Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

27 lutego 2020 r.
14:30

Gdzie będą rodzić kobiety z Kraśnika? NIK kontroluje szpital

6 71 A A

Dyskusja była mimo że w ostatecznie punkt dotyczący zatwierdzenia programu naprawczego szpitala powiatowego został zdjęty z porządku obrad Rady Powiatu w Kraśniku. Jednym z powodów jest trwająca w szpitalu kontrola NIK. Dotyczy „sprawdzenia przyczyn poronień” a także przedwczesnych porodów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Obecnie w szpitalu trwa kontrola Najwyższej Izby Kontroli, której wyniki mogą mieć istotny wpływ na ostateczny kształt programu naprawczego szpitala – przewodniczący Rady Powiatu w Kraśniku Jacek Dubiel odczytał radnym wniosek zarządu powiatu by punkt dotyczący szpitala został wycofany z porządku obrad. – Trwają też uzgodnienia dotyczące porozumień z powiatami janowskim i lubelskim w sprawie przejęcia zadań po likwidacji oddziału położniczego i neonatologicznego w Kraśniku. Mając na względzie dobro pacjentek szpitala, zarząd powiatu wnioskuje o wstrzymanie procedowania związanego z zatwierdzeniem przez Radę Powiatu w Kraśniku planu naprawczego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kraśniku.

Liczący ponad 100 stron dokument, którym w środę mieli zająć się radni zawiera propozycje „uzdrowienia” – jak określił członek zarządu Roman Bijak, kraśnickiego szpitala, który na problemy finansowe. Jedną z propozycji wyjścia z zapaści jest likwidacja oddziału ginekologiczno-położniczo-noworodkowego.

– Nie ma wątpliwości, że sytuacja placówki jest trudna. Szpital ma duże zadłużenie, są też generowane straty, dlatego też ten plan naprawczy jest konieczny. To, że teraz ten punkt wycofujemy nie znaczy, że z programu się wycofujemy. Chcemy pewne rzeczy dopieścić – podkreślał Roman Bijak (PiS), który wyjaśnił, że chodzi m.in. o podpisanie umów z powiatami i województwem – „odnoście zabezpieczenia naszych pacjentek” – Aby żadna pani nie miała problemu ze znalezieniem pomocy – akcentował. Zapewnił też, że zarząd „nie przestraszył się położnych i pielęgniarek”, które mogłyby przyjść i protestować.

Roman Bijak zdradził też więcej szczegółów dotyczących kontroli NIK, która ma potrwać do końca marca.  

– Celem kontroli jest sprawdzenie przyczyn poronień i porodów fałszywych (przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży - red.) do liczby urodzeń – wyjaśnił Bijak.

– Cieszy mnie odwaga zarządu zadeklarowana przez członka zarządu Romana Bijaka, Cieszy mnie też wniosek zarządu aby wycofać tzw. program naprawczy szpitala – komentował radny Jarosław Czerw (Łączy Nas Powiat Kraśnicki). Zaznaczył jednocześnie, że nie jest to przytyk do dyrektora szpitala.

– Dyrektor SP ZOZ-u wykonał gigantyczną pracę. Przeanalizował sytuację SP ZOZ-u i zaproponował cztery rozwiązania, z którymi mogliśmy się zapoznać – podkreślał radny Czerw. I dodał: – Niemniej koncepcja, z której na szczęście na razie zarząd się wycofał nie był żadnym programem naprawczym tylko program likwidacyjnym oddziału ginekologiczne-położniczego i to już od drugiego półrocza (koniec maja 2020 r. - red.).

Po tej dacie pacjentki miałyby być obsługiwane przez szpitale w Bełżycach, Janowie Lubelskiej i szpital wojewódzki przy ul. Kraśnickiej w Lublinie. – W czymże szpital w Janowie i Bełżycach jest lepszy aby tam miały szukać pomocy w zakresie ginekologii i położnictwa nasze pacjentki? – dopytywał radny Czerw. Wyraził też nadzieję, że zarząd przygotuje ”rzetelna koncepcję ratowania szpitala” a nie jego likwidacji.

– Zgadzam się, że jest to plan likwidacyjny a nie naprawczy – radny Andrzej Maj, były starosta kraśnicki przytaknął radnemu Czerwowi. – W tym programie w ogóle nie ma mowy o zwiększaniu przychodów tylko o cięciu kosztów, a wręcz likwidacji oddziału.

Zdaniem radnego Maja „domeną kolegów z PiS-u, jest likwidowanie w szpitalu wszystkiego co możliwe od 2003 r.” – Oddział zakaźny został zlikwidowany za waszych rządów, w latach 2002-2006, sprywatyzowaliście „nerkę” (stację dializ-red.), wyprowadziliście POZ (Podstawową Opiekę Zdrowotna-red.) ze szpitala – wyliczał radny Maj.

Zaznaczył też, że „nie będzie lepszego czasu aby ratować szpital w Kraśniku”, bo PiS rządzi w powiecie, województwie i kraju. – Panie wojewodo, panie ministrze zdrowia, nie dajcie zlikwidować oddziału ginekologiczno-położniczego w Kraśniku. My będziemy o to walczyć – zadeklarował radny Maj, który prosił zarząd: „Nie idźcie tą drogą”.

Radna Bożena Wilkołek (PSL), która jest lekarzem zauważyła, że wygaszanie oddziału ginekologiczno-położniczo-neonatologicznego oznacza m.in. ograniczenie dostępu do świadczeń. – Nie zapominajmy też o kosztach społecznych. W tych oddziałach pracuje 28 pielęgniarek anestezjologicznych, 23 położnych, 8 anestezjologów, 8 ginekologów – podliczała. I przewidywała: Wiadomo, że po takiej reorganizacji większość z tych osób straci pracę.

Do poruszanych przez opozycyjnych radnych zagadnień odniósł się dyrektor kraśnickiego szpitala Michał Jedliński, bo „pojawiło się dużo dziwnych wypowiedzi”.

– Nie zauważyłem złej współpracy z zarządem. To jakaś demagogia – stwierdził dyrektor SP ZOZ w Kraśniku. I przestrzegał: Jeśli zgodzicie się państwo (do radnych-red.) na utrzymanie oddziału to zgadzacie się na dokupowanie usług na poziomie, który pozwoli utrzymać rentowność.

A jest ona wtedy kiedy jest co najmniej 800 porodów rocznie. Tymczasem w Kraśniku jest ich ok. 300.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 71

