Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 czerwca 2020 r.
22:02

Lublin: Czy uda się uniknąć wycinki drzew? "Budowa tego fragmentu drogi jest kluczowa"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
14 14 A A
(fot. Dominik Smaga)

Władze miasta są o krok od podpisania umowy na projekt brakującego odcinka ul. Berylowej. Przełom nastąpił po wykreśleniu z planów nowej sygnalizacji na ul. Granitowej. Jeden z naszych Czytelników chce, aby zrezygnowano też z części jezdni, by uniknąć wycinki drzew. Urzędnicy odpowiadają, że jezdnia jest potrzebna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jedna jezdnia z dwoma pasami ruchu, dwie drogi rowerowe, dwa chodniki, nowe przystanki autobusowe i szpalery drzewek. Tak w skrócie ma wyglądać nowy odcinek ul. Berylowej, który ma usprawnić ruch przez osiedle rozrastające się wzdłuż ul. Jana Pawła II. Droga wyznaczona już 18 lat temu przez miejskich planistów będzie biegła od Onyksowej do Jantarowej w rejon wykańczanej podstawówki mającej być największą w Lublinie.

Zanim powstanie droga musi powstać jej projekt. Poszukiwania projektanta zaczęły się już w maju, ale skończyły niepowodzeniem. Przetarg został unieważniony przez władze miasta, bo tańsza z chętnych firm nie wpłaciła wadium, a droższa była zbyt droga.

Po pierwszej porażce urzędnicy postanowili poszukać oszczędności i zdecydowali, że projekt nie będzie obejmował nowej sygnalizacji świetlnej, jaka pierwotnie była planowana na skrzyżowaniu Granitowej z Berylową i Agatową.

Urząd Miasta wyklucza wykreślenie części jezdni i przekonuje, że jest ona tutaj potrzebna w całości (fot. Dominik Smaga)

– Rezygnacja z planowanej sygnalizacji świetlnej w rejonie ul. Granitowej zmniejszyła koszty zadania i dała możliwość wyłonienia wykonawcy w tzw. trybie z wolnej ręki. Zapytania ofertowe zostały skierowane do pięciu firm, które potencjalnie mogą się podjąć opracowania projektu. Odpowiedziały cztery z nich i w tym momencie trwa wyłonienie wykonawcy – informuje Joanna Stryczewska z Urzędu Miasta. Nie podaje na razie terminu, w którym gotowy ma być projekt. – Jesteśmy przed podpisaniem umowy, a to dopiero ona wskaże konkretne terminy.

Dziś zamiast Berylowej jest błoto, przez które czasami ktoś przejeżdża samochodem. Na jednym końcu pasa ziemi pod budowę nowej drogi, bliżej ul. Onyksowej, znajduje się grupa drzew. Nasz Czytelnik chce, by miasto ocaliło je przed usunięciem. – Są to stare drzewa, w tym dwa wiekowe dęby – podkreśla pan Stanisław, który napisał do Zarządu Dróg i Mostów prośbę o to, żeby… zrezygnować z budowy odcinka ulicy.

(fot. Dominik Smaga)

– Jedynym sposobem zachowania drzewostanu jest rezygnacja z ciągłości jezdni ul. Berylowej. Od strony Granitowej kończyłaby się, tak jak teraz, na skrzyżowaniu z Onyksową. Od strony Jantarowej kończyłaby się placem nawrotowym przed drzewami – proponuje nasz Czytelnik. – Przez enklawę zieleni należałoby tylko sprytnie, tak by drzewa ominąć, zaprojektować chodniki i ewentualnie ścieżkę rowerową.

Jednak Urząd Miasta wyklucza wykreślenie części jezdni i przekonuje, że jest ona tutaj potrzebna w całości. – Budowa tego fragmentu drogi jest kluczowa w celu zapewnienia sprawnego dojazdu do nowo budowanej szkoły i poprawy dostępności komunikacyjnej osiedla – tłumaczy Grzegorz Jędrek z biura prasowego Ratusza. – Będziemy dokładać starań by minimalizować usuwanie drzew w trakcie prowadzenia inwestycji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 19 czerwca 2020 r. o 06:30
+37
A co specjalista drogowiec sądzi o budowie s19 ?? Czy nie lepiej i bezpieczniej będzie zamiast zjazdów do kraśnika na końcach dróg dojazdowych zbudować pętle nawrotowe ?? W ten sposób ocali się hektary lasów i mniejsze korki będą tutaj na osiedlu a i bezpieczeństwo na S19 będzie wyższe!!
Avatar
AaronSzechter / 18 czerwca 2020 r. o 22:41
+37
Drzewa to niech sobie szanowny pan posadzi na swojej działce. Tutaj jest potrzebna ulica. Zamiast świateł należy zrobić Berylową z pierwszeństwem w kierunku Jana Pawła II a granitowa i Agatowa podporządkowane. Usprawni to ruch a Agatowa i Granitowa łatwo się włączą do ruchu.
Avatar
lub-lin / 19 czerwca 2020 r. o 00:07
+36
Ta droga jest potrzebna w całości! Czytelnik niech zostawi swoje genialne pomysły dla siebie.
Avatar
kapi / 19 czerwca 2020 r. o 08:57
+29
Przystanki na Berylowej- ulicy oddalonej o 200m od Jana Pawła II, czyli dużej ulicy stanowiącej główny ciąg komunikacyjny z licznymi liniami kom. miejskiej, to absurd. Ulica z przystankami powinna powstać dalej, w rejonie ul. Węglinek, bo to mieszkańcy końca osiedla mają długą drogę do Jana Pawła. Wtedy po takiej ul. Węglinek lub zbliżonej przebiegiem, można przedłużyć dużą część linii kończących na Granitowej, Filaretów, czy Gęsiej.
Komunikacja miejska będzie nie tylko Berylową ale również dalej ulicą Grantową która jest już oddalona od Jana Pawła o jakiś 1 km. I komunikacja miejska tą ulicą jest jak najbardziej potrzebna. Każdy patrzy tylko na czubek własnego nosa żeby mu autobusy pod oknami nie jeździły. Plany tej ulisy są od dawna i każdy kto kupował tam mieszkanie na pewno miał świadomość że będzie tamtędy biegła.
Komunikacja miejska będzie nie tylko Berylową ale również dalej ulicą Grantową która jest już oddalona od Jana Pawła o jakiś 1 km. I komunikacja miejska tą ulicą jest jak najbardziej potrzebna. Każdy patrzy tylko na czubek własnego nosa żeby mu autobusy pod oknami nie jeździły. Plany tej ulisy są od dawna i każdy kto kupował tam mieszkanie na pewno miał świadomość że będzie tamtędy biegła. rozwiń
Avatar
qwerty38 / 19 czerwca 2020 r. o 08:15
+28
Niektórzy to w tej okolic byli chyba tylko palcem po mapie. Drzewa niestety muszą być wycięte bo są po prostu centralnie w miejscu przyszłej drogi. Nie da się ich ominąć, nie licząc może 1 czy 2. Ustawienie świateł na skrzyżowaniu Granitowa-Agatowa sprawi, że to będzie jedne wielki nieprzejezdny rano i po południu korek. To najgorsze możliwe rozwiązanie. Postawienie na zmianę pierwszeństwa na rzecz Berylowej jest absurdem z uwagi na częste mega korki od strony Agatowej, z której to wyjeżdża mnóstwo ludzi, czy to do domu czy ze szkoły czy z Kościoła czy z zakupów. O problemach dla komunikacji miejskiej nie wspomnę. O absurdzie dot. puszczeniu ruchu wzdłuż ul. Węglinek nie ma co wspominać. Jedynym sensownym rozwiązaniem, jeśli już mamy coś robić to zrobienie ronda turbinowego. Miejsce jest. Jedynie to usprawni przejazd. Takie rozwiązanie powinno powstac od razu ale w Lublinie nikt nie myśli na rok do przodu i efekty widać co rusz.
Niektórzy to w tej okolic byli chyba tylko palcem po mapie. Drzewa niestety muszą być wycięte bo są po prostu centralnie w miejscu przyszłej drogi. Nie da się ich ominąć, nie licząc może 1 czy 2. Ustawienie świateł na skrzyżowaniu Granitowa-Agatowa sprawi, że to będzie jedne wielki nieprzejezdny rano i po południu korek. To najgorsze możliwe rozwiązanie. Postawienie na zmianę pierwszeństwa na rzecz Berylowej jest absurdem z uwagi na częste mega korki od strony Agatowej, z której to wyjeżdża mnóstwo ludzi, czy to do domu czy ze szkoły czy z K... rozwiń
Avatar
marcinzlublina / 19 czerwca 2020 r. o 08:18
+27
Pan Stanisław ma problemy psychiczne ???? Budować drogę w całości ! Ps. Kiedy remont obiecany RASZYŃSKIEJ ???!!!!!!
Avatar
avk52 / 20 czerwca 2020 r. o 07:29
+8
czy komentujący obrońcy i miłośnicy przyrody nie parkują przypadkiem samochodów na wskazanym odcinku przewidzianym pod budowę drogi w okolicy ul. Onyksowej? nie zauważyłam, aby ktoś przechadzał się tamtędy rozkoszując pięknem drzew, tylko mieszkańcy okolicznych bloków zrobili sobie tam bezpłatny parking, po tym gdy pod Stokrotką przy ul. Onyksowej pojawił się parkometr.
Avatar
Bobas1987 / 19 czerwca 2020 r. o 10:15
+6
W krainie dendrofoba-dewelorozwijacza obowiązuje zasada: każdy pretekst jest dobry, żeby wyharatać drzewo, czy to duże czy to małe. Projekty są robione pod kątem MAKSYMALIZACJI wycinek, a nie ich ograniczania (to jest FAKT - wcale nie zmyślam!). Skarga do DW na pewno nie wystarczy, żeby drzewa uratować przed dendro-hejterami. Trzeba próbować zrobić coś w rodzaju tego, co zorganizował "plebs" z Lipowej, ale w dewelo-getcie nie będzie to łatwe.
Czasami wystarczy wystąpić o dokumentację środowiskową i natychmiast zostaje minimum 2/3 drzew z planowanej wcześniej wycinki. Tak stało się między innymi na ulicy Zbożowej, gdzie w interesie jednego z deweloperów prowadzone są roboty drogowe i przebudowa znajdującej się tam pętli komunikacji miejskiej. Te 2/3 ocalonych drzew, to o 30-50% mniej pyłów zawieszonych niż z węgla spalonego w "kopciuchach".
 Przybliżysz czym się charakteryzuje pętla komunikacji miejskiej budowana dla dewelopera? Tylko pracownicy firmy deweloperskiej mogą korzystać z takiej pętli czy jak? Dość zabawne jest to obsesyjne pisanie o deweloperach i dostrzeganie ich interesu w każdej inwestycji realizowanej przez miasto.
 Przybliżysz czym się charakteryzuje pętla komunikacji miejskiej budowana dla dewelopera? Tylko pracownicy firmy deweloperskiej mogą korzystać z takiej pętli czy jak? Dość zabawne jest to obsesyjne pisanie o deweloperach i dostrzeganie ich interesu w każdej inwestycji realizowanej przez miasto. rozwiń
Avatar
zosia_lsm / 19 czerwca 2020 r. o 10:01
+5
W krainie dendrofoba-dewelorozwijacza obowiązuje zasada: każdy pretekst jest dobry, żeby wyharatać drzewo, czy to duże czy to małe. Projekty są robione pod kątem MAKSYMALIZACJI wycinek, a nie ich ograniczania (to jest FAKT - wcale nie zmyślam!). Skarga do DW na pewno nie wystarczy, żeby drzewa uratować przed dendro-hejterami. Trzeba próbować zrobić coś w rodzaju tego, co zorganizował "plebs" z Lipowej, ale w dewelo-getcie nie będzie to łatwe.
 Tak stało się między innymi na ulicy Zbożowej, gdzie w interesie jednego z deweloperów prowadzone są roboty drogowe i przebudowa znajdującej się tam pętli komunikacji miejskiej.
 A to ciekawe. Któremu to dewelopkowi ratusz chciał znowu dogodzić?
 A to ciekawe. Któremu to dewelopkowi ratusz chciał znowu dogodzić? rozwiń
Avatar
LAS / 18 czerwca 2020 r. o 22:40
-7
W krainie dendrofoba-dewelorozwijacza obowiązuje zasada: każdy pretekst jest dobry, żeby wyharatać drzewo, czy to duże czy to małe. Projekty są robione pod kątem MAKSYMALIZACJI wycinek, a nie ich ograniczania (to jest FAKT - wcale nie zmyślam!). Skarga do DW na pewno nie wystarczy, żeby drzewa uratować przed dendro-hejterami. Trzeba próbować zrobić coś w rodzaju tego, co zorganizował "plebs" z Lipowej, ale w dewelo-getcie nie będzie to łatwe.
  Czasami wystarczy wystąpić o dokumentację środowiskową i natychmiast zostaje minimum 2/3 drzew z planowanej wcześniej wycinki. Tak stało się między innymi na ulicy Zbożowej, gdzie w interesie jednego z deweloperów prowadzone są roboty drogowe i przebudowa znajdującej się tam pętli komunikacji miejskiej. Te 2/3 ocalonych drzew, to o 30-50% mniej pyłów zawieszonych niż z węgla spalonego w "kopciuchach".
  Czasami wystarczy wystąpić o dokumentację środowiskową i natychmiast zostaje minimum 2/3 drzew z planowanej wcześniej wycinki. Tak stało się między innymi na ulicy Zbożowej, gdzie w interesie jednego z deweloperów prowadzone są roboty drogowe i przebudowa znajdującej się tam pętli komunikacji miejskiej. Te 2/3 ocalonych drzew, to o 30-50% mniej pyłów zawieszonych niż z węgla spalonego w "kopciuchach". rozwiń
Avatar
avk52 / 20 czerwca 2020 r. o 07:29
+8
czy komentujący obrońcy i miłośnicy przyrody nie parkują przypadkiem samochodów na wskazanym odcinku przewidzianym pod budowę drogi w okolicy ul. Onyksowej? nie zauważyłam, aby ktoś przechadzał się tamtędy rozkoszując pięknem drzew, tylko mieszkańcy okolicznych bloków zrobili sobie tam bezpłatny parking, po tym gdy pod Stokrotką przy ul. Onyksowej pojawił się parkometr.
Avatar
Bobas1987 / 19 czerwca 2020 r. o 10:15
+6
W krainie dendrofoba-dewelorozwijacza obowiązuje zasada: każdy pretekst jest dobry, żeby wyharatać drzewo, czy to duże czy to małe. Projekty są robione pod kątem MAKSYMALIZACJI wycinek, a nie ich ograniczania (to jest FAKT - wcale nie zmyślam!). Skarga do DW na pewno nie wystarczy, żeby drzewa uratować przed dendro-hejterami. Trzeba próbować zrobić coś w rodzaju tego, co zorganizował "plebs" z Lipowej, ale w dewelo-getcie nie będzie to łatwe.
Czasami wystarczy wystąpić o dokumentację środowiskową i natychmiast zostaje minimum 2/3 drzew z planowanej wcześniej wycinki. Tak stało się między innymi na ulicy Zbożowej, gdzie w interesie jednego z deweloperów prowadzone są roboty drogowe i przebudowa znajdującej się tam pętli komunikacji miejskiej. Te 2/3 ocalonych drzew, to o 30-50% mniej pyłów zawieszonych niż z węgla spalonego w "kopciuchach".
 Przybliżysz czym się charakteryzuje pętla komunikacji miejskiej budowana dla dewelopera? Tylko pracownicy firmy deweloperskiej mogą korzystać z takiej pętli czy jak? Dość zabawne jest to obsesyjne pisanie o deweloperach i dostrzeganie ich interesu w każdej inwestycji realizowanej przez miasto.
 Przybliżysz czym się charakteryzuje pętla komunikacji miejskiej budowana dla dewelopera? Tylko pracownicy firmy deweloperskiej mogą korzystać z takiej pętli czy jak? Dość zabawne jest to obsesyjne pisanie o deweloperach i dostrzeganie ich interesu w każdej inwestycji realizowanej przez miasto. rozwiń
