Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Dzisiaj
15:30

Co nowego na uczelniach? Sprawdzamy kierunki i terminy rekrutacji

Autor: Zdjęcie autora KaNa
(fot. Policja)

W Lublinie i sąsiednich miastach trwa sezon rekrutacyjny. Lokalne uczelnie prezentują nowe kierunki, rozwijają infrastrukturę i walczą o kandydatów. Oto najważniejsze informacje o ofercie uniwersytetów na rok akademicki 2025/2026

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS)

UMCS oferuje blisko 100 kierunków, w tym 12 w języku angielskim. Wśród nowości znalazły się m.in.: archiwistyka i elektroniczne zarządzanie dokumentacją, turystyka i marketing, doradztwo podatkowe, a także nauczanie języka polskiego jako obcego. Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się klasyki: psychologia, prawo, lingwistyka stosowana, anglistyka, czy zarządzanie.

Zaskoczeniem może być wysoka pozycja kierunków artystycznych — malarstwo oraz jazz i muzyka estradowa znalazły się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków.

Internetowa rejestracja kandydatów potrwa do 10 lipca.

Politechnika Lubelska

Rekrutacja na Politechnice wystartowała 13 maja i potrwa do 5 lipca. Do dyspozycji kandydatów jest 2100 miejsc na 29 kierunkach I stopnia. Najpopularniejsze to: informatyka, budownictwo, mechatronika, zarządzanie, a także nowoczesne kierunki jak inżynieria danych czy multimedia.

W tym roku, zdaniem Politechniki, prawdziwym hitem mogą okazać się trzy nowe kierunki, nad wprowadzeniem których uczelnia właśnie pracuje. Będzie to informatyka techniczna oraz cyberbezpieczeństwo na Wydziale Matematyki i Informatyki Technicznej oraz wzornictwo przemysłowe – kierunek międzyuczelniany na Wydziale Mechanicznym przy współpracy Wydziału Artystycznego UMSC i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Ten ostatni, dosyć interdyscyplinarny, odpowiada na nowe potrzeby rynku pracy.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Rekrutacja rozpoczęła się 5 maja. Największą popularnością cieszą się tu kierunki takie jak: weterynaria, dietetyka, geodezja i kartografia, hipologia, analityka weterynaryjna czy biokosmetologia. Nowością są studia II stopnia z geodezji oraz kierunki informatyczne: bioinformatyka w biogospodarce i informatyka przemysłowa.

– Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie to uczelnia z bogatymi tradycjami oraz wysokimi standardami edukacyjnymi. Oferujemy nowoczesne zaplecze dydaktyczne, możliwość odbywania praktyk zawodowych w renomowanych firmach i instytucjach, a także akademiki i szeroką ofertę stypendialną. Stawiamy na kształcenie praktyczne na przyszłościowych kierunkach, co zapewnia naszym absolwentom wysoką konkurencyjność na rynku pracy. Misją naszego Uniwersytetu jest rozwój nauki służący gospodarce i społeczeństwu, dlatego w ostatnim czasie poszerzyliśmy naszą ofertę o dwa kierunki studiów związane z informatyką: informatykę przemysłową oraz bioinformatykę w biogospodarce – opowiada Agnieszka Wasilak, kierownik Działu Rekrutacji i Promocji.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

– Studia u nas to nie tylko teoria  to przede wszystkim praktyczne umiejętności. Zaawansowane programy nauczania dostosowane do dynamicznie zmieniającego się świata, doświadczona kadra naukowa z praktyką kliniczną, nowoczesna baza akademicka i wysokiej klasy sprzęt, laboratoria i sale wykładowe – to wszystko zapewnia odpowiednie warunki do efektywnej nauki. Zajęcia w szpitalach i bezpośredni kontakt z pacjentami pozwalają naszym studentom zdobywać doświadczenie już od pierwszych lat studiów. Efekt? Doskonale przygotowani specjaliści, którzy bez problemu odnajdą się na wymagającym rynku pracy – przekonują władze Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Uczelnia medyczna od lat przyciąga wielu kandydatów. Największą popularnością do tej pory cieszyły się kierunki: lekarsko-dentystyczny (14 kandydatów na miejsce), psychologia, fizjoterapia, elektrokardiologia i biomedycyna.

W 2025 r. pojawią się dwie nowości: zarządzanie w ochronie zdrowia (I stopień) i ratownictwo medyczne (II stopień). Rejestracja ruszyła 2 czerwca i potrwa maksymalnie do 7 października.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL)

Wśród popularnych kierunków Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jest psychologia, kryminologia, pielęgniarstwo oraz kierunek lekarski (14 osób na miejsce w minionym roku). KUL oferuje w sumie 60 kierunków studiów I stopnia oraz rozbudowaną ofertę w języku angielskim, m.in.: Biotechnology, Journalism, Applied Anthropology i Management.

Co wyróżnia KUL? 

Ponad stuletnia tradycja i otwartość na cywilizacyjne i naukowe wyzwania współczesności. Tak jak inne uczelnie katolickie słynie z wysokiego poziomu nauczania, cieszy się dużym prestiżem, a jego studentem może zostać każdy ambitny człowiek, niezależnie od pochodzenia czy religii – przekonuje uczelnia.

Rekrutacja wystartowała 5 maja i potrwa do 11 lipca. Również w lipcu poznamy wyniki rekrutacji I tury.

Akademia Zamojska

AZ posiada w swojej ofercie jednolite, 5-letnie studia magisterskie na kierunkach prawo oraz fizjoterapia. Ponadto Akademia proponuje podjęcie 3-letnich studiów licencjackich (I stopnia) na kierunkach:

  • bezpieczeństwo narodowe filologia angielska  finanse i rachunkowość  informatyka  pedagogika  pielęgniarstwo  położnictwo  ratownictwo medyczne  rynek sztuki i zarządzanie w kulturze  turystyka i rekreacja. Tych, którzy wolą kierunki techniczne uczelnia zachęca do podjęcia 3,5-letnich studiów inżynierskich na kierunkach logistyka oraz mechanika i budowa maszyn. Akademia w swojej ofercie posiada również studia magisterskie (II stopnia) na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, pedagogika, pielęgniarstwo, położnictwo.

– Zajęcia w Akademii prowadzą eksperci i profesjonaliści w swoich dziedzinach. Odbywają się one w bogato wyposażonych laboratoriach. Dla przykładu studenci logistyki oraz mechaniki i budowy maszyn mają do dyspozycji Centrum Badan i Transferu Technologii AZ, wyposażone w maszyny takie jak: obrabiarki sterowane numerycznie, w tym frezarka pięcioosiowa, a także wycinarka wodna i plazmowa, sprzęt do diagnostyki samochodowej. Z kolei studenci pielęgniarstwa i położnictwa odbywają zajęcia w nowoczesnych laboratoriach symulacyjnych, odzwierciedlających warunki rzeczywiste szpitali, jakie znajdują się w Centrum Symulacji Medycznych – przekonuje Daniel Czubara z Działu Rekrutacji i Promocji.

Rekrutacja na uczelni potrwa do 13 lipca.

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie to uczelnia publiczna, która od 24 lat kształci młodych ludzi z całej Polski i zagranicy.

PANS w Chełmie dysponuje nowoczesnymi laboratoriami, w tym Centrum Studiów Inżynierskich oraz Centrum Symulacji Medycznej, które stanowią doskonałą przestrzeń do zdobywania umiejętności praktycznych w naukach inżynieryjnych i medycznych. Do dyspozycji studentów są także Akademicki Port Lotniczy oraz Akademickie Centrum Współpracy Transgranicznej.

Zainteresowani studiami inżynierskimi mogą wybierać z kierunków takich jak: Rolnictwo, Dietetyka i żywienie zbiorowe, Mechanika i budowa maszyn (tu m.in. mechanika lotnicza i inżynieria lotnicza – w tym pilotaż samolotowy, pilotaż śmigłowcowy oraz dyspozytor lotniczy), Budownictwo i Elektrotechnika.

Rekrutacja na uczelni potrwa do 17 lipca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pijany i niebezpieczny. Teraz słono za to zapłaci

Pijany i niebezpieczny. Teraz słono za to zapłaci

Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie miał 50-latek kierujący kia sportage, który w Poniatowej doprowadził do zderzenia renault megane. Mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i wjechał na skrzyżowanie wprost pod jadący drogą z pierwszeństwem samochód. Na szczęście żaden z uczestników nie odniósł obrażeń.

MKS FunFloor po raz kolejny gorszy od Zagłębia Lubin

MKS FunFloor po raz kolejny gorszy od Zagłębia Lubin

W ostatnim spotkaniu sezonu 2024/2025 PGE MKS FunFloor Lublin przegrał na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 31:34.

Lublinianka pokonała Ładę 2:0

Lublinianka zrewanżowała się Ładzie za porażkę z jesieni

W sobotę stadion przy ul. Leszczyńskiego odwiedziła Łada 1945 Biłgoraj, która na jesieni pokonała Lubliniankę 2:0. Rewanż udał się gospodarzom, którzy również okazali się lepsi o dwa gole.

Przez Warszawę przeszły dwa marsze
Warszawa/wybory 2025

Dwa marsze, dwa światy. Polityka na wiecach

Czas, by wygrała uczciwość i prawość; reklamacji nie będzie - powiedział o wyborach prezydenckich kandydat KO Rafał Trzaskowski. Popierany przez PiS Karol Nawrocki akcentował, że stawką wyborów jest, by jedno środowisko polityczne nie rządziło Polską. Przez Warszawę przeszły marsze poparcia kandydatów.

Marsze w Warszawie
Aktualizacja/dużo zdjęć
galeria

Trzaskowski i Nawrocki - pojedynek na marsze w Warszawie

Ostateczne starcie w wyborach prezydenckich za tydzień. A dzisiaj sztaby obu kandydatów zmierzyli się w pojedynku na marsze w Warszawie. Zwolennicy Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego, również z naszego regionu, już o świcie ruszyli do stolicy i wzięli udział w obu pochodach, które według szacunków zgromadziły setki tysięcy Polek i Polaków.

Zielone BMW wjechało w tłum

Podczas zawodów samochód wjechał w tłum kibiców. 18 osób rannych w Krośnie

18 osób zostało rannych w niedzielnym wypadku podczas zawodów samochodowych na lotnisku w Krośnie (woj. podkarpackie). W tłum kibiców wjechał rozpędzony samochód, który brał udział w wyścigu na 1/4 mili. Kierowca auta był trzeźwy.

Biegu wrócą po 6 latach przerwy
Kazimierz Dolny

Pobiegną po 6 latach przerwy

Po 6 latach przerwy wracają do Kazimierza biegi uliczne o puchar burmistrza Kazimierza Dolnego. To impreza dla dzieci i młodzieży, popularyzująca bieganie jako formę spędzania czasu wolnego. Szykuje się prawdziwe święto sportu.

Przemysław Jasiński zastępował w sobotnim meczu Mateusza Stolarskiego, który pauzował za czerwoną kartkę

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Nie chcieliśmy tylko przebywać w ekstraklasie

Motor zakończył sezon 24/25 dwoma zwycięstwami. W ostatniej kolejce ekipa z Lublina pokonała na wyjeździe Radomiaka 3:2. Jak spotkanie oceniają obie drużyny?

Kto ma czas, to może się jeszcze wybrać na lotniczy dzień dziecka w Radawcu
galeria

Kto ma czas, to może się jeszcze wybrać na lotniczy dzień dziecka w Radawcu

Lotnicy przygotowali szereg atrakcji dla dzieci – naukę podstaw pilotażu (na sucho), wystawę samolotów oraz modeli statków powietrznych. A co najważniejsze - można porozmawiać z pilotami.

Co nowego na uczelniach? Sprawdzamy kierunki i terminy rekrutacji

Co nowego na uczelniach? Sprawdzamy kierunki i terminy rekrutacji

W Lublinie i sąsiednich miastach trwa sezon rekrutacyjny. Lokalne uczelnie prezentują nowe kierunki, rozwijają infrastrukturę i walczą o kandydatów. Oto najważniejsze informacje o ofercie uniwersytetów na rok akademicki 2025/2026

Giełda staroci w Lublinie. Mydło „Kajtek” i reklamówki z Pewexu
galeria

Giełda staroci w Lublinie. Mydło „Kajtek” i reklamówki z Pewexu

W końcu aura dopisał i na obu giełdach – staroci i garażowej – pojawiły się tłumy ludzi. Jak zwykle oferta była ogromna. Nam w oko wpadły oryginalnie zapakowane zapałki w drewnianych pudełeczkach lat 70. Minionego wieku oraz siatki foliowe z nadrukiem Pewex wyglądające jak nowe.

IV Turniej Charytatywny w Piłkę Nożną Fundacji Grupy Aliplast. Zagrali by pomagać [ZDJĘCIA]

IV Turniej Charytatywny w Piłkę Nożną Fundacji Grupy Aliplast. Zagrali by pomagać [ZDJĘCIA]

W sobotę na boiskach przy ul. Wacława Moritza odbył się IV Turniej Charytatywny w Piłkę Nożną Fundacji Grupy Aliplast. W piłkarskiej rywalizacji triumfowali gospodarze, ale tak naprawdę zwycięzcami były dzieci dla których zebrano 24 tysiące złotych

Radny wyjechał z Polski. Mieszkańcy pójdą do urn w wakacje

Radny wyjechał z Polski. Mieszkańcy pójdą do urn w wakacje

Głosowali wiosną zeszłego roku, zagłosują też latem 2025. W gminie Krasnobród odbędą się wybory uzupełniające.

Plaża na Półwyspie Helskim

Darmowy pobyt na Helu w wakacje. Trzeba tylko się zgłosić

Wakacje nad Bałtykiem? Bez wydawania ani grosza na mieszkanie i jedzenie? To wydaje się niemożliwe. Ale jednak jest do zrealizowania.

Rajdową sobotę zakończył odcinek specjalny w Puławach
rajd
galeria
film

Rajd Nadwiślański 2025: Szejowie najszybsi po sobocie

Dziś ostatni dzień rajdowych zmagań na Powiślu. Sobotę do udanych mogą zaliczyć bracia Jarosław i Marcin Szejowie. Aktualni mistrzowie Polski prowadzą w klasyfikacji generalnej. Na miejskim odcinku w Puławach, najszybszy był Jarosław Kołtun z Ireneuszem Pleskotem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

szukam osoby do sprzątania

lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

miesz

ZAMOŚĆ

107,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

11,00 zł

Komunikaty