Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

28 kwietnia 2021 r.
21:07

Poczucie nierównego traktowania i "medialnie brzmi to pięknie". Lubelskie komentarze ws. luzowania obostrzeń

36 0 A A
Otwieranie ogródków kawiarnianych będzie możliwe od 15 maja. Na zdjęciu patio Mandragory
Otwieranie ogródków kawiarnianych będzie możliwe od 15 maja. Na zdjęciu patio Mandragory (fot. Maciej Kaczanowski)

Od soboty dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży dostępne będą baseny. Tuż po długim weekendzie otwarte zostaną galerie handlowe. W połowie miesiąca będziemy mogli usiąść w kawiarnianym ogródku, a wyjście do teatru to najwcześniej koniec maja. Rząd ogłosił plan luzowania pandemicznych obostrzeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dane dotyczące zakażeń pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. Dają one nam podstawy do ostrożnego optymizmu – ogłosił w środę premier Mateusz Morawiecki.

– Zdecydowaliśmy, żeby ten proces przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji. To wynika przede wszystkim z faktu, że o ile w szczycie pandemii mieliśmy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem liczby zachorowań w poszczególnych województwach, to w ostatnim czasie nastąpiło zmniejszenie tego zróżnicowania – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Majówka prawie bez zmian

Jak będzie przebiegać luzowanie obostrzeń? Na dobrą sprawę rozpocznie się ono po długim majowym weekendzie. Wyjątkiem będzie aktywność sportowa, która od 1 maja będzie możliwa na świeżym powietrzu w grupach do 50 osób. Tego dnia dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży zostaną otwarte także baseny i kryte obiekty sportowe, przy czym obowiązywać będzie maksymalnie 50-procentowe obłożenie.

Od poniedziałku, 4 maja, działać będą mogły galerie sztuki, muzea, sklepy budowlanemeblowe oraz galerie handlowe przy limicie jednej osoby na 15 mkw. Podobnie jest dziś w przypadku kościołów. 4 maja do nauki stacjonarnej powrócą także uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, którzy od początku tego tygodnia uczą się w trybie hybrydowym.

„Medialnie brzmi to pięknie”

8 maja to ważna data dla właścicieli hoteli. W przyszły piątek będą mogli oni przyjąć pierwszych gości. – Telefony już się rozdzwoniły. Cieszymy się, choć cały czas cierpimy, bo to dalej nie jest to, co pozwoliłoby nam na normalne funkcjonowanie – mówi Beata Więckowska, prokurentka lubelskiego LubHotelu.

Hotelarze też muszą pamiętać o maksymalnie 50-procentowym obłożeniu i o tym, że wciąż nie będą mogli otworzyć hotelowych restauracji oraz stref welness&spa. – Będziemy działać na pół gwizdka. Medialnie rządowe hasło „otwieramy” brzmi pięknie, ale w pewnym sensie wciąż mamy związane ręce – dodaje Więckowska.

Bez maseczki i pod parasolem

W połowie maja będziemy mogli zdjąć maseczki, choć na razie jedynie w przestrzeni publicznej i pod warunkiem, że wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. – I przy zachowaniu dystansu półtora metra – uczula minister zdrowia.

15 maja zniknie także kilka innych obostrzeń. Uczniowie starszych klas szkół podstawowych oraz ci ze szkół średnich rozpoczną wtedy naukę w trybie hybrydowym. Możliwe będzie także organizowanie imprez okolicznościowych jak wesela czy komunie, ale tylko na świeżym powietrzu i przy limicie 25 osób. Otwarte zostaną plenerowe kina i teatry, a dla części fanów sportu skończy się kibicowanie przed telewizorem, bo trybuny obiektów sportowych będą mogły wypełnić się w 25 procentach.

15 maja to wyczekiwany dzień dla wielu restauratorów, bo będą mogli wreszcie obsłużyć klientów, choć na razie jedynie w kawiarnianych ogródkach.

