Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 lipca 2020 r.
6:20

Lublin: MOSiR z rekordową stratą. Jak radzą sobie inne miejskie spółki?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
2 36 A A
Aqua Lublin zarządzane przez MOSiR Lublin
Aqua Lublin zarządzane przez MOSiR Lublin (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Największe straty ma spółka od stadionów, mocno na minusie jest również ta od cmentarzy i szaletów. Zyskowne są za to miejskie wodociągi oraz spółka rozprowadzająca ciepło do mieszkań. Zaczynamy publikację rocznych bilansów zysków i strat spółek komunalnych prowadzonych przez samorząd Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najbardziej nierentowną ze spółek okazał się jak zwykle Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca”. To on zarządza flagowymi obiektami sportowymi miasta: od Areny Lublin przez Aqua Lublin, po stadion żużlowy, czy też odkryte baseny nad Zalewem Zemborzyckim. Wyliczać można je długo.

Rekordowa strata MOSiR

W zeszłym roku firma odnotowała 8 mln 422 tys. zł straty, o blisko 3 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Basen MOSiR (fot. Dorota Awiorko/archiwum)

Skąd tak kiepski wynik? – Koszty działalności operacyjnej wzrosły do 47,8 mln zł, czyli o blisko 12 proc. w porównaniu z wcześniejszym rokiem – mówi nam Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR-u. – Na nasz wynik złożyły się też wysokie koszty utrzymania obiektów, koszty remontów i rosnące ceny usług zewnętrznych, m.in. sprzątania i ochrony – stwierdza rzecznik. Wskazuje też na zależny od rządu wzrost płacy minimalnej, który przekłada się nie tylko na fundusz płac w spółce, ale również na faktury od zewnętrznych usługodawców, włącznie z basenowymi ratownikami.

Do kogo jeszcze dołożymy

Mocno na minusie jest też Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które zakończyło rok ze stratą netto 4 mln 514 tys. zł. To spółka, która na zlecenie miasta zarządza cmentarzami na Majdanku i przy ul. Białej oraz czterema szaletami. Również na zlecenie miasta prowadzi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy Głuskiej.

Cmentarz na Majdanku (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Z rocznego sprawozdania dowiadujemy się w największym skrócie, że miasto nie płaci za usługi tyle, co powinno. Prezes tłumaczy w swym raporcie, że LPGK ma ograniczone możliwości czerpania pożytków ze swojego majątku, który sprowadza się do ośmiu kamienic i jednego budynku biurowego, w którym ma swą siedzibę.

Stratę w wysokości niespełna 240 tys. zł odnotowało MPK Lublin, czyli największy z przewoźników obsługujących linie komunikacji miejskiej. Firma tłumaczy, zresztą jak co rok, że ujemny wynik jest efektem wykonywania na rzecz miasta usługi dowożenia niepełnosprawnych uczniów do szkół. – Koszty tej usługi przewyższyły przewidziane na ten cel fundusze w budżecie miasta – stwierdza Weronika Opasiak, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Te spółki przynoszą zysk

Największy zysk, ponad 4 mln 350 tys. zł, osiągnęło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Ten wynik jest radykalnie gorszy od poprzedniego, bo w roku 2018 MPWiK miało zysk w wysokości 11 mln 895 tys. zł.

MPWiK Lublin (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Skąd wziął się ten spadek? – Niższy zysk to efekt wyższych kosztów funkcjonowania spółki – stwierdza Magdalena Bożko, rzeczniczka wodociągów. – W minionym roku największy wpływ miał na to remont najważniejszej w mieście magistrali wodociągowej, zasilającej w wodę prawie pół Lublina.

Strat nie przynosi również Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które dostarcza do naszych mieszkań (w postaci ogrzewania i ciepłej wody) energię zakupioną w dwóch lubelskich elektrociepłowniach. W zeszłym roku osiągnęło z tego 3 mln 055 tys. zł zysku.

Trzecią z miejskich spółek wychodzących „na plus” jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Nowy Dom”, które zajmuje się budową mieszkań i ich późniejszą obsługą, na czym wypracowało 1 mln 885 tys. zł zysku. W zasobie spółki są 974 mieszkania, 29 lokali użytkowej oraz 64 garaże.

• W kolejnych dniach będziemy szerzej opisywali wyniki poszczególnych spółek

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Waco / 28 lipca 2020 r. o 08:41
+66
Jak to? "Zyski" z areny, o których zawsze pisze na forum deweloszuria o 70-ciu loginach od pana artura, nie wystarczyły, żeby mosir wyszedł na plus? LOL. PS. Kiedy 2 z 3-ch spółek z zyskami znajdą się już w rękach oligarchii (co jest celem dewelo-reżimu), na pewno znajdą się sPOsoby POlepszenia ich zyskowności, choćby przez podwyżki cen albo zaniechanie remontów sieci.
 Zamierzasz całe życie spędzić na trollowaniu w internecie i wklejaniu tych samych przygotowanych wcześniej komentarzy? Idź może rozejrzyj się za jakąś uczciwą pracą?
 Zamierzasz całe życie spędzić na trollowaniu w internecie i wklejaniu tych samych przygotowanych wcześniej komentarzy? Idź może rozejrzyj się za jakąś uczciwą pracą? rozwiń
Avatar
Speedy / 28 lipca 2020 r. o 08:56
+62
MOSiR nigdy nie był, nie jest i nie będzie na plusie. Taka już jest specyfika tego rodzaju spółek opiekujących się stadionami, halami czy basenami.
Avatar
ege_szege / 28 lipca 2020 r. o 09:09
+60
szalejąca inflacja, sztucznie podnoszona płaca minimalna i kłopot gotowy ale kto by się tym przejmował, najważniejsze że są plusy, pięćset plusy
Avatar
Lublin_ / 28 lipca 2020 r. o 09:54
+52
Jakaś spółka przynosi rok w rok wielomilionowe straty. Co dzieje się z zarządem i prezesem? Wylatują na zbity pysk i nigdzie roboty nie mogą znaleźć. A w Lublinie to sami wiecie, premie, nagrody. To jest miasto idealne dla nieudaczników, którzy mimo braku wiedzy i umiejętności zarządzają milionowymi przedsiębiorstwami.
 Bijesz przysłowiową pianę. Miejskie ośrodki sportowe w całym kraju jadą na stratach, bo na sporcie się po prostu nie zarabia. Poza oczywiście tym profesjonalnym poziomem, z najwyższej półki, gdzie w grę wchodzą kosmiczne pieniądze od stacji telewizyjnych i bogaci sponsorzy pokroju szejków z Kataru. Idź zgłoś swoją kandydaturę na prezesa MOSiR, z chęcią zobaczę jak co roku zarabiasz dla spółki miliony na nierentownych halach i klubikach sportowych pokroju LKJ które mają nawet problemy z zapłaceniem symbolicznego czynszu za wynajmowany lokal.
 Bijesz przysłowiową pianę. Miejskie ośrodki sportowe w całym kraju jadą na stratach, bo na sporcie się po prostu nie zarabia. Poza oczywiście tym profesjonalnym poziomem, z najwyższej półki, gdzie w grę wchodzą kosmiczne pieniądze od stacji telewizyjnych i bogaci sponsorzy pokroju szejków z Kataru. Idź zgłoś swoją kandydaturę na prezesa MOSiR, z chęcią zobaczę jak co roku zarabiasz dla spółki miliony na nierentownych halach i klubikach sportowych pokroju LKJ które mają nawet problemy z zapłaceniem symbolicznego czynszu za wyn... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 28 lipca 2020 r. o 10:30
+49
Te same trole i ten sam chamski, ordynarny, prymitywny, odrażający hejt. Na każdy temat...
Avatar
Lublin_ / 28 lipca 2020 r. o 11:02
+47
Jakaś spółka przynosi rok w rok wielomilionowe straty. Co dzieje się z zarządem i prezesem? Wylatują na zbity pysk i nigdzie roboty nie mogą znaleźć. A w Lublinie to sami wiecie, premie, nagrody. To jest miasto idealne dla nieudaczników, którzy mimo braku wiedzy i umiejętności zarządzają milionowymi przedsiębiorstwami.
Bijesz przysłowiową pianę. Miejskie ośrodki sportowe w całym kraju jadą na stratach, bo na sporcie się po prostu nie zarabia. Poza oczywiście tym profesjonalnym poziomem, z najwyższej półki, gdzie w grę wchodzą kosmiczne pieniądze od stacji telewizyjnych i bogaci sponsorzy pokroju szejków z Kataru. Idź zgłoś swoją kandydaturę na prezesa MOSiR, z chęcią zobaczę jak co roku zarabiasz dla spółki miliony na nierentownych halach i klubikach sportowych pokroju LKJ które mają nawet problemy z zapłaceniem symbolicznego czynszu za wynajmowany lokal.
Nie masz pojęcia o zarządzaniu. Sport to jedna z bardziej dochodowych gałęzi. Problem tylko w tym, że tu się bierze ludzi z powiązań politycznych, rodzinnych lub łóżkowych a nie z doświadczeniem. Czego efektem są straty jak to napisałeś miejskich ośrodków w całym kraju. Ot w całym kraju władze myślą nie o dobrze mieszkańców, a o dobrze swojej kliki.
 Kluby z polskiej Ekstraklasy ledwo wiążą koniec z końcem a przecież tam nie rządzą politycy. Nawet Legia Warszawa musi się co chwilę ratować albo kredytami albo zbiórkami wśród kibiców, takie to miliony są u nas z piłki nożnej. Dochodowy to jest profesjonalny sport a nie amatorski. MOSiR mógłby podnieść drastycznie ceny biletów na wszystkie wydarzenia i zamykać każdy rok z zyskiem. Problem tylko w tym, że wtedy sport nie byłby ogólnodostępny i przystępny dla każdego. Gdyby MOSiR żądał od lubelskich klubów sportowych takich pieniędzy jakie powinny płacić za wynajęcie hali, stadionu, kortu czy basenu, to te nie miałyby gdzie trenować, o rozgrywaniu oficjalnych meczów nawet nie wspominając. W telegraficznym skrócie, padłyby po miesiącu, może dwóch. Gdyby sport był taki dochodowy, to niepotrzebne byłyby stypendia a rodzice nie musieliby inwestować grubych pieniędzy w sprzęt, treningi etc dla swoich dzieci.
 Kluby z polskiej Ekstraklasy ledwo wiążą koniec z końcem a przecież tam nie rządzą politycy. Nawet Legia Warszawa musi się co chwilę ratować albo kredytami albo zbiórkami wśród kibiców, takie to miliony są u nas z piłki nożnej. Dochodowy to jest profesjonalny sport a nie amatorski. MOSiR mógłby podnieść drastycznie ceny biletów na wszystkie wydarzenia i zamykać każdy rok z zyskiem. Problem tylko w tym, że wtedy sport nie byłby ogólnodostępny i przystępny dla każdego. Gdyby MOSiR żądał od lubelskich klubów sportowych takich pi... rozwiń
Avatar
Lublin_ / 28 lipca 2020 r. o 11:44
+43
Nawet Legia Warszawa musi się co chwilę ratować albo kredytami albo zbiórkami wśród kibiców
ŻE JAK?????Większego idiotyzmu w życiu nie słyszałem. Hejterskie brednie nad bredniami..
 Co jest idiotyzmem? Problemy finansowe Legii? Odkąd klub przejął Mioduski, temat wraca jak bumerang.  ***s://igol.pl/legia-i-jej-sytuacja-finansowa/       ***s://***salon24.pl/newsroom/889222,legia-warszawa-walczy-o-zycie-upadek-z-ligi-mistrzow-na-samo-dno       ***s://***sport.pl/pilka/7,65039,24891289,problemy-legii-spadki-w-lechu-100-mln-za-transfery-oto-finansowy.html       ***s://laczynaspasja.pl/skad-problemy-finansowe-legii-ten-raport-wiele-wyjasnia/       ***s://***sport.pl/pilka/7,65039,24116793,ekstraklasa-legia-warszawa-objeta-nadzorem-pzpn.html  
 Co jest idiotyzmem? Problemy finansowe Legii? Odkąd klub przejął Mioduski, temat wraca jak bumerang.  ***s://igol.pl/legia-i-jej-sytuacja-finansowa/       ***s://***salon24.pl/newsroom/889222,legia-warszawa-walczy-o-zycie-upadek-z-ligi-mistrzow-na-samo-dno       ***s://***sport.pl/pilka/7,65039,24891289,problemy-legii-spadki-w-lechu-100-mln-za-transfery-oto-finansowy.html       ***s://laczynaspasja.pl/skad-problemy-finansowe-legii-ten-raport-wiele-wyjasnia/       ***s://***sport.pl/pilka/7,65039,24116793,ekstraklasa-legia-war... rozwiń
Avatar
Lublin_ / 28 lipca 2020 r. o 12:07
+33
Gdyby MOSiR żądał od lubelskich klubów sportowych takich pieniędzy jakie powinny płacić za wynajęcie hali, stadionu, kortu czy basenu
Marny, śmieszny hejterze - Ty nawet nie stałeś obok zasad funkcjonowania i finansowania w sporcie,  a mądrzysz się, że szok.....I od kiedy to MOSIR wynajmuje jakieś obiekty klubom sportowym? Mają swoje
 Nie jestem żadnym hejterem. Piszę jak jest, wyluzuj Edek. A jeśli dalej obstajesz przy swoim to podaj w takim razie nazwę klubu i obiekt, który tenże klub posiada. Przecież większosć obiektów sportowych w mieście to własność samorządu a zarządzana przez MOSiR. Arena Lublin, hala Globus, Zygmuntowskie, stadion lekkoatletyczny, Kresowa, Lublinianka, Krasińskiego, Magnoliowa, Aqua Lublin, H2O przecież to wszystko należy do miasta a nie do żadnego klubu.
 Nie jestem żadnym hejterem. Piszę jak jest, wyluzuj Edek. A jeśli dalej obstajesz przy swoim to podaj w takim razie nazwę klubu i obiekt, który tenże klub posiada. Przecież większosć obiektów sportowych w mieście to własność samorządu a zarządzana przez MOSiR. Arena Lublin, hala Globus, Zygmuntowskie, stadion lekkoatletyczny, Kresowa, Lublinianka, Krasińskiego, Magnoliowa, Aqua Lublin, H2O przecież to wszystko należy do miasta a nie do żadnego klubu. rozwiń
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 28 lipca 2020 r. o 12:11
+26
Trzeba koniecznie sfinalizować budowę drugiego stadionu żużlowego. Tereny już odzyskane, zadłużać się i budować
"Zrujnować finans miasta - ubogacić szemranych oligarchów" - oto motto tej ekipy, realizowane ze sporymi sukcesami.
 Witamy etatową pisowską szczekaczkę posługujującą się nickiem "kronikidewelorozwoju", przelogowującą się dla niepoznaki od czasu do czasu na swoje drugie konto "zosia_lsm".
Avatar
Lublin_ / 28 lipca 2020 r. o 13:36
+21
Przestań ciągle obrażać i częściej odnoś się merytorycznie
Ja mam przestać obrażać? A czym w takim razie jest Twoja niewyobrażalna skala hejtu - w każdym temacie, w każdym wątku? Wszystkiego, co w jakikolwiek, nawet najluźniejszy sposób - związane jest z władzami miasta, konkretnymi osobami czy ogólnie  - PO/KO? To nie jest obrażanie? I do czego mam się odnieść merytorycznie? Do niemerytorycznego blablablablabla?
 Edek, nie wiem o czym ty w ogóle piszesz, o jakim hejcie i o jakiej krytyce władz miasta. Ty chyba mnie pomyliłeś z pisowskim trollem o nicku LBN który biega od artykułu do artykułu i wszystko hejtuje. Tak poza tym to przeczytaj raz jeszcze komentarze w tym wątku. MOSiR-u to ja akurat od początku broniłem.
 Edek, nie wiem o czym ty w ogóle piszesz, o jakim hejcie i o jakiej krytyce władz miasta. Ty chyba mnie pomyliłeś z pisowskim trollem o nicku LBN który biega od artykułu do artykułu i wszystko hejtuje. Tak poza tym to przeczytaj raz jeszcze komentarze w tym wątku. MOSiR-u to ja akurat od początku broniłem. rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 28 lipca 2020 r. o 18:11
-1
Platformerskie rodzinki u steru??? ... więc o zyskach należalo z założenia ZA-P0-MNIEĆ :)
Avatar
LAS / 28 lipca 2020 r. o 16:03
-3
Publikacja raportu w miesiąc po sesji absolutoryjnej? Skoro tak, to proszę uzupełnić o wysokość funduszu płac zarządów, rad nadzorczych i prokurentów, dla których strata finansowa spółek nie ma żadnego wpływu na wysokość wynagrodzeń. Oszczędności na funduszu płac pracowników administracji i wykonawstwa nie jest żadną sztuką.
"Absolutorium" miało być peanem na cześć dewelorozwoju, aleś Pan, Panie LAS, wystarczająco popsuł tę POdniosłą uroczystość, że lepiej było uniknąć raPOrtów ujawniających niekompetencję kadr dewelosułtana w sPÓłkach.
Ze znanych już przyczyn (brak komentowanego tu raportu przed sesją absolutoryjną) ten wątek sprawozdania obecnego jeszcze prezydenta został pominięty, by nie było przywoływania do mówienia na temat. Trochę szkoda, bo można byłoby wtedy zacytować wyjaśnienia jednego z prezesów jednej z wymienionych w artykule spółek, który w swoim sprawozdaniu i na usprawiedliwienie pisał, że straty są wynikiem kreatywnej księgowości właściciela, czyli organu wykonawczego naszego miasta. 
Ze znanych już przyczyn (brak komentowanego tu raportu przed sesją absolutoryjną) ten wątek sprawozdania obecnego jeszcze prezydenta został pominięty, by nie było przywoływania do mówienia na temat. Trochę szkoda, bo można byłoby wtedy zacytować wyjaśnienia jednego z prezesów jednej z wymienionych w artykule spółek, który w swoim sprawozdaniu i na usprawiedliwienie pisał, że straty są wynikiem kreatywnej księgowości właściciela, czyli organu wykonawczego naszego miasta.  rozwiń
Avatar
kronikiniedorozwoju / 28 lipca 2020 r. o 15:37
+6
Witam. Mój brat bliźniak kronikidewelorozwoju który tak jak ja należy do pisowskiej farmy trolli, nie wziął dziś leków i jest strasznie pobudzony. Stąd m.in. te monologi i komentarze dodawane jeden po drugim. Jakby tego było mało gruchnęło info z centrali, że wszystkie trolle będą miały obniżoną stawkę za wpis internetowy. Na forach zaczynamy się skrzykiwać i niewykluczone, że zrobimy to samo co zapowiadają górnicy. Wyjdziemy na ulice i będziemy protestować broniąc swoich praw.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 28 lipca 2020 r. o 15:27
-7
Czas reakcji deweloszurii już POniżej 1 minuty! Dewelo-kartel płaci i wymaga!
