Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

18 września 2021 r.
18:23

Lubelskie. W szkołach zdumienie. Sanepid przeszarżował

148 5 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Szef puławskiego sanepidu chciał szczegółowych informacji o szczepieniach przeciwko COVID-19 pracowników, nauczycieli i uczniów. Wystąpił o to do dyrektorów szkół, a także przedszkoli i żłobków. - Do takiej sytuacji nigdy nie powinno dojść - przyznaje dyrekcja wojewódzkiej stacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dyrektor puławskiego sanepidu wystąpił do dyrektorów szkół, przedszkoli i żłobków o dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 zatrudnionych tam pracowników, a w przypadku szkół również uczniów. Chodziło o datę szczepień, serię oraz nazwę preparatu.

- Wystąpiły trudności w pozyskiwaniu tych danych w opracowaniu ognisk epidemiologicznych, które wystąpiły po rozpoczęciu nowego roku szkolnego - tłumaczył w piśmie z 14 września Piotr Pietura, szef puławskiej stacji. Zaznaczył, że to „opóźnia działania inspekcji sanitarnej prowadząc do rozprzestrzeniania się epidemii”.

W szkole zaskoczenie

- Dostaliśmy pismo z sanepidu, ale jego treść od razu wydała nam się dyskusyjna. Nie znalazłem przepisu prawa, który pozwalałby nam na przekazywanie tak szczegółowych danych sanepidowi jak np. rodzaj preparatu, seria czy datę przyjętej szczepionki. Dotyczyło to zarówno nauczycieli, pracowników jak i uczniów. Takie informację podlegają ochronie danych osobowych – tłumaczy Jacek Rudnik, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach. – Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z inspektorem danych osobowych, a on tylko potwierdził nasze stanowisko. Otrzymaliśmy też informację z urzędu miasta, żeby nie reagować na to pismo i nie przekazywać żadnych informacji do czasu wyjaśnienia tej sprawy przez prawników - zaznacza wicedyrektor.

Poseł działa

Na pismo szefa puławskiego sanepidu ostro zareagował poseł Jakub Kulesza z Konfederacji. Zażądał jego wycofania. - To kolejny przykład bezprawnego działania instytucji publicznej wobec obywateli. W takich przypadkach jedynie szybkie i stanowcze działanie jest skuteczne, stąd moja reakcja - zaznacza Kulesza. - Informacje o szczepieniach, o które wystąpił inspektor są objęte ochroną danych osobowych. Zmuszanie do przekazywanie takich danych to przekroczenie uprawnień, a to podlega karze pozbawienia wolności. Karze podlega również samo przekazanie takich informacji, więc narażało to także na odpowiedzialność dyrektorów placówek.

W piątek dyrektor puławskiego sanepidu nie chciał z nami rozmawiać.

Dane osobowe

- Do takiej sytuacji nigdy nie powinno dojść - przyznaje tymczasem Jolanta Dobrzańska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. - Dyrektorzy powiatowych stacji mogą podejmować indywidualne działania na terenie, który mu podlega, zwłaszcza w czasie epidemii COVID-19. Muszą to być jednak działania w granicach prawa, a ta sytuacja wychodzi poza obowiązujące przepisy dotyczące m.in. ochrony danych osobowych - zaznacza Dobrzańska.

Jak zaznacza wiceszefowa wojewódzkiej stacji, dyrektor puławskiej stacji złożył w piątek wyjaśnienia i zapewnił, że jego pismo zostało skorygowane. - Nie mamy informacji, żeby którykolwiek z dyrektorów przekazał dane na temat szczepień - zaznacza Dobrzańska.

Tłumaczy, że nowe pismo szefa puławskiego sanepidu, dotyczy „współpracy”. – Chodzi o współpracę w sytuacjach, kiedy w konkretnej placówce zostaną potwierdzone zakażenia i wówczas musimy bezzwłocznie zidentyfikować osoby, które miały kontakt z zakażonym. Wówczas pozyskanie niektórych danych jest koniecznością – wyjaśnia Dobrzańska.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Japolan / 19 września 2021 r. o 08:22
Nadużycie uprawnień jest przestępstwem (art. 231 Kodeksu karnego). Odpowiedzialność karna grozi także za podżeganie do przestępstwa (np. dotyczącego danych osobowych, w tym danych z zakresu zdrowia). Czy już powiadomiono organa ścigania?
Avatar
anka-anka / 19 września 2021 r. o 17:11
  Nadużycie uprawnień jest przestępstwem (art. 231 Kodeksu karnego). Odpowiedzialność karna grozi także za podżeganie do przestępstwa (np. dotyczącego danych osobowych, w tym danych z zakresu zdrowia). Czy już powiadomiono organa ścigania?  
    No to na co czekasz! Szubienice już przygotowane? Ale spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek,nazwać tego można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi.
 Pytasz, czy szubienice przygotowane. Sam sobie odpowiedz, czy powinny być, czy nie.  Tłumaczenie pana z sanepidu, że te dane są mu niezbędne, jak pojawi się w szkole covid jest śmieszne, bo chory może być zaszczepiony i niezaszczepiony, a także zarażać.  A tak swoją drogą to najbardziej wszystkiego boją się ci zaszczepieni. Co zatem dała im ta szczepionka, oprócz nienawiści do niezaszczepionych? 
 Pytasz, czy szubienice przygotowane. Sam sobie odpowiedz, czy powinny być, czy nie.  Tłumaczenie pana z sanepidu, że te dane są mu niezbędne, jak pojawi się w szkole covid jest śmieszne, bo chory może być zaszczepiony i niezaszczepiony, a także zarażać.  A tak swoją drogą to najbardziej wszystkiego boją się ci zaszczepieni. Co zatem dała im ta szczepionka, oprócz nienawiści do niezaszczepionych?  rozwiń
Avatar
tadek68 / 18 września 2021 r. o 18:41
To szczepionki trefne? Jeśli traktują małych szczepionych Polinów jako siewców zarazy??? To proponuję 7 dawek dla seniorów, ZUS mnie poprze? Pulawski Sanepid cóś niecierpliwy trochę, planują skutki poszczepienne?? Nie ma co powtarzać za Braunem, żeby ktoś wisiał, ale życzę Poniedzielskiemu i reszcie zgrai by ich byk na polu dopadł i zrobił co trzeba.. Karma wróci i nikt nie jest wieczny, ale czas przerwać ten Polokaust.
Avatar
Jasin / 19 września 2021 r. o 10:30
Nadużycie uprawnień jest przestępstwem (art. 231 Kodeksu karnego). Odpowiedzialność karna grozi także za podżeganie do przestępstwa (np. dotyczącego danych osobowych, w tym danych z zakresu zdrowia). Czy już powiadomiono organa ścigania?
  No to na co czekasz! Szubienice już przygotowane? Ale spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek,nazwać tego można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi.
  No to na co czekasz! Szubienice już przygotowane? Ale spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek,nazwać tego można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi. rozwiń
Avatar
Jasin / 19 września 2021 r. o 17:47
chory może być zaszczepiony i niezaszczepiony, a także zarażać.  A tak swoją drogą to najbardziej wszystkiego boją się ci zaszczepieni. Co zatem dała im ta szczepionka, oprócz nienawiści do niezaszczepionych?
Następna "wiedząca lepiej", bo ma youtuba i parę głupich filmików obejrzała?
Avatar
Jasin / 19 września 2021 r. o 17:47
chory może być zaszczepiony i niezaszczepiony, a także zarażać.  A tak swoją drogą to najbardziej wszystkiego boją się ci zaszczepieni. Co zatem dała im ta szczepionka, oprócz nienawiści do niezaszczepionych?
Następna "wiedząca lepiej", bo ma youtuba i parę głupich filmików obejrzała?
Avatar
anka-anka / 19 września 2021 r. o 17:11
  Nadużycie uprawnień jest przestępstwem (art. 231 Kodeksu karnego). Odpowiedzialność karna grozi także za podżeganie do przestępstwa (np. dotyczącego danych osobowych, w tym danych z zakresu zdrowia). Czy już powiadomiono organa ścigania?  
    No to na co czekasz! Szubienice już przygotowane? Ale spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek,nazwać tego można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi.
 Pytasz, czy szubienice przygotowane. Sam sobie odpowiedz, czy powinny być, czy nie.  Tłumaczenie pana z sanepidu, że te dane są mu niezbędne, jak pojawi się w szkole covid jest śmieszne, bo chory może być zaszczepiony i niezaszczepiony, a także zarażać.  A tak swoją drogą to najbardziej wszystkiego boją się ci zaszczepieni. Co zatem dała im ta szczepionka, oprócz nienawiści do niezaszczepionych? 
 Pytasz, czy szubienice przygotowane. Sam sobie odpowiedz, czy powinny być, czy nie.  Tłumaczenie pana z sanepidu, że te dane są mu niezbędne, jak pojawi się w szkole covid jest śmieszne, bo chory może być zaszczepiony i niezaszczepiony, a także zarażać.  A tak swoją drogą to najbardziej wszystkiego boją się ci zaszczepieni. Co zatem dała im ta szczepionka, oprócz nienawiści do niezaszczepionych?  rozwiń
Avatar
Jasin / 19 września 2021 r. o 10:30
Nadużycie uprawnień jest przestępstwem (art. 231 Kodeksu karnego). Odpowiedzialność karna grozi także za podżeganie do przestępstwa (np. dotyczącego danych osobowych, w tym danych z zakresu zdrowia). Czy już powiadomiono organa ścigania?
  No to na co czekasz! Szubienice już przygotowane? Ale spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek,nazwać tego można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi.
  No to na co czekasz! Szubienice już przygotowane? Ale spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek,nazwać tego można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi. rozwiń
Avatar
Japolan / 19 września 2021 r. o 08:22
Nadużycie uprawnień jest przestępstwem (art. 231 Kodeksu karnego). Odpowiedzialność karna grozi także za podżeganie do przestępstwa (np. dotyczącego danych osobowych, w tym danych z zakresu zdrowia). Czy już powiadomiono organa ścigania?
Avatar
tadek68 / 18 września 2021 r. o 18:41
To szczepionki trefne? Jeśli traktują małych szczepionych Polinów jako siewców zarazy??? To proponuję 7 dawek dla seniorów, ZUS mnie poprze? Pulawski Sanepid cóś niecierpliwy trochę, planują skutki poszczepienne?? Nie ma co powtarzać za Braunem, żeby ktoś wisiał, ale życzę Poniedzielskiemu i reszcie zgrai by ich byk na polu dopadł i zrobił co trzeba.. Karma wróci i nikt nie jest wieczny, ale czas przerwać ten Polokaust.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ślub Marzeń. Agata i Grzegorz – miłość z internetu, która wygrała plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Ślub Marzeń. Agata i Grzegorz – miłość z internetu, która wygrała plebiscyt Dziennika Wschodniego

Poznali się w internecie, a na pierwszej randce w ciepły letni dzień poszli na lody. Agata i Grzegorz zajęli pierwsze miejsce w plebiscycie „Ślub Marzeń” organizowanym przez Dziennik Wchodni we współpracy z salonem sukni ślubnych Lanesta. W nagrodę otrzymali voucher na zakup sukni ślubnej o wartości 3 tys. zł. Zwycięska para otrzymała 49 proc. wszystkich głosów.

Polski Cukier Start Lublin – King Szczecin 75:69. Koniec złej passy [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Start Lublin – King Szczecin 75:69. Koniec złej passy [zdjęcia]

Polski Cukier Start Lublin przełamał serię porażek i pokonał King Szczecin

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W piątek specjalna aukcja, a na niej naszyjnik Agaty Kornhauser-Dudy
PDPZ 2022

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W piątek specjalna aukcja, a na niej naszyjnik Agaty Kornhauser-Dudy

Płyty z autografami muzyków, pamiątki od sportowców czy dzieła sztuki będzie można dziś nabyć w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim na rzecz akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. To kolejna odsłona wyjątkowej „aukcji”, której uczestnicy licytować mogą nie za pieniądze, ale przede wszystkim za produkty spożywcze. Początek o godz. 15.30.

Nowe miejsce dla seniorów w Lublinie. Był też Święty Mikołaj

Nowe miejsce dla seniorów w Lublinie. Był też Święty Mikołaj

Na poniedziałek zaplanowano pierwsze zajęcia w Środowiskowym Centrum Seniorów, które powstało w budynku podstawówki przy ul. Śliwińskiego. Starsi mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzać tu czas, korzystając m.in. z ćwiczeń.

Jak zadzwonisz na 112, to teraz odbierają przy Wojciechowskiej
zdjęcia
galeria

Jak zadzwonisz na 112, to teraz odbierają przy Wojciechowskiej

Już nie przy ul. Szczerbowskiego, na piętrze u strażaków, tylko w samodzielnym budynku przy ul. Wojciechowskiej 1. Operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytorni Medycznej w Lublinie od 1 grudnia pracują już w nowym miejscu.

Lubelskie. Bakterie coli w wodociągu. Wyszło to w próbkach pobranych w Biedronce

Lubelskie. Bakterie coli w wodociągu. Wyszło to w próbkach pobranych w Biedronce

Puławski sanepid poinformował o zanieczyszczeniu wody z wodociągu w Wierzchoniowie. Pobrane próbki wykazały obecność bakterii z grupy coli. Woda nie nadaje się do spożycia.

Lublinianka do końca roku potrzebuje 150 tysięcy złotych. "Nie brakuje nam niczego innego, jak funduszy"

Lublinianka do końca roku potrzebuje 150 tysięcy złotych. "Nie brakuje nam niczego innego, jak funduszy"

Rozmowa z Pawłem Brzuszkiewiczem, prezesem Lublinianki

Świerk ma być w tym roku królem rozdania. Sprawdzamy ceny choinek w Lublinie

Świerk ma być w tym roku królem rozdania. Sprawdzamy ceny choinek w Lublinie

Sprzedawcy choinek mówią, że starają się trzymać ceny w ryzach, ale i tak jest drożej. A jeśli chodzi o trendy w choinkowej modzie, to świerki z plantacji mają przyćmić najpiękniejsze jodły.

Świetny występ bokserek z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski seniorek w Zabrzu

Świetny występ bokserek z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski seniorek w Zabrzu

W finałowej gali mogliśmy zobaczyć dwie zawodniczki z naszego regionu – Sandrę Bobowicz i Julię Szeremetę

Minister środowiska o elektrowni atomowej. Wskazuje na wieś w Lubelskiem
zdjęcia
galeria

Minister środowiska o elektrowni atomowej. Wskazuje na wieś w Lubelskiem

Wkrótce zostanie wskazana lokalizacja dla kolejnej elektrowni jądrowej. Na liście - ale nic nie jest przesądzone - jest miejscowość w Lubelskiem. Podczas Konwentu Marszałków Województw RP w Lublinie była też mowa o bezpieczeństwie żywnościowym.

Czego Polacy szukali w Google w 2022 roku? Nie tylko hasło "Putin"
Ranking
galeria

Czego Polacy szukali w Google w 2022 roku? Nie tylko hasło "Putin"

Najpopularniejsza wyszukiwarka świata przedstawia raport za 2022 roku. Prezentuje hasła, które były najczęściej wyszukiwane.

Marszałek chce odwołać dyrektora najlepszego szpitala w województwie

Marszałek chce odwołać dyrektora najlepszego szpitala w województwie

Ważą się losy Adama Chodzińskiego. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego może stracić stanowisko, bo marszałek województwa lubelskiego stracił do niego zaufanie m.in. wskutek pogorszenia sytuacji finansowej placówki.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego: Lider wciąż w formie

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego: Lider wciąż w formie

Symbit udał się na świąteczną przerwę jako lider zmagań. Podopieczni Sławomira Łątki pokonali po emocjonującym spotkaniu Piąty Faul

Rządowy węgiel dla Lublina okazał się kiepski jakościowo. Za dużo miału

Rządowy węgiel dla Lublina okazał się kiepski jakościowo. Za dużo miału

Jest spory problem z jakością indonezyjskiego węgla rozprowadzanego przez miasto po niższej cenie w ramach rządowego programu. Paliwo nie jest sortowane po przywiezieniu i zawiera zbyt dużo miału.

Trzy darmowe spektakle w ramach Przestrzeni Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie
8 grudnia 2022, 19:30

Trzy darmowe spektakle w ramach Przestrzeni Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie

W najbliższych dniach w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można uczestniczyć w próbach otwartych spektakli w ramach konkursu Przestrzeni Sztuki Teatr. Pierwszy pokaz dziś o godz. 19.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!