Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

13 stycznia 2023 r.
18:50

Wypadek radiowozu z nastolatkami. "Policjanci stali i się uśmiechali". WIDEO

Moja córka zaczęła krzyczeć: „Gdzie nas zabieracie? Nie chcę nigdzie jechać!” – opowiada matka 17-latki, która uczestniczyła w wypadku radiowozu w Dawidach Bankowych. Rodzina dziewczyny zarzuca policji próby tuszowania sprawy i oczernianie dziewcząt poszkodowanych w wypadku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Moja córka mówi: „Mamuś, jak widziałam, że zbliżamy się do drzewa i kierowca próbuje jeszcze ręcznym hamować, który wyrwał - myślałam, że cię już więcej nie zobaczę” – przywołuje matka 17-latki.

- Jak zobaczyłem siostrę, to pół twarzy było we krwi. A oni kazali im spi…, takich słów użyli – denerwuje się brat nastolatki.

Pożar

Zdarzenie miało miejsce 2 stycznia. Wieczorem w okolicach Raszyna, dwoma samochodami jechała grupa znajomych nastolatków. Wśród nich była 17-letnia dziewczyna, która z matką mieszka za granicą, a do Polski przyjechała tylko na święta.

- Oni jechali się z kimś spotkać, jak to młodzi – jeżdżą po okolicy. Koło obwodnicy zobaczyli pożar, paliły się śmieci i trawy. Dzieciaki próbowały gasić to same, ale nie wyszło im, więc wezwali straż. Strażacy mówili, że dobrze, że zadzwonili, bo mogło się to szybko rozprzestrzenić – relacjonuje brat 17-latki.

- Jeszcze pochwaliłam dzieciaki, że dobrze się zachowały, że zareagowały, widząc pożar. Chłopcy próbowali gasić to swoimi gaśnicami samochodowymi – dodaje matka 17-latki.
Na koniec, po interwencji strażaków, na miejsce pożaru przyjechał radiowóz. Zainteresowanie funkcjonariuszy miała wzbudzić starsza o dwa lata koleżanka 17-latki.

- Policja zaczęła spisywać młodzież. Sprawdziła ich trzeźwość alkomatem. Nikt z nich nie był pod wpływem alkoholu i zaczęły się niewybredne żarty w kierunku starszej koleżanki córki, tej 19-letniej – mówi matka 17-latki.

- Pojawiały się jakieś podteksty seksualne policjantów w kierunku dziewczyn. O kogucie, że nie takiego mogą pokazać, czy włączyć. Odjeżdżając, zawołali jedną z dziewczyn do środka, ona bała się wsiąść sama i pociągnęła drugą, młodszą, moją siostrę – opowiada brat 17-latki.

- Złapała moją córkę za rękę i chciała, żeby z nią wsiadła. Bała się tam sama wsiąść. Moja córka z nią wsiadła, ale chłopak mojej córki próbował ją zatrzymać. Mówił: „Nie wsiadajcie!” Córka się wyrwała, bo nie chciała zostawić tej koleżanki – relacjonuje matka 17-latki.

- Po tym, jak dziewczyny wsiadły, policjanci wypełniali jakieś protokoły przez chwilę, a jak skończyli, to ruszyli z piskiem opon – mówi brat 17-latki.

- Moja córka zaczęła tam krzyczeć: „Gdzie nas zabieracie? Nie chcę nigdzie jechać!” – przywołuje matka 17-latki.

Nastolatki miały siedzieć z tyłu radiowozu.

- Siostra mówiła, że myślała, że jadą ze 150 km/h. Krzyczały, chyba dwukrotnie, że nie mają pasów. Ale nie otrzymały od nich odpowiedzi. Siostra mówiła, że na pierwszym zakręcie ledwo się wyrobili – mówi brat 17-latki. I podkreśla: - Jeżeli policjanci chcieliby jechać do komendy, albo odwieźć dziewczyny do domu, to musieliby pojechać w prawo, w stronę Raszyna, a oni pojechali w drugą stronę. Na kolejnym zakręcie się nie wyrobili i uderzyli w drzewo.

Obie dziewczyny miały o własnych siłach wydostać się z rozbitego radiowozu. Jednak najbardziej zaskakujące miało być zachowanie policjantów tuż po wypadku.

- Córka poczuła, że ma krew w buzi i strasznie bolała ją głowa. Chciało jej się wymiotować. Bardzo źle się czuła. Młodszy policjant podszedł do niej, chciał zobaczyć, czy żyją, czy są przytomne, a ten drugi policjant krzyknął do dziewcząt, cytuję: „Spi…” – przywołuje matka 17-latki

- Policja nie pozwoliła wezwać karetki do poszkodowanych – dodaje brat 17-latki.

Z miejsca wypadku poszkodowane nastolatki odebrali ich znajomi. Młodsza z nich trafiła do szpitala ze złamanym nosem i urazami szczęki.

„Uśmiechali się między sobą”

Z kolei brat 17-latki pojechał na miejsce wypadku.

- Oprócz dwóch policjantów stała jakaś pani, nie wiem, czy była z komendy, czy skąd. Była normalnie ubrana, elegancko, w fordzie mondeo na poznańskich blachach. Najbardziej zbulwersowało mnie to, że oni stali i uśmiechali się między sobą, tak jakby sobie żartowali razem z tą kobietą. Dobre humory, jakby nic się nie stało – opowiada mężczyzna. I dodaje: - Miny im dopiero zrzedły, jak powiedziałem, że jestem bratem jednej z poszkodowanych i nie odpuścimy tej sprawy. Próbowali utrudniać mi robienie zdjęć. W radiowozie znaleźliśmy paznokieć jednej z dziewczyn.

Z relacji mężczyzny wynika, że zadzwonił na 112.

- Wezwałem pomoc, żeby ktoś tu się pojawił, żeby chociaż ich spisali. Po godzinie, może dwóch przyjechał komendant z Pruszkowa, który na początku twierdził, że dziewczyn nie było w ogóle w samochodzie. Dopiero po tym, jak pokazaliśmy zdjęcia, to stwierdził, że nie uda się zaprzeczyć, że one tam były – mówi brat 17-latki.

Kiedy można wsiąść do radiowozu?

W jakich sytuacjach policjant może nakazać zajęcie miejsca w radiowozie, a w jakich przekracza swoje uprawnienia?

- Jak ktoś popełnił wykroczenie, przestępstwo, to można w ramach czynności zwrócić się, by wsiadł do radiowozu, celem dalszych czynności. Może to być też świadek, który chce pomóc w dalszych czynnościach, na przykład rozpoznania terenu, wskazania osoby, która na przykład mogła okraść sklep, czy na kogoś napadła. Ta osoba musi wyrazić na to zgodę - zaznacza płk Maciej Karczyński, były funkcjonariusz policji i ABW.

- Wejście do radiowozu osób, które nie są upoważnione, wzbudza podejrzenie. Tym bardziej, że to policjanci i dwie dziewczyny. Potrzeba wyjaśnienia, aby nie rzucało to na policję, całą formację, złego wizerunku. Jeżeli policjanci są winni, to powinni za to zostać surowo ukarani – uważa płk Karczyński.

„Gdzie chcieli je zabrać?”

Dowódcą patrolu z Pruszkowa i kierowcą rozbitego radiowozu był 40-letni policjant z 18-letnim stażem pracy. Drugi z funkcjonariuszy miał od niedawna zacząć służbę w policji.

- Było ciemno na tej drodze, nie było żadnych samochodów. O godz. 22 na pewno nikogo nie ma tutaj i nikt nie jeździ. Dalej jest lasek i miejsca, żeby wjechać w ustronne miejsce, w krzaki. Czemu wzięli dwie nastolatki, akurat dziewczyny z grupy znajomych? – pyta brat 17-latki.

Trzy dni po wypadku cytat z wypowiedzi rzecznika komendy stołecznej policji opublikowała Polska Agencja Prasowa.

„Wszyscy świadkowie jednoznacznie wskazali, że prośba wejścia do radiowozu wyszła od nastolatek”, przekazał PAP nadkom. Sylwester Marczak.

