Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

10 grudnia 2021 r.
12:05

Lodówki społeczne i jadłodzielnie funkcjonują w wielu miastach. Tylko tutaj jest pod górkę

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Radna Bożena Lecyk (z lewej) wraz ze stowarzyszeniem Radzyń Moje Miasta sprawdzała jak lodówka funkcjonuje w Międzyrzec Podlaskim
Radna Bożena Lecyk (z lewej) wraz ze stowarzyszeniem Radzyń Moje Miasta sprawdzała jak lodówka funkcjonuje w Międzyrzec Podlaskim (fot. stowarzyszenie )

Czas mija, a lodówka społeczna jeszcze w Radzyniu Podlaskim nie stanęła. Taki pomysł zgłosiła na początku listopada miejska radna Bożena Lecyk (Radzyń Moje Miasto). Tymczasem, burmistrz Jerzy Rębek (PiS) posiłkuje się opinią sanepidu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chodzi o racjonalne wykorzystanie nadwyżek żywności, tak by nie trafiały na śmietnik, a mogły zaspokoić potrzeby najuboższych mieszkańców – tłumaczy radna, która podsunęła ten pomysł urzędnikom. I poprosiła ich o pomoc. – Potrzebne jest miejsce objęte monitoringiem, z dostępem do energii elektrycznej, gdzie taka lodówka może stanąć – zaznacza Bożena Lecyk. Również radzyński Caritas popiera inicjatywę. – To właśnie od Caritasu wyszła ta propozycja – przyznaje radna. I to Caritas już pozyskał sponsora, który taką lodówkę ma zakupić.

Ale już podczas listopadowej sesji burmistrz Jerzy Rębek (PiS) wyraził pewne obawy. – Przestrzegam, aby było to robione w sposób kontrolowany. Żywność jest dostarczana z różnych miejsc. Często to rozpakowane produkty. Teraz w dobie pandemii taka działalność jest obarczona ryzykiem. Należy z dużą dozą ostrożności podchodzić do tego – stwierdził wówczas Rębek.

Okazuje się, że w międzyczasie poprosił o opinię sanepid. – W świetle obowiązujących przepisów, istnieje możliwość redystrybucji żywności, pod warunkiem regularnego sprawdzania czy nie jest ona szkodliwa dla zdrowia, czy jest zdatna do spożycia. Poza tym, sanepid stwierdził też, że aby taką jadłodzielnię uruchomić, należy wskazać osoby, które będą koordynowały taką działalność, to znaczy będą odpowiedzialne za miejsce i produkty, które do lodówki trafiają – podkreśla burmistrz Jerzy Rębek (PiS). Ale jednocześnie deklaruje, że zapewni „odpowiedni lokal”. – Taki, gdzie można lodówkę wstawić pod warunkiem wskazania osób, które poniosą odpowiedzialność za jej funkcjonowanie. To jest konieczne ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, które może się pojawić – tłumaczy.

Taka odpowiedź zbiła jednak z tropu radną. – Nie wiem dlaczego mowa o lokalu, to ma być miejsce ogólnodostępne, bo lodówka będzie stała na zewnątrz – zaznacza Lecyk. Wystąpiła z kolejną już prośbą do urzędników o wskazanie takiego miejsca. A burmistrz odbija piłeczkę. – Ruch należy do pani radnej. Proszę o przedstawienie osoby lub osób, które będą za to odpowiedzialne, wtedy ja wskażę lokal. Bo bez lokalu to jest niemożliwe – upiera się Jerzy Rębek.

Taka lodówka społeczna od lutego działa w Międzyrzecu Podlaskim. Opiekuje się nią właścicielka pizzerii Italiana. – Zgłosiłam się do władz miasta z taką propozycją. A fundacja Weź Pomóż przekazała lodówkę – opowiada właścicielka Agnieszka Skóra. Pizzeria zapewnia dostęp do prądu, bo lodówka stanęła przez lokalem. – My ją sprzątamy, sprawdzamy czy jedzenie nie jest przeterminowane – tłumaczy pani Agnieszka. Odzew lokalnej społeczności jest bardzo dobry. – Praktycznie codziennie lodówka jest pełna. Jedzenie przynoszą nie tylko mieszkańcy, ale tez miejscowe markety. W ciągu dnia się zapełnia, a rano już jest pusta – przyznaje właścicielka. Z jej obserwacji wynika, że po żywność często przychodzą samotne, starsze osoby. – Do tej pory nie było żadnych incydentów czy zniszczeń lodówki – dodaje pani Agnieszka.

Zdaniem radnej Bożeny Lecyk, w Radzyniu Podlaskim ten pomysł również cieszyłby się zainteresowaniem. – Wiem, że mieszkańcy i przedsiębiorcy są chętnii, aby przekazywać nadwyżki żywności – przekonuje.

Ostatecznie jednak, udało się osiągnąć pewien kompromis. – Osoby wskazane jako odpowiedzialne za jadłodzielnię, mają obowiązek zgłosić się do sanepidu, gdzie przejdą badania oraz specjalne szkolenie – zaznacza Anna Wasak, rzecznik radzyńskiego magistratu. – Podpiszą też oświadczenie o przyjęciu pełnej odpowiedzialności za tę działalność. Po zakończeniu tych procedur, miasto podejmie kolejne kroki – dodaje Wasak.

*Jadłodzielnia to punkt do nieodpłatnej wymiany żywności pomiędzy ludźmi. Każdy może przyjść i wziąć żywność, której potrzebuje. Taka jest idea foodsharingu. W Polsce pierwsza jadłodzielnia powstała w maju 2016 roku w Warszawie. Z kolei, w Lublinie taka lodówka stanęła na targu przy al. Tysiąclecia w 2018 roku. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium