Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

18 września 2021 r.
18:23

Lubelskie. W szkołach zdumienie. Sanepid przeszarżował

148 5 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Szef puławskiego sanepidu chciał szczegółowych informacji o szczepieniach przeciwko COVID-19 pracowników, nauczycieli i uczniów. Wystąpił o to do dyrektorów szkół, a także przedszkoli i żłobków. - Do takiej sytuacji nigdy nie powinno dojść - przyznaje dyrekcja wojewódzkiej stacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dyrektor puławskiego sanepidu wystąpił do dyrektorów szkół, przedszkoli i żłobków o dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 zatrudnionych tam pracowników, a w przypadku szkół również uczniów. Chodziło o datę szczepień, serię oraz nazwę preparatu.

- Wystąpiły trudności w pozyskiwaniu tych danych w opracowaniu ognisk epidemiologicznych, które wystąpiły po rozpoczęciu nowego roku szkolnego - tłumaczył w piśmie z 14 września Piotr Pietura, szef puławskiej stacji. Zaznaczył, że to „opóźnia działania inspekcji sanitarnej prowadząc do rozprzestrzeniania się epidemii”.

W szkole zaskoczenie

- Dostaliśmy pismo z sanepidu, ale jego treść od razu wydała nam się dyskusyjna. Nie znalazłem przepisu prawa, który pozwalałby nam na przekazywanie tak szczegółowych danych sanepidowi jak np. rodzaj preparatu, seria czy datę przyjętej szczepionki. Dotyczyło to zarówno nauczycieli, pracowników jak i uczniów. Takie informację podlegają ochronie danych osobowych – tłumaczy Jacek Rudnik, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach. – Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z inspektorem danych osobowych, a on tylko potwierdził nasze stanowisko. Otrzymaliśmy też informację z urzędu miasta, żeby nie reagować na to pismo i nie przekazywać żadnych informacji do czasu wyjaśnienia tej sprawy przez prawników - zaznacza wicedyrektor.

Poseł działa

Na pismo szefa puławskiego sanepidu ostro zareagował poseł Jakub Kulesza z Konfederacji. Zażądał jego wycofania. - To kolejny przykład bezprawnego działania instytucji publicznej wobec obywateli. W takich przypadkach jedynie szybkie i stanowcze działanie jest skuteczne, stąd moja reakcja - zaznacza Kulesza. - Informacje o szczepieniach, o które wystąpił inspektor są objęte ochroną danych osobowych. Zmuszanie do przekazywanie takich danych to przekroczenie uprawnień, a to podlega karze pozbawienia wolności. Karze podlega również samo przekazanie takich informacji, więc narażało to także na odpowiedzialność dyrektorów placówek.

W piątek dyrektor puławskiego sanepidu nie chciał z nami rozmawiać.

Dane osobowe

- Do takiej sytuacji nigdy nie powinno dojść - przyznaje tymczasem Jolanta Dobrzańska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. - Dyrektorzy powiatowych stacji mogą podejmować indywidualne działania na terenie, który mu podlega, zwłaszcza w czasie epidemii COVID-19. Muszą to być jednak działania w granicach prawa, a ta sytuacja wychodzi poza obowiązujące przepisy dotyczące m.in. ochrony danych osobowych - zaznacza Dobrzańska.

Jak zaznacza wiceszefowa wojewódzkiej stacji, dyrektor puławskiej stacji złożył w piątek wyjaśnienia i zapewnił, że jego pismo zostało skorygowane. - Nie mamy informacji, żeby którykolwiek z dyrektorów przekazał dane na temat szczepień - zaznacza Dobrzańska.

Tłumaczy, że nowe pismo szefa puławskiego sanepidu, dotyczy „współpracy”. – Chodzi o współpracę w sytuacjach, kiedy w konkretnej placówce zostaną potwierdzone zakażenia i wówczas musimy bezzwłocznie zidentyfikować osoby, które miały kontakt z zakażonym. Wówczas pozyskanie niektórych danych jest koniecznością – wyjaśnia Dobrzańska.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Japolan / 19 września 2021 r. o 08:22
+13
Nadużycie uprawnień jest przestępstwem (art. 231 Kodeksu karnego). Odpowiedzialność karna grozi także za podżeganie do przestępstwa (np. dotyczącego danych osobowych, w tym danych z zakresu zdrowia). Czy już powiadomiono organa ścigania?
Avatar
anka-anka / 19 września 2021 r. o 17:11
+3
  Nadużycie uprawnień jest przestępstwem (art. 231 Kodeksu karnego). Odpowiedzialność karna grozi także za podżeganie do przestępstwa (np. dotyczącego danych osobowych, w tym danych z zakresu zdrowia). Czy już powiadomiono organa ścigania?  
    No to na co czekasz! Szubienice już przygotowane? Ale spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek,nazwać tego można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi.
 Pytasz, czy szubienice przygotowane. Sam sobie odpowiedz, czy powinny być, czy nie.  Tłumaczenie pana z sanepidu, że te dane są mu niezbędne, jak pojawi się w szkole covid jest śmieszne, bo chory może być zaszczepiony i niezaszczepiony, a także zarażać.  A tak swoją drogą to najbardziej wszystkiego boją się ci zaszczepieni. Co zatem dała im ta szczepionka, oprócz nienawiści do niezaszczepionych? 
 Pytasz, czy szubienice przygotowane. Sam sobie odpowiedz, czy powinny być, czy nie.  Tłumaczenie pana z sanepidu, że te dane są mu niezbędne, jak pojawi się w szkole covid jest śmieszne, bo chory może być zaszczepiony i niezaszczepiony, a także zarażać.  A tak swoją drogą to najbardziej wszystkiego boją się ci zaszczepieni. Co zatem dała im ta szczepionka, oprócz nienawiści do niezaszczepionych?  rozwiń
Avatar
tadek68 / 18 września 2021 r. o 18:41
+1
To szczepionki trefne? Jeśli traktują małych szczepionych Polinów jako siewców zarazy??? To proponuję 7 dawek dla seniorów, ZUS mnie poprze? Pulawski Sanepid cóś niecierpliwy trochę, planują skutki poszczepienne?? Nie ma co powtarzać za Braunem, żeby ktoś wisiał, ale życzę Poniedzielskiemu i reszcie zgrai by ich byk na polu dopadł i zrobił co trzeba.. Karma wróci i nikt nie jest wieczny, ale czas przerwać ten Polokaust.
Avatar
Jasin / 19 września 2021 r. o 10:30
0
Nadużycie uprawnień jest przestępstwem (art. 231 Kodeksu karnego). Odpowiedzialność karna grozi także za podżeganie do przestępstwa (np. dotyczącego danych osobowych, w tym danych z zakresu zdrowia). Czy już powiadomiono organa ścigania?
  No to na co czekasz! Szubienice już przygotowane? Ale spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek,nazwać tego można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi.
  No to na co czekasz! Szubienice już przygotowane? Ale spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek,nazwać tego można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi. rozwiń
Avatar
Jasin / 19 września 2021 r. o 17:47
-5
chory może być zaszczepiony i niezaszczepiony, a także zarażać.  A tak swoją drogą to najbardziej wszystkiego boją się ci zaszczepieni. Co zatem dała im ta szczepionka, oprócz nienawiści do niezaszczepionych?
Następna "wiedząca lepiej", bo ma youtuba i parę głupich filmików obejrzała?
Avatar
Jasin / 19 września 2021 r. o 17:47
-5
chory może być zaszczepiony i niezaszczepiony, a także zarażać.  A tak swoją drogą to najbardziej wszystkiego boją się ci zaszczepieni. Co zatem dała im ta szczepionka, oprócz nienawiści do niezaszczepionych?
Następna "wiedząca lepiej", bo ma youtuba i parę głupich filmików obejrzała?
Avatar
anka-anka / 19 września 2021 r. o 17:11
+3
  Nadużycie uprawnień jest przestępstwem (art. 231 Kodeksu karnego). Odpowiedzialność karna grozi także za podżeganie do przestępstwa (np. dotyczącego danych osobowych, w tym danych z zakresu zdrowia). Czy już powiadomiono organa ścigania?  
    No to na co czekasz! Szubienice już przygotowane? Ale spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek,nazwać tego można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi.
 Pytasz, czy szubienice przygotowane. Sam sobie odpowiedz, czy powinny być, czy nie.  Tłumaczenie pana z sanepidu, że te dane są mu niezbędne, jak pojawi się w szkole covid jest śmieszne, bo chory może być zaszczepiony i niezaszczepiony, a także zarażać.  A tak swoją drogą to najbardziej wszystkiego boją się ci zaszczepieni. Co zatem dała im ta szczepionka, oprócz nienawiści do niezaszczepionych? 
 Pytasz, czy szubienice przygotowane. Sam sobie odpowiedz, czy powinny być, czy nie.  Tłumaczenie pana z sanepidu, że te dane są mu niezbędne, jak pojawi się w szkole covid jest śmieszne, bo chory może być zaszczepiony i niezaszczepiony, a także zarażać.  A tak swoją drogą to najbardziej wszystkiego boją się ci zaszczepieni. Co zatem dała im ta szczepionka, oprócz nienawiści do niezaszczepionych?  rozwiń
Avatar
Jasin / 19 września 2021 r. o 10:30
0
Nadużycie uprawnień jest przestępstwem (art. 231 Kodeksu karnego). Odpowiedzialność karna grozi także za podżeganie do przestępstwa (np. dotyczącego danych osobowych, w tym danych z zakresu zdrowia). Czy już powiadomiono organa ścigania?
  No to na co czekasz! Szubienice już przygotowane? Ale spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek,nazwać tego można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi.
  No to na co czekasz! Szubienice już przygotowane? Ale spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek,nazwać tego można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi. rozwiń
Avatar
Japolan / 19 września 2021 r. o 08:22
+13
Nadużycie uprawnień jest przestępstwem (art. 231 Kodeksu karnego). Odpowiedzialność karna grozi także za podżeganie do przestępstwa (np. dotyczącego danych osobowych, w tym danych z zakresu zdrowia). Czy już powiadomiono organa ścigania?
Avatar
tadek68 / 18 września 2021 r. o 18:41
+1
To szczepionki trefne? Jeśli traktują małych szczepionych Polinów jako siewców zarazy??? To proponuję 7 dawek dla seniorów, ZUS mnie poprze? Pulawski Sanepid cóś niecierpliwy trochę, planują skutki poszczepienne?? Nie ma co powtarzać za Braunem, żeby ktoś wisiał, ale życzę Poniedzielskiemu i reszcie zgrai by ich byk na polu dopadł i zrobił co trzeba.. Karma wróci i nikt nie jest wieczny, ale czas przerwać ten Polokaust.