnych prezydenta Lublina

Publikujemy oświadczenia majątkowe złożone za rok 2020 przez kierownictwo Urzędu Miasta Lublin: zastępców prezydenta miasta, skarbniczkę i sekretarza miasta. Ich zasoby wyglądają dość skromnie w porównaniu z najbogatszymi z miejskich radnych.

Food trucki w Łęcznej

Food trucki w Łęcznej

W weekend do Łęcznej zjadą furgonetki z ulicznym jedzeniem.

Spory o lokalizację nowego stadionu żużlowego w Lublinie

Spory o lokalizację nowego stadionu żużlowego w Lublinie

Do końca miesiąca można zgłaszać uwagi do wskazanej przez władze miasta lokalizacji nowego stadionu żużlowego. Urzędnicy proponują, by powstał on w dolinie Bystrzycy, na części terenów zajmowanych do niedawna przez Lubelski Klub Jeździecki.

Finał turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach
16 maja 2021, 8:00

Finał turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach

Już 16 maja odbędzie się prezentacja laureatów turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach. W tym roku to prestiżowe wydarzenie realizowane jest w charakterze online.

Czterech lubelskich fotoreporterów z nagrodami Grand Press Photo 2021
galeria

Czterech lubelskich fotoreporterów z nagrodami Grand Press Photo 2021

Lubelscy fotoreporterzy Jakub Orzechowski, Wojciech Jargiło, Maks Skrzeczkowski i Michał Patroń zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo 2021.

Długi czerwcowy weekend 2021. Już teraz brakuje miejsc noclegowych

Długi czerwcowy weekend 2021. Już teraz brakuje miejsc noclegowych

– Niestety, mamy już komplet – można usłyszeć podczas poszukiwań kwater na długi, czerwcowy weekend. To pierwsze dni od dawna, w których większość z nas zdecyduje się wyjechać na wypoczynek.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 maja 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 maja 2021 roku

XI Lubelskie Forum Bibliotekarzy online
14 maja 2021, 11:00

XI Lubelskie Forum Bibliotekarzy online

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, zaprasza na XI Lubelskie Forum Bibliotekarzy online. 14 maja o godz. 11 zostanie wręczona nagroda Lubelski Bibliotekarz Roku 2020.

W Puławach Lewica mówiła o pieniądzach dla szpitali powiatowych

W Puławach Lewica mówiła o pieniądzach dla szpitali powiatowych

W czwartek przed szpitalem specjalistycznym w Puławach poseł Jacek Czerniak oraz inni działacze Lewicy wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej ochronie zdrowia. Jak podkreślali, ta od lat wymaga pomocy finansowej, zwłaszcza na szczeblu szpitali powiatowych.

Zobaczymy dawny Lublin. Przy deptaku stanie makieta

Zobaczymy dawny Lublin. Przy deptaku stanie makieta

Nie później niż w październiku mamy ujrzeć przy deptaku makietę Lublina z przełomu XVI i XVII wieku. Wczoraj Urząd Miasta ogłosił przetarg na jej wykonanie.

Sztukmistrze prawie jak przed epidemią. Carnaval w Lublinie z co najmniej pięcioma scenami

Sztukmistrze prawie jak przed epidemią. Carnaval w Lublinie z co najmniej pięcioma scenami

Na co najmniej pięciu scenach będzie rozgrywany Carnaval Sztukmistrzów, najbardziej barwny i najbardziej oblegany z letnich festiwali organizowanych w Lublinie. Jego tegoroczna edycja jest planowana na weekend 22-25 lipca.

Parczew: Konkurs na dyrektora szpitala przedłużony

Parczew: Konkurs na dyrektora szpitala przedłużony

Konkurs na dyrektora szpitala w Parczewie przedłużony. Kandydaci mogą aplikować do 20 maja.

Sobota w Domu Kuncewiczów
15 maja 2021, 10:00

Sobota w Domu Kuncewiczów

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza do udziału w akcji "Sobota w Muzeum", w ramach której za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzić Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów. Wydarzenie odbędzie się 15 maja.

Mężczyzna nie chciał wypuścić swojej partnerki do pracy. Policjanci wyważyli drzwi do mieszkania

Mężczyzna nie chciał wypuścić swojej partnerki do pracy. Policjanci wyważyli drzwi do mieszkania

Wyważeniem drzwi i zatrzymaniem 31-latka zakończyła się czwartkowa interwencja policji w jednej z kamienic przy ul. 3 Maja w Lublinie. Mężczyzna nie chciał pozwolić swojej młodszej partnerce na wyjście do pracy.

Hangary dla prywatnych samolotów mogą powstać na lubelskim lotnisku

Hangary dla prywatnych samolotów mogą powstać na lubelskim lotnisku

Hangary do obsługi prywatnych samolotów mają powstać na terenie lotniska w Świdniku. Port Lotniczy Lublin szuka już firmy zainteresowanej taką inwestycją i powołuje się na „rosnące zainteresowanie posiadaniem samolotu”

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.