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 14:58
+21
Jak zlikwidujecie oddział ginekologiczno-położniczy w Kraśniku to zlikwidujecie siebie na zawsze. Ten oddział ma pozostać choćby kosztem innych oddziałów. Panie Rolla czas się określić.
Avatar
i nie będzie niczego / 27 lutego 2020 r. o 15:04
+20
"Wspaniały rozwój Kraśnika" .... Likwidacja porodówki ... Brak propozycji dla dzieci i młodzieży... Brak propozycji dla 30, 40 , 50 latków ... Za to ciągłe programy, inwestowanie, zapewnianie rozrywek dla seniorów. No także lekiej zacznijcie inwestować w park maszynowy żeby było czym zaorać Kraśnik za parę lat ... A może w miejscu Kraśnika zrobić Centralny Punkt Komunikacyjny :)
Avatar
W głowie się nie mieści! / 27 lutego 2020 r. o 18:51
+19
Panowie Radni obudźcie się! Nigdy nie rodziliście i nie urodzicie, więc jakim prawem decydujecie o tym, gdzie mają rodzić kobiety z naszego powiatu. Czy chcielibyście, by Wasze żony, córki w drodze do Lublina, Janowa czy Bełżyc nie zdążyły na czas i urodziły bez opieki lekarza, położnej w aucie, bądź na ulicy, z narażeniem życia własnego i dziecka.
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 17:19
+19
Panie Rolla. Pora zakasać rękawy i zrobić coś dla powiatu, bo jak narazie to tylko pluje Pan jadem dookoła. Kadencja szybko minie a potem potraktują Pana według "zasług".
Avatar
bjka / 27 lutego 2020 r. o 14:44
+17
No to jak w końcu to jest, rodzą się dzieci czy nie ;) Skoro pis usuwa oddziały ginekologiczno położnicze w Polsce, to chyba sztandarowy program 500+ średnio przynosi zamierzony skutek
Avatar
WSTYD / 27 lutego 2020 r. o 18:59
+16
Jasne! Najlepiej zlikwidować i problem z głowy!!!? I co? Zamknięcie oddział, a co zrobicie ze sprzętem, który zapewniła WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY ( bo nie starostwo )?! - oddacie Owsiakowi, czy sprzedacie z zyskiem?! Cytując Panią radną Wilkołak - „WSTYD"!!!!
Avatar
Kim / 28 lutego 2020 r. o 20:57
+14
R.Bijak najbardziej kompetentna osoba do wypowiadania się na takie tematy. Na początek przydałoby się do szkoły, a potem do polityki. Najlepsza rzecz jaką mu wychodzi to zbieranie na tacę.
Avatar
Ratujmy Ten Oddział / 27 lutego 2020 r. o 15:54
+14
Prawda jest tak Zlikwidują Oddział im nie zależy ale Pan Radny Bijak następne Wybory do Ulotki Wyborczej i jego Ziomki z PiSu niech wpisują jako Osiągnięcie Zaoranie Tego Oddziału ciekawe czy tak zrobią, zapewne w ulotce nie będzie o tym ani słowa? Jednak Ludzie im tego nie zapomną ich rola jest służyć i chronić oraz Bronić takiego Oddziału a nie zamykać. Pan Marszałek Województwa chyba też zapomniał skąd jest Najwidoczniej że Pozwala na Tą Praktykę swoim kolegom z PiSu Może w końcu on Zacznie Działać inaczej Ludzie w Kolejnych Wyborach pokażą im Żółtą Kartkę
Prawda jest tak Zlikwidują Oddział im nie zależy ale Pan Radny Bijak następne Wybory do Ulotki Wyborczej i jego Ziomki z PiSu niech wpisują jako Osiągnięcie Zaoranie Tego Oddziału ciekawe czy tak zrobią, zapewne w ulotce nie będzie o tym ani słowa? Jednak Ludzie im tego nie zapomną ich rola jest służyć i chronić oraz Bronić takiego Oddziału a nie zamykać. Pan Marszałek Województwa chyba też zapomniał skąd jest Najwidoczniej że Pozwala na Tą Praktykę swoim kolegom z PiSu Może w końcu on Zacznie Działać inaczej Ludzie w Kolejnych Wyborach poka... rozwiń
Avatar
rosberg / 27 lutego 2020 r. o 21:36
+13
... "Chcemy pewne rzeczy dopieścić – podkreślał Roman Bijak (PiS)". Czy to pieszczenie odbędzie się w strefie wolnej od LGBT+??? czy jednak w strefie LGBT+ ??? ktoś pociągnie temat i to wyjaśni???
Avatar
nico / 28 lutego 2020 r. o 23:10
+12
.... wszystko zlikwiduję, nie będzie niczego. Te słowa idealnie pasują do działań pissiorów. Przy likwidacji OFE i przeniesieniu NASZYCH pieniędzy na IKE chcą naliczyć 15% opłaty przekształceniowej !!! Niech każdy zada sobie pytanie czy to uczciwe ???
Avatar
serviceoffer / 4 dni temu o 01:18
0
Potrzebujesz finansowania? Szukasz finansów? Szukasz finansowania, aby powiększyć swój biznes? Pomagamy osobom fizycznym i firmom w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój firmy i zakładaniu nowej firmy w dowolnej wysokości. Uzyskaj finansowanie po przystępnej stopie procentowej wynoszącej 3%. Czy potrzebujesz tych środków na prowadzenie działalności i rozliczenia rachunków? Następnie wyślij nam e-mail teraz, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami teraz za pośrednictwem (Financialserviceoffer876@gmail.com) whats-App +918929509036 Dziękujemy
Avatar
Gość / 8 marca 2020 r. o 16:15
+2
Zachęcam do podpisywania petycji o likwidacji całego szpitala.
Avatar
Gość / 6 marca 2020 r. o 11:41
0
ZACHĘCAM DO PODPISANIA PETYCJI PRZECIWKO ZAMKNIĘCIU ODDZIAŁU GINEKOLOGII
Avatar
Gość / 6 marca 2020 r. o 11:34
0
ZACHĘCAM DO PODPISANIA PETYCJI PRZECIWKO ZAMKNIĘCIU ODDZIAŁU GINEKOLOGII: ***s://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/ja_nie_dla_likwidacji_oddzialu_ginekologiczno_polozniczonowordkowego_w_krasniku_/details/?fbclid=IwAR3KehlR5UQlTnmtFQ8qslk5jRMjnVJ7qkL62TSSnlRuv0_ko922cewvxbQ
Avatar
..... / 5 marca 2020 r. o 20:19
0
No. Najlepiej zburzyć i postawić kolejne daszki z chińskiej blaszki. 
Avatar
Gość / 5 marca 2020 r. o 19:03
+2
Jestem za likwidacją tego szpitala. Trzeba wybudować całkiem nowy i zatrudnić w nim całkiem nowych pracowników. To, co jest w tej chwili urąga naszym czasom i obraża mieszkańców, a szczególnie pacjentów.
Avatar
Kraśniczanka / 5 marca 2020 r. o 18:20
-2
Zachęcam do podpisania internetowej petycji przeciwko zamknięciu oddziału: ***s://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/ja_nie_dla_likwidacji_oddzialu_ginekologiczno_polozniczonowordkowego_w_krasniku_/?fPfTApb
Avatar
Chochlik / 4 marca 2020 r. o 09:38
+8
Drodzy mieszkańcy powiatu i miasta Kraśnik! W referendum zagłosujmy za zrobieniem z naszego miasta dzielnicy Janowa i stańmy się częścią powiatu janowskiego! Ma to same plusy: pozbędziemy się tych nierobów z rady miasta i powiatu, urzędasów z UM i SP (oszczędność pieniędzy), miasto będzie czyste i zadbane (jak Janów), drogi będą równe i gładkie (jak w powiecie janowskim), szpital będzie rozbudowywany, a nie powoli likwidowany a gospodarze miasta i powiatu Janowa będą mądrze i poszanowaniem swoich obywateli podejmowały decyzje w ich sprawie. Kraśnickie władze potrafią tylko likwidować: Telekomunikację, Jednostkę Wojskową (z murowanej przeniesiona do baraków drewnianych, w środku lasu, w Jawidzu), szpitale i oddziały szpitalne, przychodnie, Rejon Energetyczny sprowadzony do roli posterunku, itd.
Drodzy mieszkańcy powiatu i miasta Kraśnik! W referendum zagłosujmy za zrobieniem z naszego miasta dzielnicy Janowa i stańmy się częścią powiatu janowskiego! Ma to same plusy: pozbędziemy się tych nierobów z rady miasta i powiatu, urzędasów z UM i SP (oszczędność pieniędzy), miasto będzie czyste i zadbane (jak Janów), drogi będą równe i gładkie (jak w powiecie janowskim), szpital będzie rozbudowywany, a nie powoli likwidowany a gospodarze miasta i powiatu Janowa będą mądrze i poszanowaniem swoich obywateli podejmowały decyzje w ich sprawie.... rozwiń
Avatar
mieszkanka / 3 marca 2020 r. o 14:56
+5
Tak na pewno w przypadku kiedy kobiecie wody odeszły albo zaczęła krwawić. Wtedy będzie się szukało pierwszej lepszej wiochy, którą stać na oddział położniczy ale za to nie stać miasta wojewódzkiego, bo decydentom coraz bardziej sodówa do głowy uderza.
Avatar
Gość / 3 marca 2020 r. o 10:03
+3
Kobiety mogą rodzić w Lublinie, Warszawie, Nowym Jorku...wcale nie muszą w zapyziałym Kraśniku. A że poród nie trwa 5 minut, więc nie ma problemu z dojazdem do szpitala, gdzie pielęgniarki są, jak sama nazwa wskazuje, od pielęgnowania a nie spacerów między jedną, a drugą kawką. Zlikwidować to badziewie i będzie lepiej.