Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 stycznia 2023 r.
10:04

Dzień Judaizmu „Nazwał nas Żydów starszymi braćmi w wierze”

Autor: Zdjęcie autora PM
0 9 A A
(fot. Piotr Michalski)

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Collegium Jana Pawła II odbyły się już po raz 26. obchody Dnia Judaizmu Archidiecezji Lubelskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dzień Judaizmu jest bardzo ważny dla kościoła i chrześcijaństwa, gdyż nie możemy sami zrozumieć dobrze: Ewangelii, naszej wiary jeżeli nie pamiętamy, że wyrosła ze Starego Testamentu. Święty Hieronim mówił, że jeżeli nie znasz Pisma Świętego to nie znasz Chrystusa – powiedział abp. Stanisław Budzik.

– Dzisiejszym tematem spotkania jest Pascha, która bez wątpienia nas łączy. Człowiekiem który w XX wieku najbardziej dbał o relacje pomiędzy katolikami a żydami był papież Jan Paweł II. Jego nauki niosły przesłanie, które teraz kontynuujemy. Był pierwszym papieżem, który wszedł do synagogi i nazwał nas Żydów starszymi braćmi w wierze – podkreślił Icchak Chaim Rapoport z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Hasłem tegorocznych obchodów są słowa: „Przejście Pana: Dziś wychodzicie”. Wydarzenie rozpoczęła pieśń „Shema Israel”, czytanie z Księgi Wyjścia oraz Ewangelii wg. św. Marka. 

Icchak Chaim Rapoport z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie opowiedział o świętowaniu Paschy w ujęciu żydowskim, a ojciec Ogniska Światła i Miłości w Łopocznie ks. Mirosław Bielecki przedstawił Paschę w ujęciu chrześcijańskim. Spotkanie zwieńczył występ duetu skrzypcowego Lucjana Szalińskiego-Bałwasa oraz Marcina Davida Króla.

Organizatorami wydarzenia było Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego oraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im Abrahama J. Heschela.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Labydnik / 25 stycznia 2023 r. o 05:43
Kto mieczem wojuje...Odezwała się kacapska szumowina,  bolszewicka szmata, z kolejnymi pomyjami, psim obszczekiwaniem.  Bździny tępej gadziny,  labydziny monisiny.  La Bydłoza betonoza, skończony głupcze! Bydlaku, trzeba było nie bluzgać, nie ubliżać ordynarnie i po chamsku, nie wyzywać samemu - od początku, hurtem, wszystkich, jak leci, co post, co wpis. Sam zacząłeś ten chlew. Uczcie się dzieci, tak kończy każdy wykolejeniec, szubrawiec, kreatura, kanalia, zidiociały producent gnoju. "Forum dyskusyjne"  sobie znalazła, wszawa gnida. Wystarczy, czy jeszcze w kaprawe ślepia napluć?                        P.S. Pisze się: w kwestii formalnej, głupozo, tępoto ubecka po Wyższej Szkole Nauk Społecznych  przy KC PZPR
 W sprawie "formalnej". Te brednie, kłamstwa i wyzwiska wojującego "katolika" nie są "na temat".
 W sprawie "formalnej". Te brednie, kłamstwa i wyzwiska wojującego "katolika" nie są "na temat". rozwiń
Avatar
Jasin / 23 stycznia 2023 r. o 18:57
Kto mieczem wojuje...Odezwała się kacapska szumowina,  bolszewicka szmata, z kolejnymi pomyjami, psim obszczekiwaniem.  Bździny tępej gadziny,  labydziny monisiny.  La Bydłoza betonoza, skończony głupcze! Bydlaku, trzeba było nie bluzgać, nie ubliżać ordynarnie i po chamsku, nie wyzywać samemu - od początku, hurtem, wszystkich, jak leci, co post, co wpis. Sam zacząłeś ten chlew. Uczcie się dzieci, tak kończy każdy wykolejeniec, szubrawiec, kreatura, kanalia, zidiociały producent gnoju. "Forum dyskusyjne"  sobie znalazła, wszawa gnida. Wystarczy, czy jeszcze w kaprawe ślepia napluć?                        P.S. Pisze się: w kwestii formalnej, głupozo, tępoto ubecka po Wyższej Szkole Nauk Społecznych  przy KC PZPR
Kto mieczem wojuje...Odezwała się kacapska szumowina,  bolszewicka szmata, z kolejnymi pomyjami, psim obszczekiwaniem.  Bździny tępej gadziny,  labydziny monisiny.  La Bydłoza betonoza, skończony głupcze! Bydlaku, trzeba było nie bluzgać, nie ubliżać ordynarnie i po chamsku, nie wyzywać samemu - od początku, hurtem, wszystkich, jak leci, co post, co wpis. Sam zacząłeś ten chlew. Uczcie się dzieci, tak kończy każdy wykolejeniec, szubrawiec, kreatura, kanalia, zidiociały producent gnoju. "Forum dyskusyjne"  sobie znalazła, wszawa gni... rozwiń
Avatar
Labydnik / 23 stycznia 2023 r. o 11:18
Sporo tu nieprawdy. 1) P. Budzik jest w błędzie, że nie można zrozumieć "Ewangelii" czy "wiary" bez "Dnia Judaizmu" - przynajmniej w tę stronę jego mętna wypowiedź zmierza. 2) P. Rapoport przekłamuje wypowiedź p. Wojtyły, który nie określał wyznających to, co on, ten rodzaj judaizmu, za po prostu "starszych braci w wierze". Mówił coś o "w pewien sposób, można by powiedzieć, naszych starszych braciach". P. Chrostowski obszerniej o tym pisze: "W przemówieniu w synagodze rzymskiej Jan Paweł II powiedział: „Religia żydowska nie jest dla naszej religii «zewnętrzna», lecz w pewien sposób «wewnętrzna». Mamy zatem z nią relacje, jakich nie mamy z żadną inną religią. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. W przekładach tego przemówienia wyrzucono słowa „w pewien sposób”, na skutek czego formuła stała się bezwarunkowa. I to jest właśnie ów wielki teologiczny błąd, który oznacza poważne zafałszowanie wypowiedzi papieskiej i wypaczenie samych podstaw teologicznych relacji chrześcijańsko-żydowskich." Zob. więcej szczegółów w: salon24.pl/u/krzystofjaw/506315,starsi-bracia-w-wierze-to-przeklamanie-slow-bl-jana-pawla-ii.
Sporo tu nieprawdy. 1) P. Budzik jest w błędzie, że nie można zrozumieć "Ewangelii" czy "wiary" bez "Dnia Judaizmu" - przynajmniej w tę stronę jego mętna wypowiedź zmierza. 2) P. Rapoport przekłamuje wypowiedź p. Wojtyły, który nie określał wyznających to, co on, ten rodzaj judaizmu, za po prostu "starszych braci w wierze". Mówił coś o "w pewien sposób, można by powiedzieć, naszych starszych braciach". P. Chrostowski obszerniej o tym pisze: "W przemówieniu w synagodze rzymskiej Jan Paweł... rozwiń
Avatar
Labydnik / 23 stycznia 2023 r. o 11:05
Fragment książki "oficere" - „ – Niech pan rzuci na to okiem – arcybiskup Józef Życiński podał mi kopertę, z której wyjąłem jedną kartkę. Był to dokument odnoszący się do księdza biskupa Mieczysława Cisło, informujący, że ..."
 W sprawie "formalnej". Sprawy i sprawki p. Cisły nie mają większego związku z "dniem judaizmu", choć zapewnie są jakieś zapisane świadectwa jego działalności i "współpracy".
Avatar
Labydnik / 23 stycznia 2023 r. o 10:59
Wcale nie są strasi... Jezus - Syn BOGA był wcześniej: Jezus rzekł im (Żydom) pierwej niż Abraham stał się, JA (Jezus) JESTEM ...     list do Galatów"...Wiemy jednak, że człowiek nie zostaje usprawiedliwiony dzięki przestrzeganiu Prawa , ale jedynie dzięki wierze w Jezusa Chrystusa. Dlatego my uwierzyliśmy w Jezusa, abyśmy zostali usprawiedliwieni dzięki wierze w Chrystusa, a nie dzięki przestrzeganiu Prawa, ponieważ przez przestrzeganie Prawa 'nikt nie osiągnie usprawiedliwienia’. A jeśli szukając usprawiedliwienia w Chrystusie, jesteśmy uważani za grzeszników, to czy Chrystus prowadzi do grzechu? Z pewnością nie!" ......
 To są tylko jakieś nieuprawnione wyobrażenia, że "Jezus istniał zanim został poczęty czy urodził się". Ale mniejsza z tym. W ogóle, zanim się urodził, nie było "chrześcijaństwa", a judaizm istniał, owszem.
o są tylko jakieś nieuprawnione wyobrażenia, że "Jezus istniał zanim został poczęty czy urodził się". Ale mniejsza z tym. W ogóle, zanim się urodził, nie było "chrześcijaństwa", a judaizm istniał, owszem. rozwiń
Avatar
Labydnik / 23 stycznia 2023 r. o 10:55
KIEDY Dzień CHRZEŚCIJAŃSTWA w Judaizmie???
 Bardzo dobre pytanie. (Poza błędem "ortograficznym" - nazwy "judaizm" nie pisze się dużą czcionką/"z dużej...".)
Avatar
TECZOWY--ZSL / 19 stycznia 2023 r. o 21:33
Fragment książki "oficere" - „ – Niech pan rzuci na to okiem – arcybiskup Józef Życiński podał mi kopertę, z której wyjąłem jedną kartkę. Był to dokument odnoszący się do księdza biskupa Mieczysława Cisło, informujący, że ..."
Avatar
TECZOWY--ZSL / 19 stycznia 2023 r. o 21:20
Wcale nie są strasi... Jezus - Syn BOGA był wcześniej: Jezus rzekł im (Żydom) pierwej niż Abraham stał się, JA (Jezus) JESTEM ...     list do Galatów"...Wiemy jednak, że człowiek nie zostaje usprawiedliwiony dzięki przestrzeganiu Prawa , ale jedynie dzięki wierze w Jezusa Chrystusa. Dlatego my uwierzyliśmy w Jezusa, abyśmy zostali usprawiedliwieni dzięki wierze w Chrystusa, a nie dzięki przestrzeganiu Prawa, ponieważ przez przestrzeganie Prawa 'nikt nie osiągnie usprawiedliwienia’. A jeśli szukając usprawiedliwienia w Chrystusie, jesteśmy uważani za grzeszników, to czy Chrystus prowadzi do grzechu? Z pewnością nie!" ......
Wcale nie są strasi... Jezus - Syn BOGA był wcześniej: Jezus rzekł im (Żydom) pierwej niż Abraham stał się, JA (Jezus) JESTEM ...     list do Galatów"...Wiemy jednak, że człowiek nie zostaje usprawiedliwiony dzięki przestrzeganiu Prawa , ale jedynie dzięki wierze w Jezusa Chrystusa. Dlatego my uwierzyliśmy w Jezusa, abyśmy zostali usprawiedliwieni dzięki wierze w Chrystusa, a nie dzięki przestrzeganiu Prawa, ponieważ przez przestrzeganie Prawa 'nikt nie osiągnie usprawiedliwienia’. A jeśli szukając uspr... rozwiń
Avatar
TECZOWY--ZSL / 19 stycznia 2023 r. o 21:13
KIEDY Dzień CHRZEŚCIJAŃSTWA w Judaizmie???
Avatar
Labydnik / 25 stycznia 2023 r. o 05:43
Kto mieczem wojuje...Odezwała się kacapska szumowina,  bolszewicka szmata, z kolejnymi pomyjami, psim obszczekiwaniem.  Bździny tępej gadziny,  labydziny monisiny.  La Bydłoza betonoza, skończony głupcze! Bydlaku, trzeba było nie bluzgać, nie ubliżać ordynarnie i po chamsku, nie wyzywać samemu - od początku, hurtem, wszystkich, jak leci, co post, co wpis. Sam zacząłeś ten chlew. Uczcie się dzieci, tak kończy każdy wykolejeniec, szubrawiec, kreatura, kanalia, zidiociały producent gnoju. "Forum dyskusyjne"  sobie znalazła, wszawa gnida. Wystarczy, czy jeszcze w kaprawe ślepia napluć?                        P.S. Pisze się: w kwestii formalnej, głupozo, tępoto ubecka po Wyższej Szkole Nauk Społecznych  przy KC PZPR
 W sprawie "formalnej". Te brednie, kłamstwa i wyzwiska wojującego "katolika" nie są "na temat".
 W sprawie "formalnej". Te brednie, kłamstwa i wyzwiska wojującego "katolika" nie są "na temat". rozwiń
Avatar
Jasin / 23 stycznia 2023 r. o 18:57
Kto mieczem wojuje...Odezwała się kacapska szumowina,  bolszewicka szmata, z kolejnymi pomyjami, psim obszczekiwaniem.  Bździny tępej gadziny,  labydziny monisiny.  La Bydłoza betonoza, skończony głupcze! Bydlaku, trzeba było nie bluzgać, nie ubliżać ordynarnie i po chamsku, nie wyzywać samemu - od początku, hurtem, wszystkich, jak leci, co post, co wpis. Sam zacząłeś ten chlew. Uczcie się dzieci, tak kończy każdy wykolejeniec, szubrawiec, kreatura, kanalia, zidiociały producent gnoju. "Forum dyskusyjne"  sobie znalazła, wszawa gnida. Wystarczy, czy jeszcze w kaprawe ślepia napluć?                        P.S. Pisze się: w kwestii formalnej, głupozo, tępoto ubecka po Wyższej Szkole Nauk Społecznych  przy KC PZPR
Kto mieczem wojuje...Odezwała się kacapska szumowina,  bolszewicka szmata, z kolejnymi pomyjami, psim obszczekiwaniem.  Bździny tępej gadziny,  labydziny monisiny.  La Bydłoza betonoza, skończony głupcze! Bydlaku, trzeba było nie bluzgać, nie ubliżać ordynarnie i po chamsku, nie wyzywać samemu - od początku, hurtem, wszystkich, jak leci, co post, co wpis. Sam zacząłeś ten chlew. Uczcie się dzieci, tak kończy każdy wykolejeniec, szubrawiec, kreatura, kanalia, zidiociały producent gnoju. "Forum dyskusyjne"  sobie znalazła, wszawa gni... rozwiń
Avatar
Labydnik / 23 stycznia 2023 r. o 11:18
Sporo tu nieprawdy. 1) P. Budzik jest w błędzie, że nie można zrozumieć "Ewangelii" czy "wiary" bez "Dnia Judaizmu" - przynajmniej w tę stronę jego mętna wypowiedź zmierza. 2) P. Rapoport przekłamuje wypowiedź p. Wojtyły, który nie określał wyznających to, co on, ten rodzaj judaizmu, za po prostu "starszych braci w wierze". Mówił coś o "w pewien sposób, można by powiedzieć, naszych starszych braciach". P. Chrostowski obszerniej o tym pisze: "W przemówieniu w synagodze rzymskiej Jan Paweł II powiedział: „Religia żydowska nie jest dla naszej religii «zewnętrzna», lecz w pewien sposób «wewnętrzna». Mamy zatem z nią relacje, jakich nie mamy z żadną inną religią. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. W przekładach tego przemówienia wyrzucono słowa „w pewien sposób”, na skutek czego formuła stała się bezwarunkowa. I to jest właśnie ów wielki teologiczny błąd, który oznacza poważne zafałszowanie wypowiedzi papieskiej i wypaczenie samych podstaw teologicznych relacji chrześcijańsko-żydowskich." Zob. więcej szczegółów w: salon24.pl/u/krzystofjaw/506315,starsi-bracia-w-wierze-to-przeklamanie-slow-bl-jana-pawla-ii.
Sporo tu nieprawdy. 1) P. Budzik jest w błędzie, że nie można zrozumieć "Ewangelii" czy "wiary" bez "Dnia Judaizmu" - przynajmniej w tę stronę jego mętna wypowiedź zmierza. 2) P. Rapoport przekłamuje wypowiedź p. Wojtyły, który nie określał wyznających to, co on, ten rodzaj judaizmu, za po prostu "starszych braci w wierze". Mówił coś o "w pewien sposób, można by powiedzieć, naszych starszych braciach". P. Chrostowski obszerniej o tym pisze: "W przemówieniu w synagodze rzymskiej Jan Paweł... rozwiń
Avatar
Labydnik / 23 stycznia 2023 r. o 11:05
Fragment książki "oficere" - „ – Niech pan rzuci na to okiem – arcybiskup Józef Życiński podał mi kopertę, z której wyjąłem jedną kartkę. Był to dokument odnoszący się do księdza biskupa Mieczysława Cisło, informujący, że ..."
 W sprawie "formalnej". Sprawy i sprawki p. Cisły nie mają większego związku z "dniem judaizmu", choć zapewnie są jakieś zapisane świadectwa jego działalności i "współpracy".
Avatar
Labydnik / 23 stycznia 2023 r. o 10:59
Wcale nie są strasi... Jezus - Syn BOGA był wcześniej: Jezus rzekł im (Żydom) pierwej niż Abraham stał się, JA (Jezus) JESTEM ...     list do Galatów"...Wiemy jednak, że człowiek nie zostaje usprawiedliwiony dzięki przestrzeganiu Prawa , ale jedynie dzięki wierze w Jezusa Chrystusa. Dlatego my uwierzyliśmy w Jezusa, abyśmy zostali usprawiedliwieni dzięki wierze w Chrystusa, a nie dzięki przestrzeganiu Prawa, ponieważ przez przestrzeganie Prawa 'nikt nie osiągnie usprawiedliwienia’. A jeśli szukając usprawiedliwienia w Chrystusie, jesteśmy uważani za grzeszników, to czy Chrystus prowadzi do grzechu? Z pewnością nie!" ......
 To są tylko jakieś nieuprawnione wyobrażenia, że "Jezus istniał zanim został poczęty czy urodził się". Ale mniejsza z tym. W ogóle, zanim się urodził, nie było "chrześcijaństwa", a judaizm istniał, owszem.
o są tylko jakieś nieuprawnione wyobrażenia, że "Jezus istniał zanim został poczęty czy urodził się". Ale mniejsza z tym. W ogóle, zanim się urodził, nie było "chrześcijaństwa", a judaizm istniał, owszem. rozwiń
Avatar
Labydnik / 23 stycznia 2023 r. o 10:55
KIEDY Dzień CHRZEŚCIJAŃSTWA w Judaizmie???
 Bardzo dobre pytanie. (Poza błędem "ortograficznym" - nazwy "judaizm" nie pisze się dużą czcionką/"z dużej...".)
Avatar
TECZOWY--ZSL / 19 stycznia 2023 r. o 21:33
Fragment książki "oficere" - „ – Niech pan rzuci na to okiem – arcybiskup Józef Życiński podał mi kopertę, z której wyjąłem jedną kartkę. Był to dokument odnoszący się do księdza biskupa Mieczysława Cisło, informujący, że ..."
Avatar
TECZOWY--ZSL / 19 stycznia 2023 r. o 21:20
Wcale nie są strasi... Jezus - Syn BOGA był wcześniej: Jezus rzekł im (Żydom) pierwej niż Abraham stał się, JA (Jezus) JESTEM ...     list do Galatów"...Wiemy jednak, że człowiek nie zostaje usprawiedliwiony dzięki przestrzeganiu Prawa , ale jedynie dzięki wierze w Jezusa Chrystusa. Dlatego my uwierzyliśmy w Jezusa, abyśmy zostali usprawiedliwieni dzięki wierze w Chrystusa, a nie dzięki przestrzeganiu Prawa, ponieważ przez przestrzeganie Prawa 'nikt nie osiągnie usprawiedliwienia’. A jeśli szukając usprawiedliwienia w Chrystusie, jesteśmy uważani za grzeszników, to czy Chrystus prowadzi do grzechu? Z pewnością nie!" ......
Wcale nie są strasi... Jezus - Syn BOGA był wcześniej: Jezus rzekł im (Żydom) pierwej niż Abraham stał się, JA (Jezus) JESTEM ...     list do Galatów"...Wiemy jednak, że człowiek nie zostaje usprawiedliwiony dzięki przestrzeganiu Prawa , ale jedynie dzięki wierze w Jezusa Chrystusa. Dlatego my uwierzyliśmy w Jezusa, abyśmy zostali usprawiedliwieni dzięki wierze w Chrystusa, a nie dzięki przestrzeganiu Prawa, ponieważ przez przestrzeganie Prawa 'nikt nie osiągnie usprawiedliwienia’. A jeśli szukając uspr... rozwiń
Avatar
TECZOWY--ZSL / 19 stycznia 2023 r. o 21:13
KIEDY Dzień CHRZEŚCIJAŃSTWA w Judaizmie???
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Randka z kulturą w SKENDE
11 lutego 2023, 10:00

Randka z kulturą w SKENDE

11 lutego w lubelskim SKENDE (al. Spółdzielczości Pracy 88) odbędą się bezpłatne spotkania i pokazy pod hasłem "Randka z kulturą". Na dzieci i młodzież czekają m.in. ciekawe warsztaty i wspólna zabawa.

Dziennik Wschodni wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Dziennik Wschodni wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Dziennik Wschodni zajął wysokie 7. miejsce na liście najbardziej opiniotwórczych mediów regionalnych w Polsce.

Mazda jest dziś obiektem westchnień. Jakich samochodów używanych szukają teraz klienci

Mazda jest dziś obiektem westchnień. Jakich samochodów używanych szukają teraz klienci

Ludzie szukają małych aut miejskich z silnikiem benzynowym i najlepiej z automatyczną skrzynią biegów. W droższym segmencie królują SUV-y, a przebojem są Mazdy z serii CX.

Lublin. Radny nie chce przejścia w wąskim gardle

Lublin. Radny nie chce przejścia w wąskim gardle

O likwidację jednego z przejść dla pieszych przy ul. Sowińskiego prosi prezydenta Lublina jeden z miejskich radnych. Jak twierdzi, z takim wnioskiem zwracali się do niego okoliczni mieszkańcy.

Walentynkowa akcja w MBP. "Niech rozkwitnie miłość"
14 lutego 2023, 9:00

Walentynkowa akcja w MBP. "Niech rozkwitnie miłość"

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza do udziału w czytelniczej akcji "Niech rozkwitnie miłość" - organizowanej w ramach Walentynek. Będzie można otrzymać wyjątkowe książki.

Dęblin. Nowy kierunek studiów dla tych, którzy chcą bronić nieba

Dęblin. Nowy kierunek studiów dla tych, którzy chcą bronić nieba

W tym roku rozpocznie się rekrutacja na nowy, pięcioletni kierunek studiów wojskowych w dęblińskiej Szkole Orląt. To inżynieria bezpieczeństwa powietrznego, która pozwoli podjąć służbę na stanowiskach związanych z obroną przeciwlotniczą i powietrzną.

