Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 września 2003 r.
20:37
Edytuj ten wpis

Duma Polski

Autor: Zdjęcie autora (sz)
 (Jacek Mirosław)
(Jacek Mirosław)

Wczoraj w Trybunale Koronnym Fundacja "Muzyka Kresów” otrzymała z rąk byłego premiera Jerzego Buzka nagrodę Pro Publico Bono w kategorii dyplomacji społecznej. Fundacja zajmuje się badaniem najdawniejszych tradycji muzycznych Europy Środkowo- wschodniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Jesteście dumą Polski i Europy - powiedział w laudacji premier J. Buzek, z którego inicjatywy powstał konkurs.
Na zdjęciu od lewej: premier Jerzy Buzek, Monika Mamińska, współzałożycielka "Muzyki Kresów” i prof. Andrzej Nikodemowicz, honorowy prezes fundacji. Z prawej prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski, który odczytał akt nadania nagrody
Pro Publico Bono

Rozmowa z prof. Jerzym Buzkiem, byłym premierem RP

Lubelszczyzna ma szanse

• Wczoraj wręczył pan lubelskiej Fundacji "Muzyka Kresów” nagrodę za Najlepszą Inicjatywę Obywatelską Pro Publico Bono 2002. Cieszy się pan, że stało się to w Lublinie?
- Gdy w 1991 r. Jan Bernad zakładał Fundację "Muzyka Kresów”, zwrócił uwagę na wspaniałą rzecz: oto narody żyjące w promieniu dwustu kilometrów od Lublina potrafiły w ciągu setek lat zgodnie ze sobą żyć. A skoro tak, to dziś mogą się nadal z sobą porozumiewać. To szlachetne założenie sprawiło, że w ciągu dwunastu lat działalności fundacji udało się tak pięknie z przedstawicielami różnych narodów porozumiewać w poszukiwaniu wspólnych korzeni kultury, która jest źródłem Europy.

• Dlaczego jest to tak ważne?
- W ciągu wieków mieliśmy do czynienia z problemem rywalizacji kultur. Dziś, choć w Europie Środkowej mówimy różnym językiem, śpiewamy różne pieśni, czasem chodzimy do różnych kościołów, różnych królów wspominamy za bohaterów - potrafimy odnajdywać wspólne korzenie tradycji. Szczególnie ważne jest to tu w Lublinie, mieście unii lubelskiej, która jest dla Europy przykładem porozumienia ponad granicami.

• Czy świadomość korzeni naszej kultury i świadomość tradycji może być naszym atutem w unii?
- Spotykam się z takimi obawami, że po wejściu do wspólnoty polska kultura zbytnio ulegnie europejskim wpływom, że istnieje groźba amerykanizacji kultury. To, co robi Fundacja "Muzyka Kresów” umacnia nas w przekonaniu, że głębokie przywiązanie do korzeni może być dobrym kapitałem. Tak jak często kapitał umysłowy jest cenniejszy niż kapitał ekonomiczny.

• Tu w Lublinie, dumni z unii lubelskiej, wciąż pytamy o szanse Lubelszczyzny w unii.
- Kiedyś marszałek Józef Piłsudski przyrównał Rzeczpospolitą do obwarzanka: po obu końcach dobry, w środku nie wiadomo co. Dziś Lubelszczyzna to polskie kresy. Stąd będzie europejska kultura promieniować na Wschód. Lubelszczyzna stoi przed ogromną szansą rozwoju. Będzie do wykorzystania wiele unijnych funduszy. To dobre perspektywy na przyszłość.

Wysłuchał Waldemar Sulisz

Sylwetka - Jan Bernad

Wczoraj otrzymał z rąk premiera Jerzego Buzka zaszczytną nagrodę w konkursie Pro Publico Bono za najciekawszą inicjatywę obywatelską w kategorii dyplomacji społecznej. - Dziś, kiedy w polskim społeczeństwie jest wielu specjalistów od kasy i władzy, specjalizujących się w skokach - działalność fundacji, która tak pięknie rozumie kulturę - jest szczególnie ważna - powiedział abp Józef Życiński.
Jan Bernad muzyką i teatrem interesował się od zawsze. Ma za sobą wielką przygodę w teatrze Jerzego Grotowskiego, potem pracę z Włodzimierzem Staniewskim w Gardzienicach. W obu teatrach praktykował wyprawy w poszukiwaniu korzeni kultury. - Zachwycałem się najstarszymi mieszkańcami maleńkich wsi, którzy śpiewali stare pieśni w rytm melodii przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Ich archaiczny śpiew interesował mnie najbardziej. To był skarb, którego szukałem.
W 1991 roku wraz z Moniką Mamińską założył Fundację "Muzyka Kresów”. W ciągu pierwszych kilku lat dokumentowali miejsca, gdzie mogły przechować się najdawniejsze tradycje muzyczne, następnie dokładnie je zdokumentowali.
Dziś Jan Bernad jest najwybitniejszym w Polsce znawcą muzycznych korzeni kultury tradycyjnej, a Lublin miejscem pielgrzymki badaczy z Europy i tradycyjnych zespołów muzycznych. Prowadzi Letnią Szkołę Muzyki Tradycyjnej, organizuje w Lublinie festiwal Najstarsze Pieśni Europy. (sz)

Pozostałe informacje

Avia Świdnik tylko zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik dwukrotnie odrabiała straty w meczu z Czarnymi Połaniec: z 1:2 i z 2:3. W doliczonym czasie Paweł Uliczny nie strzelił rzutu karnego. Ostatecznie spotkanie zakończyło remisem 3:3

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik show. Lider Orlen Oil Motoru Lublin zaprezentował wyborną formę i wygrał Grand Prix Niemiec w Landshut. Z dobrej strony zaprezentowali się także inni zawodnicy trzykrotnych mistrzów Polski

Poradnik wyborcy– terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Poradnik wyborcy– terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Rada Miasta Chełm jednogłośnie przyjęła kompleksowy plan działania, mający przygotować miasto na różnorodne zagrożenia – zarówno militarne, jak i cywilne. Plan przewiduje powołanie Korpusu Obrony Cywilnej.

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik
galeria

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin nie miał problemów z pokonaniem Innpro ROW Rybnik. Lubelskie "Koziołki" wygrały 63:27 i umocniły się na pierwszym miejscu w stawce. Jak mecz podsumowali jego główni bohaterowie?

Wisła Puławy sprawiła sensację wygrywając w Krakowie z Wieczystą

Sensacja w Krakowie. Wisła Puławy ograła Wieczystą!

Za takie historie kibice kochają piłkę nożną. W sobotę skazywana na porażkę Wisła Puławy pokonała w Krakowie tamtejszą Wieczystą i wciąż jest blisko uniknięcia degradacji

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

Podobnie jak w pierwszym, tak i w drugim meczu finału Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0.
galeria

Drugi mecz finału PlusLigi: Bogdanka LUK Lublin rozbiła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Do złotego medalu lublinianie potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. MVP wybrany został Wilfredo Leon. Trzeci mecz w środę w Sosnowcu, o godzinie 20.30

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty