Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 kwietnia 2021 r.
20:00

Ciężkim sprzętem chcieli rozjechać blokujących wycinkę. Na miejscu aktywiści i polityk z Lublina

Autor: Zdjęcie autora sko am
68 9 A A
(fot. Inicjatywa Dzikie Karpaty)

Na filmie w internecie widać, jak robotnicy leśni wjeżdżają w namiot aktywistów. Dwie osoby próbują powstrzymać robotnika. - Rozpędzony pojazd zatrzymał sie dopiero na naszych brzuchach - relacjonuje aktywista

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Film został opublikowany przez portal Oko.press. Materiał nagrano na terenie, gdzie od wczoraj protestują aktywiści sprzeciwiający się wycince lasu. 

Aktywiści z inicjatywy Dzikie Karpaty, którzy chcą zatrzymać wycinkę Podgórza Karpackiego, swój prowizoryczny obóz zainstalowali wczoraj. 

- Wczoraj Straż Leśna próbowała nas wyrzucić powołując się na artykuł 157 prawa leśnego, że nie wolno przebywać w składzie drewna - opowiada jeden z aktywistów. - Jednocześnie jeden ze strażników przyznał, że możemy tam być jeśli nie biwakujemy, a protestujemy. 

Na miejscu blokady (za wsią Makowa przy trasie na Arłamów) obecnie jest około dwudziestu osób, na drzewach wiszą dwie platformy, na których ustawiono po dwa namioty. Część aktywistów spędza w nich noce. 

 

 

Codziennie do grupy aktywistów dołączają kolejni. Dziś na kilka godzin pojawił się też Jacek Bury, senator z Lublina (Polska 2050). Widać go m.in. na opublikowanych w internecie filmach z protestu. 

Na jednym z nagrań wideo w dwójkę aktywistów stojących pod namiotem ogrodowym wjeżdża ciężki sprzęt.

- Jeden z pilarzy ciągnikiem zrywkowym, do którego miał podpięte dwie duże kłody, jechał prosto na nas. Mogło się to naprawdę źle skończyć. Rozpędzony pojazd zatrzymał się dopiero na naszych brzuchach - relacjonuje aktywista. - Policja z Przemyśla przyjechała dopiero po 1,5 godzinie. Padł argument, że operator ciągnika nie widział nas, bo był odwrócony w stronę kłód. To nieprawda. Stałem naprzeciwko i widziałem, że na nas patrzy. Koledzy, którzy filmowali zajście z platformy z góry, też widzieli, że daszek jego czapki był zwrócony w naszą stronę.

Aktywiści zostają na miejscu na pewno do końca majowego weekendu. Zamierzają ustawić punkt informacyjny, będą zbierać podpisy pod petycją.

- Warunki są spartańskie, brak zasięgu, woda z potoku, pada śnieg, nocami mróz. Zapraszamy każdego, ale koniecznie: bielizna termoaktywna, ciepły śpiwór, a najlepiej, dwa, mata samopompująca, namiot - wylicza nasz rozmówca.

Dzikie Karpaty domagają się zaprzestania wycinki na obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, a także chcą utworzenia projektowanego Rezerwatu Przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka”. Aktywiści oczekują także powstania Turnickiego Parku Narodowego. Wyliczają, że na tym terenie występuje 151 gatunków ptaków, z czego 138 podlega ścisłej ochronie. Na tej liście jest m.in. orzeł przedni czy orlik krzykliwy.

 

Zobacz: Protest na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Katka / 26 kwietnia 2021 r. o 21:57
+34
Czy Pan Bury będzie równie mocno bronił naszych Górek Czechowskich?? Bardzo proszę aby któryś z dziennikarzy zapytał Go o to...
Avatar
LAS / 26 kwietnia 2021 r. o 23:32
+17
Czy Pan Bury będzie równie mocno bronił naszych Górek Czechowskich?? Bardzo proszę aby któryś z dziennikarzy zapytał Go o to...
 Już bronił... patodewelopera.
Avatar
_DX_ / 27 kwietnia 2021 r. o 08:38
+10
Czy Pan Bury będzie równie mocno bronił naszych Górek Czechowskich?? Bardzo proszę aby któryś z dziennikarzy zapytał Go o to...
   Senator Bury jest za zabudową Górek. Tu jest artykuł: dziennikwschodni.pl/lublin/senator-chwali-budowe-na-gorkach-czechowskich-i-krytykuje-przeciwna-jej-prokurature,n,1000286366.html
Avatar
_DX_ / 27 kwietnia 2021 r. o 08:41
+7
Czy Pan Bury będzie równie mocno bronił naszych Górek Czechowskich?? Bardzo proszę aby któryś z dziennikarzy zapytał Go o to...
Senator Bury jest za zabudową Górek. Tu jest artykuł: dziennikwschodni.pl/lublin/senator-chwali-budowe-na-gorkach-czechowskich-i-krytykuje-przeciwna-jej-prokurature,n,1000286366.html
Ynteligencja porównuje prywatną działkę z nieużytkiem po poligonie wojskowym, nigdy nie bedącą pod ochroną i do tego w środku miasta... do terenów leśnych przy cennych Parkach Narodowych. Ale kto by ogarnął rozumowanie obrońców górek... przecież dla was każdy trawnik to park narodowy.
 Dla Lublina ten "trawnik" ma duże znaczenie i to nie jest środek miasta.
 Dla Lublina ten "trawnik" ma duże znaczenie i to nie jest środek miasta. rozwiń
Avatar
zdziwiony / 27 kwietnia 2021 r. o 08:13
+3
Protestujący niech przeniosą sę pod siedzibę rządu i tam protestują gdzie tworzą przepisy , a nie narażają ludzi ciężko pracujących na chleb. Skąd protestujący mają kasę na siedzenie na drzewach
Avatar
petrux / 27 kwietnia 2021 r. o 07:36
+1
Przecież kierowca powinien już siedzieć w areszcie za takie coś. Nie ważne czy ktoś ma słuszne powody do protestu czy nie. Za takie coś idzie się siedzieć.
Avatar
NemezisTeam / 27 kwietnia 2021 r. o 08:19
-1
Czy Pan Bury będzie równie mocno bronił naszych Górek Czechowskich?? Bardzo proszę aby któryś z dziennikarzy zapytał Go o to...
Senator Bury jest za zabudową Górek. Tu jest artykuł: dziennikwschodni.pl/lublin/senator-chwali-budowe-na-gorkach-czechowskich-i-krytykuje-przeciwna-jej-prokurature,n,1000286366.html
 Ynteligencja porównuje prywatną działkę z nieużytkiem po poligonie wojskowym, nigdy nie bedącą pod ochroną i do tego w środku miasta... do terenów leśnych przy cennych Parkach Narodowych. Ale kto by ogarnął rozumowanie obrońców górek... przecież dla was każdy trawnik to park narodowy.
 Ynteligencja porównuje prywatną działkę z nieużytkiem po poligonie wojskowym, nigdy nie bedącą pod ochroną i do tego w środku miasta... do terenów leśnych przy cennych Parkach Narodowych. Ale kto by ogarnął rozumowanie obrońców górek... przecież dla was każdy trawnik to park narodowy. rozwiń
Avatar
_XD_ / 27 kwietnia 2021 r. o 12:55
-5
Przecież kierowca powinien już siedzieć w areszcie za takie coś. Nie ważne czy ktoś ma słuszne powody do protestu czy nie. Za takie coś idzie się siedzieć.
 Chyba że to było w interesie PiSdzieckim. Wtedy prokuratura umarza sprawę na miejscu.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 kwietnia 2021 r. o 10:41
-9
товарищи, kameraden z dojcze greenpic....: "- Może czujemy się już zmęczeni. Może czasem tak jest, że wydaje nam się, że już zbyt długo to wszystko trwa. Ale proszę was w imieniu lubelskiego K0t. Nie poddawajmy się... " :)
Avatar
_XD_ / 27 kwietnia 2021 r. o 12:55
-5
Przecież kierowca powinien już siedzieć w areszcie za takie coś. Nie ważne czy ktoś ma słuszne powody do protestu czy nie. Za takie coś idzie się siedzieć.
 Chyba że to było w interesie PiSdzieckim. Wtedy prokuratura umarza sprawę na miejscu.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 kwietnia 2021 r. o 10:41
-9
товарищи, kameraden z dojcze greenpic....: "- Może czujemy się już zmęczeni. Może czasem tak jest, że wydaje nam się, że już zbyt długo to wszystko trwa. Ale proszę was w imieniu lubelskiego K0t. Nie poddawajmy się... " :)
Avatar
_DX_ / 27 kwietnia 2021 r. o 08:41
+7
Czy Pan Bury będzie równie mocno bronił naszych Górek Czechowskich?? Bardzo proszę aby któryś z dziennikarzy zapytał Go o to...
Senator Bury jest za zabudową Górek. Tu jest artykuł: dziennikwschodni.pl/lublin/senator-chwali-budowe-na-gorkach-czechowskich-i-krytykuje-przeciwna-jej-prokurature,n,1000286366.html
Ynteligencja porównuje prywatną działkę z nieużytkiem po poligonie wojskowym, nigdy nie bedącą pod ochroną i do tego w środku miasta... do terenów leśnych przy cennych Parkach Narodowych. Ale kto by ogarnął rozumowanie obrońców górek... przecież dla was każdy trawnik to park narodowy.
 Dla Lublina ten "trawnik" ma duże znaczenie i to nie jest środek miasta.
 Dla Lublina ten "trawnik" ma duże znaczenie i to nie jest środek miasta. rozwiń
Avatar
_DX_ / 27 kwietnia 2021 r. o 08:38
+10
Czy Pan Bury będzie równie mocno bronił naszych Górek Czechowskich?? Bardzo proszę aby któryś z dziennikarzy zapytał Go o to...
   Senator Bury jest za zabudową Górek. Tu jest artykuł: dziennikwschodni.pl/lublin/senator-chwali-budowe-na-gorkach-czechowskich-i-krytykuje-przeciwna-jej-prokurature,n,1000286366.html
Avatar
NemezisTeam / 27 kwietnia 2021 r. o 08:19
-1
Czy Pan Bury będzie równie mocno bronił naszych Górek Czechowskich?? Bardzo proszę aby któryś z dziennikarzy zapytał Go o to...
Senator Bury jest za zabudową Górek. Tu jest artykuł: dziennikwschodni.pl/lublin/senator-chwali-budowe-na-gorkach-czechowskich-i-krytykuje-przeciwna-jej-prokurature,n,1000286366.html
 Ynteligencja porównuje prywatną działkę z nieużytkiem po poligonie wojskowym, nigdy nie bedącą pod ochroną i do tego w środku miasta... do terenów leśnych przy cennych Parkach Narodowych. Ale kto by ogarnął rozumowanie obrońców górek... przecież dla was każdy trawnik to park narodowy.
 Ynteligencja porównuje prywatną działkę z nieużytkiem po poligonie wojskowym, nigdy nie bedącą pod ochroną i do tego w środku miasta... do terenów leśnych przy cennych Parkach Narodowych. Ale kto by ogarnął rozumowanie obrońców górek... przecież dla was każdy trawnik to park narodowy. rozwiń
Avatar
zdziwiony / 27 kwietnia 2021 r. o 08:13
+3
Protestujący niech przeniosą sę pod siedzibę rządu i tam protestują gdzie tworzą przepisy , a nie narażają ludzi ciężko pracujących na chleb. Skąd protestujący mają kasę na siedzenie na drzewach
Avatar
petrux / 27 kwietnia 2021 r. o 07:36
+1
Przecież kierowca powinien już siedzieć w areszcie za takie coś. Nie ważne czy ktoś ma słuszne powody do protestu czy nie. Za takie coś idzie się siedzieć.
Avatar
LAS / 26 kwietnia 2021 r. o 23:32
+17
Czy Pan Bury będzie równie mocno bronił naszych Górek Czechowskich?? Bardzo proszę aby któryś z dziennikarzy zapytał Go o to...
 Już bronił... patodewelopera.
Avatar
Katka / 26 kwietnia 2021 r. o 21:57
+34
Czy Pan Bury będzie równie mocno bronił naszych Górek Czechowskich?? Bardzo proszę aby któryś z dziennikarzy zapytał Go o to...