Nie żyje dr Janusz Kowalczyk z UMCS. Ekspert od spraw Ukrainy

Nie żyje dr Janusz Kowalczyk z UMCS. Ekspert od spraw Ukrainy

Odszedł w wieku 54 lat. Janusz Kowalczyk był ekspertem w zakresie państw wschodnich. Nie raz był na ogarniętych wojną terenach Ukrainy.

Wystawa linorytu w Galerii w Pasażu
10 lutego 2023, 18:00

Wystawa linorytu w Galerii w Pasażu

W piątek, 10 lutego o godz. 18 w Galerii w Pasażu (ul. Hutnicza 28a) odbędzie się wernisaż wystawy miniatur graficznych wykonanych w technice linorytu - "Pasażerowie sztuki 3".

Zamiast węgla słoma. Ma być ekologiczniej

Zamiast węgla słoma. Ma być ekologiczniej

W Kraśniku będzie można głębiej odetchnąć czystszym powietrzem. W lokalnej ciepłowni uruchomiono kotły gazowe oraz przeprowadzono konwersję kotła, co oznacza, że węgiel został zastąpiony biomasą, czyli słomą.

Źle jeżdżą, źle parkują, za dużo piją. Lubartów oczami policjantów

Źle jeżdżą, źle parkują, za dużo piją. Lubartów oczami policjantów

Na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu lubartowskiego nanieśli w 2022 roku 977 niebezpiecznych punktów. Policjanci potwierdzili 678 z nich.

#twojachatka - nowa inicjatywa dla studentów

#twojachatka - nowa inicjatywa dla studentów

ACKiM Chatka Żaka prezentuje nową inicjatywę mającą na celu rozwój kultury studenckiej. W ramach akcji #twojachatka instytucja chce się stać miejscem, w którym będzie można się spotkać towarzysko, ale też pouczyć lub pracować. Przy ul. Radziszewskiego 16 będzie można wykorzystać bezpłatnie udostępnione w tym celu przestrzenie.

Biała Podlaska: Radni chcą uhonorować Janusza Daniluka

Biała Podlaska: Radni chcą uhonorować Janusza Daniluka

Klub radnych Zjednoczonej Prawicy chce uhonorować Janusza Daniluka, działacza sportowego, który zmarł w 2017 roku.

W Lubartowie rodzą w wodzie. Bezpiecznie i komfortowo

W Lubartowie rodzą w wodzie. Bezpiecznie i komfortowo

Pierwsze pacjentki oddziału położniczego w lubartowskim SP ZOZ urodziły w wodzie. To możliwe, bo szpital kupił specjalną wannę z aparaturą monitorującą stan dziecka i przebieg porodu.

Prezes Motoru odpowiada trenerowi. "Moim celem jest zbudowanie trwałych fundamentów pod rozwój klubu"

Prezes Motoru odpowiada trenerowi. "Moim celem jest zbudowanie trwałych fundamentów pod rozwój klubu"

Nie tak końcówkę przygotowań do rundy wiosennej wyobrażali sobie kibice Motoru. W sobotę po sparingu ze Stalą Rzeszów trener Goncalo Feio miał sporo pretensji do MOSiR Bystrzyca. Dzień później zarzucił… prezesowi ekipy z Lublina, że utrudnia rozwój klubu. Paweł Tomczyk odpowiedział szkoleniowcowi za pośrednictwem mediów społecznościowych. A wszyscy zastanawiają się teraz, co z tego wyniknie?

Córka płakała w słuchawkę „Tato miałam wypadek”. Tata nie uwierzył

Córka płakała w słuchawkę „Tato miałam wypadek”. Tata nie uwierzył

57-letni mieszkaniec Lubyczy Królewskiej odebrał telefon z prośbą o wpłacenie 120 tys. zł kaucji. Pieniądze miały pomóc jego córce uniknąć odpowiedzialności za spowodowanie wypadku.