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 28 lipca 2020 r. o 15:21
+7
Etatowe pisowskie szczekaczki dwoją się i troją, żeby dotrzeć do jak najszerszego grona czytelników ze swoją prymitywną propagandą. Jeden troll ciągle usuwa i ponownie dodaje swoje wpisy, drugi pod tym samym artykułem po kilka razy dodaje ten same posty a nawet cytuje sam siebie na drugim fejkowym koncie. Niezły ubaw. Tylko lud w Lublinie jakiś taki mało ciemny i odporny na te wszystkie propagandowe zabiegi pisowskiej farmy trolli, bo wciąż głosuje na Żuka.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 28 lipca 2020 r. o 15:21
-7
W bonusie, przypomnę znane loginy deweloszurii d/s wazelinowania dewelorozwoju:  [table] _K_,  1223445,  Agent_Tomek,  akerski,  anne BillyWhite,  Bobas1987,  Brutus,  BVNHD,  Coffe_Taste,  Ddreporter,  drwstrzas,  Dwkomentator,  Efflate,  ege_szege,  gargamel2,  Gatusso,  Gelon,  Hector,  Jacenty44,  Jacob_Loui,  janusz sulima Janusz_Paliwas,  K.D.,  Klu,  Krioo,  kronikiekoszurii,  kronikiniedorozwoju Login1 lube102, lubelski_szaman, -Lublin- lub-lin,  Lublin_, luigi, luthrienne,  majormmm,  Mcbolo miszczu,  na_haju Nie_jestem_robotem,  Niemamloginu,  Olllo,  Pan_Pawel,  pepeszownik,  po_co_komu_login,  Qba,  qwertyqaz,  RyanGlo,  saviano,  scooby,  sighter,  Smeagol,  smerfik1989,  Speedy,  stop_ekoterrorystom_,  uwaga_na_trole_z_pis,  Waco wncl32nfei66y,  Wojtaszko,  WschodPolski,  Zbychu,  zLublina,  zmoranocna,  zorro532,  [/table]
W bonusie, przypomnę znane loginy deweloszurii d/s wazelinowania dewelorozwoju:  [table] _K_,  1223445,  Agent_Tomek,  akerski,  anne BillyWhite,  Bobas1987,  Brutus,  BVNHD,  Coffe_Taste,  Ddreporter,  drwstrzas,  Dwkomentator,  Efflate,  ege_szege,  gargamel2,  Gatusso,  Gelon,  Hector,  Jacenty44,  Jacob_Loui,  janusz sulima Janusz_Paliwas,  K.D.,  Klu,  Krioo,  ... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 28 lipca 2020 r. o 15:18
-10
"Brawo" MOSiR. "Brawo" ZARZĄD MOSiRu i wszyscy specjaliści zasiadający tam na stołkach kierowniczych/ dyrektorskich ... dalszego komentarza chyba nie potrzeba ...
 Brawo! Dziś zarejstrowany i już zgarnął POnad 40 minusików od deweloszulerii od pana artura. Ale jak i tak jestem lepszy :-DDD
Avatar
kronikidewelorozwoju / 28 lipca 2020 r. o 15:16
-9
Publikacja raportu w miesiąc po sesji absolutoryjnej? Skoro tak, to proszę uzupełnić o wysokość funduszu płac zarządów, rad nadzorczych i prokurentów, dla których strata finansowa spółek nie ma żadnego wpływu na wysokość wynagrodzeń. Oszczędności na funduszu płac pracowników administracji i wykonawstwa nie jest żadną sztuką.
 "Absolutorium" miało być peanem na cześć dewelorozwoju, aleś Pan, Panie LAS, wystarczająco popsuł tę POdniosłą uroczystość, że lepiej było uniknąć raPOrtów ujawniających niekompetencję kadr dewelosułtana w sPÓłkach.
 "Absolutorium" miało być peanem na cześć dewelorozwoju, aleś Pan, Panie LAS, wystarczająco popsuł tę POdniosłą uroczystość, że lepiej było uniknąć raPOrtów ujawniających niekompetencję kadr dewelosułtana w sPÓłkach. rozwiń
Avatar
qwertyqaz / 28 lipca 2020 r. o 15:14
+7
24 zł za bilet na basen? Nic dziwnego, że nie przynosi zysków bo ludzie tam nie chodzą. Jak ktoś chce tylko popływać to nie ma sensu iść na AQUA za taką cenę
 A co to 24 zł w obecnych czasach? Za to nawet kilo schabu w sklepie nie dostaniesz. A sama Aqua od początku istnienia jest oblegana, więc wniosek z tego prosty - wcale nie jest tak drogo.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 28 lipca 2020 r. o 15:13
-8
Wrzucę jeszcze raz, żeby deweloszuria mogła wykazać się minusikowaniem:  Jak to? "Zyski" z areny, o których zawsze pisze na forum deweloszuria o 70-ciu loginach od pana artura, nie wystarczyły, żeby mosir wyszedł na plus? LOL. PS. Kiedy 2 z 3-ch spółek z zyskami znajdą się już w rękach oligarchii (co jest celem dewelo-reżimu), na pewno znajdą się sPOsoby POlepszenia ich zyskowności, choćby przez podwyżki cen albo zaniechanie remontów sieci.
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: 4301 osób zakażonych w tym momencie. Jedno miasto, dwa ogniska w Biedronkach

Lubelskie: 4301 osób zakażonych w tym momencie. Jedno miasto, dwa ogniska w Biedronkach

4301 aktywne zakażenia koronawirusem odnotowuje dziś Lubelski Urząd Wojewódzki. To już więcej niż wszyscy, którzy wyzdrowieli w regionie od początku epidemii (3827).

Rozwój elektryki i automatyki przemysłowej

Rozwój elektryki i automatyki przemysłowej

Wykorzystanie w przemyśle elektryki i automatyki przemysłowej okazało się dużym krokiem na drodze ku poprawie wydajności produkcji, bezpieczeństwa pracowników czy jakości wyrobów. Obecnie przemysł dąży do tego, aby jak najwięcej obszarów jego działania było objęte sterowaniem automatycznym.

Podstawowy asortyment początkującego jeźdźca

Podstawowy asortyment początkującego jeźdźca

Jeździectwo to piękny sport. Jednak, aby uprawiać go wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie, trzeba pamiętać o odpowiednim sprzęcie. Przed rozpoczęciem nauki jazdy konnej, warto zaopatrzyć się we właściwy asortyment. Jaki?

Lubelskie: Zmarło 9 zakażonych pacjentów. Najmłodszy miał 36 lat
galeria

Lubelskie: Zmarło 9 zakażonych pacjentów. Najmłodszy miał 36 lat

Na terenie województwa lubelskiego zmarło dziewięć osób z infekcją COVID-19 – informuje Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Planujesz kupić używane auto? Ten poradnik jest dla Ciebie!

Planujesz kupić używane auto? Ten poradnik jest dla Ciebie!

Portale z ogłoszeniami są pełne „okazji”. Przeglądając ogłoszenia, można odnieść wrażenie, że co drugi samochód jest w stanie idealnym, bezwypadkowy i z bardzo niskim przebiegiem. Niestety, wiele z tych „idealnych perełek” kryje w sobie jakąś pułapkę. Oto kilka rad, które podczas kupna auta pozwolą Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

Pierwszy wyjazdowy mecz Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. W Polkowicach zagra z CCC

Pierwszy wyjazdowy mecz Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. W Polkowicach zagra z CCC

Po kilku dniach przerwy kibice koszykarek Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin ponownie zobaczą swoje ulubienice w akcji. Dzisiaj (godz.19) podopieczne Krzysztofa Szewczyka zmierzą się w Polkowicach z tamtejszym CCC

Lubelskie: Rekordowa liczba zakażeń w regionie. Ponad 150 w samym Lublinie
Raport z 21.10
galeria

Lubelskie: Rekordowa liczba zakażeń w regionie. Ponad 150 w samym Lublinie

Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 658 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Takiej liczby zakażeń koronawirusem jeszcze w Polsce nie było. Zmarło 130 osób
PILNE

Takiej liczby zakażeń koronawirusem jeszcze w Polsce nie było. Zmarło 130 osób

Mamy 10 040 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 21 października.

Jechał prostą drogą, przewrócił się na skuterze. Zginął na miejscu

Jechał prostą drogą, przewrócił się na skuterze. Zginął na miejscu

73-latek stracił panowanie nad pojazdem. Zjechał na pobocze, a podczas próby wjechania z powrotem na jezdnię, przewrócił się. Niestety, wypadek był tragiczny w skutkach.

Jurek Owsiak chory na Covid-19: "Testy wykazały koronawirusa"

Jurek Owsiak chory na Covid-19: "Testy wykazały koronawirusa"

Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak poinformował w środę w mediach społecznościowych, że jest chory na Covid-19. Testy stwierdzające zakażanie zrobił we wtorek. Zaapelował, aby nie bagatelizować nawet najmniejszych objawów.

Lubelskie: Traktory i inne pojazdy blokują drogi w regionie. Protesty rolników
Relacja
galeria

Lubelskie: Traktory i inne pojazdy blokują drogi w regionie. Protesty rolników

Blokady dróg organizują dziś rolnicy na wielu drogach województwa lubelskiego. Najnowsze informacje o utrudnieniach w ruchu.

Czternastu biskupów KEP ma obecnie Covid-19. Jeden wczoraj zmarł

Czternastu biskupów KEP ma obecnie Covid-19. Jeden wczoraj zmarł

Od początku pandemii u 17 biskupów w Polsce stwierdzono Covid-19. Obecnie choruje 14 hierarchów. Jeden - bp seniora archidiecezji poznańskiej Bogdan Wojtuś zmarł we wtorek. W ocenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ - jest wiele miejsc, gdzie biskupi mogą się zakazić.

Pływająca platforma na Zalewie Zemborzyckim. Ruszyły odwierty

Pływająca platforma na Zalewie Zemborzyckim. Ruszyły odwierty

Rozpoczęły się odwierty mające dostarczyć wiedzy o podłożu pod Zalewem Zemborzyckim przed jego gruntowną odnową. Wiadomo już, że na Bystrzycy zbudowany zostanie dodatkowy zbiornik, a w Urzędzie Miasta leży już wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla jego utworzenia.

Pszczółka Start Lublin zaczyna przygodę w Lidze Mistrzów od meczu z Casademont Saragossa

Pszczółka Start Lublin zaczyna przygodę w Lidze Mistrzów od meczu z Casademont Saragossa

Dzisiaj o godz. 18.30 Pszczółka Start Lublin zadebiutuje w europejskich pucharach. Pierwszym rywalem ekipy Davida Dedka będzie Casademont Saragossa.

Pijana kierująca wjechała samochodem w ogrodzenie siedziby Poleskiego Parku Narodowego

Pijana kierująca wjechała samochodem w ogrodzenie siedziby Poleskiego Parku Narodowego

Pijana mieszkanka gminy Urszulin uderzyła swoim samochodem w ogrodzenie siedziby Poleskiego Parku Narodowego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.