Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

30 sierpnia 2021 r.
16:49

Budowa S19 Kraśnik – Lublin. Deszcz zatrzymał drogowców [zdjęcia z budowy]

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
57 2 A A

Operator walca od rana wypatrywał pogody. Niestety, deszcz leje niemal bez przerwy, skutecznie krzyżując plany układania bitumu na jednym z odcinków S19. Ekspresówką od Lublina do końca obwodnicy Kraśnika pojedziemy w drugim kwartale 2022 r., choć dwa odcinki powinny być dostępne już pod koniec tego roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Deszcz nie jest sprzymierzeńcem drogowców. – Wykonywane są w zasadzie tylko prace ziemne związane z wykończeniem skarp i nasypów, montażem barier energochłonnych. Opady deszczu uniemożliwiają rozkładanie asfaltu – mówi Łukasz Minkiewicz, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– Czekamy na „okienko pogodowe”, aby zakończyć układanie ostatniej, warstwy ścieralnej drogi. Do końca zbliża się montaż ekranów akustycznych, stalowych barier, trwa wykonywanie oznakowania poziomego i pionowego – wylicza Paweł Ziębakowski, kierownik budowy odcinka S19 od węzła Lublin Węglin do węzła Niedrzwica Duża. – Aura nam nie sprzyja, ale nasz odcinek oddamy zgodnie z planem, czyli w czwartym kwartale tego roku – dodaje kierownik budowy blisko 12-kilomterowego fragmentu S19.

Znacznie więcej pracy pozostało przed wykonawcami fragmentu od Niedrzwicy do początku obwodnicy Kraśnika. Ten fragment ma być gotowy w drugim kwartale przyszłego roku.

Jak nie deszcz to skała

– Odcinek od Niedrzwicy do początku obwodnicy Kraśnika jest również bardzo mocno zaawansowany. Na 18 kilometrach nowej drogi już położyliśmy warstwę wiążącą. Jeśli pogoda pozwoli, to w przyszłym tygodniu rozpocznie się układania warstwy ścieralnej. Ruszyliśmy także montaże barier i ustawianiem ogrodzenia.  Zaawansowanie robót przy tym docinku wynosi około 70 procent – mówi Michał Zyśko, Mota Engil Central Europe, kierownik budowy 20-kilometrowego fragmentu S19.

Na tym odcinku dużym problemem były skały wapienne. – Był to spore wyzwanie, bo musieliśmy opracować projekt wbudowania tego materiału w nasypy. Obecność tak dużej masy tych skał zaskoczyła nie tylko nas, ale także zmawiającego – dodaje kierownik Zyśko.

– Realizujemy odcinek od długości 10 kilometrów, od węzła Kraśnik Północ do miejscowości Słodków. W przyszłym tygodniu ruszymy z układaniem ostatniej warstwy ścieralnej. Na bieżąco montujemy ekrany akustyczne, prowadzimy roboty wykończeniowe – mówi Grzegorz Bednarski, dyrektor kontraktu budowy obwodnicy Kraśnika.

Okolice Kraśnika są najeżone pozostałościami po obu wojnach światowych. – Podczas wykonywania robót ziemnych natrafiliśmy na żołnierskie mogiły, niewybuchy, skład amunicji – dodaje dyrektor Bednarski. Ten odcinek ma być gotowy do końca roku.

Kiedy koniec?

Ekspresówką na całej długości, od Lublina do końca obwodnicy Kraśnika, kierowcy pojadą w drugim kwartale przyszłego roku, choć dwa z trzech odcinków będą gotowe w tym roku. Pozostały lubelski fragment S19 na południe, od Kraśnik przez Janów Lubelski do Lasów Janowskich, na granicy z Podkarpackim, także powinien być oddany w tym roku. Dalej do Rzeszowa kierowcy pomkną ekspresówką na całej długości w drugim kwartale przyszłego roku.

S19

Na tym, ok. 42-kilometrowym fragmenciem Via Carpatii, Lublin – koniec obwodnicy Kraśnika,  poza dwujezdniową trasą, powstaną m.in. 44 obiekty inżynierskie – mosty, wiadukty, przepusty, przejścia dla zwierząt. Wybudowanych zostanie też pięć węzłów drogowych i cztery pary Miejsc Obsługi Podróżnych: MOP Radawiec i Zemborzyce, MOP Obroki, MOP Rudnik, MOP Słodków.

Wartość całkowita 42 km S19 to 1,48 mld zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium