Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 maja 2008 r.
19:28
Edytuj ten wpis

Chomęciska: mieszkańcy żyją pod ostrzałem

0 5 A A

Gdyby nie pocisk, który uderzył w stodołę brata sołtysa, mieszkańcy Chomęcisk Dużych nadal żyliby z duszą na ramieniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Teraz "nieszczelną” wojskową strzelnicą zajmie się prokuratura garnizonowa.

Mieszkańcy Chomęcisk twierdzą, że są ostrzeliwani przez żołnierzy z jednostki w Zamościu regularnie od 20 lat. Strzelnica znajduje się na polach w Sitańcu oddalonych o ok. kilometra od ich domostw.

- To cud, że się ludziom nic poważnego dotąd się nie stało - żali się Zofia Bochniak. - Sama byłam o krok od tragedii. Wyszłam na pole i wtedy dopadły mnie dwie kulki. Jedna przebiła spódnicę, druga otarła się o moje ramię.

Były też ofiary... - Sąsiadka zasiadła do dojenia krowy - wspomina 50-letni rolnik. - Wtedy kula trafiła zwierzę w wymię! Krew zalała obie. Zwierzę trzeba było zaraz dobić, bo po co komu krowa bez mleka.

Miejscowi wielokrotnie prosili wojsko o "wstrzymanie ognia”. - Wysłaliśmy w tej sprawie ze 20 pism - zapewnia Bogusław Mróz, sołtys Chomęcisk Dużych. - Strzelania nie zaprzestali, ale szkody naprawiają chętnie. Jak mojej matce wybili szyby, to wstawili całe okno. I dali drugie... na zapas.

Miarka się jednak przebrała, gdy w ubiegłą niedzielę Zbigniew Mróz, brat sołtysa, znalazł "nowiutką” kulę w drzwiach swojej stodoły. Wspólnie uradzili, że trzeba zawiadomić policję. - Pocisk tkwił akurat na wysokości jego brzucha. Jakby akurat przechodził, nie uszedłby z życiem - denerwuje się sołtys.

Policja sygnału nie zbagatelizowała. Mundurowi pojechali na miejsce i wydobyli ze stodoły pocisk karabinowy kaliber 7,62 wystrzelony z kałasznikowa. I zaczęli sprawę badać. - Czynności prowadzono w kierunku narażenia na utratę życia i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - informuje kom. Krzysztof Herc, naczelnik zamojskiej dochodzeniówki. Kompletowanie materiału zakończyło się przedwczoraj. Całość dokumentacji ma lada dzień trafić do Prokuratury Garnizonowej w Lublinie.

Co na to winowajcy? - Nasza strzelnica przeszła w 2006 roku gruntowną modernizację, odebrała ją specjalna komisja i nie miała zastrzeżeń. Obiekt odpowiada atestom i nie stanowi zagrożenia dla nikogo w sąsiedztwie - twierdzi porucznik Jacek Otręba, rzecznik jednostki wojskowej w Zamościu.

Jak to więc możliwe, że kule znad poligonu dolatują do Chomęcisk? - Poczekajmy na zakończenie postępowania i ustalenia śledczych - radzi wojskowy. Jego zdaniem, kulka w stodole Mroza mogła pochodzić jeszcze sprzed modernizacji.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
co za bzdury / 26 maja 2008 o 19:09
0
CO ZA BZDURY SPECJALNE ZADASZENIA GŁUPOTA TO NIE KARABINKI DO ZABAWY NA ZAWODACH SPORTOWYCH TYLKO WOJSKO CI CHŁOPCY MUSZA SIE NAUCZYC STRZELAC ZEBY NASZE DUPS.... OCHRONIC W RAZIE CZEGO. KOMENTARZ NA TEMAT ANIELSKIEJ CIERPLIWOSCI I TO ZE POLACY NIE UMIA WALCZYC O SWOJE CO ZA BZDURY FACET 20 LAT SIEDZI CICHO ZEBY NAGLE SIE OCKNAC ZE ZABI GO MOGA WIDZIELISCIE ZDJECIA PO TEJ KULI CZY TO WYGLADA JAK PO KULI DLA MNIE TO ROWNIE DOBRZE WIARTARKA W DACHU WYKRECIŁ ZEBY I JEGO W GAZECIE POKAZALI (POCISK PO 1.5 KM LOCIE NIE BYŁBY W STANIE TAK CZYSTEGO OTWORU ZROBIC I POD TAKIM KATEM) BZDURY BZDURY I JESZCZE RAZ BZDURY SOŁTYS SIE Z RESZTA ZMOWIŁ BO MOZE TURYSTÓW PRZYCIAGNIEM DO WIOSKI CUDÓW W KTÓREJ OD 20 LAT PADA GRAD KUL I JESZCZE WSZYSCY CUDEM OCALELI BO SIE SCHYLILI DLACZEGO W TEJ POLSCE JEST TAKIE ZACOFANIE DO KOSCIOŁA WYMODLIC SIE O PIENIADZE OD ARMII BO POLACY TO KLAPKI NA OCZACH W NIEDZIELE DO KOSCIOŁA PRZYKŁADNA RODZINA A ZA PLECAMI TO JEDEN DRUGIEMU NOZ W PLECU BO JEDEN MA LEPIEJ A DRUGI GORZEJ TEN MA CHAŁUPE OTYNKOWANA TO I JA BEDE MIAŁ A CO WOJSKO MI ZAPŁACI LITOŚCI!!!!!
CO ZA BZDURY SPECJALNE ZADASZENIA GŁUPOTA TO NIE KARABINKI DO ZABAWY NA ZAWODACH SPORTOWYCH TYLKO WOJSKO CI CHŁOPCY MUSZA SIE NAUCZYC STRZELAC ZEBY NASZE DUPS.... OCHRONIC W RAZIE CZEGO. KOMENTARZ NA TEMAT ANIELSKIEJ CIERPLIWOSCI I TO ZE POLACY NIE UMIA WALCZYC O SWOJE CO ZA BZDURY FACET 20 LAT SIEDZI CICHO ZEBY NAGLE SIE OCKNAC ZE ZABI GO MOGA WIDZIELISCIE ZDJECIA PO TEJ KULI CZY TO WYGLADA JAK PO KULI DLA MNIE TO ROWNIE DOBRZE WIARTARKA W DACHU WYKRECIŁ ZEBY I JEGO W GAZECIE POKAZALI (POCISK PO 1.5 KM LOCIE NIE BYŁBY W STANIE TAK CZYSTEGO ... rozwiń
Avatar
kasa / 25 maja 2008 o 19:21
0
Ciekawe???a ja słyszałem, że mieszkańcom chodzi tylko o kasę którą mogą zyskać na zamknięciu strzelnicy. Teraz wojsko jest złe, a jak dochodzi do różnych klęsk i sytuacji kryzysowych to wtedy wołają "WOJSKO - POMOCY"
Avatar
Efroni / 23 maja 2008 o 08:47
0
Żeby nic nie wydostawało się ze strzelnicy trzeba zrobić porządne zadaszenie stanowisk i postawić kilka przesłon wyłapujących pociski po ewentualnych rykoszetach. Proste? Jeżeli do tej pory nikt na to nie wpadł, jakaś armiejna komisja powinna zobaczyć jak to się robi na profesjonalnych obiektach sportowych. No i jeszcze parę groszy trzeba wyłożyć...
Avatar
ulka / 23 maja 2008 o 08:08
0
Przez 20 lat dali się ostreliwać? Naprawdę anielska cierpliwość. Ludzie jednak nadal niechętnie walczą o swoje prawa a nawet bezpieczeństwo.
Avatar
Ale numer / 23 maja 2008 o 08:00
0
Skoro komisja odebrała bez zastrzeżeń to ta właśnie komisja albo powinna być zmieniona jako niekompetentna albo płacić okolicznym mieszkańcom odszkodowania.
Jak widać w wojsku dalej niekompetencja aż miło.
(Nie matura a chęć szczera .... dalej ma największe znaczenie)
Avatar
co za bzdury / 26 maja 2008 o 19:09
0
CO ZA BZDURY SPECJALNE ZADASZENIA GŁUPOTA TO NIE KARABINKI DO ZABAWY NA ZAWODACH SPORTOWYCH TYLKO WOJSKO CI CHŁOPCY MUSZA SIE NAUCZYC STRZELAC ZEBY NASZE DUPS.... OCHRONIC W RAZIE CZEGO. KOMENTARZ NA TEMAT ANIELSKIEJ CIERPLIWOSCI I TO ZE POLACY NIE UMIA WALCZYC O SWOJE CO ZA BZDURY FACET 20 LAT SIEDZI CICHO ZEBY NAGLE SIE OCKNAC ZE ZABI GO MOGA WIDZIELISCIE ZDJECIA PO TEJ KULI CZY TO WYGLADA JAK PO KULI DLA MNIE TO ROWNIE DOBRZE WIARTARKA W DACHU WYKRECIŁ ZEBY I JEGO W GAZECIE POKAZALI (POCISK PO 1.5 KM LOCIE NIE BYŁBY W STANIE TAK CZYSTEGO OTWORU ZROBIC I POD TAKIM KATEM) BZDURY BZDURY I JESZCZE RAZ BZDURY SOŁTYS SIE Z RESZTA ZMOWIŁ BO MOZE TURYSTÓW PRZYCIAGNIEM DO WIOSKI CUDÓW W KTÓREJ OD 20 LAT PADA GRAD KUL I JESZCZE WSZYSCY CUDEM OCALELI BO SIE SCHYLILI DLACZEGO W TEJ POLSCE JEST TAKIE ZACOFANIE DO KOSCIOŁA WYMODLIC SIE O PIENIADZE OD ARMII BO POLACY TO KLAPKI NA OCZACH W NIEDZIELE DO KOSCIOŁA PRZYKŁADNA RODZINA A ZA PLECAMI TO JEDEN DRUGIEMU NOZ W PLECU BO JEDEN MA LEPIEJ A DRUGI GORZEJ TEN MA CHAŁUPE OTYNKOWANA TO I JA BEDE MIAŁ A CO WOJSKO MI ZAPŁACI LITOŚCI!!!!!
CO ZA BZDURY SPECJALNE ZADASZENIA GŁUPOTA TO NIE KARABINKI DO ZABAWY NA ZAWODACH SPORTOWYCH TYLKO WOJSKO CI CHŁOPCY MUSZA SIE NAUCZYC STRZELAC ZEBY NASZE DUPS.... OCHRONIC W RAZIE CZEGO. KOMENTARZ NA TEMAT ANIELSKIEJ CIERPLIWOSCI I TO ZE POLACY NIE UMIA WALCZYC O SWOJE CO ZA BZDURY FACET 20 LAT SIEDZI CICHO ZEBY NAGLE SIE OCKNAC ZE ZABI GO MOGA WIDZIELISCIE ZDJECIA PO TEJ KULI CZY TO WYGLADA JAK PO KULI DLA MNIE TO ROWNIE DOBRZE WIARTARKA W DACHU WYKRECIŁ ZEBY I JEGO W GAZECIE POKAZALI (POCISK PO 1.5 KM LOCIE NIE BYŁBY W STANIE TAK CZYSTEGO ... rozwiń
Avatar
kasa / 25 maja 2008 o 19:21
0
Ciekawe???a ja słyszałem, że mieszkańcom chodzi tylko o kasę którą mogą zyskać na zamknięciu strzelnicy. Teraz wojsko jest złe, a jak dochodzi do różnych klęsk i sytuacji kryzysowych to wtedy wołają "WOJSKO - POMOCY"
Avatar
Efroni / 23 maja 2008 o 08:47
0
Żeby nic nie wydostawało się ze strzelnicy trzeba zrobić porządne zadaszenie stanowisk i postawić kilka przesłon wyłapujących pociski po ewentualnych rykoszetach. Proste? Jeżeli do tej pory nikt na to nie wpadł, jakaś armiejna komisja powinna zobaczyć jak to się robi na profesjonalnych obiektach sportowych. No i jeszcze parę groszy trzeba wyłożyć...
Avatar
ulka / 23 maja 2008 o 08:08
0
Przez 20 lat dali się ostreliwać? Naprawdę anielska cierpliwość. Ludzie jednak nadal niechętnie walczą o swoje prawa a nawet bezpieczeństwo.
Avatar
Ale numer / 23 maja 2008 o 08:00
0
Skoro komisja odebrała bez zastrzeżeń to ta właśnie komisja albo powinna być zmieniona jako niekompetentna albo płacić okolicznym mieszkańcom odszkodowania.
Jak widać w wojsku dalej niekompetencja aż miło.
(Nie matura a chęć szczera .... dalej ma największe znaczenie)
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 13 listopada 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 13 listopada 2018 roku 0 0

Port Lotniczy Lublin: Jesień na lotnisku gorsza niż przed rokiem

Port Lotniczy Lublin: Jesień na lotnisku gorsza niż przed rokiem 0 5

W październiku Port Lotniczy Lublin obsłużył 37,7 tys. pasażerów, czyli o prawie 5,4 tys. mniej niż w październiku zeszłego roku (spadek o 12,46 proc.).

Tragiczny cios na Arenie Lublin. Znaleźli martwego mężczyznę dwa dni po meczu

Tragiczny cios na Arenie Lublin. Znaleźli martwego mężczyznę dwa dni po meczu 45 2

Dożywocie grozi mężczyźnie, który w stadionowej toalecie uderzył pięścią w twarz innego kibica. Uderzony mężczyzna zmarł. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko napastnikowi

Lubelski Rower Miejski w wersji elektrycznej? Pomysły aktywistów trafiły do prezydenta

Lubelski Rower Miejski w wersji elektrycznej? Pomysły aktywistów trafiły do prezydenta 0 5

Zagęszczenie sieci Lubelskiego Roweru Miejskiego i uzupełnienie jej o pojazdy elektryczne proponują działacze Porozumienia Rowerowego. Aktywiści przekazali prezydentowi swoje sugestie dotyczące tego, jak powinien być zorganizowany następny system publicznych rowerów mający zastąpić ten, który działa obecnie

Lublin: Mieszkańcy zablokują drogę w godzinach szczytu? Nie chcą objazdów przez ich ulice

Lublin: Mieszkańcy zablokują drogę w godzinach szczytu? Nie chcą objazdów przez ich ulice 1 18

Blokadą dróg grożą mieszkańcy ulic, przez które wyznaczono objazdy dla kierowców omijających przebudowywane skrzyżowanie ul. Diamentowej z Krochmalną. – Nikt nie nadzoruje tego objazdu – skarży się przewodnicząca rady dzielnicy. Demonstracje mają się odbywać na jezdni przez kilka dni w godzinach szczytu

Lublin: Szczęśliwy finał poszukiwań 75-latka

Lublin: Szczęśliwy finał poszukiwań 75-latka 67 0

Mężczyzna, który przebywał na leczeniu w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie w niedzielę opuścił oddział. Udało się go znaleźć w poniedziałek.

Codziennie do Wisły trafiają ścieki. Nowa oczyszczalnia miała już ruszać, ale są opóźnienia

Codziennie do Wisły trafiają ścieki. Nowa oczyszczalnia miała już ruszać, ale są opóźnienia 10 1

Do Wisły codziennie płynie od 100 do 150 metrów sześciennych ścieków. Linia oczyszczania powinna ruszyć w listopadzie ale budowa ma blisko dwa miesiące opóźnienia – alarmuje przedsiębiorca. Będą kontrole

Stal Poniatowa – LKS Stróża 1:1. Pozostałe mecze lubelskiej klasy okręgowej

Stal Poniatowa – LKS Stróża 1:1. Pozostałe mecze lubelskiej klasy okręgowej 7 2

Mecz obserwowało ponad 400 kibiców. Tak duża frekwencja była spowodowana akcją charytatywną. Piłkarze zagrali dla chorej dziewczynki

Orion Niedrzwica – Granit Bychawa 2:0. Mają mistrza jesieni

Orion Niedrzwica – Granit Bychawa 2:0. Mają mistrza jesieni 0 5

Orion Niedrzwica wygrał najważniejsze spotkanie rundy jesiennej i zakończył tę część sezonu na pierwszym miejscu

"Nie zmieniajmy się!". Nagrody Ambasador Wschodu 2018 przyznane

"Nie zmieniajmy się!". Nagrody Ambasador Wschodu 2018 przyznane 1 1

Na gali wręczenia statuetek Ambasadorów Wschodu – dorocznych nagród przyznawanych przez magazyn „Kraina Bugu”, słowa „wschód” i „wschodni”, odmieniane przez wszystkie przypadki, padały wielokrotnie i tylko w najlepszym kontekście.

Sparta Rejowiec Fabryczny najlepsza na półmetku rozgrywek

Sparta Rejowiec Fabryczny najlepsza na półmetku rozgrywek 0 3

Na półmetku rywalizacji drużyna z Rejowca Fabrycznego przewodzi stawce ekip z trzema punktami przewagi nad drugim Bratem Siennica Nadolna

Lubelskie: Nowa galeria handlowa czeka na otwarcie

Lubelskie: Nowa galeria handlowa czeka na otwarcie 19 8

W środę w Biłgoraju otwarty zostanie jeden z największych kompleksów handlowych w mieście – Metro Park Biłgoraj.

NiXes - koncert w Radiu Lublin
23 listopada 2018, 19:00

NiXes - koncert w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 23 listopada o godz. 19 na scenie Radia Lublin wystąpi grupa NiXes z Anią Rusowicz.

Puławy: Trwa festiwal Wszystkie Strony Świata [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Puławy: Trwa festiwal Wszystkie Strony Świata [zdjęcia, wideo] 1 6

Występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka otworzył tegoroczny, dziewiąty już Puławski Festiwal Muzyczny "Wszystkie Strony Świata". Koncerty odbywają się w Sali Kongresowej Pałacu Czartoryskich oraz Restauracji Sybilla.

Potrącenie pieszego w Spławach. Mężczyzna był pijany

Potrącenie pieszego w Spławach. Mężczyzna był pijany 1 5

Policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia 65-latka. Do zdarzenia doszło wczoraj w miejscowości Spławy (powiat opolski). Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna szedł nieprawidłową stroną drogi. Nie miał też żadnych elementów odblaskowych. Poza tym był pijany.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!