Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 marca 2005 r.
21:57
Edytuj ten wpis

Noc w jesziwie

Zapach plecionych chałek z sezamem i wąż tańczących, klaszczących mężczyzn w czarnych kapeluszach i futrzanych czapkach - tak wyglądała wtorkowa noc w wyższej szkole rabinackiej przy ul. Lubartowskiej. Chasydzi z USA, Białorusi i Izraela przywołali przedwojenne czasy założyciela jesziwy, rabina Majera Szapiro.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kilkuset chasydów - w kilku grupach - modliło się w budynku przy Lubartowskiej. Obdrapane, lodowate wnętrza, jakie zostawiła po sobie Akademia Medyczna, która przez pół wieku używała dawnej jesziwy wypełniły się obcojęzycznym tłumem. To tu odbyło się Sijum Ha-Szas, uroczyste zamknięcie siedmioletniego okresu studiowania Talmudu.
Wśród wielu mężczyzn, którzy modlili się i tańczyli tej nocy, jeden był szczególny. - Musi pani poznać Mattiego. Zapytam, czy zechce porozmawiać - Albert Stankowski z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, współorganizatora uroczystości XI Ogólnoświatowego Sijum Ha-Szas, zostawia mnie przed drzwiami, bo tam kobiety wstępu nie mają.
Wraca z ubranym na czarno młodym, brodatym, mężczyzną w kapeluszu. - On najlepiej opowie, co tu się dzieje. Za rok będzie rabinem - przedstawia Stankowski i znika.
- Uczenie się Tory jest centralnym punktem dnia i życia, a reszta jest tylko dodatkiem - mówi Matti czyli Mateusz Kos (Koss). - Pracy jest dużo i ludzie się boją, że im może nie wystarczyć czasu na Torę. Dlatego Mejer Szapiro, ten, który założył tę jesziwę, opracował system - żeby się dziennie uczyć jedną dwustronicową kartkę Talmudu - Tory ustnej, ale spisanej. Świątek, piątek czy niedziela, co by się nie działo, jest godzina, w czasie której trwa nauka. I tak jest na całym świecie. Po ponad siedmiu latach taki cykl się kończy. We wtorek wypadł właśnie ten dzień i wszyscy Żydzi na całym świecie kończą się uczyć Talmudu. I zaraz zaczyna się od początku kolejny cykl.
Warszawiak, Mateusz Kos 18 maja 1985 roku jako pierwszy od 30 lat chłopiec miał swoją bar micwę. Uwiecznili to (i portrety Mateusza z Mojżeszem, nauczycielem religii) Małgorzata Niezabitowska i Tomasz Tomaszewski w swoim słynnym albumie "Żydzi polscy”.
Idę na "babiniec” - wsparty na kolumnach balkon, biegnący pod sufitem dookoła sali. Tu stoją i siedzą kobiety z dziećmi, tu mogą wchodzić mężczyźni jedynie obserwujący modlitwy. Z góry widać rzędy drewnianych krzeseł z pulpitami, w których siedzą mężczyźni w różnym wieku - od kilkuletnich chłopców po siwobrodych starców. Większość z nich pożywia się przywiezionymi z koszernej budapesztańskiej restauracji daniami. Rabini za stołem przykrytym białym obrusem też jedzą. Do góry unosi się mieszanina zapachu chałek z sezamem, panierowanego mięsa, ciasta. Na ścianie widać nieprzebrane tłumy modlących się chasydów. To łączność on-line z Madison Square Garden w Nowym Jorku. Oni także nas widzą.
W pewnym momencie kilku mężczyzn na dole zaczyna rytmicznie klaskać. Tupią i coraz większą grupą zaczynają śpiewać. "Nauka chasydzka to nic innego, jak wskazanie, że należy żyć w zachwyceniu, w pewnej zachwytu radości” - pisze Martin Buber, który zebrał opowieści chasydów. Między innymi opowiadające o Widzącym z Lublina. - Studiowanie i umiejętność znalezienia radosnych, pozytywnych stron każdej sytuacji jest tym, co utrzymało żydowską tradycję. I to właśnie łączy dzisiejsza uroczystość - przekrzykuje chasydów Miriam Gonczarska, pracująca dla Warszawskiej Gminy Wyznaniowej.
Radosny nastrój udziela się wszystkim. Choć jest dobrze po pierwszej w nocy, dookoła sali sunie wąż trzymających się pod ręce mężczyzn. Rozwiane pejsy, uśmiechy...
W nocy część chasydów pojechała do Leżajska, by tam modlić się na grobie cadyka Elimelecha. - Dusza cadyka idzie coraz wyżej i wyżej do nieba. Ale w rocznicę śmierci, schodzi na ziemię i wówczas można ją prosić o różne rzeczy i wstawiennictwo - mówi Albert Stankowski, który wraz z chasydami wybrał się do Leżajska.
Organizatorami XI ogólnoświatowego Sijum Ha-Szas w Lublinie była Fundacja Ochrony Dziedzictwa
Żydowskiego, Shalom Travel Service Davida Singera i Teatr NN Ośrodek Brama Grodzka

Pozostałe informacje

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina
galeria

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina

Tydzień temu zmarł Leszek Pasieczny. Kraśniczanin. Miał 88 lat. Dzisiaj rodzina, znajomi i cała bliska mu społeczność uczestniczyła w jego ostatniej drodze.

4 kroki do idealnych zaręczyn!

4 kroki do idealnych zaręczyn!

Każda historia miłosna zasługuje na wyjątkowe zaręczyny. Ale co zrobić, żeby ten moment naprawdę zapadł w pamięć? Czasem wystarczy chwila refleksji, cztery konkretne decyzje i odrobina odwagi. Sprawdź, jakie kroki poprowadzą Cię do perfekcyjnego „tak”.

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Parlament Europejski uchylił dzisiaj immunitet europosła Grzegorza Brauna, kandydata na prezydenta Polski.

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Trzy dni wypełnione najróżniejszymi zdarzeniami. Szansa na spotkanie twórców i odbiorców. W Krasnymstawie odbędzie się szósta edycja Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka.

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach
WTOREK NA DZIELNI
film

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach

Dzielnica Czuby w Lublinie dynamicznie się rozwija. Mimo że administracyjnie podzielona na północną i południową część, mieszkańcy obu rejonów mogą liczyć na inwestycje w infrastrukturę drogową, miejsca postojowe oraz ścieżki rowerowe.

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Jest śledztwo w sprawie incydentu podczas wiecu wyborczego Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej. Z budynku ratusza zdjęto wówczas flagę Ukrainy.

Groźny wypadek pod Wisznicami. Wahadło na DK63

Groźny wypadek pod Wisznicami. Wahadło na DK63

Na drodze krajowej 63 pod Wisznicami doszło do wypadku. Policja wyznaczyła ruch wahadłowy.

200 pojemników na drzewach w Lublinie. To pułapki na szkodnika

200 pojemników na drzewach w Lublinie. To pułapki na szkodnika

Rozpoczęła się wiosenna walka z największym wrogiem kasztanowców - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Na drzewach zawisły specjalne pułapki, które mają wabić szkodniki.

Napięcia w Handlu Międzynarodowym i S&P500: Czy Cisza Przed Burzą Może Być Myląca?

Napięcia w Handlu Międzynarodowym i S&P500: Czy Cisza Przed Burzą Może Być Myląca?

Inwestycje wiążą się z ryzykiem. Wartość inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Koncerty w ramach Juwenaliów Akademii Zamojskiej odbędą się na Rynku Wielkim
17 maja 2025, 16:00

Od disco polo po rap. Uczelnia zaprasza na juwenalia

Dla każdego coś miłego. Zadowoleni będą zarówno fani disco polo, jak i polskiego rapu. Przy takich gatunkach muzycznych na tegorocznych juwenaliach bawić się będą studenci Akademii Zamojskiej, ale też wszyscy chętni. Otwarte koncerty odbywać się mają na Rynku Wielkim.

Tragedia w podbiłgorajskim lesie rozegrała się w piątek, 2 maja

Śmierć nastolatki na konnej przejażdżce. Jest śledztwo

Postępowanie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci wszczęła prokuratura po tragedii, jaka w weekend rozegrała się w lesie w Woli Małej koło Biłgoraja. 14-letnia dziewczynka nie przeżyła upadku z konia.

Why you should attend a stand-up show and how to write a monologue in 4 simple steps

Why you should attend a stand-up show and how to write a monologue in 4 simple steps

Nowadays, circumstances have turned out in such a way that people in Europe enjoy going to various events—attending charity functions, going to concerts, and unwinding with a glass of beer or a non-alcoholic drink in pubs. This is completely normal, as everyone has the right to relax in the way they prefer. Most often, attention is drawn to stand-up shows, which are designed to provide lively entertainment. This means that by attending such an event, you can not only hear new jokes from comedians but also have a genuinely good time.

Uwaga na pułapki przy elektronicznej autoryzacji ETA do Wielkiej Brytanii
film

Uwaga na pułapki przy elektronicznej autoryzacji ETA do Wielkiej Brytanii

Wprowadzenie systemu ETA miało ułatwić wjazd do Zjednoczonego Królestwa. Dla większości obywateli Unii Europejskiej, a wkrótce również innych państw, proces ten zastępuje klasyczną Wiza do UK i pozwala przekroczyć granicę bez wizyty w konsulacie. Niestety, każda nowinka administracyjna przynosi falę nadużyć – zwłaszcza w internecie, gdzie łatwo skusić się obietnicą „natychmiastowego potwierdzenia” i „taniej obsługi”. Poniżej znajdziesz kompendium, jak rozpoznać oszustów, ochronić dane paszportowe i nie dać sobie wcisnąć usług, które nie istnieją.

Matura z matematyki? "100 proc. będzie na luzie"
film

Matura z matematyki? "100 proc. będzie na luzie"

We wtorek uczniowie w całej Polsce mierzą się z królową nauk - matematyką. Dla jednych zmora, dla innych spokój ducha. O przeżyciach przed egzaminem opowiedzieli nam uczniowie XXIII LO w Lublinie.

Problemy dyrektorki wiejskiej podstawówki. Zasiądzie na ławie oskarżonych

Problemy dyrektorki wiejskiej podstawówki. Zasiądzie na ławie oskarżonych

Gdy przedstawiano jej zarzuty, odmówiła składania wyjaśnień. Ale przed sądem coś powiedzieć będzie musiała, bo Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie oskarżyła dyrektorkę Szkoły Podstawowej w Trzeszczanach o przekroczenie uprawnień. Grozi za to do 3 lat więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium