Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 maja 2008 r.
19:28
Edytuj ten wpis

Chomęciska: mieszkańcy żyją pod ostrzałem

0 5 A A

Gdyby nie pocisk, który uderzył w stodołę brata sołtysa, mieszkańcy Chomęcisk Dużych nadal żyliby z duszą na ramieniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Teraz "nieszczelną” wojskową strzelnicą zajmie się prokuratura garnizonowa.

Mieszkańcy Chomęcisk twierdzą, że są ostrzeliwani przez żołnierzy z jednostki w Zamościu regularnie od 20 lat. Strzelnica znajduje się na polach w Sitańcu oddalonych o ok. kilometra od ich domostw.

- To cud, że się ludziom nic poważnego dotąd się nie stało - żali się Zofia Bochniak. - Sama byłam o krok od tragedii. Wyszłam na pole i wtedy dopadły mnie dwie kulki. Jedna przebiła spódnicę, druga otarła się o moje ramię.

Były też ofiary... - Sąsiadka zasiadła do dojenia krowy - wspomina 50-letni rolnik. - Wtedy kula trafiła zwierzę w wymię! Krew zalała obie. Zwierzę trzeba było zaraz dobić, bo po co komu krowa bez mleka.

Miejscowi wielokrotnie prosili wojsko o "wstrzymanie ognia”. - Wysłaliśmy w tej sprawie ze 20 pism - zapewnia Bogusław Mróz, sołtys Chomęcisk Dużych. - Strzelania nie zaprzestali, ale szkody naprawiają chętnie. Jak mojej matce wybili szyby, to wstawili całe okno. I dali drugie... na zapas.

Miarka się jednak przebrała, gdy w ubiegłą niedzielę Zbigniew Mróz, brat sołtysa, znalazł "nowiutką” kulę w drzwiach swojej stodoły. Wspólnie uradzili, że trzeba zawiadomić policję. - Pocisk tkwił akurat na wysokości jego brzucha. Jakby akurat przechodził, nie uszedłby z życiem - denerwuje się sołtys.

Policja sygnału nie zbagatelizowała. Mundurowi pojechali na miejsce i wydobyli ze stodoły pocisk karabinowy kaliber 7,62 wystrzelony z kałasznikowa. I zaczęli sprawę badać. - Czynności prowadzono w kierunku narażenia na utratę życia i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - informuje kom. Krzysztof Herc, naczelnik zamojskiej dochodzeniówki. Kompletowanie materiału zakończyło się przedwczoraj. Całość dokumentacji ma lada dzień trafić do Prokuratury Garnizonowej w Lublinie.

Co na to winowajcy? - Nasza strzelnica przeszła w 2006 roku gruntowną modernizację, odebrała ją specjalna komisja i nie miała zastrzeżeń. Obiekt odpowiada atestom i nie stanowi zagrożenia dla nikogo w sąsiedztwie - twierdzi porucznik Jacek Otręba, rzecznik jednostki wojskowej w Zamościu.

Jak to więc możliwe, że kule znad poligonu dolatują do Chomęcisk? - Poczekajmy na zakończenie postępowania i ustalenia śledczych - radzi wojskowy. Jego zdaniem, kulka w stodole Mroza mogła pochodzić jeszcze sprzed modernizacji.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
co za bzdury / 26 maja 2008 o 19:09
0
CO ZA BZDURY SPECJALNE ZADASZENIA GŁUPOTA TO NIE KARABINKI DO ZABAWY NA ZAWODACH SPORTOWYCH TYLKO WOJSKO CI CHŁOPCY MUSZA SIE NAUCZYC STRZELAC ZEBY NASZE DUPS.... OCHRONIC W RAZIE CZEGO. KOMENTARZ NA TEMAT ANIELSKIEJ CIERPLIWOSCI I TO ZE POLACY NIE UMIA WALCZYC O SWOJE CO ZA BZDURY FACET 20 LAT SIEDZI CICHO ZEBY NAGLE SIE OCKNAC ZE ZABI GO MOGA WIDZIELISCIE ZDJECIA PO TEJ KULI CZY TO WYGLADA JAK PO KULI DLA MNIE TO ROWNIE DOBRZE WIARTARKA W DACHU WYKRECIŁ ZEBY I JEGO W GAZECIE POKAZALI (POCISK PO 1.5 KM LOCIE NIE BYŁBY W STANIE TAK CZYSTEGO OTWORU ZROBIC I POD TAKIM KATEM) BZDURY BZDURY I JESZCZE RAZ BZDURY SOŁTYS SIE Z RESZTA ZMOWIŁ BO MOZE TURYSTÓW PRZYCIAGNIEM DO WIOSKI CUDÓW W KTÓREJ OD 20 LAT PADA GRAD KUL I JESZCZE WSZYSCY CUDEM OCALELI BO SIE SCHYLILI DLACZEGO W TEJ POLSCE JEST TAKIE ZACOFANIE DO KOSCIOŁA WYMODLIC SIE O PIENIADZE OD ARMII BO POLACY TO KLAPKI NA OCZACH W NIEDZIELE DO KOSCIOŁA PRZYKŁADNA RODZINA A ZA PLECAMI TO JEDEN DRUGIEMU NOZ W PLECU BO JEDEN MA LEPIEJ A DRUGI GORZEJ TEN MA CHAŁUPE OTYNKOWANA TO I JA BEDE MIAŁ A CO WOJSKO MI ZAPŁACI LITOŚCI!!!!!
CO ZA BZDURY SPECJALNE ZADASZENIA GŁUPOTA TO NIE KARABINKI DO ZABAWY NA ZAWODACH SPORTOWYCH TYLKO WOJSKO CI CHŁOPCY MUSZA SIE NAUCZYC STRZELAC ZEBY NASZE DUPS.... OCHRONIC W RAZIE CZEGO. KOMENTARZ NA TEMAT ANIELSKIEJ CIERPLIWOSCI I TO ZE POLACY NIE UMIA WALCZYC O SWOJE CO ZA BZDURY FACET 20 LAT SIEDZI CICHO ZEBY NAGLE SIE OCKNAC ZE ZABI GO MOGA WIDZIELISCIE ZDJECIA PO TEJ KULI CZY TO WYGLADA JAK PO KULI DLA MNIE TO ROWNIE DOBRZE WIARTARKA W DACHU WYKRECIŁ ZEBY I JEGO W GAZECIE POKAZALI (POCISK PO 1.5 KM LOCIE NIE BYŁBY W STANIE TAK CZYSTEGO ... rozwiń
Avatar
kasa / 25 maja 2008 o 19:21
0
Ciekawe???a ja słyszałem, że mieszkańcom chodzi tylko o kasę którą mogą zyskać na zamknięciu strzelnicy. Teraz wojsko jest złe, a jak dochodzi do różnych klęsk i sytuacji kryzysowych to wtedy wołają "WOJSKO - POMOCY"
Avatar
Efroni / 23 maja 2008 o 08:47
0
Żeby nic nie wydostawało się ze strzelnicy trzeba zrobić porządne zadaszenie stanowisk i postawić kilka przesłon wyłapujących pociski po ewentualnych rykoszetach. Proste? Jeżeli do tej pory nikt na to nie wpadł, jakaś armiejna komisja powinna zobaczyć jak to się robi na profesjonalnych obiektach sportowych. No i jeszcze parę groszy trzeba wyłożyć...
Avatar
ulka / 23 maja 2008 o 08:08
0
Przez 20 lat dali się ostreliwać? Naprawdę anielska cierpliwość. Ludzie jednak nadal niechętnie walczą o swoje prawa a nawet bezpieczeństwo.
Avatar
Ale numer / 23 maja 2008 o 08:00
0
Skoro komisja odebrała bez zastrzeżeń to ta właśnie komisja albo powinna być zmieniona jako niekompetentna albo płacić okolicznym mieszkańcom odszkodowania.
Jak widać w wojsku dalej niekompetencja aż miło.
(Nie matura a chęć szczera .... dalej ma największe znaczenie)
Avatar
co za bzdury / 26 maja 2008 o 19:09
0
CO ZA BZDURY SPECJALNE ZADASZENIA GŁUPOTA TO NIE KARABINKI DO ZABAWY NA ZAWODACH SPORTOWYCH TYLKO WOJSKO CI CHŁOPCY MUSZA SIE NAUCZYC STRZELAC ZEBY NASZE DUPS.... OCHRONIC W RAZIE CZEGO. KOMENTARZ NA TEMAT ANIELSKIEJ CIERPLIWOSCI I TO ZE POLACY NIE UMIA WALCZYC O SWOJE CO ZA BZDURY FACET 20 LAT SIEDZI CICHO ZEBY NAGLE SIE OCKNAC ZE ZABI GO MOGA WIDZIELISCIE ZDJECIA PO TEJ KULI CZY TO WYGLADA JAK PO KULI DLA MNIE TO ROWNIE DOBRZE WIARTARKA W DACHU WYKRECIŁ ZEBY I JEGO W GAZECIE POKAZALI (POCISK PO 1.5 KM LOCIE NIE BYŁBY W STANIE TAK CZYSTEGO OTWORU ZROBIC I POD TAKIM KATEM) BZDURY BZDURY I JESZCZE RAZ BZDURY SOŁTYS SIE Z RESZTA ZMOWIŁ BO MOZE TURYSTÓW PRZYCIAGNIEM DO WIOSKI CUDÓW W KTÓREJ OD 20 LAT PADA GRAD KUL I JESZCZE WSZYSCY CUDEM OCALELI BO SIE SCHYLILI DLACZEGO W TEJ POLSCE JEST TAKIE ZACOFANIE DO KOSCIOŁA WYMODLIC SIE O PIENIADZE OD ARMII BO POLACY TO KLAPKI NA OCZACH W NIEDZIELE DO KOSCIOŁA PRZYKŁADNA RODZINA A ZA PLECAMI TO JEDEN DRUGIEMU NOZ W PLECU BO JEDEN MA LEPIEJ A DRUGI GORZEJ TEN MA CHAŁUPE OTYNKOWANA TO I JA BEDE MIAŁ A CO WOJSKO MI ZAPŁACI LITOŚCI!!!!!
CO ZA BZDURY SPECJALNE ZADASZENIA GŁUPOTA TO NIE KARABINKI DO ZABAWY NA ZAWODACH SPORTOWYCH TYLKO WOJSKO CI CHŁOPCY MUSZA SIE NAUCZYC STRZELAC ZEBY NASZE DUPS.... OCHRONIC W RAZIE CZEGO. KOMENTARZ NA TEMAT ANIELSKIEJ CIERPLIWOSCI I TO ZE POLACY NIE UMIA WALCZYC O SWOJE CO ZA BZDURY FACET 20 LAT SIEDZI CICHO ZEBY NAGLE SIE OCKNAC ZE ZABI GO MOGA WIDZIELISCIE ZDJECIA PO TEJ KULI CZY TO WYGLADA JAK PO KULI DLA MNIE TO ROWNIE DOBRZE WIARTARKA W DACHU WYKRECIŁ ZEBY I JEGO W GAZECIE POKAZALI (POCISK PO 1.5 KM LOCIE NIE BYŁBY W STANIE TAK CZYSTEGO ... rozwiń
Avatar
kasa / 25 maja 2008 o 19:21
0
Ciekawe???a ja słyszałem, że mieszkańcom chodzi tylko o kasę którą mogą zyskać na zamknięciu strzelnicy. Teraz wojsko jest złe, a jak dochodzi do różnych klęsk i sytuacji kryzysowych to wtedy wołają "WOJSKO - POMOCY"
Avatar
Efroni / 23 maja 2008 o 08:47
0
Żeby nic nie wydostawało się ze strzelnicy trzeba zrobić porządne zadaszenie stanowisk i postawić kilka przesłon wyłapujących pociski po ewentualnych rykoszetach. Proste? Jeżeli do tej pory nikt na to nie wpadł, jakaś armiejna komisja powinna zobaczyć jak to się robi na profesjonalnych obiektach sportowych. No i jeszcze parę groszy trzeba wyłożyć...
Avatar
ulka / 23 maja 2008 o 08:08
0
Przez 20 lat dali się ostreliwać? Naprawdę anielska cierpliwość. Ludzie jednak nadal niechętnie walczą o swoje prawa a nawet bezpieczeństwo.
Avatar
Ale numer / 23 maja 2008 o 08:00
0
Skoro komisja odebrała bez zastrzeżeń to ta właśnie komisja albo powinna być zmieniona jako niekompetentna albo płacić okolicznym mieszkańcom odszkodowania.
Jak widać w wojsku dalej niekompetencja aż miło.
(Nie matura a chęć szczera .... dalej ma największe znaczenie)
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Samsung Galaxy S9 czy Samsung Galaxy S9 Plus – jaka jest między nimi różnica?

Samsung Galaxy S9 czy Samsung Galaxy S9 Plus – jaka jest między nimi różnica? 0 0

Linia Galaxy to produkty Samsunga, które od kilku lat budzą największe emocje w branży elektronicznej. Obecnie na rynku mamy model S9 oraz jego większego brata, w postaci modelu S9 Plus. Czym różnią się te telefony? Co, poza rozmiarem, zyskujemy, decydując się na droższy model?

MOSiR wybrał ekipy, które przystosują stadion żużlowy do nowych wymogów

MOSiR wybrał ekipy, które przystosują stadion żużlowy do nowych wymogów 0 0

Zarządca stadionu przy Al. Zygmuntowskich wybrał firmy mające przygotować obiekt do wymogów żużlowej Ekstraligi.

Ile jest wilków i rysi w Roztoczańskim Parku Narodowym?
film

Ile jest wilków i rysi w Roztoczańskim Parku Narodowym? 0 1

Polskie parki narodowe są za małe, aby zapewnić miejsce do życia dużym drapieżnikom. Mogą jednak pełnić rolę spokojnych enklaw do rozrodu. Takim miejscem dla wilków jest Roztoczański Park Narodowy.

Prokuratura umorzyła śledztwo, była dyrektor wróci? Chcą tego związkowcy

Prokuratura umorzyła śledztwo, była dyrektor wróci? Chcą tego związkowcy 6 19

Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące prof. Elżbiety Starosławskiej, byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Śledczy uznali, że nie kłamała ona w swoich oświadczeniach składanych w związku z przetargami. Związkowcy żądają jej powrotu na stanowisko dyrektora COZL

Lublin Jam Improv vol. 6
25 stycznia 2019, 19:00

Lublin Jam Improv vol. 6 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już po raz szósty w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) przeprowadzone zostanie Lublin Jam Improv z udziałem lokalnych formacji improwizacyjnych. Wydarzenie będzie miało miejsce w piątek, 25 stycznia o godz. 19.

Mieszkańcy Końskowoli otrzymali nagrodę za segregowanie śmieci

Mieszkańcy Końskowoli otrzymali nagrodę za segregowanie śmieci 7 3

Mieszkańcy gminy Końskowola w powiecie puławskim przykładają się do segregowania odpadów. W 2017 roku recyklingiem objęto 63 proc. wyprodukowanych przez nich śmieci. Gmina zajęła pierwsze miejsce wśród wiejskich samorządów.

Ewakuacja kilkunastu budynków KUL, odwołane zajęcia. Listy wysłano także do innych uczelni
galeria

Ewakuacja kilkunastu budynków KUL, odwołane zajęcia. Listy wysłano także do innych uczelni 15 1

Policjanci szukają sprawcy fałszywego alarmu, który doprowadził do ewakuacji budynków KUL. Na uniwersytet trafił email, z informacją o bombie. Podobne listy rozesłano do innych uczelni w kraju, ale ewakuację zarządzono tylko w Lublinie.

Siatkarze poznali rywali w ME 2019. "Mieliśmy szczęście, ale turniej polega nie tylko na losowaniu"
film

Siatkarze poznali rywali w ME 2019. "Mieliśmy szczęście, ale turniej polega nie tylko na losowaniu" 0 0

Polscy siatkarze poznali rywali, z którymi zmierzą się w fazie grupowej Mistrzostw Europy 2019. Mistrzowie świata zagrają w grupie D z Holandią, Czechami, Estonią, Ukrainą i Czarnogórą.

Ruszyła sprzedaż kalendarzy MKS Perła (wideo)
film

Ruszyła sprzedaż kalendarzy MKS Perła (wideo) 0 0

Uwaga kibice! Unikatowe kalendarze ścienne MKS Perła na 2019 rok są już w sprzedaży.

Święty Spokój - nowy sklep na Starym Mieście w Lublinie. Mają 3000 płyt winylowych i 2000 książek [zdjęcia]
galeria

Święty Spokój - nowy sklep na Starym Mieście w Lublinie. Mają 3000 płyt winylowych i 2000 książek [zdjęcia] 36 2

Miejsce, które łączy w sobie muzyczne zamiłowania właścicieli z lekturą książek. Święty Spokój przy ulicy Bramowej pojawił się niedawno. Może skusić nie tylko czytelników, ale przede wszystkim melomanów.

Zamość: 32-latek zatrzymany za znęcanie się nad matką

Zamość: 32-latek zatrzymany za znęcanie się nad matką 1 0

32-letni mieszkaniec Zamościa od ponad roku znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką. Grozi mu do 5 lat więzienia

Zostań jednym z Tytanów!

Zostań jednym z Tytanów! 0 0

W czwartek o godzinie 20.30 na bocznym boisku Areny Lublin odbędzie się rekrutacja do drużyny Tytanów Lublin

Lubelskie: Nie żyje kobieta jadąca motorowerem. Kierowca mercedesa najechał na tył pojazdu
galeria

Lubelskie: Nie żyje kobieta jadąca motorowerem. Kierowca mercedesa najechał na tył pojazdu 6 3

Radzyńscy policjanci ustalają szczegóły tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło w środę w miejscowości Stasinów (gm. Radzyń Podlaski) na drodze krajowej nr 63.

Wystawa fotografii Macieja Ciuhaka
25 stycznia 2019, 19:00

Wystawa fotografii Macieja Ciuhaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. Pracownia Otwarta LuCreate (Krakowskie Przedmieście 53) zaprasza na kolejną wystawę z cyklu Podróż, zawierającego prace lubelskich fotografów. Tym razem zobaczymy fotografie Macieja Ciuhaka. Wernisaż ekspozycji 25 stycznia o godz. 19.

21-latek stracił prawo jazdy. Był pijany, jadąc audi uderzył w opla

21-latek stracił prawo jazdy. Był pijany, jadąc audi uderzył w opla 0 6

Do wypadku doszło we wtorek rano w miejscowości Markowicze na drodze wojewódzkiej nr 835. Czołowo zderzyły się tam dwa samochody osobowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!