Avatar
zosia_lsm / 19 czerwca 2020 r. o 10:01
+5
W krainie dendrofoba-dewelorozwijacza obowiązuje zasada: każdy pretekst jest dobry, żeby wyharatać drzewo, czy to duże czy to małe. Projekty są robione pod kątem MAKSYMALIZACJI wycinek, a nie ich ograniczania (to jest FAKT - wcale nie zmyślam!). Skarga do DW na pewno nie wystarczy, żeby drzewa uratować przed dendro-hejterami. Trzeba próbować zrobić coś w rodzaju tego, co zorganizował "plebs" z Lipowej, ale w dewelo-getcie nie będzie to łatwe.
 Tak stało się między innymi na ulicy Zbożowej, gdzie w interesie jednego z deweloperów prowadzone są roboty drogowe i przebudowa znajdującej się tam pętli komunikacji miejskiej.
 A to ciekawe. Któremu to dewelopkowi ratusz chciał znowu dogodzić?
 A to ciekawe. Któremu to dewelopkowi ratusz chciał znowu dogodzić? rozwiń
Avatar
kapi / 19 czerwca 2020 r. o 08:57
+29
Przystanki na Berylowej- ulicy oddalonej o 200m od Jana Pawła II, czyli dużej ulicy stanowiącej główny ciąg komunikacyjny z licznymi liniami kom. miejskiej, to absurd. Ulica z przystankami powinna powstać dalej, w rejonie ul. Węglinek, bo to mieszkańcy końca osiedla mają długą drogę do Jana Pawła. Wtedy po takiej ul. Węglinek lub zbliżonej przebiegiem, można przedłużyć dużą część linii kończących na Granitowej, Filaretów, czy Gęsiej.
Komunikacja miejska będzie nie tylko Berylową ale również dalej ulicą Grantową która jest już oddalona od Jana Pawła o jakiś 1 km. I komunikacja miejska tą ulicą jest jak najbardziej potrzebna. Każdy patrzy tylko na czubek własnego nosa żeby mu autobusy pod oknami nie jeździły. Plany tej ulisy są od dawna i każdy kto kupował tam mieszkanie na pewno miał świadomość że będzie tamtędy biegła.
Komunikacja miejska będzie nie tylko Berylową ale również dalej ulicą Grantową która jest już oddalona od Jana Pawła o jakiś 1 km. I komunikacja miejska tą ulicą jest jak najbardziej potrzebna. Każdy patrzy tylko na czubek własnego nosa żeby mu autobusy pod oknami nie jeździły. Plany tej ulisy są od dawna i każdy kto kupował tam mieszkanie na pewno miał świadomość że będzie tamtędy biegła. rozwiń
Avatar
marcinzlublina / 19 czerwca 2020 r. o 08:18
+27
Pan Stanisław ma problemy psychiczne ???? Budować drogę w całości ! Ps. Kiedy remont obiecany RASZYŃSKIEJ ???!!!!!!
Avatar
qwerty38 / 19 czerwca 2020 r. o 08:15
+28
Niektórzy to w tej okolic byli chyba tylko palcem po mapie. Drzewa niestety muszą być wycięte bo są po prostu centralnie w miejscu przyszłej drogi. Nie da się ich ominąć, nie licząc może 1 czy 2. Ustawienie świateł na skrzyżowaniu Granitowa-Agatowa sprawi, że to będzie jedne wielki nieprzejezdny rano i po południu korek. To najgorsze możliwe rozwiązanie. Postawienie na zmianę pierwszeństwa na rzecz Berylowej jest absurdem z uwagi na częste mega korki od strony Agatowej, z której to wyjeżdża mnóstwo ludzi, czy to do domu czy ze szkoły czy z Kościoła czy z zakupów. O problemach dla komunikacji miejskiej nie wspomnę. O absurdzie dot. puszczeniu ruchu wzdłuż ul. Węglinek nie ma co wspominać. Jedynym sensownym rozwiązaniem, jeśli już mamy coś robić to zrobienie ronda turbinowego. Miejsce jest. Jedynie to usprawni przejazd. Takie rozwiązanie powinno powstac od razu ale w Lublinie nikt nie myśli na rok do przodu i efekty widać co rusz.
Niektórzy to w tej okolic byli chyba tylko palcem po mapie. Drzewa niestety muszą być wycięte bo są po prostu centralnie w miejscu przyszłej drogi. Nie da się ich ominąć, nie licząc może 1 czy 2. Ustawienie świateł na skrzyżowaniu Granitowa-Agatowa sprawi, że to będzie jedne wielki nieprzejezdny rano i po południu korek. To najgorsze możliwe rozwiązanie. Postawienie na zmianę pierwszeństwa na rzecz Berylowej jest absurdem z uwagi na częste mega korki od strony Agatowej, z której to wyjeżdża mnóstwo ludzi, czy to do domu czy ze szkoły czy z K... rozwiń
Avatar
Harpagan / 19 czerwca 2020 r. o 08:02
-30
Przystanki na Berylowej- ulicy oddalonej o 200m od Jana Pawła II, czyli dużej ulicy stanowiącej główny ciąg komunikacyjny z licznymi liniami kom. miejskiej, to absurd. Ulica z przystankami powinna powstać dalej, w rejonie ul. Węglinek, bo to mieszkańcy końca osiedla mają długą drogę do Jana Pawła. Wtedy po takiej ul. Węglinek lub zbliżonej przebiegiem, można przedłużyć dużą część linii kończących na Granitowej, Filaretów, czy Gęsiej.
Avatar
Janusz_Paliwas / 19 czerwca 2020 r. o 06:30
+37
A co specjalista drogowiec sądzi o budowie s19 ?? Czy nie lepiej i bezpieczniej będzie zamiast zjazdów do kraśnika na końcach dróg dojazdowych zbudować pętle nawrotowe ?? W ten sposób ocali się hektary lasów i mniejsze korki będą tutaj na osiedlu a i bezpieczeństwo na S19 będzie wyższe!!
Avatar
lub-lin / 19 czerwca 2020 r. o 00:07
+36
Ta droga jest potrzebna w całości! Czytelnik niech zostawi swoje genialne pomysły dla siebie.
Avatar
anka-anka / 18 czerwca 2020 r. o 23:50
-26
A gdzie mają być przystanki? Zapewne zaraz pod oknami bloków. Wyciąć ludziom drzewa i postawić przystanki, aby mieli gdzie wysiadywać bezdomni i młodzież wspaniała, oraz stawać rozklekotane, smrodzące i walące drzwiami autobusy. Tam tak rosną drzewa, że można spokojnie sporą część z nich zostawić. Trzeba tylko pomysleć i tego chcieć. Wycinać natomiast zdrowe dęby, bo ktoś w urzędzie jak zwykle nic nie może, nie potrafi, tylko wie, że ma być jezdnia, chodniki i ścieżki jest barbarzyństwem. Są tam też brzozy oraz wiele innych drzew. Wasze nasadzenia młodych drzew to już widać. Są USCHNIĘTE, bo było ciepło i nikomu nie przyszło do głowy ich podlać. I tak będą stać te patyki z kijami je podtrzymującymi. Druga sprawa, to nawet, gdyby te drzewa się przyjęły to kiedy one urosną? Na pewno nie za życia tych, co kupili tam mieszkania. Tak naprawdę to jest to jedyne miejsce w tej częsci Węglina Południowego, gdzie są duże drzewa. Reszta to trawniki i pola, które nie zostały sprzedane deweloperom. Kolejna sprawa to jak nie postawi się świateł Granitowa - Onyksowa - Agatowa, to tam będą korki dla wszystkich skręcających w lewo, bo ruch się znacznie zwiększy, a widoczność nie jest najlepsza i do pokonania co najmniej 2 pasy ruchu. 
A gdzie mają być przystanki? Zapewne zaraz pod oknami bloków. Wyciąć ludziom drzewa i postawić przystanki, aby mieli gdzie wysiadywać bezdomni i młodzież wspaniała, oraz stawać rozklekotane, smrodzące i walące drzwiami autobusy. Tam tak rosną drzewa, że można spokojnie sporą część z nich zostawić. Trzeba tylko pomysleć i tego chcieć. Wycinać natomiast zdrowe dęby, bo ktoś w urzędzie jak zwykle nic nie może, nie potrafi, tylko wie, że ma być jezdnia, chodniki i ścieżki jest barbarzyństwem. Są tam też brzozy oraz wiele innych drzew. Wasze nasa... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gęsty dym nad Lublinem. Pożar na terenie dawnej FSC
galeria

Gęsty dym nad Lublinem. Pożar na terenie dawnej FSC

W jednym z zakładów na terenie dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych wybuchł pożar. Z budynku uciekło 80 osób.

Sławomir Pogonowski za Jacka Fiedenia w rezerwach Górnika Łęczna

Sławomir Pogonowski za Jacka Fiedenia w rezerwach Górnika Łęczna

Druga drużyna Górnika przystąpi do sezonu 2020/2021 z nowym trenerem na ławce. Jacka Fiedenia zastąpi Sławomir Pogonowski. Jego grającym asystentem będzie za to Karol Bujak, który wraca do klubu po kilku latach spędzonych w Lewarcie Lubartów.

Lubelskie. Poszli na grzyby, a potem musieli przyjechać saperzy
galeria

Lubelskie. Poszli na grzyby, a potem musieli przyjechać saperzy

Miał być pyszny sos z kurek, a skończyło się na wezwaniu patrolu saperskiego. A wszystko dlatego, że dwa dni z rzędu grzybiarze znajdowali w lasach powiatu chełmskiego amunicję z czasów II wojny światowej.

Assassin's Creed: Valhalla. Data premiery, gameplay i Wikingowie w akcji (wideo)
film

Assassin's Creed: Valhalla. Data premiery, gameplay i Wikingowie w akcji (wideo)

Najazdy, topory, odrobina dyplomacji i zabawa w osadników. A do tego data premiery gry Assassin's Creed: Valhalla i pierwszy, oficjalny materiał z rozgrywki.

Zaginęła Natalia Mazurkiewicz z Lublina. Wyszła z domu z czarnym psem

Zaginęła Natalia Mazurkiewicz z Lublina. Wyszła z domu z czarnym psem

Policja poszukuje 30-letniej Natalii Mazurkiewicz z Lublina. Jeśli ktoś widział kobietę, powinien zadzwonić pod numer 112.

Policja nadal szuka kierowcy, który dachował na ulicy Janowskiej. „Zapadł się pod ziemię"
galeria

Policja nadal szuka kierowcy, który dachował na ulicy Janowskiej. „Zapadł się pod ziemię"

Znają jego imię i nazwisko oraz adres. Ale jak na razie policji nie udało się przesłuchać mężczyzny, którego auto w ostatni piątek dachowało na ul. Janowskiej w Lublinie.

Koronawirus. Już ponad 7 tysięcy osób w kwarantannie

Koronawirus. Już ponad 7 tysięcy osób w kwarantannie

W ciągu ostatniej doby na terenie województwa lubelskiego przybyło 11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Rośnie też liczba osób znajdujących się w kwarantannie.

Far Cry 6: Rewolucja w grze (wideo)
film

Far Cry 6: Rewolucja w grze (wideo)

A do tego dzieciak z granatem, Gus Fring i zamieszki w wielkim mieście. Ale do pierwszych walk partyzanckich mamy jeszcze trochę czasu, bo premiera gry Far Cry 6 została zaplanowana na początek przyszłego roku.

Wybory prezydenckie. W całym województwie lubelskim było ponad 10 tys. nieważnych głosów
Wybory 2020
galeria

Wybory prezydenckie. W całym województwie lubelskim było ponad 10 tys. nieważnych głosów

W całym województwie wyborcy wrzucili do urn ponad 10 tysięcy nieważnych głosów. Nieważnych kart, na których np. brakowało pieczęci, było znacznie mniej.

Duda zdobył Lubelskie. Ale były też komisje, gdzie wygrał Trzaskowski

Duda zdobył Lubelskie. Ale były też komisje, gdzie wygrał Trzaskowski

Tylko co trzeci wyborca z województwa lubelskiego głosował w drugiej turze wyborów prezydenckich. Kandydat Koalicji Obywatelskiej w naszym regionie z Andrzejem Dudą wygrał w Lublinie, ale poza tym lepsze wyniki od urzędującego prezydenta uzyskiwał jedynie w pojedynczych komisjach.

Weteran z Afganistanu teraz dowodzi 21. batalionem lekkiej piechoty w Lublinie

Weteran z Afganistanu teraz dowodzi 21. batalionem lekkiej piechoty w Lublinie

Dowódcą 21. batalionu lekkiej piechoty w Lublinie został właśnie ppłk Jacek Otręba. Batalion wchodzi w skład lubelskiej brygady WOT.

Koncert "Camerata Vistula" w Kozłówce
18 lipca 2020, 17:00

Koncert "Camerata Vistula" w Kozłówce

Filharmonia Lubelska zaprasza na kolejny koncert z cyklu "Czas to miłość" realizowanego w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji. 18 lipca o godz. 17 w Kaplicy w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się koncert "Camerata Vistula".

Chełm: 106 pomysłów na wydanie 2,5 miliona złotych z budżetu obywatelskiego

Chełm: 106 pomysłów na wydanie 2,5 miliona złotych z budżetu obywatelskiego

Na mural, budki lęgowe dla ptaków czy czujniki czystości powietrza, a nawet nowe chodniki, place zabaw, stojaki na rowery, wycieczki czy kurs języka angielskiego chcą przeznaczyć chełmianie pieniądze z budżetu obywatelskiego. Teraz zgłoszone projekty będą weryfikowane formalnie oraz merytorycznie. Głosowanie jest zaplanowane na pierwszą połowę września tego roku.

Bialska klasa okręgowa wystartuje 16 sieprnia

Bialska klasa okręgowa wystartuje 16 sieprnia

Nowy sezon w bialskiej „okręgówce” rozpocznie się tak jak zazwyczaj w połowie sierpnia, w tym roku będzie to 16 dzień tego miesiąca. Mimo braku spadków w niższych ligach w minionych rozgrywkach, w nadchodzących w dalszym ciągu na tym poziomie wystąpi 14 zespołów.

Pomogą uczniom lubelskich szkół walczyć z nadwagą i otyłością

Pomogą uczniom lubelskich szkół walczyć z nadwagą i otyłością

Wznowiona została akcja bezpłatnych badań w ramach miejskiego programu walki z nadwagą i otyłością u najmłodszych uczniów. Rodzice pierwszo- i drugoklasistów mogą już umawiać dzieci na wizyty, które będą się odbywać w wakacje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!