– To dobra wiadomość, choć wcześniej krążyły różne plotki i liczyliśmy, że będziemy mogli otworzyć się tuż po majówce – przyznaje Bartłomiej Czarnomski, właściciel lubelskich pubów U Fotografa i Wielokran. Na razie zamierza otworzyć pierwszy z tych lokali. – Zaczynamy przygotowania, bo przez ostatnie miesiące byliśmy zamknięci, zrezygnowaliśmy z przygotowywania posiłków na dowóz. Musimy też skompletować załogę, co może nie być łatwe. Wiele osób pracujących dotychczas w gastronomii zmieniło branżę.

Poczucie nierównego traktowania

Na możliwość zaproszenia klientów do lokali restauratorzy muszą poczekać do 29 maja. Podobnie jak właściciele siłowni, klubów fitnesssolariów, które obok branży gastronomicznej pozostają najdłużej zamknięte. Też dopiero 29 maja otwarte zostaną kinateatry.

– Odebrałam to ze smutkiem, bo mam poczucie nierównego traktowania różnych podmiotów. Wciąż nie mogę zrozumieć, dlaczego cały czas pozostawały otwarte kościoły, wkrótce do szkoły puści się wszystkie dzieci, a nadal nie można pójść do teatru, gdzie ściśle przestrzegaliśmy reżimu sanitarnego. Smuci mnie to tym bardziej, że pojawiały się zapowiedzi, że będziemy mogli wznowić działalność po długim weekendzie – mówi Karolina Rozwód, dyrektorka Teatru Starego w Lublinie. Instytucja niedawno ogłosiła repertuar na maj i rozpoczęła sprzedaż biletów. – Zainteresowanie było ogromne. Wejściówki na niektóre z wydarzeń wyprzedały się w jeden dzień, na inne pozostało po kilkanaście wolnych miejsc. Teraz musieliśmy przerwać sprzedaż i przekładamy imprezy na inne terminy – dodaje.

Pod koniec maja do szkół w komplecie powinni wrócić uczniowie. Rząd podkreśla jednak, że ogłoszone dzisiaj decyzje mogą ulec zmianie w zależności od sytuacji epidemicznej. – Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień, że mamy do czynienia z bardzo groźną i nieliniowo zachowującą się epidemią – mówił premier Morawiecki. – Musimy zachować pewną elastyczność reagowania w sytuacji, gdyby się pogorszyła liczba zakażeń i musielibyśmy wracać do pewnych obostrzeń.

Kalendarium luzowania obostrzeń

Od 1 maja

- uprawianie sportu na świeżym powietrzu (do 50 osób)

- otwarcie krytych obiektów sportowych i basenów (dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, do 50 proc. obłożenia obiektu)

Od 4 maja

- otwarcie galerii sztuki i muzeów (limit 1 os. na 15 mkw., ścisły reżim sanitarny)

- otwarcie sklepów budowlanych i meblowych oraz galerii handlowych (limit 1 os. na 15 mkw., ścisły reżim sanitarny)

- powrót do nauki stacjonarnej w klasach 1-3 szkół podstawowych

Od 8 maja

- otwarcie hoteli (do 50 proc. obłożenia, hotelowe restauracje i strefy welness&spa pozostają zamknięte)

Od 15 maja

- warunkowe zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu (przy zachowaniu 1,5 m dystansu)

- otwarcie ogródków kawiarnianych

- otwarcie plenerowych kin i teatrów (do 50 proc. obłożenia, ścisły reżim sanitarny_

- możliwość organizowania wesel, komunii i innych imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu (limit do 25 osób, ścisły reżim sanitarny)

- wprowadzenie nauki hybrydowej w klasach 4-8 szkół podstawowych i 1-4 szkół średnich

- otwarcie obiektów sportowych dla publiczności (maksymalnie 25 proc. obłożenia)

Od 29 maja

- otwarcie gastronomii wewnątrz lokali (do 50 proc. obłożenia, ścisły reżim sanitarny)

- zwiększenie limitu uczestników

- możliwość organizowania wesel, komunii i innych imprez okolicznościowych w lokalach (limit do 50 osób, ścisły reżim sanitarny)

- otwarcie kin i teatrów (do 50 proc. obłożenia, ścisły reżim sanitarny)

- otwarcie siłowni, klubów fitness i solariów (limit 1 os. na 15 mkw., ścisły reżim sanitarny)

- powrót do nauki stacjonarnej dla wszystkich uczniów w ścisłym reżimie sanitarnym

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium