Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

17 kwietnia 2008 r.
17:37
Edytuj ten wpis

Gdzie przepadł łęczyński dzik?

Autor: Zdjęcie autora PAWEŁ PUZIO
0 11 A A

Za kilka dni dzik Teo wróci na swój postument na Starym Targu w Łęcznej. Rzeźba musiała trafić do naprawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystko po tym jak wandale turlali ją po ziemi i uszkodzoną porzucili kilkanaście metrów dalej.

Dzik Teo (tak ochrzcili go mieszkańcy) jest symbolem Łęcznej. Rzeźbę wykonano z okazji 540-lecia powstania miasta. Na Starym Targu stał od dwóch lat.

Ale tydzień temu, w nocy z piątku na sobotę, Teo zniknął. Po Łęcznej krążą plotki, że ktoś go ukradł. - Dzik nie został skradziony, a zniszczony przez wandali - mówi Sławomir Cielniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej. - Nieznani sprawcy nie mieli litości dla rzeźby. Ich wykrycie nie będzie łatwe. Ale nie tracimy nadziei i prowadzimy intensywne śledztwo w tej sprawie - dodaje rzecznik.

Dzik jest uszkodzony. Najbardziej ucierpiały wystające elementy rzeźby. - Przeraża mnie taka głupota i brak szacunku dla herbu miasta. Przecież to nasza wspólna tradycja - mówi oburzony Eugeniusz Misiewicz, regionalista z Łęcznej.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że postument z dzikiem stoi niemal pod bokiem policji. I nie był to pierwszy akt wandalizmu wobec rzeźby wykonanej przez Bogumiła Brodzisza. Już raz wandale zerwali Teo i postawili na środku ulicy Jana Pawła II, tuż przed komendą. - Niedługo to ich zamurują w tej komendzie i nawet tego nie zauważą - złośliwie komentują wydarzenie mieszkańcy Łęcznej.

- Rzeźba już trafiła do remontu. Koszt renowacji to 2-3 tysiące złotych. Pod koniec przyszłego tygodnia Teo powróci na swoje miejsce - mówi Dariusz Kowalski, zastępca burmistrza Łęcznej.

Z DZIKIEM W HERBIE

Historia dzika w herbie Łęcznej sięga XIX wieku. W osadzie od małego mieszkał udomowiony dzik. Pewnej nocy w zagrodzie zwierzaka wybuchł pożar. Dzik przeraźliwym kwiczeniem zaalarmował mieszkańców miasta o pożarze. Dzięki czujności zwierzęcia zdołano ugasić ogień, a tym samym uratować miasto i wielu mieszkańców. Od tego wydarzenia dzik dumnie pręży się herbie Łęcznej.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aqq / 19 maja 2008 o 22:22
0
TEo wrócił hip hip huraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Avatar
aqq / 8 maja 2008 o 22:09
0
Ale Teo nas zatopi
Avatar
iam / 8 maja 2008 o 18:55
0
''Przeraża mnie taka głupota i brak szacunku dla herbu miasta. Przecież to nasza wspólna tradycja''



GłUPOTA I BRAK SZACUNKU TO NAZWANIE JAKIMKOLWIEK IMIENIEM SYMBOLU MIASTA . Wiem , że raz była zamalowana tabliczka Teo(zamiast tego wpisano DZIK ), lecz szybko wrócono do pierwotnego stanu. Mam nadzieje , że ktoś odczepi tabliczkę z imieniem zamiast dewastować "dobrą robotę".

Sprawcy wg mnie powinni zapłacić za koszt naprawy , zamiast targać ich po sądach itp. To na pewno zmusi ich do refleksji i zastanowieniem sie w obliczu podobnej sytuacji . Głupota kosztuje.

TO NIE Teo uratował nas przed pożarem tylko DZIK - BEZIMIENNY!!!!
''Przeraża mnie taka głupota i brak szacunku dla herbu miasta. Przecież to nasza wspólna tradycja''



GłUPOTA I BRAK SZACUNKU TO NAZWANIE JAKIMKOLWIEK IMIENIEM SYMBOLU MIASTA . Wiem , że raz była zamalowana tabliczka Teo(zamiast tego wpisano DZIK ), lecz szybko wrócono do pierwotnego stanu. Mam nadzieje , że ktoś odczepi tabliczkę z imieniem zamiast dewastować "dobrą robotę".

Sprawcy wg mnie powinni zapłacić za koszt naprawy , zamiast targać ich po sądach itp. To na pewno zmus... rozwiń
Avatar
ww / 8 maja 2008 o 14:57
0
A teo jak nie było tak nie ma
Avatar
aqq / 20 kwietnia 2008 o 20:08
0
Polycja Łeczyńska jest tak nieudolna że wstyd na Polskę całą niedawno się brędzlowali że nowy komendant mo nowego powera i co patrolu pieszego to ja w ciągu trzech lat może ze 2 razy widziałem pod monopolami stale ci sami i co nic podobnie straż miejska dajcie ludziom broń i zlikwidujcie policję będę się czuł bezpieczniej niż z takimi zakałami w granatowych mundurkach 15 lat przebimbac a potem na emeryturkę pogratulować
Avatar
tosiek / 20 kwietnia 2008 o 15:40
0
uwolnić teo !!!!
Avatar
stary łęczyniak / 20 kwietnia 2008 o 09:07
0
:/ napisał:
DZICZY, TROCHĘ SZACUNKU DLA NASZEGO MIASTA!Czy w swoim domu na ścianach też wypisujesz ordynarne slogany? czy w swoim domu niszczysz wyposażenie? Chyba nie. Więc odp... się od dobra wspólnego!

Dzicz łęczyńska niszczy też swoje klatki schodowe, swoje bloki, i elewację bloków. Ta dzicz jest znana z imienia i nazwiska.
Spóldzielnie mieszkaniowe nie robią NIC w sprawie dziczy. A pownnie domagać sie od policji ścigania wandali dziczy i obszczymurków.
Kazda klatka schodowa w poblizu sklepu jest zanieczyszczana przez pijusów. I co? a no NIC. Policja i Straż Miejska udają, ze nie wiedzą o tym a gdy się powiadomi to policjant potrafi powiedzieć:
-"przecież kazdej klatki nie będziemy pilnować"
A patrole piesze policji lub straży widzieliście kiedy?
A policja owszem ma swoje stałe punkty na których stoją radiowozy tylko po co dziwią się mieszkańcy skoro pod nosem policji dzieję się takie zdarzenia. a skrzyżowanie koo Wamexu, dlaczego tego nie pilnuje polixcja a tam też różne dziwne manewry wykonują kierowcy.
/Policjo łęczyńska obudź się

Dzicz łęczyńska niszczy też swoje klatki schodowe, swoje bloki, i elewację bloków. Ta dzicz jest znana z imienia i nazwiska.
Spóldzielnie mieszkaniowe nie robią NIC w sprawie dziczy. A pownnie domagać sie od policji ścigania wandali dziczy i obszczymurków.
Kazda klatka schodowa w poblizu sklepu jest zanieczyszczana przez pijusów. I co? a no NIC. Policja i Straż Miejska udają, ze nie wiedzą o tym a gdy się powiadomi to policjant potrafi powiedzieć:
-"przecież kazdej klatki nie będziemy pilnować&quo... rozwiń
Avatar
dzik i po dziku :) / 18 kwietnia 2008 o 16:28
0
hehehe jaja nie moge... widocznie był kiepsko przymocowany normalnie jaja jak nie wiem... jeszcze troche to i nowy dworzec zniknie bez śladu ja wiem to pewnie krasnoludki go sobie zabraly... albo jeszcze inny motyw byl w tej sprawie : sprawdzcie czy przypadkiem nie zaczął sie sezon polowań na te sliczne zwirzątka bo moze schował sie gdzieś w lesie... jaja normalnie jaja buhaha
hehehe jaja nie moge... widocznie był kiepsko przymocowany normalnie jaja jak nie wiem... jeszcze troche to i nowy dworzec zniknie bez śladu ja wiem to pewnie krasnoludki go sobie zabraly... albo jeszcze inny motyw byl w tej sprawie : sprawdzcie czy przypadkiem nie zaczął sie sezon polowań na te sliczne zwirzątka bo moze schował sie gdzieś w lesie... jaja normalnie jaja buhaha rozwiń
Avatar
marlenkac4 / 18 kwietnia 2008 o 10:17
0
nie chcę tłumaczyć tego co się stało bo uważam, że to czysty wandalizm,ale może to jest podtekst polityczny...jak można nazwać nasz herb zdrobnieniem imienia burmistrza...to jest porażka...ale to chyba jest wątek na inna rozmowę.
Avatar
aqq / 18 kwietnia 2008 o 08:35
0
Miasto które wydaje na nierobów ponad 9 milionózw złotych z opieki społecznej a to w większości oni bezkarni niszczyciele wypier88 z miasta to się uspokoi
Avatar
aqq / 19 maja 2008 o 22:22
0
TEo wrócił hip hip huraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Avatar
aqq / 8 maja 2008 o 22:09
0
Ale Teo nas zatopi
Avatar
iam / 8 maja 2008 o 18:55
0
''Przeraża mnie taka głupota i brak szacunku dla herbu miasta. Przecież to nasza wspólna tradycja''



GłUPOTA I BRAK SZACUNKU TO NAZWANIE JAKIMKOLWIEK IMIENIEM SYMBOLU MIASTA . Wiem , że raz była zamalowana tabliczka Teo(zamiast tego wpisano DZIK ), lecz szybko wrócono do pierwotnego stanu. Mam nadzieje , że ktoś odczepi tabliczkę z imieniem zamiast dewastować "dobrą robotę".

Sprawcy wg mnie powinni zapłacić za koszt naprawy , zamiast targać ich po sądach itp. To na pewno zmusi ich do refleksji i zastanowieniem sie w obliczu podobnej sytuacji . Głupota kosztuje.

TO NIE Teo uratował nas przed pożarem tylko DZIK - BEZIMIENNY!!!!
''Przeraża mnie taka głupota i brak szacunku dla herbu miasta. Przecież to nasza wspólna tradycja''



GłUPOTA I BRAK SZACUNKU TO NAZWANIE JAKIMKOLWIEK IMIENIEM SYMBOLU MIASTA . Wiem , że raz była zamalowana tabliczka Teo(zamiast tego wpisano DZIK ), lecz szybko wrócono do pierwotnego stanu. Mam nadzieje , że ktoś odczepi tabliczkę z imieniem zamiast dewastować "dobrą robotę".

Sprawcy wg mnie powinni zapłacić za koszt naprawy , zamiast targać ich po sądach itp. To na pewno zmus... rozwiń
Avatar
ww / 8 maja 2008 o 14:57
0
A teo jak nie było tak nie ma
Avatar
aqq / 20 kwietnia 2008 o 20:08
0
Polycja Łeczyńska jest tak nieudolna że wstyd na Polskę całą niedawno się brędzlowali że nowy komendant mo nowego powera i co patrolu pieszego to ja w ciągu trzech lat może ze 2 razy widziałem pod monopolami stale ci sami i co nic podobnie straż miejska dajcie ludziom broń i zlikwidujcie policję będę się czuł bezpieczniej niż z takimi zakałami w granatowych mundurkach 15 lat przebimbac a potem na emeryturkę pogratulować
Avatar
tosiek / 20 kwietnia 2008 o 15:40
0
uwolnić teo !!!!
Avatar
stary łęczyniak / 20 kwietnia 2008 o 09:07
0
:/ napisał:
DZICZY, TROCHĘ SZACUNKU DLA NASZEGO MIASTA!Czy w swoim domu na ścianach też wypisujesz ordynarne slogany? czy w swoim domu niszczysz wyposażenie? Chyba nie. Więc odp... się od dobra wspólnego!

Dzicz łęczyńska niszczy też swoje klatki schodowe, swoje bloki, i elewację bloków. Ta dzicz jest znana z imienia i nazwiska.
Spóldzielnie mieszkaniowe nie robią NIC w sprawie dziczy. A pownnie domagać sie od policji ścigania wandali dziczy i obszczymurków.
Kazda klatka schodowa w poblizu sklepu jest zanieczyszczana przez pijusów. I co? a no NIC. Policja i Straż Miejska udają, ze nie wiedzą o tym a gdy się powiadomi to policjant potrafi powiedzieć:
-"przecież kazdej klatki nie będziemy pilnować"
A patrole piesze policji lub straży widzieliście kiedy?
A policja owszem ma swoje stałe punkty na których stoją radiowozy tylko po co dziwią się mieszkańcy skoro pod nosem policji dzieję się takie zdarzenia. a skrzyżowanie koo Wamexu, dlaczego tego nie pilnuje polixcja a tam też różne dziwne manewry wykonują kierowcy.
/Policjo łęczyńska obudź się

Dzicz łęczyńska niszczy też swoje klatki schodowe, swoje bloki, i elewację bloków. Ta dzicz jest znana z imienia i nazwiska.
Spóldzielnie mieszkaniowe nie robią NIC w sprawie dziczy. A pownnie domagać sie od policji ścigania wandali dziczy i obszczymurków.
Kazda klatka schodowa w poblizu sklepu jest zanieczyszczana przez pijusów. I co? a no NIC. Policja i Straż Miejska udają, ze nie wiedzą o tym a gdy się powiadomi to policjant potrafi powiedzieć:
-"przecież kazdej klatki nie będziemy pilnować&quo... rozwiń
Avatar
dzik i po dziku :) / 18 kwietnia 2008 o 16:28
0
hehehe jaja nie moge... widocznie był kiepsko przymocowany normalnie jaja jak nie wiem... jeszcze troche to i nowy dworzec zniknie bez śladu ja wiem to pewnie krasnoludki go sobie zabraly... albo jeszcze inny motyw byl w tej sprawie : sprawdzcie czy przypadkiem nie zaczął sie sezon polowań na te sliczne zwirzątka bo moze schował sie gdzieś w lesie... jaja normalnie jaja buhaha
hehehe jaja nie moge... widocznie był kiepsko przymocowany normalnie jaja jak nie wiem... jeszcze troche to i nowy dworzec zniknie bez śladu ja wiem to pewnie krasnoludki go sobie zabraly... albo jeszcze inny motyw byl w tej sprawie : sprawdzcie czy przypadkiem nie zaczął sie sezon polowań na te sliczne zwirzątka bo moze schował sie gdzieś w lesie... jaja normalnie jaja buhaha rozwiń
Avatar
marlenkac4 / 18 kwietnia 2008 o 10:17
0
nie chcę tłumaczyć tego co się stało bo uważam, że to czysty wandalizm,ale może to jest podtekst polityczny...jak można nazwać nasz herb zdrobnieniem imienia burmistrza...to jest porażka...ale to chyba jest wątek na inna rozmowę.
Avatar
aqq / 18 kwietnia 2008 o 08:35
0
Miasto które wydaje na nierobów ponad 9 milionózw złotych z opieki społecznej a to w większości oni bezkarni niszczyciele wypier88 z miasta to się uspokoi
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 22 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 1

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 21 9

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 7

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 34 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 9 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 20 6

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 14 4

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 23 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 16 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!