Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 maja 2008 r.
19:28
Edytuj ten wpis

Chomęciska: mieszkańcy żyją pod ostrzałem

0 5 A A

Gdyby nie pocisk, który uderzył w stodołę brata sołtysa, mieszkańcy Chomęcisk Dużych nadal żyliby z duszą na ramieniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Teraz "nieszczelną” wojskową strzelnicą zajmie się prokuratura garnizonowa.

Mieszkańcy Chomęcisk twierdzą, że są ostrzeliwani przez żołnierzy z jednostki w Zamościu regularnie od 20 lat. Strzelnica znajduje się na polach w Sitańcu oddalonych o ok. kilometra od ich domostw.

- To cud, że się ludziom nic poważnego dotąd się nie stało - żali się Zofia Bochniak. - Sama byłam o krok od tragedii. Wyszłam na pole i wtedy dopadły mnie dwie kulki. Jedna przebiła spódnicę, druga otarła się o moje ramię.

Były też ofiary... - Sąsiadka zasiadła do dojenia krowy - wspomina 50-letni rolnik. - Wtedy kula trafiła zwierzę w wymię! Krew zalała obie. Zwierzę trzeba było zaraz dobić, bo po co komu krowa bez mleka.

Miejscowi wielokrotnie prosili wojsko o "wstrzymanie ognia”. - Wysłaliśmy w tej sprawie ze 20 pism - zapewnia Bogusław Mróz, sołtys Chomęcisk Dużych. - Strzelania nie zaprzestali, ale szkody naprawiają chętnie. Jak mojej matce wybili szyby, to wstawili całe okno. I dali drugie... na zapas.

Miarka się jednak przebrała, gdy w ubiegłą niedzielę Zbigniew Mróz, brat sołtysa, znalazł "nowiutką” kulę w drzwiach swojej stodoły. Wspólnie uradzili, że trzeba zawiadomić policję. - Pocisk tkwił akurat na wysokości jego brzucha. Jakby akurat przechodził, nie uszedłby z życiem - denerwuje się sołtys.

Policja sygnału nie zbagatelizowała. Mundurowi pojechali na miejsce i wydobyli ze stodoły pocisk karabinowy kaliber 7,62 wystrzelony z kałasznikowa. I zaczęli sprawę badać. - Czynności prowadzono w kierunku narażenia na utratę życia i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - informuje kom. Krzysztof Herc, naczelnik zamojskiej dochodzeniówki. Kompletowanie materiału zakończyło się przedwczoraj. Całość dokumentacji ma lada dzień trafić do Prokuratury Garnizonowej w Lublinie.

Co na to winowajcy? - Nasza strzelnica przeszła w 2006 roku gruntowną modernizację, odebrała ją specjalna komisja i nie miała zastrzeżeń. Obiekt odpowiada atestom i nie stanowi zagrożenia dla nikogo w sąsiedztwie - twierdzi porucznik Jacek Otręba, rzecznik jednostki wojskowej w Zamościu.

Jak to więc możliwe, że kule znad poligonu dolatują do Chomęcisk? - Poczekajmy na zakończenie postępowania i ustalenia śledczych - radzi wojskowy. Jego zdaniem, kulka w stodole Mroza mogła pochodzić jeszcze sprzed modernizacji.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
co za bzdury / 26 maja 2008 o 19:09
0
CO ZA BZDURY SPECJALNE ZADASZENIA GŁUPOTA TO NIE KARABINKI DO ZABAWY NA ZAWODACH SPORTOWYCH TYLKO WOJSKO CI CHŁOPCY MUSZA SIE NAUCZYC STRZELAC ZEBY NASZE DUPS.... OCHRONIC W RAZIE CZEGO. KOMENTARZ NA TEMAT ANIELSKIEJ CIERPLIWOSCI I TO ZE POLACY NIE UMIA WALCZYC O SWOJE CO ZA BZDURY FACET 20 LAT SIEDZI CICHO ZEBY NAGLE SIE OCKNAC ZE ZABI GO MOGA WIDZIELISCIE ZDJECIA PO TEJ KULI CZY TO WYGLADA JAK PO KULI DLA MNIE TO ROWNIE DOBRZE WIARTARKA W DACHU WYKRECIŁ ZEBY I JEGO W GAZECIE POKAZALI (POCISK PO 1.5 KM LOCIE NIE BYŁBY W STANIE TAK CZYSTEGO OTWORU ZROBIC I POD TAKIM KATEM) BZDURY BZDURY I JESZCZE RAZ BZDURY SOŁTYS SIE Z RESZTA ZMOWIŁ BO MOZE TURYSTÓW PRZYCIAGNIEM DO WIOSKI CUDÓW W KTÓREJ OD 20 LAT PADA GRAD KUL I JESZCZE WSZYSCY CUDEM OCALELI BO SIE SCHYLILI DLACZEGO W TEJ POLSCE JEST TAKIE ZACOFANIE DO KOSCIOŁA WYMODLIC SIE O PIENIADZE OD ARMII BO POLACY TO KLAPKI NA OCZACH W NIEDZIELE DO KOSCIOŁA PRZYKŁADNA RODZINA A ZA PLECAMI TO JEDEN DRUGIEMU NOZ W PLECU BO JEDEN MA LEPIEJ A DRUGI GORZEJ TEN MA CHAŁUPE OTYNKOWANA TO I JA BEDE MIAŁ A CO WOJSKO MI ZAPŁACI LITOŚCI!!!!!
CO ZA BZDURY SPECJALNE ZADASZENIA GŁUPOTA TO NIE KARABINKI DO ZABAWY NA ZAWODACH SPORTOWYCH TYLKO WOJSKO CI CHŁOPCY MUSZA SIE NAUCZYC STRZELAC ZEBY NASZE DUPS.... OCHRONIC W RAZIE CZEGO. KOMENTARZ NA TEMAT ANIELSKIEJ CIERPLIWOSCI I TO ZE POLACY NIE UMIA WALCZYC O SWOJE CO ZA BZDURY FACET 20 LAT SIEDZI CICHO ZEBY NAGLE SIE OCKNAC ZE ZABI GO MOGA WIDZIELISCIE ZDJECIA PO TEJ KULI CZY TO WYGLADA JAK PO KULI DLA MNIE TO ROWNIE DOBRZE WIARTARKA W DACHU WYKRECIŁ ZEBY I JEGO W GAZECIE POKAZALI (POCISK PO 1.5 KM LOCIE NIE BYŁBY W STANIE TAK CZYSTEGO ... rozwiń
Avatar
kasa / 25 maja 2008 o 19:21
0
Ciekawe???a ja słyszałem, że mieszkańcom chodzi tylko o kasę którą mogą zyskać na zamknięciu strzelnicy. Teraz wojsko jest złe, a jak dochodzi do różnych klęsk i sytuacji kryzysowych to wtedy wołają "WOJSKO - POMOCY"
Avatar
Efroni / 23 maja 2008 o 08:47
0
Żeby nic nie wydostawało się ze strzelnicy trzeba zrobić porządne zadaszenie stanowisk i postawić kilka przesłon wyłapujących pociski po ewentualnych rykoszetach. Proste? Jeżeli do tej pory nikt na to nie wpadł, jakaś armiejna komisja powinna zobaczyć jak to się robi na profesjonalnych obiektach sportowych. No i jeszcze parę groszy trzeba wyłożyć...
Avatar
ulka / 23 maja 2008 o 08:08
0
Przez 20 lat dali się ostreliwać? Naprawdę anielska cierpliwość. Ludzie jednak nadal niechętnie walczą o swoje prawa a nawet bezpieczeństwo.
Avatar
Ale numer / 23 maja 2008 o 08:00
0
Skoro komisja odebrała bez zastrzeżeń to ta właśnie komisja albo powinna być zmieniona jako niekompetentna albo płacić okolicznym mieszkańcom odszkodowania.
Jak widać w wojsku dalej niekompetencja aż miło.
(Nie matura a chęć szczera .... dalej ma największe znaczenie)
Avatar
co za bzdury / 26 maja 2008 o 19:09
0
CO ZA BZDURY SPECJALNE ZADASZENIA GŁUPOTA TO NIE KARABINKI DO ZABAWY NA ZAWODACH SPORTOWYCH TYLKO WOJSKO CI CHŁOPCY MUSZA SIE NAUCZYC STRZELAC ZEBY NASZE DUPS.... OCHRONIC W RAZIE CZEGO. KOMENTARZ NA TEMAT ANIELSKIEJ CIERPLIWOSCI I TO ZE POLACY NIE UMIA WALCZYC O SWOJE CO ZA BZDURY FACET 20 LAT SIEDZI CICHO ZEBY NAGLE SIE OCKNAC ZE ZABI GO MOGA WIDZIELISCIE ZDJECIA PO TEJ KULI CZY TO WYGLADA JAK PO KULI DLA MNIE TO ROWNIE DOBRZE WIARTARKA W DACHU WYKRECIŁ ZEBY I JEGO W GAZECIE POKAZALI (POCISK PO 1.5 KM LOCIE NIE BYŁBY W STANIE TAK CZYSTEGO OTWORU ZROBIC I POD TAKIM KATEM) BZDURY BZDURY I JESZCZE RAZ BZDURY SOŁTYS SIE Z RESZTA ZMOWIŁ BO MOZE TURYSTÓW PRZYCIAGNIEM DO WIOSKI CUDÓW W KTÓREJ OD 20 LAT PADA GRAD KUL I JESZCZE WSZYSCY CUDEM OCALELI BO SIE SCHYLILI DLACZEGO W TEJ POLSCE JEST TAKIE ZACOFANIE DO KOSCIOŁA WYMODLIC SIE O PIENIADZE OD ARMII BO POLACY TO KLAPKI NA OCZACH W NIEDZIELE DO KOSCIOŁA PRZYKŁADNA RODZINA A ZA PLECAMI TO JEDEN DRUGIEMU NOZ W PLECU BO JEDEN MA LEPIEJ A DRUGI GORZEJ TEN MA CHAŁUPE OTYNKOWANA TO I JA BEDE MIAŁ A CO WOJSKO MI ZAPŁACI LITOŚCI!!!!!
CO ZA BZDURY SPECJALNE ZADASZENIA GŁUPOTA TO NIE KARABINKI DO ZABAWY NA ZAWODACH SPORTOWYCH TYLKO WOJSKO CI CHŁOPCY MUSZA SIE NAUCZYC STRZELAC ZEBY NASZE DUPS.... OCHRONIC W RAZIE CZEGO. KOMENTARZ NA TEMAT ANIELSKIEJ CIERPLIWOSCI I TO ZE POLACY NIE UMIA WALCZYC O SWOJE CO ZA BZDURY FACET 20 LAT SIEDZI CICHO ZEBY NAGLE SIE OCKNAC ZE ZABI GO MOGA WIDZIELISCIE ZDJECIA PO TEJ KULI CZY TO WYGLADA JAK PO KULI DLA MNIE TO ROWNIE DOBRZE WIARTARKA W DACHU WYKRECIŁ ZEBY I JEGO W GAZECIE POKAZALI (POCISK PO 1.5 KM LOCIE NIE BYŁBY W STANIE TAK CZYSTEGO ... rozwiń
Avatar
kasa / 25 maja 2008 o 19:21
0
Ciekawe???a ja słyszałem, że mieszkańcom chodzi tylko o kasę którą mogą zyskać na zamknięciu strzelnicy. Teraz wojsko jest złe, a jak dochodzi do różnych klęsk i sytuacji kryzysowych to wtedy wołają "WOJSKO - POMOCY"
Avatar
Efroni / 23 maja 2008 o 08:47
0
Żeby nic nie wydostawało się ze strzelnicy trzeba zrobić porządne zadaszenie stanowisk i postawić kilka przesłon wyłapujących pociski po ewentualnych rykoszetach. Proste? Jeżeli do tej pory nikt na to nie wpadł, jakaś armiejna komisja powinna zobaczyć jak to się robi na profesjonalnych obiektach sportowych. No i jeszcze parę groszy trzeba wyłożyć...
Avatar
ulka / 23 maja 2008 o 08:08
0
Przez 20 lat dali się ostreliwać? Naprawdę anielska cierpliwość. Ludzie jednak nadal niechętnie walczą o swoje prawa a nawet bezpieczeństwo.
Avatar
Ale numer / 23 maja 2008 o 08:00
0
Skoro komisja odebrała bez zastrzeżeń to ta właśnie komisja albo powinna być zmieniona jako niekompetentna albo płacić okolicznym mieszkańcom odszkodowania.
Jak widać w wojsku dalej niekompetencja aż miło.
(Nie matura a chęć szczera .... dalej ma największe znaczenie)
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 149 17

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 405 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 27 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 9 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 22 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!