Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 lipca 2008 r.
17:38
Edytuj ten wpis

Zwrot akcyzy tylko dla uczciwych

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 6 A A

Od dziś można się starać o zwrot nadpłaconej akcyzy za auto sprowadzone zza granicy. Ale uwaga: prawo jest tak skonstruowane, że możemy jeszcze dopłacić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale uwaga: prawo jest tak skonstruowane, by większość z tych, którzy się na to poważą, musiała jeszcze dopłacić.

A wszystko przez to, że znaczna część importerów okazywała w Urzędach Celnych faktury z zaniżoną ceną pojazdu, by zapłacić niższy podatek akcyzowy. I jeśli teraz wystąpią o jej zwrot, a urząd celny uzna, że auto jest droższe, to będą musieli dopłacić.

- Nowa ustawa wprowadza bowiem możliwość weryfikacji wartości zakupionego pojazdu i porównywanie jej do średniej ceny na polskim rynku - wyjaśnia Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Od dziś urzędy celne będą zatem korzystały z tabel cennikowych, np. Eurotaksu. Tak samo, jak robi to fiskus, który nalicza nam 2-procentowy podatek od kupionego samochodu.

Wniosek o zwrot akcyzy należy składać w tych urzędach, w których zgłoszono do odprawy sprowadzone auto.

- Jeszcze nie wiem, czy będę się starał o zwrot akcyzy. Najpierw muszę policzyć, ile państwo powinno mi zwrócić - mówi Jarosław Wojtowicz z Lubartowa, który w 2005 roku sprowadził z Unii trzyletniego citroena xsarę i zapłacił 2 tys. zł akcyzy. Generalnie chodzi o kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

- Trudno na razie oszacować, jakie będzie zainteresowanie zwrotem podatku akcyzowego - mówi Marzena Siemieniuk.

Przypomnijmy, że od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006 państwo pobierało akcyzę zależną od wieku sprowadzonego auta. Podatek mógł sięgnąć nawet 65 proc. wartości samochodu. Europejski Trybunał Sprawiedliwości, do którego sprawę zaskarżono, nakazał Polsce zmianę systemu poboru opłat akcyzowych. Dziś zmienione prawo wchodzi w życie.

Tyle sprowadzaliśmy
Od 1 maja 2004 do końca listopada 2006 mieszkańcy Lubelszczyzny sprowadzili z krajów UE blisko 129,5 tys. pojazdów, od których wartość zadeklarowanego podatku akcyzowego wyniosła nieco ponad 76 mln zł.

Zaczęło się w Lublinie
Jeden z pierwszych wniosków o zwrot nadpłaconej akcyzy wpłynął do sądu w Lublinie. W maju 2005 Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że Skarb Państwa powinien oddać skarżącemu lublinianowi 4,6 tys. zł, który kupił w Belgii citroena.

Sąd uznał, że pobieranie akcyzy za samochody sprowadzane z krajów Unii Europejskiej jest bezprawne i świadczy o podwójnym opodatkowaniu tego samego towaru.

Jak obliczyć, czy zapłaciłeś zbyt wysoką akcyzę

Wzór do obliczenia zwrotu: Z = a - n

Z - oznacza kwotę zwrotu nadpłaty

a - oznacza podatek akcyzowy zapłacony z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego

n - oznacza podatek akcyzowy zawarty w cenie samochodu osobowego zarejestrowanego na terytorium kraju, ustalany:

- dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2.000 cm3 zgodnie ze wzorem:

n = (średnia wartość rynkowa samochodu : 1,22 : 1,136) x 0,136

- dla pozostałych samochodów osobowych zgodnie ze wzorem:

n = (średnia wartość rynkowa samochodu : 1,22 : 1,031) x 0,031

Przykład:
Wartość samochodu została określona na podstawie ogólnokrajowego publikatora na poziomie 10.000 zł (pojemność poniżej 2.000 cm3 ).

Podatek zapłacony z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyniósł 3.000 zł (samochód starszy niż 7 lat - a zatem stawka podatku wynosiła 65%, a zadeklarowana wartość pojazdu 4.615 zł).

Wyliczenie:
Z = 3.000 - n

n = (10.000:1,22:1,031) x 0,031=246,46

Z = 3.000 - 246,46 = 2.753,54

Kwota podlegająca zwrotowi wynosi w tym przypadku 2.753,54 zł.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~12345~ / 10 stycznia 2009 o 14:05
0
Jogi napisał:
Polskie państwo jest złodziejskie. Popatrzcie na LUBLIN nie ma żadnego dużego zakładu pracy. Zniszczyli : Odlewnie, FSC, Cukrownie. No banda złodzieji i decydentów.

Znasz znaczenie wyrazu decydent?
Avatar
Jogi / 22 lipca 2008 o 08:11
0
Polskie państwo jest złodziejskie. Popatrzcie na LUBLIN nie ma żadnego dużego zakładu pracy. Zniszczyli : Odlewnie, FSC, Cukrownie. No banda złodzieji i decydentów.
Avatar
uczciwy / 21 lipca 2008 o 10:31
0
pawel napisał:
Chodzi z zwrot akcyzy w ramch ustawy o nadpłaconym podatku akcyzowym, a nie w ramach usatwy podatkowej



Ale ja właśnie dostałem zwrot nadpłaconej akcyzy za auto sprowadzne do kraju z unii po 2004. Wnioski można było składać od razu po otrzymaniu decyzji, przez rok czasu musiałem donosić przeróżne dokumenty mające dac im podstawę do wyceny, odlewkali powołując się na brak ustawy regulującej sprawę nadpłaconej akcyzy ale w końcu oddali. Niestety ustawę skonstruowano tak że odsetki dla tych którzy wcześniej złożyli wniosek należą się od dnia złożenia wniosku a nie od dnia powstania nadpłaty.



Ale ja właśnie dostałem zwrot nadpłaconej akcyzy za auto sprowadzne do kraju z unii po 2004. Wnioski można było składać od razu po otrzymaniu decyzji, przez rok czasu musiałem donosić przeróżne dokumenty mające dac im podstawę do wyceny, odlewkali powołując się na brak ustawy regulującej sprawę nadpłaconej akcyzy ale w końcu oddali. Niestety ustawę skonstruowano tak że odsetki dla tych którzy wcześniej złożyli wniosek należą się od dnia złożenia wniosku a nie od dnia powstania nadpłaty. rozwiń
Avatar
pawel / 21 lipca 2008 o 09:46
0
uczciwy napisał:
Ja dostałem zwrot akcyzy już prawie miesiąc temu za auto sprowadzone w 2005 roku. Za auto zapłaciłem 3500 euro, auto z 2000 roku 50% akcyzy dawało kwotę prawie 6700 zł. Wniosek złożyłem w kwietniu 2007 z którego wynikało że powinienem zapłacić 480zł po obliczeniach UC i oszacowaniu wartości rynkowej wyszła akcyza 780 zł więc zwrócili mi 5900 + odsetki od daty złożenia wniosku 11,5% rocznie w sumie dostałem więcej niż początkowo zapłaciłem. Nie rozumiem tylko czemu piszecie że dopiero teraz można ubiegać się o zwrot. I co to za promocja Pana z Lubartowa. Jeśli szukacie tych którzy naprawdę dużo zapłacili do zapytajcie w UC a nie polujecie na leszczy na ulicy.

Chodzi z zwrot akcyzy w ramch ustawy o nadpłaconym podatku akcyzowym, a nie w ramach usatwy podatkowej

Chodzi z zwrot akcyzy w ramch ustawy o nadpłaconym podatku akcyzowym, a nie w ramach usatwy podatkowej rozwiń
Avatar
ad / 21 lipca 2008 o 09:28
0
Moim zdaniem - okraść złodzieja, to nie wstd!
Avatar
uczciwy / 21 lipca 2008 o 09:00
0
Ja dostałem zwrot akcyzy już prawie miesiąc temu za auto sprowadzone w 2005 roku. Za auto zapłaciłem 3500 euro, auto z 2000 roku 50% akcyzy dawało kwotę prawie 6700 zł. Wniosek złożyłem w kwietniu 2007 z którego wynikało że powinienem zapłacić 480zł po obliczeniach UC i oszacowaniu wartości rynkowej wyszła akcyza 780 zł więc zwrócili mi 5900 + odsetki od daty złożenia wniosku 11,5% rocznie w sumie dostałem więcej niż początkowo zapłaciłem. Nie rozumiem tylko czemu piszecie że dopiero teraz można ubiegać się o zwrot. I co to za promocja Pana z Lubartowa. Jeśli szukacie tych którzy naprawdę dużo zapłacili do zapytajcie w UC a nie polujecie na leszczy na ulicy.
Ja dostałem zwrot akcyzy już prawie miesiąc temu za auto sprowadzone w 2005 roku. Za auto zapłaciłem 3500 euro, auto z 2000 roku 50% akcyzy dawało kwotę prawie 6700 zł. Wniosek złożyłem w kwietniu 2007 z którego wynikało że powinienem zapłacić 480zł po obliczeniach UC i oszacowaniu wartości rynkowej wyszła akcyza 780 zł więc zwrócili mi 5900 + odsetki od daty złożenia wniosku 11,5% rocznie w sumie dostałem więcej niż początkowo zapłaciłem. Nie rozumiem tylko czemu piszecie że dopiero teraz można ubiegać się o zwrot. I co to za promocja Pana ... rozwiń
Avatar
~12345~ / 10 stycznia 2009 o 14:05
0
Jogi napisał:
Polskie państwo jest złodziejskie. Popatrzcie na LUBLIN nie ma żadnego dużego zakładu pracy. Zniszczyli : Odlewnie, FSC, Cukrownie. No banda złodzieji i decydentów.

Znasz znaczenie wyrazu decydent?
Avatar
Jogi / 22 lipca 2008 o 08:11
0
Polskie państwo jest złodziejskie. Popatrzcie na LUBLIN nie ma żadnego dużego zakładu pracy. Zniszczyli : Odlewnie, FSC, Cukrownie. No banda złodzieji i decydentów.
Avatar
uczciwy / 21 lipca 2008 o 10:31
0
pawel napisał:
Chodzi z zwrot akcyzy w ramch ustawy o nadpłaconym podatku akcyzowym, a nie w ramach usatwy podatkowej



Ale ja właśnie dostałem zwrot nadpłaconej akcyzy za auto sprowadzne do kraju z unii po 2004. Wnioski można było składać od razu po otrzymaniu decyzji, przez rok czasu musiałem donosić przeróżne dokumenty mające dac im podstawę do wyceny, odlewkali powołując się na brak ustawy regulującej sprawę nadpłaconej akcyzy ale w końcu oddali. Niestety ustawę skonstruowano tak że odsetki dla tych którzy wcześniej złożyli wniosek należą się od dnia złożenia wniosku a nie od dnia powstania nadpłaty.



Ale ja właśnie dostałem zwrot nadpłaconej akcyzy za auto sprowadzne do kraju z unii po 2004. Wnioski można było składać od razu po otrzymaniu decyzji, przez rok czasu musiałem donosić przeróżne dokumenty mające dac im podstawę do wyceny, odlewkali powołując się na brak ustawy regulującej sprawę nadpłaconej akcyzy ale w końcu oddali. Niestety ustawę skonstruowano tak że odsetki dla tych którzy wcześniej złożyli wniosek należą się od dnia złożenia wniosku a nie od dnia powstania nadpłaty. rozwiń
Avatar
pawel / 21 lipca 2008 o 09:46
0
uczciwy napisał:
Ja dostałem zwrot akcyzy już prawie miesiąc temu za auto sprowadzone w 2005 roku. Za auto zapłaciłem 3500 euro, auto z 2000 roku 50% akcyzy dawało kwotę prawie 6700 zł. Wniosek złożyłem w kwietniu 2007 z którego wynikało że powinienem zapłacić 480zł po obliczeniach UC i oszacowaniu wartości rynkowej wyszła akcyza 780 zł więc zwrócili mi 5900 + odsetki od daty złożenia wniosku 11,5% rocznie w sumie dostałem więcej niż początkowo zapłaciłem. Nie rozumiem tylko czemu piszecie że dopiero teraz można ubiegać się o zwrot. I co to za promocja Pana z Lubartowa. Jeśli szukacie tych którzy naprawdę dużo zapłacili do zapytajcie w UC a nie polujecie na leszczy na ulicy.

Chodzi z zwrot akcyzy w ramch ustawy o nadpłaconym podatku akcyzowym, a nie w ramach usatwy podatkowej

Chodzi z zwrot akcyzy w ramch ustawy o nadpłaconym podatku akcyzowym, a nie w ramach usatwy podatkowej rozwiń
Avatar
ad / 21 lipca 2008 o 09:28
0
Moim zdaniem - okraść złodzieja, to nie wstd!
Avatar
uczciwy / 21 lipca 2008 o 09:00
0
Ja dostałem zwrot akcyzy już prawie miesiąc temu za auto sprowadzone w 2005 roku. Za auto zapłaciłem 3500 euro, auto z 2000 roku 50% akcyzy dawało kwotę prawie 6700 zł. Wniosek złożyłem w kwietniu 2007 z którego wynikało że powinienem zapłacić 480zł po obliczeniach UC i oszacowaniu wartości rynkowej wyszła akcyza 780 zł więc zwrócili mi 5900 + odsetki od daty złożenia wniosku 11,5% rocznie w sumie dostałem więcej niż początkowo zapłaciłem. Nie rozumiem tylko czemu piszecie że dopiero teraz można ubiegać się o zwrot. I co to za promocja Pana z Lubartowa. Jeśli szukacie tych którzy naprawdę dużo zapłacili do zapytajcie w UC a nie polujecie na leszczy na ulicy.
Ja dostałem zwrot akcyzy już prawie miesiąc temu za auto sprowadzone w 2005 roku. Za auto zapłaciłem 3500 euro, auto z 2000 roku 50% akcyzy dawało kwotę prawie 6700 zł. Wniosek złożyłem w kwietniu 2007 z którego wynikało że powinienem zapłacić 480zł po obliczeniach UC i oszacowaniu wartości rynkowej wyszła akcyza 780 zł więc zwrócili mi 5900 + odsetki od daty złożenia wniosku 11,5% rocznie w sumie dostałem więcej niż początkowo zapłaciłem. Nie rozumiem tylko czemu piszecie że dopiero teraz można ubiegać się o zwrot. I co to za promocja Pana ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wiceminister przyjechał uroczyście otworzyć żłobek, który działa już od 3 września
galeria

Wiceminister przyjechał uroczyście otworzyć żłobek, który działa już od 3 września 0 1

Wiceminister rodziny przyjechał wczoraj uroczyście otworzyć żłobek w Białej Podlaskiej. A placówka działa już od 3 września.

Komitet Krzysztofa Żuka skarży się na TVP Lublin. Wytyka nieobecność na konferencjach

Komitet Krzysztofa Żuka skarży się na TVP Lublin. Wytyka nieobecność na konferencjach 2 8

Dlaczego nas nie pokazujecie – pytają Telewizję Polską działacze komitetu Krzysztofa Żuka i składają oficjalną skargę do TVP.

Kajakiem po Chodelce. Trasa spływu ma być bardziej atrakcyjna dla turystów

Kajakiem po Chodelce. Trasa spływu ma być bardziej atrakcyjna dla turystów 0 0

Chodelka będzie bardziej dostępna dla kajakarzy. 17-kilometrowa trasa spływu pobiegnie przez Opole Lubelskie, Karczmiska i Wilków.

Wieczne Czytanie: Józef Łobodowski w DDK Węglin
27 września 2018, 18:00

Wieczne Czytanie: Józef Łobodowski w DDK Węglin 2 0

Co Gdzie Kiedy. 27 września o godz. 18 w Muzeum Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu DDK Węglin Wieczne Czytanie, które będzie poświęcone twórczości Józefa Łobodowskiego.

Pomysł na biznes w Lublinie. Otworzył pierwszy w mieście automat z kebabami

Pomysł na biznes w Lublinie. Otworzył pierwszy w mieście automat z kebabami 165 6

Rozmowa z Pawłem Zasadą, właścicielem Kebab Box, pierwszego automatu na kebaby.

Były obawy o kolejne połączenie lotnicze z Lublina. Ważna deklaracja Wizz Air

Były obawy o kolejne połączenie lotnicze z Lublina. Ważna deklaracja Wizz Air 46 3

Loty linii Wizz Air do Londynu Luton pozostaną siatce połączeń Portu Lotniczego Lublin w przyszłorocznym sezonie letnim. Przewoźnik potwierdza natomiast, że do rozkładów nie wrócą zawieszane z końcem października rejsy do Sztokholmu i Kijowa.

Z opóźnieniem, ale są. Nowe trolejbusy wyjeżdżają na ulice Lublina

Z opóźnieniem, ale są. Nowe trolejbusy wyjeżdżają na ulice Lublina 9 12

Na ulice Lublina wyjeżdżają dziś nowe, przegubowe trolejbusy marki Ursus. Są klimatyzowane, wyposażone w biletomaty, a dzięki akumulatorom mogą kursować tam, gdzie nie ma nad jezdnią sieci zasilającej. Miasto kupiło w sumie 15 takich pojazdów za ponad 34 mln zł

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [21-23.09]
21 września 2018, 10:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [21-23.09] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Na ekrany lubelskich kin wkracza polski film kostiumowy Kamerdyner. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Miasto pozwało radną. Urząd domaga się przeprosin

Miasto pozwało radną. Urząd domaga się przeprosin 6 2

Władze Białej Podlaskiej pozwały radną niezależną Alicję Łagowską. Sprawa o ochronę dóbr osobistych toczy się przed Sądem Okręgowym w Lublinie.

Lubelskie: W przychodni zadrwili z RODO. Terminator, Jogi, Batman i inni na liście
galeria

Lubelskie: W przychodni zadrwili z RODO. Terminator, Jogi, Batman i inni na liście 225 11

Jogi, Batman, Szogun, Izaura, Masa, Skrzat – to tylko niektóre z zabawnych pseudonimów, jakie mieli otrzymać pacjenci przychodni w miejscowości Wohyń koło Radzynia, w województwie lubelskim. Chodzi o zachowanie anonimowości w związku z RODO (czyli nowego prawa o danych osobowych, które obowiązuje od 25 maja).

Motor gra z Sokołem Sieniawa bez nowego trenera. Rehabilitacja za Hutnika?

Motor gra z Sokołem Sieniawa bez nowego trenera. Rehabilitacja za Hutnika? 4 4

Piłkarze i kibice Motoru chcą, jak najszybciej zapomnieć o tym, co stało się w Krakowie. Ma w tym pomóc sobotni występ żółto-biało-niebieskich. Lublinianie zmierzą się na Arenie z Sokołem Sieniawa (godz. 18). Wszystko wskazuje na to, że na ławce trenerskiej „awaryjnie” zasiądzie Robert Chmura

Wypadek na al. Solidarności. Kierowca wjechał na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Solidarności. Kierowca wjechał na czerwonym świetle? 10 7

Jedna osoba została ranna w wypadku na al. Solidarności w Lublinie.

Armia ukraińska przejęła dowództwo nad brygadą wielonarodową. Uroczystości na pl. Litewskim
galeria

Armia ukraińska przejęła dowództwo nad brygadą wielonarodową. Uroczystości na pl. Litewskim 0 10

Na placu Litewskim w Lublinie odbyły się w piątek dwie ceremonie wojskowe Wielonarodowej Brygady. Dowództwo nad brygadą przejęła armia ukraińska, zaś Batalion Dowodzenia otrzymał sztandar.

The World Biggest Eye Contact Experiment także w Lublinie
22 września 2018, 15:00

The World Biggest Eye Contact Experiment także w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny na całym świecie przeprowadzona zostanie wyjątkowa akcja, podczas której ludzie zatrzymają się, aby popatrzeć sobie w oczy. Ponownie The World Biggest Eye Contact Experiment zorganizowany zostanie także w Lublinie - 22 września w Tarasach Zamkowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!