Na jezdniach, ścieżkach rowerowych, a nawet chodnikach wynajęci przez miasto ankieterzy będą liczyć przejeżdżających cyklistów. Pierwsze tego typu pomiary ruchu będą prowadzone w 22 punktach. Badań skoncentrowanych na jednośladach do tej pory nie było
– Pomiary potrwają dwa tygodnie – zapowiada Aleksander Wiącek z Urzędu Miasta. Badania będą prowadzone także tam, gdzie rowerem jeździć nie wolno, np. na deptaku, albo chodnikach wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia (na zdjęciu). – Dlaczego chcemy wiedzieć, jaki procent rowerzystów jedzie Krakowskim po chodniku zamiast po jezdni? Jeśli okaże się, że prawie wszyscy jadą chodnikiem, to będzie znaczyć, że na jezdni jest do rozwiązania jakiś problem.
Ludzie wynajęci przez Zarząd Dróg i Mostów będą stać w wyznaczonych 21 punktach jeszcze do jutra. W te miejsca wrócą we wtorek i będą mierzyć ruch do czwartku. Takie pomiary będą prowadzone od godz. 7 do 9 rano, zaś po południu w godz. 15–18. W ostatnim, 22. punkcie, którym jest ścieżka rowerowa wzdłuż Bystrzycy, ankieterzy będą pracować w tę i kolejną sobotę w godz. 8–20.
– W wyznaczonych miejscach będą stać zespoły ludzi i notować, ilu jedzie rowerzystów, a w niektórych punktach będą również sprawdzać, gdzie skręcają jadący rowerami – wyjaśnia Wiącek.
Wyniki badań mają między innymi pomóc w planowaniu sieci dróg dla rowerów, ale nie tylko. Urzędnicy chcą zaspokoić swoją ciekawość, bo wiedzą, że w Kopenhadze aż 40 proc. podróży po mieście odbywa się na rowerach, że we Wrocławiu wskaźnik ten wynosi obecnie około 6 proc. i że w Lublinie za 10 lat ma wynieść 15 proc., bo tak założyły władze miasta. Nie wiedzą za to, jak sytuacja wygląda teraz.
Pomiary mają być powtarzane w kolejnych latach.
Tutaj Was policzą
Brama Krakowska, Krakowskie Przedmieście na deptaku przy skrzyżowaniu ze Świętoduską (z uwzględnieniem kierunków jazdy) oraz obok stacji miejskiego roweru, Al. Racławickie (chodnik i jezdnia) obok KUL i przy rondzie, Zamojska przy moście; ścieżka przy al. Andersa, skrzyżowanie al. Spółdzielczości Pracy z al. Smorawińskiego, Szeligowskiego przy Realu (ścieżka), wiadukt Poniatowskiego (ciąg pieszo-rowerowy), Filaretów (ścieżka) od Zana do Grażyny i na wiaduktach, Jana Pawła II (ścieżka) od przystanku przy os. Górki do Nadbystrzyckiej, park Jana Pawła II wraz z kładką, Armii Krajowej (ścieżka) od Jutrzenki i Tatarakowej do Jana Pawła II, Nadbystrzycka (chodnik i jezdnia) od Zachodniej do Pszennej, Krochmalna (chodnik i pasy rowerowe), Kunickiego (chodnik i jezdnia) w rejonie Garbarskiej, Zemborzycka (ścieżka) od Kunickiego do Słowackiego, al. Unii Lubelskiej przy Tarasach Zamkowych (ścieżka) po obu stronach, skrzyżowanie Drogi Męczenników Majdanka z Krańcową, ścieżka wzdłuż Bystrzycy (przy zjeździe w Janowską).