- Pan Marczak, rzecznik policji, próbował oczerniać moją siostrę i drugą dziewczynę, sugerując, że same chciały wejść do tego samochodu, co jest nieprawdą – zaznacza brat 17-latki. I dodaje: - Stwierdził, że pięciu świadków tak samo zeznało, co nie jest prawdą, bo znamy tych świadków i powiedzieli, że absolutnie czegoś takiego nie mówili. Chcieli wyjaśniać tę sprawę na komendzie, ale stwierdziliśmy, że to nie ma sensu i zaczęliśmy szukać prawnika. Widać było, że zamiatają tę sprawę pod dywan.

W sprawę zaangażował się mecenas Roman Giertych, który po rozmowie z 17-latką nagrał w mediach społecznościowych relację z wydarzeń podczas wypadku.

- Rodzina [17-latki – red.] poprosiła mnie o poprowadzenie sprawy prawnej, ale również o to, abym zareagował na nieprawdziwe informacje przedstawiane przez policję. Że nastolatki chciały same wsiąść i przejechać się radiowozem i niepotrzebnie policjanci się na to zgodzili i był nieszczęśliwy wypadek. Taka była relacja i reakcja policji na to wydarzenie – mówi mecenas Roman Giertych. I dodaje: - Tymczasem prawda jest inna. Choć cel wypowiedzi nadkomisarza Marczaka był taki, żeby przekierować zdumienie czy gniew opinii publicznej, na nieobyczajne zachowanie nastolatek, które wprosiły się do radiowozu. Jego zachowanie w tej sprawie doprowadziło do wtórnej wiktymizacji, do powtórnego cierpienia ze strony ofiar przestępstwa policjantów.

- Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy, a strasznie ranią. Bardzo ranią. Chodzi o komentarze, że one chciały tam wsiąść. Nie mam jednak pretensji do osób, które piszą te komentarze, bo tak samo jak i my, czy moja córka, ufaliśmy policji. Wierzyliśmy w każde słowo. I tak samo wierzą pewnie te osoby, które później piszą te komentarze, bo usłyszały słowa rzecznika – mówi matka 17-latki.

Co wiadomo o drugiej nastolatce?

- Ja jej nie reprezentuję. Na pewno jest osobą pokrzywdzoną, na pewno jej również należy się zadośćuczynienie za tę sprawę. Ta cała sytuacja mogła wywołać u niej bardzo głęboką traumę – mówi mecenas Giertych.

- Starsza koleżanka nie chciała jechać do szpitala, więc ci znajomi z tej grupki zabrali ją na komisariat, żeby złożyła zeznania. I tę dziewczynę trzymali na komisariacie do godz. 4 rano. Jak się okazało, ze złamaną ręką – mówi matka 17-latki.

- Czemu nie przesłuchali, w ciągu dwóch dni pracy tych policjantów, którzy nadal tam pracowali? Oni dopiero po dwóch dniach poszli na L4. Czekali aż wszyscy złożą zeznania, aby dopasować swoje? Tak to wygląda – uważa brat 17-latki.

- Mieli dwa dni, normalnie ci policjanci pracowali, byli na miejscu w komisariacie, inni spotykali się z nimi prawdopodobnie na korytarzach i nie byli w stanie ich przesłuchać? Nie rozumiem tego. Może wytłumaczy nam to rzecznik – dodaje matka 17-latki.

W całej sprawie jest wiele pytań, które pozostają bez odpowiedzi. Ale rzecznik stołecznej policji nie chce już nic więcej tłumaczyć. Prosząc o rozmowę przed kamerą, usłyszeliśmy, że do czasu zakończenia wszystkich postępowań związanych z wypadkiem, przedstawiciele policji nie będą udzielać informacji mediom.

- Mamy potworny żal do dorosłych osób, do osób, które powinny chronić moją córkę. Córka powiedziała do mnie: „Mamuś, wiesz co, ja chyba cieszę się, że rozbiliśmy się na tym drzewie. Dochodzi to do mnie, bo nie wiem, co by się stało. Oni nie mieli zamiaru zawracać” – przywołuje matka 17-latki.

17-latka przeszła poważną operację twarzy i dwa dni temu wyszła ze szpitala. Nie wiadomo kiedy stan zdrowia pozwoli jej na powrót zagranicę, gdzie mieszka i chodzi do szkoły. Dopiero tydzień po wypadku komendant stołeczny policji zdecydował o zawieszeniu dowódcy patrolu, który kierował radiowozem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium