Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 lutego 2020 r.
10:40

Ratusz dołoży 5 mln zł na komunikację miejską. Zabierze z inwestycji i remontów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
21 181 A A

Samorząd Lublina wycofuje się częściowo z cięcia funduszy na komunikację miejską. Jej budżet, okrojony w tym roku o 28 mln zł (czyli o 15 proc.) zostanie wzmocniony kwotą 5 mln zł. – Ale kosztem drobnych inwestycji – zastrzega prezydent Krzysztof Żuk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Podjąłem decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków, będzie to kwota około 5 mln zł – ogłosił na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Podkreśla jednak, że o taką kwotę uszczuplone będą inne wydatki. – Zabieramy ją z remontów i drobnych wydatków inwestycyjnych, które zaplanowaliśmy wspólnie z radnymi i mieszkańcami – stwierdza Żuk. Pytany przez nas, o jakie wydatki chodzi, nie wskazuje konkretnych remontów i budów. – Będziemy decydować na bieżąco.

Przypomnijmy, że tegoroczne fundusze przeznaczone w budżecie Lublina na komunikację zbiorową zostały okrojone o 15 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Oznaczało to cięcia w wysokości 28 mln zł. – Ciężko związać koniec z końcem – mówi Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. W efekcie wprowadzono dotkliwe cięcia w rozkładach jazdy. – Podjęliśmy decyzję o ograniczeniu o ok. 15 proc. liczby kursów – mówi prezydent.

O ile uda się wzmocnić rozkłady dzięki zmniejszeniu cięć finansowych? – To 5 mln zł pozwoli w godzinach szczytowych zwiększyć liczbę połączeń – zapowiada prezydent. Zmiany mają być wprowadzone od marca. – Idziemy w tym kierunku, żeby linie 17, 26, 31, 57 i 150 kursowały co 15 minut – mówi Malec. Wspomniane przez niego linie miałyby kursować co kwadrans w dni powszednie między godz. 6 a 17. Z taką samą częstotliwością, ale tylko w godzinach szczytu, miałyby kursować linia 2, 15, 40, 55 i 160. W planie jest też wzmocnienie rozkładów linii 20 i 22.

Ratusz przymierza się do podniesienia cen biletów dla osób, które nie płacą podatku PIT w Lublinie. – Dotyczyłoby to tylko biletów okresowych – mówi Malec i zapowiada, że w najbliższym czasie ogłoszony zostanie projekt uchwały zmieniającej w ten sposób taryfę miejskiej komunikacji, a głosowanie w tej sprawie planowane jest na marcowe posiedzenie Rady Miasta.

e-Wydanie

Komentarze 181

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lu / 11 lutego 2020 o 11:01
+52
"Ratusz przymierza się do podniesienia cen biletów dla osób, które nie płacą podatku PIT w Lublinie." Przecież to jest jawna dyskryminacja.
 zadam ci proste pytanie - chciałbyś wynająć swoje mieszkanie panu X a wszystkie zarobione z tego tytułu pieniądze oddawać panu Y? ludzie nie płacą PIT w Lublinie ale korzystają z miejskiej infrastruktury więc ja się pytam skąd w takim razie brać pieniądze na remonty i i nowe inwestycje? z bankomatu?
Avatar
Gość / 11 lutego 2020 o 10:50
+52
"Sponsorem" cięć inwestycji w samorządach jest Prawo i Sprawiedliwość. Podziękujcie partii rządzącej, że woli rozdawać patologii, kosztem pogorszenia komfortu życia tych uczciwie pracujących.
Avatar
Gość / 11 lutego 2020 o 10:56
+49
Do kogo pretensje? Chcieliście trzysetki, pińcetki, trzynastki i inne socjalne przywileje, to teraz nie płaczcie, że samorząd nie ma kasy na remont chodnika pod waszym blokiem. Ale prawdziwy płacz będzie za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, gdy się okaże, że ci co teraz żyją jak pączki w maśle dzięki rozdawanym pieniądzom, nie są w stanie wypracować w systemie żadnych środków na wasze emerytury.
Avatar
Gość / 11 lutego 2020 o 11:06
+46
DLACZEGO PISOWSKIE MIERNOTY Z NASZEGO REGIONU NIE POWALCZĄ O JAKIEŚ REKOMPENSATY DLA SAMORZĄDÓW? SIEDZĄ CICHO I UDAJĄ ŻE NIE WIDZĄ CO SIĘ DZIEJE TYMCZASEM WSZYSTKIE MIASTA TNĄ CO POPADNIE ŻEBY JAKOŚ SPIĄĆ BUDŻET!!! GDZIE TUŁAJEW? GDZIE SOBOŃ? GDZIE SPADOCHRONIARZ SASIN? NIE WIDZĄ ŻE SAMA REFORMA OŚWIATY POCHŁONĘŁA GRUBE MILIONY KTÓRYCH SAMORZĄDY ZWYCZAJNIE NIE MAJĄ?
Avatar
. / 11 lutego 2020 o 10:52
+44
Oho zaczynają się podwyżki cen biletów.
 W tym roku nie będzie ale w następnych latach już napewno. Sztucznie rośnie płaca minimalna, rosną ceny energii, paliwa, itd. Prędzej czy później to się musi skończyć podwyżkami lokalnych podatków.
Avatar
spam / 11 lutego 2020 o 11:12
+42
pisowski troll się zaciął, to chyba jakaś awaria klawiatury i w kółko wciska mu się ctrl+c ctrl+v
Avatar
riko / 11 lutego 2020 o 11:00
+42
PiS funduje nam ciągle podwyzki wszytskiego. Obcina kasę samorządom, nie daje tyle ile powinien na oświatę...to co się dziwić, że prezydenci miast ( nie tylko Lublina) muszą kombinować aby na wszytsko starczyło...
Avatar
Gość / 11 lutego 2020 o 11:15
+41
Chcieliśta dobrej zmiany, to mata. Dalej coś nie pasuje? Czyżby wasz ukochany pis nie poinformował w czasie kampanii wyborczej że pieniędzy na spełnianie obietnic wyborczych będzie szukał w samorządach?
Avatar
Gość / 11 lutego 2020 o 11:02
+40
bardzo dobra wiadomość
Avatar
Helo / 11 lutego 2020 o 11:11
+38
DLACZEGO PISOWSKIE MIERNOTY Z NASZEGO REGIONU NIE POWALCZĄ O JAKIEŚ REKOMPENSATY DLA SAMORZĄDÓW? SIEDZĄ CICHO I UDAJĄ ŻE NIE WIDZĄ CO SIĘ DZIEJE TYMCZASEM WSZYSTKIE MIASTA TNĄ CO POPADNIE ŻEBY JAKOŚ SPIĄĆ BUDŻET!!! GDZIE TUŁAJEW? GDZIE SOBOŃ? GDZIE SPADOCHRONIARZ SASIN? NIE WIDZĄ ŻE SAMA REFORMA OŚWIATY POCHŁONĘŁA GRUBE MILIONY KTÓRYCH SAMORZĄDY ZWYCZAJNIE NIE MAJĄ?
 Tułajew to ci może załatwić co najwyżej wizytę u księdza
Avatar
Pogromca idiotów / 14 lutego 2020 o 14:18
-2
jak się kupuje ławki po 100.000 zł / szt i  robi trochę nowych alejek w parku za 37 mln zł to nie dziwne że na nic już kasy nie ma. Niegospodarność aż kłuje w oczy w tym mieście.
 Ławka "niepodległości" za 88 tys. w oczy kłuje? PiS postawił. Nie miasto
Avatar
Gość / 13 lutego 2020 o 18:15
+1
jak się kupuje ławki po 100.000 zł / szt i robi trochę nowych alejek w parku za 37 mln zł to nie dziwne że na nic już kasy nie ma. Niegospodarność aż kłuje w oczy w tym mieście.
Avatar
xxxxxxx / 13 lutego 2020 o 17:47
+4
no prosze jak zwykle pisiory dały głos jak to w miescie żle sie dzieje bo rzadzi prezydent Żuk wróg numer jeden pisiorów bo nie ich!!!! za ciecia na komunikacje to podzekujcie swoim rzadzocym ze zabrali samorzadom pieniadze zeby dac swoim Rydzykowi, kurskiemu i całej tej bandzie!!!!!!! odwalcie sie od prezydenta ŻUka bo najwiecej zrobił dla tego miasta, a wasi poprzednicy milosnicy pisu co zrobili??? brali tylko pensje a miasto było zapyziałe i zaniedbane,nie podoba sie w Lublinie?? to wypad do San Escobar z całą ekipą wyznawcow jedynie słusznej partii i bilecik w jedną stronę!!!!!!
no prosze jak zwykle pisiory dały głos jak to w miescie żle sie dzieje bo rzadzi prezydent Żuk wróg numer jeden pisiorów bo nie ich!!!! za ciecia na komunikacje to podzekujcie swoim rzadzocym ze zabrali samorzadom pieniadze zeby dac swoim Rydzykowi, kurskiemu i całej tej bandzie!!!!!!! odwalcie sie od prezydenta ŻUka bo najwiecej zrobił dla tego miasta, a wasi poprzednicy milosnicy pisu co zrobili??? brali tylko pensje a miasto było zapyziałe i zaniedbane,nie podoba sie w Lublinie?? to wypad do San Escobar z całą ekipą wyznawcow jedynie słu... rozwiń
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 21:21
+3
A jak to jest, że obecna władza (PiS) kradnie na potęgę (więcej niż poprzednicy), rozdaje na potęgę, płaci kościołowi na potęgę, że nie ma już pieniędzy w kasie państwa i zabiera samorządom? Skąd dane miasto ma znaleźć na to pieniądze, skoro budżet miasta jest pomniejszony o miliony PLN?  Dlaczego uszczuplony budżet samorządowy mają tylko te miasta, gdzie rządy nie sprawuje ktoś z obecnej władzy? Inni z układu dostają kasę w inny sposób i jest super. Piękne mamy Państwo. I to wszystko dzięki naszemu "Prezesowi", który ma "gdzieś" ludzi, a chce tylko nas skłócić i zasilić konto "swoim". Trzeba otworzyć oczy i trochę pomyśłeć. Każdy kto choć trochę zna się na matematyce, będzie wiedział, że to się nie uda.
A jak to jest, że obecna władza (PiS) kradnie na potęgę (więcej niż poprzednicy), rozdaje na potęgę, płaci kościołowi na potęgę, że nie ma już pieniędzy w kasie państwa i zabiera samorządom? Skąd dane miasto ma znaleźć na to pieniądze, skoro budżet miasta jest pomniejszony o miliony PLN?  Dlaczego uszczuplony budżet samorządowy mają tylko te miasta, gdzie rządy nie sprawuje ktoś z obecnej władzy? Inni z układu dostają kasę w inny sposób i jest super. Piękne mamy Państwo. I to wszystko dzięki naszemu "Prezesowi", który ma "gdzi... rozwiń
Avatar
owad / 12 lutego 2020 o 13:16
+1
Żukowszczyzna synonim byle jakości i dziadostwa. Wspaniałomyślny owad będzie łatał dziury kosztem mieszkańców w hołdzie develocwaniakom finansujący jego kampanie
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 09:22
+3
'' ... Pytany przez nas, o jakie wydatki chodzi, nie wskazuje konkretnych remontów i budów. '' Ale przedłużenie ul Dekutowskiego, wzdłuż cmentarza na Majdanku, już jest budowane - wszystko dla dewelocwaniaków którzy wcześniej tam kupili działki i zapewnili sobie zmianę planu zagospodarowania. ŻENUA
Avatar
gość / 12 lutego 2020 o 06:20
+2
To dzięki PiS ten ciężki problem.
Avatar
stefan / 12 lutego 2020 o 01:14
+3
Czyli nie bedzie remontu Al. Racławickich ?
Avatar
Japolan / 11 lutego 2020 o 23:18
+4
Dr Żuk w ogóle powinien obciąć kursy o połowę za to, że cebulaki lubelskie nie poparły parku na chaszczach zwanych górkami.
Właśnie tak się dzieje.
Avatar
a na / 11 lutego 2020 o 20:43
+7
Wspaniała metoda zarządzania metodą nadzwyczajnych ukazów carsk...ups, prezydenckich...doraźne łatanie rozkładów na ślepo. Oj wieje coraz mocniej onucą z naszego ratusza, wieje...
Zobacz wszystkie komentarze 181

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybieramy Miss Studniówki 2020

Wybieramy Miss Studniówki 2020 0

Głosuj na kandydatki do tytułu Miss Studniówki 2020

Wybieramy Mistera Studniówki 2020

Wybieramy Mistera Studniówki 2020 0

Głosuj na kandydatów do tytułu Mister Studniówki 2020

Wybieramy Miss i Mistera Studniówki 2020! Głosowanie rozpoczęte

Wybieramy Miss i Mistera Studniówki 2020! Głosowanie rozpoczęte 0

Piękne panie, przystojni kawalerowie, cudowne kreacje i dostojny polonez, a potem zabawa do białego rana.

Lubelskie: Koronawirus u bram. Oddziały zakaźne w szpitalach są w stanie gotowości

Lubelskie: Koronawirus u bram. Oddziały zakaźne w szpitalach są w stanie gotowości 0 0

27 osób w województwie lubelskim, które wróciły z Włoch, jest pod nadzorem sanepidu. W związku z epidemią koronawirusa Uniwersytet Medyczny w Lublinie zawiesza rekrutację na studia anglojęzyczne

Kolejny mural w Białej Podlaskiej. Wiemy, gdzie ma powstać

Kolejny mural w Białej Podlaskiej. Wiemy, gdzie ma powstać 0 0

Jest już wstępna lokalizacja kolejnego muralu w Białej Podlaskiej. Będzie on poświęcony malarzowi Ludwikowi Maciągowi

Lublin: Pod koniec września ma zakończyć się odbudowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego

Lublin: Pod koniec września ma zakończyć się odbudowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego 0 0

Najpóźniej 30 września powinien się zakończyć drugi i zarazem ostatni etap odbudowy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego, który ostatniego lata został zniszczony przez pożar. Spłonęła wówczas konstrukcja dachu, wskutek wysokiej temperatury uszkodzonych zostało wiele instalacji, a woda z akcji gaśniczej zalała położone niżej pomieszczenia. Szczęśliwie nie ucierpiał żadnej z ponad 100 podopiecznych placówki.

Edach Budowlani Lublin za trzy lata chcą walczyć o medale
galeria

Edach Budowlani Lublin za trzy lata chcą walczyć o medale 0 0

Do wznowienia rozgrywek pozostały dwa tygodnie. Edach Budowlani Lublin rozegrali grę kontrolną z Pogonią Siedlce. 7 marca do Lublina przyjedzie Orkan Sochaczew.

Wody w Jeziorze Białym ubywa. "Uważnie obserwujemy poziom wody we wszystkich zbiornikach pojezierza"

Wody w Jeziorze Białym ubywa. "Uważnie obserwujemy poziom wody we wszystkich zbiornikach pojezierza" 10 6

Nad Jeziorem Białym chcą przesuwać pomosty w głąb akwenu, bo przy plaży zrobiło się dramatycznie płytko

Koncert The Gentlemen w Lublinie
22 października 2020, 20:00

Koncert The Gentlemen w Lublinie 0 0

Tomson, Baron, Łukasz Zagrobelny, Mateusz Ziółko, Marcin Sójka i Tadeusz Seibert - to artyści tworzący projekt The Gentlemen, który już 22 października o godz. 20 wystąpi na scenie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

Polska rewolucja śmieciowa. Dlaczego odbiór odpadów kosztuje nas coraz więcej?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Polska rewolucja śmieciowa. Dlaczego odbiór odpadów kosztuje nas coraz więcej? 3 2

Przymus rozdzielania śmieci do pięciu osobnych koszy, zmiany sposobu naliczania opłat i niekończące się podwyżki – to efekt trwającej w naszym kraju rewolucji śmieciowej. Czy opłaty za wywóz śmieci będą już tylko rosły?

Liga Mistrzów. Lewandowski rozprawił się z Chelsea
film

Liga Mistrzów. Lewandowski rozprawił się z Chelsea 0 0

We wtorek Chelsea Londyn i Bayern Monachium spotkały się po raz pierwszy w ramach dwumeczu 1/8 finału Ligi Mistrzów.

Zmiana za sterami Portu Lotniczego Lublin? Marszałek województwa chce odwołania prezesa

Zmiana za sterami Portu Lotniczego Lublin? Marszałek województwa chce odwołania prezesa 4 18

Odwołania prezesa Portu Lotniczego Lublin chce marszałek województwa. I namawia do takiego rozwiązania prezydenta Lublina. Główni akcjonariusze lotniczej spółki decyzję w tej sprawie mogą podjąć już w marcu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r. 0 0

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM
28 lutego 2020, 18:00

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM 0 0

Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na nadchodzące koncerty, z których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W najbliższym okresie na scenie instytucji wystąpią m.in. Magdalena Stopa Trio i Lubelska Baszta.

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów 0 2

W spotkaniu rozegranym awansem LUK Politechnika Lublin pokonała SMS PZPS Spała 3:0.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!