Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

26 kwietnia 2021 r.
6:31

Lubelskie. Pierwsi ozdrowieńcy już korzystają z bezpłatnej rehabilitacji po COVID-19

1 0 A A
Z rehabilitacji pocovidowej można skorzystać w ciągu 12 miesięcy od zakończenia leczenia, bo często powikłania pojawiają się dopiero kilka miesięcy po chorobie. Na zdjęciu szpital tymczasowy w Lublinie
Z rehabilitacji pocovidowej można skorzystać w ciągu 12 miesięcy od zakończenia leczenia, bo często powikłania pojawiają się dopiero kilka miesięcy po chorobie. Na zdjęciu szpital tymczasowy w Lublinie (fot. Jacek Szydłowski)

W Kolejowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Nałęczowie jest już pięciu ozdrowieńców skierowanych tu na rehabilitację po COVID-19. Na bezpłatne zajęcia przyjmuje też Instytut Medycyny Wsi w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– We wtorek przyjmiemy kolejnych trzech – mówi Jerzy Wawerek, dyrektor szpitala. – Szacujemy, że w maju na turnusie rehabilitacyjnym w naszym ośrodku będzie już 50 osób.

W ubiegły poniedziałek pierwszego pacjenta przyjął też Instytut Medycyny Wsi w Lublinie. W kolejce czekają już następni.

– Zapotrzebowanie na rehabilitację pocovidową jest ogromne. Kierowaliśmy na nią pacjentów z naszego oddziału zakaźnego jeszcze zanim pojawił się program NFZ (został opublikowany 10 kwietnia - red.). Teraz będziemy mogli te świadczenia rozszerzyć – mówi Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. – Zainteresowanie jest duże. Cały czas dostajemy telefony w tej sprawie – dodaje Czarkowska.

Ci, którzy przeszli COVID-19, powinni pozostawać pod opieką lekarza rodzinnego i wykonywać okresowe badania kontrolne, w tym spirometrię – nawet jeśli objawy choroby były niewielkie lub nie było ich wcale.

– Powikłania m. in. ze strony układu oddechowego, ale też np. neurologiczne, mogą pojawić się nie tylko u osób, które ciężko przechodziły zakażenie. Dlatego lepiej zrobić badania i sprawdzić czy nie potrzebujemy rehabilitacji – przekonuje lekarka.

Przy kwalifikacji do rehabilitacji wymagane jest m.in. RTG klatki piersiowej, EKG i morfologia OB. Lekarz może skierować też na dodatkowe badania.

Z rehabilitacji pocovidowej można skorzystać w ciągu 12 miesięcy od zakończenia leczenia. To ważne, bo często powikłania pojawiają się dopiero kilka miesięcy po chorobie. Skierowanie może wystawić każdy lekarz, również lekarz rodzinny.

– Rehabilitacja trwa od 2 do 6 tygodni. W tym czasie pacjent cały czas przebywa w szpitalu – tłumaczy Czarkowska. I wylicza: – Ma zapewniony m.in. dostęp do lekarza, konsultacje specjalistyczne i co najmniej 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Średnio co najmniej cztery zabiegi dziennie, w tym kinezyterapię, zabiegi fizjoterapeutyczne, masaże, trening wytrzymałościowy. Zapewniamy też wszystkie niezbędne leki i sprzęt. Pacjent nie ponosi żadnych kosztów.

– Jeszcze zanim NFZ ogłosił program rehabilitacji pocovidowej, przyjmowaliśmy takich pacjentów komercyjnie. Do tej pory skorzystało już z tego ok. 100 osób, aktualnie jest ich ok. 20 – mówi Maciej Markowski, członek zarządu Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów. – Teraz możemy też przyjmować na rehabilitację bezpłatną.

Będzie to też możliwe w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie.

– Ale dopóki trwają ustalenia jak taka rehabilitacja będzie zorganizowana, nie rozpoczynamy rekrutacji pacjentów – tłumaczy Alina Pospischil, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie.

W Lubelskiem do prowadzenia rehabilitacji pocovidowej na razie zakwalifikowało się 11 placówek. Na liście, oprócz Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego, Instytutu Medycyny Wsi, Uzdrowiska Nałęczów i SPSK4, są: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, szpitale w Radzyniu Podlaskim, Łęcznej i Bełżycach, Sanatorium Uzdrowiskowe Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nałęczowie, NZOZ „Droga Życia” w Smoligowie oraz Centrum Rehabilitacji Medica Poland w Siedliszczu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
POMYSŁY I PIENIĄDZE

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!