Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

9 czerwca 2021 r.
12:00

W Kraśniku ma powstać Zakład Odzysku Energii. Będzie przetwarzać odpady na ciepło i prąd

0 4 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Przy ul. Fabrycznej w Kraśniku ma powstać Zakład Odzysku Energii. Inwestor – firma Ekoland przekonuje, że odpady, które teraz służą produkcji cementu, będą mogły zostać wykorzystane do produkcji ciepła w mieście oraz energii elektrycznej. Niektórzy radni mają jednak obawy. Chodzi o reakcję kraśniczan na tego typu inwestycje

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Firma Ekoland (specjalizuje się w gospodarce odpadowej, jest właścicielem Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Kraśniku) ogłosiła niedawno, że chce wybudować przy ul. Fabrycznej 6 Zakład Odzysku Energii i produkować ciepło na potrzeby odbiorców w Kraśniku. Partnerem technologicznym, a później operatorem ZOE ma być Veolia Wschód odpowiedzialna za system ciepłowniczy i dostawy ciepła dla Kraśnika.

– Projekt jest na wstępnym etapie, ale mamy już wypracowane założenia dotyczące technologii, przepustowości, mocy cieplnej i elektrycznej oraz opłacalności tej inwestycji – mówi Wojciech Wojtaszek, prezes Ekolandu. – Przed nami przygotowanie pełnej dokumentacji, w tym samego projektu instalacji czy też uzyskanie decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę. Budowa zakładu może zacząć się już w 2023 roku oczywiście pod warunkiem, że otrzymamy do tego czasu wszystkie niezbędne decyzje i pozwolenia.

Zakład miałby ruszyć w 2024 roku.

– Do ZOE będą trafiać opady z czterech powiatów – kraśnickiego, janowskiego, lubelskiego i opolskiego – czyli obszaru obsługiwanego przez nasz Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Kraśniku. To z tego zakładu będzie pochodził pre-RDF przetwarzany w przyszłości w ZOE – wyjaśnia prezes Wojtaszek. I przekonuje, że korzyści są obopólne – zarówno dla firmy, jak i dla miasta i jego mieszkańców. – ZOE ma mnóstwo zalet ekonomicznych i środowiskowych. Przede wszystkim daje możliwość stabilizacji kosztów gospodarki odpadowej i cen ciepła – podkreśla. – Dzięki ZOE zredukowany zostanie poziom emisji dzięki ograniczeniu wykorzystania węgla w elektrociepłowni z korzyścią dla zdrowia mieszkańców i jakości środowiska.

Pre-RDF to kaloryczna część odpadów komunalnych. Chodzi m.in. o zużyte tekstylia, zanieczyszczone plastiki, zatłuszczony papier, odpady drewniane i wszystko, co jest łatwopalne, a czego nie da się już przetworzyć ponownie na surowce lub inaczej wykorzystać. Obecnie tego typu odpady trafiają albo do Cementowni Chełm, albo Cementowni Ożarów.

– Informację o planach nowej inwestycji, która pozwoli w sposób ekologiczny rozwiązać problem rosnących kosztów zagospodarowania odpadów, przyjąłem z zainteresowaniem – przyznaje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Dla mnie, jako gospodarza miasta, zasadniczą sprawą jest możliwość ustabilizowania cen za odpady komunalne i energię cieplną, którą ponoszą mieszkańcy. Niebagatelną sprawą jest również ograniczenie zużycia węgla w elektrociepłowni, co przyczyni się do poprawy jakości środowiska naturalnego. Dlatego z mojej inicjatywy odbyło się spotkanie przedstawicieli inwestora z radnymi Miasta Kraśnik. Jego celem było zaprezentowanie projektu i stworzenie możliwości do otwartej dyskusji na jego temat.

– Przedstawiona koncepcja Zakładu Odzysku Energii w ogólnym rozumieniu ekologii jest jak najbardziej słuszna – uważa radny Krzysztof Ślusarz, szef klubu radnych burmistrza (Porozumienie i Rozwój). – Mam jednak obawy o to, jaki będzie odbiór społeczny tej inwestycji. Czy nie będzie protestów, jeśli mieszkańcy odczytają ten projekt jako spalarnię śmieci. Obawiam się, że inwestorowi nie będzie łatwo przekonać do tego kraśniczan, zwłaszcza, że obecnie jest spore poruszenie w związku z planowaną budowy farmy wiatrowej. Lokalizacja turbin wiatrowych w pobliżu miasta spowodowała pewne problemy dla części mieszkańców Kraśnika (są to przede wszystkim właściciele działek, którzy znaleźli się w strefie oddziaływania wiatraków i póki co nie mogą zacząć budowy swoich domów – red.).

– Tego typu zakład to jest dobry pomysł, ale pod takim warunkiem, że gmina będzie uczestniczyć w tym projekcie – dodaje radny Jerzy Misiak (klub radnych prawa i Sprawiedliwości).

Obecnie w Polsce działa kilka tego typu zakładów m.in. w Krakowie, Rzeszowie i Poznaniu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium