Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

17 kwietnia 2008 r.
17:37
Edytuj ten wpis

Gdzie przepadł łęczyński dzik?

Autor: Zdjęcie autora PAWEŁ PUZIO
0 11 A A

Za kilka dni dzik Teo wróci na swój postument na Starym Targu w Łęcznej. Rzeźba musiała trafić do naprawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystko po tym jak wandale turlali ją po ziemi i uszkodzoną porzucili kilkanaście metrów dalej.

Dzik Teo (tak ochrzcili go mieszkańcy) jest symbolem Łęcznej. Rzeźbę wykonano z okazji 540-lecia powstania miasta. Na Starym Targu stał od dwóch lat.

Ale tydzień temu, w nocy z piątku na sobotę, Teo zniknął. Po Łęcznej krążą plotki, że ktoś go ukradł. - Dzik nie został skradziony, a zniszczony przez wandali - mówi Sławomir Cielniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej. - Nieznani sprawcy nie mieli litości dla rzeźby. Ich wykrycie nie będzie łatwe. Ale nie tracimy nadziei i prowadzimy intensywne śledztwo w tej sprawie - dodaje rzecznik.

Dzik jest uszkodzony. Najbardziej ucierpiały wystające elementy rzeźby. - Przeraża mnie taka głupota i brak szacunku dla herbu miasta. Przecież to nasza wspólna tradycja - mówi oburzony Eugeniusz Misiewicz, regionalista z Łęcznej.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że postument z dzikiem stoi niemal pod bokiem policji. I nie był to pierwszy akt wandalizmu wobec rzeźby wykonanej przez Bogumiła Brodzisza. Już raz wandale zerwali Teo i postawili na środku ulicy Jana Pawła II, tuż przed komendą. - Niedługo to ich zamurują w tej komendzie i nawet tego nie zauważą - złośliwie komentują wydarzenie mieszkańcy Łęcznej.

- Rzeźba już trafiła do remontu. Koszt renowacji to 2-3 tysiące złotych. Pod koniec przyszłego tygodnia Teo powróci na swoje miejsce - mówi Dariusz Kowalski, zastępca burmistrza Łęcznej.

Z DZIKIEM W HERBIE

Historia dzika w herbie Łęcznej sięga XIX wieku. W osadzie od małego mieszkał udomowiony dzik. Pewnej nocy w zagrodzie zwierzaka wybuchł pożar. Dzik przeraźliwym kwiczeniem zaalarmował mieszkańców miasta o pożarze. Dzięki czujności zwierzęcia zdołano ugasić ogień, a tym samym uratować miasto i wielu mieszkańców. Od tego wydarzenia dzik dumnie pręży się herbie Łęcznej.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
marlenkac4 / 18 kwietnia 2008 o 10:17
+1
nie chcę tłumaczyć tego co się stało bo uważam, że to czysty wandalizm,ale może to jest podtekst polityczny...jak można nazwać nasz herb zdrobnieniem imienia burmistrza...to jest porażka...ale to chyba jest wątek na inna rozmowę.
Avatar
aqq / 19 maja 2008 o 22:22
0
TEo wrócił hip hip huraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Avatar
aqq / 8 maja 2008 o 22:09
0
Ale Teo nas zatopi
Avatar
iam / 8 maja 2008 o 18:55
0
''Przeraża mnie taka głupota i brak szacunku dla herbu miasta. Przecież to nasza wspólna tradycja''



GłUPOTA I BRAK SZACUNKU TO NAZWANIE JAKIMKOLWIEK IMIENIEM SYMBOLU MIASTA . Wiem , że raz była zamalowana tabliczka Teo(zamiast tego wpisano DZIK ), lecz szybko wrócono do pierwotnego stanu. Mam nadzieje , że ktoś odczepi tabliczkę z imieniem zamiast dewastować "dobrą robotę".

Sprawcy wg mnie powinni zapłacić za koszt naprawy , zamiast targać ich po sądach itp. To na pewno zmusi ich do refleksji i zastanowieniem sie w obliczu podobnej sytuacji . Głupota kosztuje.

TO NIE Teo uratował nas przed pożarem tylko DZIK - BEZIMIENNY!!!!
''Przeraża mnie taka głupota i brak szacunku dla herbu miasta. Przecież to nasza wspólna tradycja''



GłUPOTA I BRAK SZACUNKU TO NAZWANIE JAKIMKOLWIEK IMIENIEM SYMBOLU MIASTA . Wiem , że raz była zamalowana tabliczka Teo(zamiast tego wpisano DZIK ), lecz szybko wrócono do pierwotnego stanu. Mam nadzieje , że ktoś odczepi tabliczkę z imieniem zamiast dewastować "dobrą robotę".

Sprawcy wg mnie powinni zapłacić za koszt naprawy , zamiast targać ich po sądach itp. To na pewno zmus... rozwiń
Avatar
ww / 8 maja 2008 o 14:57
0
A teo jak nie było tak nie ma
Avatar
aqq / 20 kwietnia 2008 o 20:08
0
Polycja Łeczyńska jest tak nieudolna że wstyd na Polskę całą niedawno się brędzlowali że nowy komendant mo nowego powera i co patrolu pieszego to ja w ciągu trzech lat może ze 2 razy widziałem pod monopolami stale ci sami i co nic podobnie straż miejska dajcie ludziom broń i zlikwidujcie policję będę się czuł bezpieczniej niż z takimi zakałami w granatowych mundurkach 15 lat przebimbac a potem na emeryturkę pogratulować
Avatar
tosiek / 20 kwietnia 2008 o 15:40
0
uwolnić teo !!!!
Avatar
stary łęczyniak / 20 kwietnia 2008 o 09:07
0
:/ napisał:
DZICZY, TROCHĘ SZACUNKU DLA NASZEGO MIASTA!Czy w swoim domu na ścianach też wypisujesz ordynarne slogany? czy w swoim domu niszczysz wyposażenie? Chyba nie. Więc odp... się od dobra wspólnego!

Dzicz łęczyńska niszczy też swoje klatki schodowe, swoje bloki, i elewację bloków. Ta dzicz jest znana z imienia i nazwiska.
Spóldzielnie mieszkaniowe nie robią NIC w sprawie dziczy. A pownnie domagać sie od policji ścigania wandali dziczy i obszczymurków.
Kazda klatka schodowa w poblizu sklepu jest zanieczyszczana przez pijusów. I co? a no NIC. Policja i Straż Miejska udają, ze nie wiedzą o tym a gdy się powiadomi to policjant potrafi powiedzieć:
-"przecież kazdej klatki nie będziemy pilnować"
A patrole piesze policji lub straży widzieliście kiedy?
A policja owszem ma swoje stałe punkty na których stoją radiowozy tylko po co dziwią się mieszkańcy skoro pod nosem policji dzieję się takie zdarzenia. a skrzyżowanie koo Wamexu, dlaczego tego nie pilnuje polixcja a tam też różne dziwne manewry wykonują kierowcy.
/Policjo łęczyńska obudź się

Dzicz łęczyńska niszczy też swoje klatki schodowe, swoje bloki, i elewację bloków. Ta dzicz jest znana z imienia i nazwiska.
Spóldzielnie mieszkaniowe nie robią NIC w sprawie dziczy. A pownnie domagać sie od policji ścigania wandali dziczy i obszczymurków.
Kazda klatka schodowa w poblizu sklepu jest zanieczyszczana przez pijusów. I co? a no NIC. Policja i Straż Miejska udają, ze nie wiedzą o tym a gdy się powiadomi to policjant potrafi powiedzieć:
-"przecież kazdej klatki nie będziemy pilnować&quo... rozwiń
Avatar
dzik i po dziku :) / 18 kwietnia 2008 o 16:28
0
hehehe jaja nie moge... widocznie był kiepsko przymocowany normalnie jaja jak nie wiem... jeszcze troche to i nowy dworzec zniknie bez śladu ja wiem to pewnie krasnoludki go sobie zabraly... albo jeszcze inny motyw byl w tej sprawie : sprawdzcie czy przypadkiem nie zaczął sie sezon polowań na te sliczne zwirzątka bo moze schował sie gdzieś w lesie... jaja normalnie jaja buhaha
hehehe jaja nie moge... widocznie był kiepsko przymocowany normalnie jaja jak nie wiem... jeszcze troche to i nowy dworzec zniknie bez śladu ja wiem to pewnie krasnoludki go sobie zabraly... albo jeszcze inny motyw byl w tej sprawie : sprawdzcie czy przypadkiem nie zaczął sie sezon polowań na te sliczne zwirzątka bo moze schował sie gdzieś w lesie... jaja normalnie jaja buhaha rozwiń
Avatar
aqq / 18 kwietnia 2008 o 08:35
0
Miasto które wydaje na nierobów ponad 9 milionózw złotych z opieki społecznej a to w większości oni bezkarni niszczyciele wypier88 z miasta to się uspokoi
Avatar
aqq / 19 maja 2008 o 22:22
0
TEo wrócił hip hip huraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Avatar
aqq / 8 maja 2008 o 22:09
0
Ale Teo nas zatopi
Avatar
iam / 8 maja 2008 o 18:55
0
''Przeraża mnie taka głupota i brak szacunku dla herbu miasta. Przecież to nasza wspólna tradycja''



GłUPOTA I BRAK SZACUNKU TO NAZWANIE JAKIMKOLWIEK IMIENIEM SYMBOLU MIASTA . Wiem , że raz była zamalowana tabliczka Teo(zamiast tego wpisano DZIK ), lecz szybko wrócono do pierwotnego stanu. Mam nadzieje , że ktoś odczepi tabliczkę z imieniem zamiast dewastować "dobrą robotę".

Sprawcy wg mnie powinni zapłacić za koszt naprawy , zamiast targać ich po sądach itp. To na pewno zmusi ich do refleksji i zastanowieniem sie w obliczu podobnej sytuacji . Głupota kosztuje.

TO NIE Teo uratował nas przed pożarem tylko DZIK - BEZIMIENNY!!!!
''Przeraża mnie taka głupota i brak szacunku dla herbu miasta. Przecież to nasza wspólna tradycja''



GłUPOTA I BRAK SZACUNKU TO NAZWANIE JAKIMKOLWIEK IMIENIEM SYMBOLU MIASTA . Wiem , że raz była zamalowana tabliczka Teo(zamiast tego wpisano DZIK ), lecz szybko wrócono do pierwotnego stanu. Mam nadzieje , że ktoś odczepi tabliczkę z imieniem zamiast dewastować "dobrą robotę".

Sprawcy wg mnie powinni zapłacić za koszt naprawy , zamiast targać ich po sądach itp. To na pewno zmus... rozwiń
Avatar
ww / 8 maja 2008 o 14:57
0
A teo jak nie było tak nie ma
Avatar
aqq / 20 kwietnia 2008 o 20:08
0
Polycja Łeczyńska jest tak nieudolna że wstyd na Polskę całą niedawno się brędzlowali że nowy komendant mo nowego powera i co patrolu pieszego to ja w ciągu trzech lat może ze 2 razy widziałem pod monopolami stale ci sami i co nic podobnie straż miejska dajcie ludziom broń i zlikwidujcie policję będę się czuł bezpieczniej niż z takimi zakałami w granatowych mundurkach 15 lat przebimbac a potem na emeryturkę pogratulować
Avatar
tosiek / 20 kwietnia 2008 o 15:40
0
uwolnić teo !!!!
Avatar
stary łęczyniak / 20 kwietnia 2008 o 09:07
0
:/ napisał:
DZICZY, TROCHĘ SZACUNKU DLA NASZEGO MIASTA!Czy w swoim domu na ścianach też wypisujesz ordynarne slogany? czy w swoim domu niszczysz wyposażenie? Chyba nie. Więc odp... się od dobra wspólnego!

Dzicz łęczyńska niszczy też swoje klatki schodowe, swoje bloki, i elewację bloków. Ta dzicz jest znana z imienia i nazwiska.
Spóldzielnie mieszkaniowe nie robią NIC w sprawie dziczy. A pownnie domagać sie od policji ścigania wandali dziczy i obszczymurków.
Kazda klatka schodowa w poblizu sklepu jest zanieczyszczana przez pijusów. I co? a no NIC. Policja i Straż Miejska udają, ze nie wiedzą o tym a gdy się powiadomi to policjant potrafi powiedzieć:
-"przecież kazdej klatki nie będziemy pilnować"
A patrole piesze policji lub straży widzieliście kiedy?
A policja owszem ma swoje stałe punkty na których stoją radiowozy tylko po co dziwią się mieszkańcy skoro pod nosem policji dzieję się takie zdarzenia. a skrzyżowanie koo Wamexu, dlaczego tego nie pilnuje polixcja a tam też różne dziwne manewry wykonują kierowcy.
/Policjo łęczyńska obudź się

Dzicz łęczyńska niszczy też swoje klatki schodowe, swoje bloki, i elewację bloków. Ta dzicz jest znana z imienia i nazwiska.
Spóldzielnie mieszkaniowe nie robią NIC w sprawie dziczy. A pownnie domagać sie od policji ścigania wandali dziczy i obszczymurków.
Kazda klatka schodowa w poblizu sklepu jest zanieczyszczana przez pijusów. I co? a no NIC. Policja i Straż Miejska udają, ze nie wiedzą o tym a gdy się powiadomi to policjant potrafi powiedzieć:
-"przecież kazdej klatki nie będziemy pilnować&quo... rozwiń
Avatar
dzik i po dziku :) / 18 kwietnia 2008 o 16:28
0
hehehe jaja nie moge... widocznie był kiepsko przymocowany normalnie jaja jak nie wiem... jeszcze troche to i nowy dworzec zniknie bez śladu ja wiem to pewnie krasnoludki go sobie zabraly... albo jeszcze inny motyw byl w tej sprawie : sprawdzcie czy przypadkiem nie zaczął sie sezon polowań na te sliczne zwirzątka bo moze schował sie gdzieś w lesie... jaja normalnie jaja buhaha
hehehe jaja nie moge... widocznie był kiepsko przymocowany normalnie jaja jak nie wiem... jeszcze troche to i nowy dworzec zniknie bez śladu ja wiem to pewnie krasnoludki go sobie zabraly... albo jeszcze inny motyw byl w tej sprawie : sprawdzcie czy przypadkiem nie zaczął sie sezon polowań na te sliczne zwirzątka bo moze schował sie gdzieś w lesie... jaja normalnie jaja buhaha rozwiń
Avatar
marlenkac4 / 18 kwietnia 2008 o 10:17
+1
nie chcę tłumaczyć tego co się stało bo uważam, że to czysty wandalizm,ale może to jest podtekst polityczny...jak można nazwać nasz herb zdrobnieniem imienia burmistrza...to jest porażka...ale to chyba jest wątek na inna rozmowę.
Avatar
aqq / 18 kwietnia 2008 o 08:35
0
Miasto które wydaje na nierobów ponad 9 milionózw złotych z opieki społecznej a to w większości oni bezkarni niszczyciele wypier88 z miasta to się uspokoi
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zawierzyli Opole Lubelskie Jezusowi. Burmistrz: "Była to moja własna inicjatywa"

Zawierzyli Opole Lubelskie Jezusowi. Burmistrz: "Była to moja własna inicjatywa" 87 15

Burmistrz Opola Lubelskiego i starosta powierzyli samorząd „Jezusowi Chrystusowi przez Niepokalane Serce Maryi”. Jak tłumaczą, „aby dobrze i owocnie realizować powierzone im zadania potrzebują wsparcia Opatrzności”. Zawierzony Jezusowi Chrystusowi jest też Radzyń Podlaski, a Matce Boskiej miasto i powiat kraśnicki

AZS UMCS i Sparta Biłgoraj najlepsze podczas I rundy pływackiej Multiligi

AZS UMCS i Sparta Biłgoraj najlepsze podczas I rundy pływackiej Multiligi 0 0

W weekend na pływalni Aqua Lublin została rozegrana pierwsza runda Multiligi 2019. Zmagania w Wojewódzkiej Lidze Juniorów wygrał AZS UMCS. Z kolei Ligę Wojewódzką Dzieci i Młodzików Sparta Biłgoraj

Jak pożyczać bezpiecznie i korzystnie ?

Jak pożyczać bezpiecznie i korzystnie ? 0 0

Wymiana mebli na nowe potrafi zmienić na lepsze wystrój całego domu lub mieszkania. Warto też zainwestować w wysoką jakość, aby taka inwestycja cieszyła przez lata. Co jednak robić, kiedy brakuje Ci środków na zakup mebli marzeń? Rozwiązaniem mogą być szybkie i atrakcyjne pożyczki online. Sprawdź jak pożyczać bezpiecznie i korzystnie.

Ruszył nabór na Festiwal Teatralny "Kontestacje"

Ruszył nabór na Festiwal Teatralny "Kontestacje" 0 1

W tym roku w Lublinie odbędzie się już XVI edycja Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego "Kontestacje". Cieszący się olbrzymią popularnością w całej Polsce festiwal rozpoczął nabór grup teatralnych. Zgłoszenia przyjmowane będą do 1 lutego.

Właściwości zdrowotne miodu

Właściwości zdrowotne miodu 0 0

O dobroczynnym działaniu miodu mówi się bardzo wiele. Wciąż też prowadzone są liczne badania, które mają potwierdzić zdrowotne właściwości tego naturalnego produktu. Co warto wiedzieć o miodzie? Czy rzeczywiście na on korzystny wpływ na organizm? Czy ma znaczenie to, jaki miód wybierzemy?

Alarm bombowy w biurze poselskim w centrum Lublina. Ktoś wysłał maila. "Gińcie świnie" [zdjęcia]
galeria

Alarm bombowy w biurze poselskim w centrum Lublina. Ktoś wysłał maila. "Gińcie świnie" [zdjęcia] 10 15

Ktoś poinformował o bombie w biurach poselskich Platformy Obywatelskiej przy ul. Królewskiej 2. Na miejscu jest straż pożarna i policja.

Krzysztof Piątek piłkarzem AC Milan!
film

Krzysztof Piątek piłkarzem AC Milan! 0 1

Krzysztof Piątek oficjalnie w Milanie! Polski napastnik przeszedł w środę (23 stycznia) medyczne i podpisał czteroipółletni kontrakt z osiemnastokrotnym mistrzem Włoch. Snajper Genoi kosztował mediolańczyków około 35 milionów euro.

Stworzyła rekordową zbiórkę na Facebooku. "Nie wiedziałam, czy uda nam się uzbierać tysiąc"
film

Stworzyła rekordową zbiórkę na Facebooku. "Nie wiedziałam, czy uda nam się uzbierać tysiąc" 0 1

Patrycja Krzymińska zapoczątkowała akcję „Ostatnia puszka Pawła Adamowicza", w ramach której udało się zebrać ponad 15 milionów złotych dla WOŚP-u.

SP ZOZ w Nałęczowie dostanie nowy sprzęt

SP ZOZ w Nałęczowie dostanie nowy sprzęt 0 2

Urząd Miejski w Nałęczowie ogłosił przetarg na zakup nowego ultrasonografu dla SP ZOZ w Nałęczowie. To część unijnego projektu o wartości blisko 200 tys. zł. Oprócz USG do szpitala trafi także fotel transportowy. Zakupy mają poprawić jakość diagnostyki i komfort pacjentów.

Chciał wyprzedzić, uderzył w ciężarówkę nauki jazdy. Instruktor w szpitalu

Chciał wyprzedzić, uderzył w ciężarówkę nauki jazdy. Instruktor w szpitalu 11 2

Kierowca osobówki uderzył w samochód nauki jazdy - ciężarowego MAN-a. Kursant stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo.

Tomaszów Lubelski: Ocieplą szkoły i urzędy w całej gminie

Tomaszów Lubelski: Ocieplą szkoły i urzędy w całej gminie 0 0

Jeszcze w styczniu rozpoczną się prace nad termomodernizacją Szkoły Podstawowej w Majdanie Górnym. Prace pochłoną ponad 2,5 mln zł.

Muzeum Henryka Sienkiewicza skatalogowało swoje zbiory. Szuka też kolejnych pamiątek

Muzeum Henryka Sienkiewicza skatalogowało swoje zbiory. Szuka też kolejnych pamiątek 0 0

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wydało katalog swoich zbiorów. Publikacja ma być wysłana bezpłatnie m.in. do szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza.

Aby wydostać się z domu, brodzą przez kanał z wodą. Sąsiedzi odcięli im wyjście
film

Aby wydostać się z domu, brodzą przez kanał z wodą. Sąsiedzi odcięli im wyjście 23 7

Sąsiedzi odcięli jedyną drogę wyjścia z posesji schorowanej panie Marii i jej synowi. Teraz, aby opuścić swoją działkę, muszą brodzić rzeczką. - Żal mi tej kobiety i mogę jej pomóc. Ale przejścia nie otworzę - mówi sąsiad i pokazuje nagrania, jak przez lata syn kobiety uprzykrzał im życie. 

Potrącenie 14-latki na ul. Nadbystrzyckiej. Droga jest zablokowana
PILNE

Potrącenie 14-latki na ul. Nadbystrzyckiej. Droga jest zablokowana 13 23

Na ul. Nadbystrzyckiej doszło do potrącenia 14-letniej dziewczynki. Droga jest zablokowana.

Malik Montana w Noc Klubie
1 lutego 2019, 21:00
film

Malik Montana w Noc Klubie 0 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 1 lutego o godz. 21 w Noc Klubie (Krakowskie Przedmieście 40) wystąpi Malik Montana.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!