Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 września 2021 r.
8:59

Lublin. Chcą zieleni, a nie bloków

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
20 47 A A
Mieszkanki Ponikwody liczą na to, że wąwóz przy Dębowej doczeka się planu zagospodarowania
Mieszkanki Ponikwody liczą na to, że wąwóz przy Dębowej doczeka się planu zagospodarowania (fot. Maciej Kaczanowski)

Przeciw możliwej budowie bloków w wąwozie przy ul. Dębowej protestuje grupa mieszkańców Ponikwody. Oczekują od władz miasta zabezpieczenia tych terenów przed zabudową i stworzenia tam terenu rekreacyjnego dla całej dzielnicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Też chcemy mieć gdzie wypocząć, mieć gdzie pójść z dziećmi do parku. Ponikwoda nie ma miejskiego placu zabaw, parku, miejskiego wąwozu – mówi Justyna Budzyńska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy. Obawia się, że prędzej czy później w wąwozie przy Dębowej pojawią się bloki, bo do Urzędu Miasta wpływały już wnioski dotyczące takich inwestycji.

Ten teren nie doczekał się planu zagospodarowania, który określałby przeznaczenie działek i stawiał granice inwestorom. W tej sytuacji o możliwości budowy decydują urzędnicy, wydając tzw. wuzetkę, czyli decyzję o warunkach zabudowy. Przy jej wydawaniu kluczowa jest zasada „dobrego sąsiedztwa”, która oznacza, że nowy obiekt musi pasować do otoczenia. Sprawdza się wtedy, czy na sąsiednich działkach dostępnych z tej samej drogi publicznej znajduje się już coś podobnego.

Wniosków o „wuzetkę” dla zabudowy wielorodzinnej przy Dębowej było już kilka. – Zostały one umorzone na etapie postępowania – stwierdza Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Przyznaje, że wydana została też jedna decyzja po myśli dewelopera, uzgadniająca możliwość budowy 16 bloków mieszkalnych.

Wspomniana decyzja została uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. SKO nie odesłało jednak sprawy do ponownego rozpatrzenia Urzędowi Miasta, ale wydało własną decyzję, odmawiającą uzgodnienia warunków zabudowy. Deweloper odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale przegrał.

Sąd orzekł, że miejscy urzędnicy, którzy sprawdzali, czy bloki będą pasować do otoczenia, wzięli do analiz zbyt rozległy obszar, co „nie znajduje uzasadnienia w realiach sprawy”. Stwierdził też, że nawet w tak zakreślonym obszarze „nie znajduje się zabudowa wielorodzinna o gabarytach (…) zbliżonych do planowanego przedsięwzięcia”. Wyrok oznacza, że inwestor nie ma „wuzetki” dopuszczającej bloki przy Dębowej.

W 2019 r., gdy miasto zgodziło się na 16 bloków, oburzeni mieszkańcy Ponikwody przynieśli do Ratusza protestacyjne pismo z setkami podpisów. – Do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi, stąd nasza obecność – wyjaśnia Budzyńska, która przyszła wczoraj przed Ratusz z dwiema mieszkankami dzielnicy.

– Chcemy, żeby prezydent stanął po stronie mieszkańców – mówi Anna Boreczek. Powołuje się na niedawną konferencję prasową prezydenta, który ogłosił, że chce ochronić przed zabudową wąwóz między Czubami a lasem Stary Gaj. Poprosił też Radę Miasta o zgodę na rozpoczęcie prac nad zmianą planu zagospodarowania wąwozu. Głosowanie planowane jest na dziś.

Mieszkanki Ponikwody liczą na to, że wąwóz przy Dębowej doczeka się planu zagospodarowania. Na jego opracowanie już w czerwcu zgodziła się Rada Miasta. – Wstępne prace nad planem już się rozpoczęły. Kolejny etap procedury związany z uzgodnieniami, a następnie konsultacjami planistycznymi zakładany jest na przyszły rok – zapowiada Góźdź.

Rozpoczęcie prac nad planem dla terenu, który dotąd go nie miał, pozwala Ratuszowi „zamrażać” na dziewięć miesięcy wnioski o „wuzetkę”. Dodajmy, że plan musi być zgodny z uchwalonym w 2019 r. studium przestrzennym, które w rejonie Dębowej wyklucza zabudowę wąwozów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lbn / 9 września 2021 r. o 16:39
Znana pisowska aktywistka Justynka, fachowiec o wielu talentach. Ona zawsze blisko konfitur.
Avatar
Memory5 / 9 września 2021 r. o 15:55
Brzdęk i oto kolejnych kilka rubli wpadło do sakiewki Monisi.
Avatar
gargamel2 / 9 września 2021 r. o 10:16
I DW promuje taki temat? Dziwne, bo gdy Żuk chciał ochronić tereny zielone na Botaniku wyszedł artykuł w zupełnie innym tonie. A może to efekt tego że tutaj apeluje córcia radnej PiS Suchanowskiej?
Avatar
NemezisTeam / 9 września 2021 r. o 12:06
Kiedyś były piękne czasy gdzie całe osiedla były planowane. Było miejsce na boisko, sklepy, parki i tereny zielone. A teraz kazdy odpowiada za swój kawałek podłogi i miejsc na parki już nie ma.
Avatar
lub-lin / 9 września 2021 r. o 09:18
Czasem mam wrażenie, że SKO podejmuje decyzje przy pomocy rzutu monetą. Jednemu pozwolą budować, drugiemu zabronią, trzeciemu też zabronią a dwóm kolejnym znowu pozwolą.
Avatar
___K___ / 10 września 2021 r. o 11:52
A co z Parkiem Górki Czechowskie?
Jest coś więcej niż tylko park, bo projektowany rezerwat florystyczno - krajobrazowy „Górki Czechowskie" wraz ze strefą ochronną tzw. otuliną w postaci uzytku ekologicznego.
P13przyć kwiatki i chomiki. Z fauny cenione okazy to leszcze i jelonki "inwestujące" w "apartamenty" w makabryłach, choc to już też gatunek ginący.
Coraz bardziej mi cię szkoda, bo zawsze szkoda mi ułomnych... 
Avatar
Jasin / 9 września 2021 r. o 14:06
Grę półsłówek i załatwianie potrzeb fizjologicznych zostaw na posiedzenie egzekutywy, czy innego koła partyjnego, którego członków i członkinie nie stać na własne opinie i zdania.
Tylko solidny baranek, w solidny mur... Gra półsłówek, czy sra półgłówek? Jak Ci się wydaje (bo o myśleniu nawet mowy nie ma), w którym szablonie wszyscy Cię widzą?
Avatar
Jasin / 9 września 2021 r. o 09:53
Uwaga, szanowni mieszkańcy Ponikwody - zaraz wyleje się tutaj na Was jad, ale wiedzcie, że będą to wszystko wrzutki z dewelo-ratuszowej agencji pr, która pisze tu dokładnie to, co myśli Dewelo-Duce, ale czego nie wypada mu wyP0wiedzieć publicznie własnymi ustami.
Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale...
Avatar
___K___ / 10 września 2021 r. o 09:06
Onet informuje dziś: 'CBA zatrzymało byłą wiceprezydent Krakowa. W tle łapówki za przychylność dla deweloperów'.
W KarK0wie dewelo-buractwo, co może trudno sobie wyobrazić, panoszy się jeszcze bardziej niż w Łysogrodzie.
 To nie Karków, tylko Kraków, matołku.
Avatar
___K___ / 10 września 2021 r. o 09:05
Z dewelo-bandą nie wygracie, przynajmniej doPÓki na tronie łysogrodzkiego dewelo-folwarku zasiada Dewelo-Ubogacacz z Jakubowic.
 Coraz bardziej mi cię szkoda, bo zawsze szkoda mi ułomnych...
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 17:31
P13przyć kwiatki i chomiki. Z fauny cenione okazy to leszcze i jelonki "inwestujące" w "apartamenty" w makabryłach, choc to już też gatunek ginący.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 14:03
Z dewelo-bandą nie wygracie, przynajmniej doPÓki na tronie łysogrodzkiego dewelo-folwarku zasiada Dewelo-Ubogacacz z Jakubowic.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 13:05
 "P0myliła" ci się, srome_K_, ochrona terenów zielonych z ochroną geszeftu dewelo-buraka. Nie P0 raz pierwszy zresztą.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 13:00
 TeleVizja Beton znowu nadaje. Wasz naturalistyczny pracownik działu PR P0d kilK0ma fejK0wymi loginami jest tak oczywisty, jak wasza delirka z pazerności. 5 lat minęło od dnia, w którym Dewelo-Rozwijacz obiecał wam geszeft 700-lecia, a wy nadal możecie co najwyżej odwalać (na złość aktywistom) przyrodo-niszczące jarmarki na pseudo-ścieżce, patrząc bezradnie, jak inne dewel0-buraczki wyłapują ostanich leszczy. Jesteście nieudacznikami.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. rozwiń
Avatar
aniani / 10 września 2021 r. o 12:32
Skoro mieszkańcy domagają się zieleni, to może w końcu ratusz przejrzy na oczy i pomyśli o parku na górkach?
Avatar
___K___ / 10 września 2021 r. o 11:52
A co z Parkiem Górki Czechowskie?
Jest coś więcej niż tylko park, bo projektowany rezerwat florystyczno - krajobrazowy „Górki Czechowskie" wraz ze strefą ochronną tzw. otuliną w postaci uzytku ekologicznego.
P13przyć kwiatki i chomiki. Z fauny cenione okazy to leszcze i jelonki "inwestujące" w "apartamenty" w makabryłach, choc to już też gatunek ginący.
Coraz bardziej mi cię szkoda, bo zawsze szkoda mi ułomnych... 
Avatar
lublinsylwia / 10 września 2021 r. o 10:40
,,– Chcemy, żeby prezydent stanął po stronie mieszkańców –" Powariowali? To prezydent Żuk jest od dobra mieszkańców?
Avatar
___K___ / 10 września 2021 r. o 10:29
Z dewelo-bandą nie wygracie, przynajmniej doPÓki na tronie łysogrodzkiego dewelo-folwarku zasiada Dewelo-Ubogacacz z Jakubowic.
 Zmień płytę, bo tę zdarłeś już do spodu.
Avatar
piotrekzlublina / 10 września 2021 r. o 09:57
Nieciekawie robi się w tym mieście. Zastanawia mnie tylko, dlaczego wstrzymują park na górkach, który nie jest realizowany z pieniędzy z urzędu miasta, gdy inne osiedla walczą zagospodarowanie właśnie w taki sposób terenów?
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 09:44
 Z dewelo-bandą nie wygracie, przynajmniej doPÓki na tronie łysogrodzkiego dewelo-folwarku zasiada Dewelo-Ubogacacz z Jakubowic.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Fantastyczne spotkania i wielkie emocje w ostatniej kolejce i meczach grupy E. W starciach Japonii z Hiszpanią, a szczególnie Kostaryki z Niemcami sytuacja zmieniała się niczym w kalejdoskopie i to niejednokrotnie. Ostatecznie Samurajowie wygrali z La Roja 2:1, a nasi zachodni sąsiedzi pokonali Keylora Navasa i spółkę 4:2. Wygrana ta ma jednak gorzki smak, bo Die Manschaft wracają do domu, a Hiszpania i Japonia grają dalej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Z końcem roku z ulic Lublina zniknie 16 przegubowych autobusów firmy, której kończy się umowa na wożenie pasażerów. Miasto szuka jej następcy, ale – wbrew wcześniejszym zapewnieniom – trudno liczyć na płynne przejęcie kursów od 1 stycznia

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Ruszył już nabór pomysłów do nowej edycji Zielonego Budżetu. Do 14 grudnia można zgłaszać władzom miasta tereny zielone, które wymagają „remontu i odświeżenia”. Spośród tych propozycji wybrane mają być tereny, które w rok lub dwa przejdą renowację.

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie, a także zalecenia jak się odżywiać żeby być zdrowym i szczupłym. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego wsparcie w nowym gabinecie dostaną bezpłatnie. W planach jest otwarcie usług komercyjnych dla każdego chętnego.

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Listopad obfitował w nagrody dla młodych artystów z Puławskiego Ośrodka Kultury. Laury z ogólnopolskich konkursów od Katowic po Malbork przywiozły tancerki, recytatorki i wokaliści z Domu Chemika.

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Kraśnicki szpital jest w tak dramatycznej sytuacji finansowej, że chce zaciągnąć 18 mln zł pożyczkę w parabanku. Zwykłe banki nie chcą już dawać mu kredytu.

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki
4 grudnia 2022, 17:00

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki

To właśnie pochodzący z Lublina artysta był jedną z osób odpowiedzialnych za kształt brzmieniowy organów Filharmonii Lubelskiej. Ćwierć wieku później zagra na nich recital. Koncert odbędzie się 4 grudnia o godz. 17.

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Rolnicy podejrzewają, że polskie młyny produkują mąkę ze zbóż technicznych. Wojewoda lubelski mówi, że to przestępstwo i zarządza kontrolę.

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Duża niespodzianka w grupie F. Maroko po wygranej z Kanadą awansowało do 1/8 finału mundialu z pierwszego miejsca. A do domu jedzie Belgia, która w czwartek bezbramkowo zremisowała z Chorwacją.

Wieczór z Molierem w DDK Węglin
7 grudnia 2022, 18:30

Wieczór z Molierem w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza "Wieczór z Molierem" z okazji 400. rocznicy urodzin autora. Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.30.

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

100-letni dąb Alojzy w gminie Międzyrzec Podlaski mógł wstrzymać budowę autostrady A2. Sprawę drzewa musiał rozstrzygać sąd.

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"
1 grudnia 2022, 19:00

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"

Wojciech Rotowski & Roman Słomka to duet, który przed kilkoma miesiącami wygrał konkurs "Incydent polski" na autorski spektakl cyrkowy realizowany pod patronatem festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Teraz przedstawienie będzie można zobaczyć w Pubie u Szewca. Premierowe pokazy 1 grudnia o godz. 19 i 2 grudnia o godz. 19.30.

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Koniec z miejskimi dotacjami dla prywatnych żłobków i klubów dziecięcych w Zamościu. Od 1 stycznia miasto nie będzie im już przekazywać pieniędzy. Ale rodzice maluchów nie pozostaną bez wsparcia. Ci, którzy mieszkają, pracują i odprowadzają podatki w Zamościu, otrzymają świadczenie pod nazwą Zamojski Bon Żłobkowy.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego
3 grudnia 2022, 16:00

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego

Od 3 grudnia na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego będzie można podziwiać wyjątkowe prace litewskiego artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Wernisaż i spotkanie z autorem zaplanowano na sobotę o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!