Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 kwietnia 2021 r.
20:45

Chcą zagęścić ul. Zana w Lublinie. Co może tam powstać?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
56 34 A A
Nowy budynek mógłby mieć od strony ul. Zana wysokość 55 metrów. Taką ma biurowiec Gray Office (z lewej)
Nowy budynek mógłby mieć od strony ul. Zana wysokość 55 metrów. Taką ma biurowiec Gray Office (z lewej) (fot. Maciej Kaczanowski)

Planiści z Ratusza chcą umożliwić budowę mieszkań pomiędzy biurowcami przy ul. Zana. Jeżeli ich propozycję zatwierdzi Rada Miasta, to obok siedziby ZUS będzie mógł stanąć 55-metrowy wieżowiec, a 70 proc. nowej zabudowy będą mogły zająć mieszkania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zmiany mają dotyczyć niezabudowanego terenu leżącego pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, kilkuletnim biurowcem Gray Office oraz siedzibą sądu. Dzisiaj działa tutaj prowizoryczny płatny parking.

Obowiązujący od 2002 plan zagospodarowania pozwala na zabudowanie tego terenu. Wyznacza tutaj teren „koncentracji funkcji usługowych z wykluczeniem obiektów supermarketów”. Nie ustala maksymalnej wysokości zabudowy, tylko mówi, że ma być „dostosowana do charakteru i wysokości otaczającej zabudowy”.

Plan dla tej części Lublina pozwala również, by na terenach usługowych „na wyższych kondygnacjach” znajdowały się mieszkania, o ile zajmą nie więcej niż 30 proc. powierzchni użytkowej obiektu. Jednak ten konkretny teren zaliczony jest do strefy, w której nie można budować mieszkań.

Takie przeznaczenie nieruchomości może nie satysfakcjonować inwestorów chcących tu budować mieszkania. Ratusz postanowił opracować dla nich nowy, zamienny plan zagospodarowania. Jego projekt został ogłoszony dzisiaj.

Co ma dopuścić nowy plan

Planiści chcą umożliwić na tym obszarze budowę mieszkań. Twierdzą, że to korzystna zmiana, bo „zaktywizuje teren i zapewni jego funkcjonowanie w sposób całodobowy”.

Urząd Miasta tłumaczy wręcz, że w obszarach usługowych „użytkowanie terenu odbywa się wyłącznie w godzinach pracy poszczególnych usług i urzędów, co jest rozwiązaniem niedoskonałym i bardzo nieracjonalnym”.

Ogłoszony dzisiaj projekt nowego planu zagospodarowania nie wyznacza tu wprost terenu zabudowy mieszkaniowej. Wciąż przeznacza te działki pod obiekty usługowe, ale z dopuszczeniem mieszkań, które mogłyby zająć do 70 proc. powierzchni użytkowej.

Dodajmy, że Rada Miasta nie ma prawa uchwalić planu zagospodarowania, który były sprzeczny z innym dokumentem: zatwierdzonym w 2019 r. studium przestrzennym. Tymczasem studium nie wyznacza na tych działkach ani terenu zabudowy wielorodzinnej, ani wielorodzinnej łączonej z usługową. Wyznacza tu teren usług.

I chociaż ogłoszony dzisiaj projekt planu pozwalałby w praktyce zbudować więcej mieszkań niż biur, to Urząd Miasta wciąż określa ten obszar jako „teren zabudowy usługowej”.

Jak wysoko, jak rozlegle

Upubliczniony dzisiaj projekt nowego planu zagospodarowania różnicuje dozwoloną wysokość zabudowy. Od strony ul. Zana inwestorzy mogliby dojść do 55 m, zaś w głębi terenu, bliżej sądu i ZUS budynek nie mógłby przekraczać 25 m.

Na każde mieszkanie miałoby przypadać minimum 1,5 miejsca parkingowego. Gdyby jednak inwestor zdecydował się na akademik (to jedna z dozwolonych tu usług), to plan wymagałby od niego tylko jednego miejsca postojowego na trzy pokoje. Miejsca dla samochodów mogłyby być ulokowane wyłącznie w garażach podziemnych lub wkomponowanych w budynek.

Nowy plan miałby również pozwalać na „pomieszczenia i urządzenia technologiczne” skutkujące przekroczeniem limitu wysokości o 2,5 m, ale pod warunkiem, że zajmą nie więcej niż 15 proc. powierzchni zabudowy.

Plac obok nowej zabudowy

Przy niższej części nowej zabudowy planiści wyznaczają miejsce na plac ze „starannie zakomponowaną posadzką” oraz „wysokiej jakości materiałami do wykonania nawierzchni”. Ratusz zgadza się, by tylko 20 proc. tego miejsca stanowiła tzw. powierzchnia biologicznie czynna.

Na posadzenie dużych drzew na placu może nie być szans, bo plan miałby pozwolić na ulokowanie tu podziemnego parkingu ułatwiającego osiągnięcie wymaganej liczby miejsc postojowych dla użytkowników nowej zabudowy.

Jeszcze można zgłaszać uwagi

Każdy, kto ma zastrzeżenia lub uwagi do projektu planu zagospodarowania, może je zgłaszać Urzędowi Miasta jeszcze do 18 maja. Można to zrobić listownie (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), pocztą elektroniczną (planowanie@lublin.eu) lub poprzez system ePUAP. Należy przy tym wskazać nieruchomość, której dotyczy uwaga. Pisma, także te elektroniczne, nie mogą być anonimowe.

Wszyscy zainteresowani mogą też porozmawiać z planistami, którzy opracowali projekt. Publiczna dyskusja jest zaplanowana na 14 kwietnia (Ratusz, godz. 13). Aby wziąć w niej udział (możliwe, że tylko zdalnie), trzeba się zapisać przez telefon (81 466 23 00) lub mail (planowanie@lublin.eu).

Ratusz sprzyja zabudowie

Ogłoszony dzisiaj projekt nowego planu zagospodarowania terenu jest już drugim projektem przygotowanym przez Urząd Miasta. Pierwsza wersja, prezentowana wiosną 2019 r., mniej sprzyjała zabudowie, bo rezerwowała więcej miejsca pod plac.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Hooth / 6 kwietnia 2021 r. o 21:45
+28
wszystko lepsze niz ten chlew- dziadoparking.
Avatar
_kun / 6 kwietnia 2021 r. o 22:45
+19
Oczywiście, że wszystko będzie lepsze od tego co jest teraz. Nawet wysoki blok z mieszkaniami i usługami w niższych kondygnacjach. A zieleni i tak tam jest tyle co kot napłakał, więc te 20% to raczej na plus.
Avatar
6yhn / 6 kwietnia 2021 r. o 22:38
+18
Horror, 20% powierzchni biologicznie czynnej wkoło 55m więżowca  otoczonego z trzech stron wysokim budynkami, w tym 55 m. wieżowcem z kilkunastoma antenami i nadajnikiem na stalowym maszcie. Something pojebało się lubelskim architektom - od czego?
 A teraz niby ile jest tej powierzchni biologicznie czynnej? 5%? Chyba, że to ubite klepisko służące za parking normalnie się zalicza do powierzchni biologicznie czynnej choć nie wydaje mi się.
Avatar
Nykb / 7 kwietnia 2021 r. o 08:03
+17
Okolice Zana są idealnym miejscem na wkomponowanie znacznie wyższej zabudowy a plany i urząd znowu chcą zezwolić na wybudowanie jakiejś miernoty. Nowy budynek w tym miejscu spokojnie mógłby mieć przynajmniej te 80m-90m wysokości. Chyba nie trzeba się odwoływać do zaburzania widoku na Stare Miasto zwłaszcza, że już występuje tam rozrzucona, w miarę wysoka zabudowa. Lublin powinien iść w górę!!!!
Avatar
___K___ / 12 kwietnia 2021 r. o 10:44
+15
_DebiliX_ - jaki ty tępy jesteś!
Avatar
Sir_Fred / 7 kwietnia 2021 r. o 12:45
+14
BudŻet vel SmoCzek vel LotNik - ty łysy dziadu jesteś biologicznie czyny i zanieczyszasz swoim pyerdami od dawna! Won na Górki celem obserwacji bocianów bo cała dzielnica ma cię dosyć łysa melpeto 
Avatar
fordens / 7 kwietnia 2021 r. o 09:30
+12
prawda jest taka że co nie wymyślą planiści to i tak będzie źle, bo malkontenci tylko czekają żeby wkroczyć do akcji, dogęszczanie złe ale rozlewanie zabudowy też złe, nisko źle wysoko też źle, itddd
Avatar
LoganBig / 7 kwietnia 2021 r. o 09:24
+10
Żartem jest raczej pseudo-parking który widać na zdjęciu.
Avatar
DrInz / 7 kwietnia 2021 r. o 09:30
+9
Niestety...na Zana miał być lubelski Manhattan na miarę możliwości, a wyszła bieda-Astana... niezbyt urodziwe biurowce, oblepione paskudnymi banerami i reklamami, wokół klepiska dla samochodów. Jedyna przyzwoita architektura przy tej ulicy to najniższe budynki: media markt i ten biurowczyk przy Jana Sawy schowany za barakiem rossmanna
Avatar
DrInz / 7 kwietnia 2021 r. o 08:59
+9
jestem zdania że powinny powstawać wieżowce o wysokości albo przynajmniej 70-80 metrów (jak w Poznaniu) albo...żadne te lubelskie "wieżowce" o wysokości 40-55 metrów są zwyczajnie brzydkie, przy tej wysokości ciężko architektom zaprojektować jakiś "zgrabny" budynek, te pożal-się-boże wieżowce na zana są najlepszym tego przykładem: optycznie przyciężkie, niezgrabne, bardziej kloce niż wieżowce... Dopiero gdzieś od 18-20 pięter wzwyż budynek się wysmukla i jakoś zaczyna wyglądać
Avatar
_DX_ / 12 kwietnia 2021 r. o 13:33
-10
Czy planistów z Ratusza wspomoże słynny słowacki inwestor?
Avatar
_DX_ / 12 kwietnia 2021 r. o 13:32
-11
prawda jest taka że co nie wymyślą planiści to i tak będzie źle, bo malkontenci tylko czekają żeby wkroczyć do akcji, dogęszczanie złe ale rozlewanie zabudowy też złe, nisko źle wysoko też źle, itddd
  Tzw. miejscy planiści zrobią i tak to co im deweloper rozkaże. W Lublinie to deweloperzy wyznaczją kierunki (niedo)rozwoju.
Avatar
_DX_ / 12 kwietnia 2021 r. o 13:31
-11
hej_K_a, srome_K_, ścierko ratuszowo-deweloperska, coś słabo klepiesz w łapki. Skąd ten brak zapału? Czyżby teren nie należał do najbardziej pazernego dewelocwania P0 tej stronie Wisły?
 Menda trollerska nie pracowała nawet w Wielkanoc. Ciekawe czy pan zarządca trolla wie o tym?
Avatar
___K___ / 12 kwietnia 2021 r. o 10:44
+15
_DebiliX_ - jaki ty tępy jesteś!
Avatar
kronikidewelorozwoju / 7 kwietnia 2021 r. o 14:23
-20
Teraz się postawi na tej działce blok mieszkalny (i na tej przy rondzie z Filaretów też są chyba takie plany), a za pare lat jak wróci koniunktura na biura będzie biadolenie że nie ma gdzie biurowców stawiać i znowu będzie upychanie po przypadkowych rejonach miasta. Tymczasem Zana gdzieś od lat 70/80 była planowana pod centrum biurowe.
 Uwaga o dewelo-koniunkturalizmie "planistów" jest słuszna, ale prawda jest taka, że koniunktura na biurwowce se ne vrati nad Bystrzycą. Najpierw padł przemysł, potem - jakieś 5 lat temu - skończył się szał na biurwowce*, a teraz ostatnią deską "rozwoju" P0zostało wciskanie apartamĘtów jelonkom wierzącym w "pewne" zyski z wynajmu, a kiedy to nie działa - w "pewną" lokatę kapitału. *) Nie dotyczy tych, którzy jeszcze przed wbiciem łopaty mają zagwarantowany 10-letni wynajem na rzecz miasta według stawek, które pozwalają w tym okresie wynajmu pokryć koszty budowy z nawiązką.
 Uwaga o dewelo-koniunkturalizmie "planistów" jest słuszna, ale prawda jest taka, że koniunktura na biurwowce se ne vrati nad Bystrzycą. Najpierw padł przemysł, potem - jakieś 5 lat temu - skończył się szał na biurwowce*, a teraz ostatnią deską "rozwoju" P0zostało wciskanie apartamĘtów jelonkom wierzącym w "pewne" zyski z wynajmu, a kiedy to nie działa - w "pewną" lokatę kapitału. *) Nie dotyczy tych, którzy jeszcze przed wbiciem łopaty mają zagwarantowany 10-letni wynajem na rzecz miast... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 7 kwietnia 2021 r. o 14:22
-18
Pomijając funkcjonalnosc, miasto zgadzając sie na mieszkania na terenach usług pozbawia sie 50x wyzszego podatku od nieruchomosci na setki lat. To straty idące w grube miliony, czyli taki prezent daje sie inwestorowi. Poza tym usługi generują miejsca pracy.  Chwilowa moda i łatwy zysk na mieszkaniach nie moze wpływać na długoterminowe plany zabudowy.
 Sądzisz, że tak bogate miasto, które stać na masowe uzbrajanie terenów pod budowę apartamĘtów dla jelonków i na zaniechanie pobierania opłat adiacenckich i rent planistycznych, P0winno się przejmowac jakimś "groszowym" P0datkiem?
 Sądzisz, że tak bogate miasto, które stać na masowe uzbrajanie terenów pod budowę apartamĘtów dla jelonków i na zaniechanie pobierania opłat adiacenckich i rent planistycznych, P0winno się przejmowac jakimś "groszowym" P0datkiem? rozwiń
Avatar
Sir_Fred / 7 kwietnia 2021 r. o 12:45
+14
BudŻet vel SmoCzek vel LotNik - ty łysy dziadu jesteś biologicznie czyny i zanieczyszasz swoim pyerdami od dawna! Won na Górki celem obserwacji bocianów bo cała dzielnica ma cię dosyć łysa melpeto 
Avatar
Monisia / 7 kwietnia 2021 r. o 09:58
-21
A kto jest właścicielem działki?
 Zapewne któryś z cwaniaków z Loży. Ten rewir, o ile sie orientuję, P0dzielili między sobą CZ, don piątkone i ten najbardziej pazerny.
Avatar
Monisia / 7 kwietnia 2021 r. o 09:56
-23
Horror, 20% powierzchni biologicznie czynnej wkoło 55m więżowca  otoczonego z trzech stron wysokim budynkami, w tym 55 m. wieżowcem z kilkunastoma antenami i nadajnikiem na stalowym maszcie. Something pojebało się lubelskim architektom - od czego?
 A plac zabaw dla dzieci na sąsiednim osiedlu wyposażony, pielęgnowany i konserwowany przez członków tamtej wspólnoty, jak na ten przykład przy Paganiniego 23 na Czechowie:     ***s://youtu.be/-DuBmvVwZZ4
Paganiniego 23? Mówimy o tej bryle, która wyznacza "standardy" architektoniczne Łysogrodu i stanowi zaP0wiedź, jak Kartel chciałby "zagosP0darować" GCz?
Paganiniego 23? Mówimy o tej bryle, która wyznacza "standardy" architektoniczne Łysogrodu i stanowi zaP0wiedź, jak Kartel chciałby "zagosP0darować" GCz? rozwiń
Avatar
Monisia / 7 kwietnia 2021 r. o 09:53
-22
Kto tym razem opłaca fakture VAT za konsultacje? A co z ograniczaniem sprzeciwu lokalnej społeczności ?
 +1
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prezydent Andrzej Duda zapisał się na szczepienie przeciw COVID-19

Prezydent Andrzej Duda zapisał się na szczepienie przeciw COVID-19

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że zarejestrował się na szczepienie przeciw COVID-19. Dzisiaj dzień naszego rocznika, właśnie zarejestrowałem się na szczepienie, a Ty? - napisał prezydent.

Gdzie jest 16-letnia Joanna Gibka? Szukają jej już od dwóch miesięcy
galeria

Gdzie jest 16-letnia Joanna Gibka? Szukają jej już od dwóch miesięcy

Policja po raz kolejny zwraca się z apelem o pomoc w poszukiwaniach 16-letniej Joanny Gibkiej, mieszkanki miejscowości Niechmirów w gm. Burzenin (woj. łódzkie).

Lublin: Ratusz wyznacza tereny pod piłkę i żużel

Lublin: Ratusz wyznacza tereny pod piłkę i żużel

W piątek ogłoszony został projekt zagospodarowania terenu po Lubelskim Klubie Jeździeckim. Ma tu powstać akademia piłkarska oraz nowy stadion żużlowy. W planie nie ma ani słowa o jeździectwie i stajniach. Uwagi do projektu można zgłaszać do końca maja

Tragedia na drodze. Cysterna zderzyła się z osobową skodą, kierowca nie miał szans
galeria

Tragedia na drodze. Cysterna zderzyła się z osobową skodą, kierowca nie miał szans

Do tragicznego wypadku którego doszło dzisiaj przed godz. 5 rano na „krajowej dwójce” w Białej Podlaskiej.

Rusza runda wiosenna w bialskiej klasie okręgowej. Unia Żabików i Grom Kąkolewnica faworytami

Rusza runda wiosenna w bialskiej klasie okręgowej. Unia Żabików i Grom Kąkolewnica faworytami

Unia Żabików i Grom Kąkolewnica rozpoczynają walkę o wygranie rozgrywek, Kujawiak Stanin i Ar-Tig Huta Dąbrowa o utrzymanie

Chełm. Matka miała 2,5 promila. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej

Chełm. Matka miała 2,5 promila. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej

2,5 promila alkoholu w organizmie miała 40-letnia matka, która opiekowała się swoim 6-tygodniowym dzieckiem.

Ostatni raz był widziany na Rynku w Kazimierzu Dolnym. Poszukiwania zaginionego

Ostatni raz był widziany na Rynku w Kazimierzu Dolnym. Poszukiwania zaginionego

Puławscy policjanci poszukują 50-letniego Krzysztofa Siedleckiego. Ostatni raz widziany był 20 kwietnia w centrum Kazimierza Dolnego.

Lubelskie: Pojemniki i beczki pełne były nieznanych substancji [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Pojemniki i beczki pełne były nieznanych substancji [zdjęcia]

Policjanci, strażacy oraz pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie skontrolowali jedną z posesji w gminie Ryki. Znaleziono na niej beczki oraz pojemniki wypełnione nieznanymi substancjami. Za nielegalne składowanie odpadów grozi kara do 5 lat więzienia.

W poniedziałek najmłodsi wracają do szkół. "Nauka w szkole jest jednak dla dzieci lepsza"

W poniedziałek najmłodsi wracają do szkół. "Nauka w szkole jest jednak dla dzieci lepsza"

Szczegóły są jeszcze ustalane, ale już w poniedziałek najmłodsi uczniowie klas podstawówek zasiądą w szkolnych ławkach. Nie wszyscy na raz, ale dzieci nie kryją szczęścia. Zadowoleni są też rodzice i nauczyciele.

E-commerce, Wielkanoc i trzecia fala koronawirusa

E-commerce, Wielkanoc i trzecia fala koronawirusa

Od rozpoczęcia globalnej pandemii gospodarka znacznie ucierpiała, co możemy zaobserwować po ilości małych i większych biznesów, które od tego czasu upadły. Najbardziej zamrożenie gospodarki odczuły przede wszystkim lokale gastronomiczne i sportowo-rozrywkowe. Ratunkiem dla wielu biznesów stał się e-commerce.

Chełm: Srebrne antepedium z ołtarza bazyliki trafiło do renowacji

Chełm: Srebrne antepedium z ołtarza bazyliki trafiło do renowacji

Okazja jest po temu jest okrągła, bo w tym roku mija 370. rocznica tego triumfu oręża polskiego w bitwie pod Beresteczkiem. Ikona Matki Bożej Chełmskiej była w obozie wojsk króla Jana Kazimierza. Na cześć tego wydarzenia wykonano srebrne antepedium które umieszczono w ołtarzu chełmskiej bazyliki.

Ważne! Rusza wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

Ważne! Rusza wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

W dniach 24-26 kwietnia 2021 r.* na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik powalczą o awans. Dwóch się bije, skorzysta trzeci?

Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik powalczą o awans. Dwóch się bije, skorzysta trzeci?

O awans do IV ligi walczyć będą Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik Siennica Nadolna. Karty w lidze może rozdawać Ogniwo Wierzbica.

Koronawirus Lubelskie, 23 kwietnia: 300 zakażeń mniej niż tydzień temu

Koronawirus Lubelskie, 23 kwietnia: 300 zakażeń mniej niż tydzień temu

W województwie lubelskim jest 475 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z oficjalnych danych rządu z 23 kwietnia 2021 r. To o 300 zakażeń mniej niż zanotowano w piątek 16 kwietnia.

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 539 chorych

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 539 chorych

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 539 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30. najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.