Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 maja 2021 r.
18:01

Górki czechowskie mają ścieżkę, która łącząc dzieli [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
97 10 A A

W czwartek oficjalnie otwarto ścieżkę zbudowaną na górkach czechowskich przez spółkę TBV Investment. Władze miasta chwalą alejkę jako miejsce do wypoczynku oraz połączenie Czechowa ze Sławinem. Z kolei krytycy twierdzą, że ścieżka dzieli ekosystem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trasa zaczyna się przy ul. Poligonowej naprzeciw os. Botanik, a kończy za komisariatem przy Koncertowej. Ma nawierzchnię z kruszywa, krawężniki z granitowej kostki, jest oświetlona, wyposażona w ławki i kosze na śmieci.

Razem z nią powstał plac zabaw i hotel dla owadów. Bliżej Czechowa jest także nieogrodzony wybieg dla psów z urządzeniami do zabaw tonącymi w niewysokiej obecnie nawłoci, inwazyjnej roślinie porastającej górki.

W dolinie obok placu zabaw stoją jeszcze przenośne plastikowe toalety. Mają pozostać, jak informuje TBV Investment, na najbliższy weekend, na który spółka zapowiada wydarzenia dla mieszkańców.

Od czwartku ścieżka jest oficjalnie otwarta, chociaż już wcześniej korzystało z niej wielu spacerowiczów, ignorując stojące przy wejściu tablice z informacjami, że jeszcze nie wolno tu wchodzić. Tablice już zdjęto.

Alejka powstała na zlecenie i koszt TBV Investment. Firma już w 2019 r. zawarła z Ratuszem umowę: obiecała sprzedać miastu za złotówkę 75 ha górek i urządzić tu park, w zamian za zgodę na zabudowę, głównie blokami, innych 25 ha górek.

Obiecana sprzedaż ziemi doszła do skutku, 75 ha stało się własnością miasta i właśnie na części tego obszaru powstała ścieżka. Spółka przedstawia ją jako zalążek parku. – To pierwszy etap – mówi Wojciech Dzioba, prezes TBV Investment.

Kolejne etapy są uzależniane przez firmę od tego, czy miasto, zgodnie z umową, zmieni plan zagospodarowania górek. Zmiana miałaby umożliwić TBV wspomnianą budowę bloków na terenie pozostającym własnością spółki.

Droga do opracowania oraz uchwalenia nowego planu zagospodarowania górek została utorowana już w lipcu 2019 r. Rada Miasta uchwaliła wtedy studium przestrzenne wyznaczające na górkach strefy pod zabudowę wielorodzinną.

Studium zostało jednak zaskarżone do sądu, sprawy są w toku, a Ratusz zapewnia, że poczeka z pracami planistycznymi na prawomocne wyroki. – Nie będziemy tych prac podejmować – potwierdza Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Teoretycznie TBV już teraz może się starać o możliwość budowy mieszkań na górkach w trybie ustawy „lex deweloper”. Firma mogłaby się powołać na obowiązujące (mimo zaskarżenia) studium przestrzenne i poprosić radnych o taką zgodę.

Spółka przyznaje jednak, że nie będzie korzystać z tej ścieżki. – Myślę, że nie – mówi Zbigniew Dymowicz, dyrektor inwestycji w TBV i przypomina, że Rada Miasta konsekwentnie odmawiała deweloperom zgody na budowę w tym trybie.

Ratusz otwarcie popiera pomysł przeznaczenia części górek pod mieszkania. – Bez ręki człowieka i jego ingerencji ten teren będzie podlegał dewastacji – przekonuje Szymczyk. Chwali też ścieżkę jako połączenie Czechowa ze Sławinem.

Nie połączenie a podział widzą tymczasem w tej alejce aktywiści przeciwni urbanizacji górek. Nie przyszli, co było dla dziennikarzy pewnym zaskoczeniem, na wczorajsze otwarcie ścieżki. Skrytykowali ją za to dzień wcześniej na Facebooku.

Ich zdaniem alejka „na pół dzieli ekosystem górek”. – Jest przy okazji ohydną atrapą, niemającą nic wspólnego z jakimkolwiek parkiem naturalistycznym – piszą na swojej stronie „Górki Czechowskie Wietrznie Zielone”.

Sami krytycy spodziewają się, że nowa ścieżka przyciągnie wiele osób. – Świadczy to wyłącznie o olbrzymiej potrzebie mieszkańców Lublina do posiadania terenów zielonych. Bez blokowisk. Tych mamy w okolicy aż nadto – piszą aktywiści.

Działacze przeciwni budowie alejki twierdzili wcześniej, że ma ona ponad 1 km długości, więc zgodę na jej budowę musiało poprzedzić wydanie decyzji środowiskowej, której nie było. Zarówno Ratusz jak i TBV mówili o mniej niż 1 km.

Długość alejki pod kątem jej zgodności z projektem obiecywał sprawdzić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Dyrektor Dymowicz informuje, że spółka zgłosiła do odbioru ścieżkę o długości 984 m, a nadzór nie wniósł zastrzeżeń.

Nowe elementy mają być formalnie przekazane miastu. – To kwestia miesiąca – mówi Edyta Pytka z TBV. Później to samorząd Lublina ma odpowiadać za ich utrzymanie. – Będziemy się tym opiekować – zapewnia zastępca prezydenta.

TBV Investment przyznaje, że nie zamierza na razie rozbierać blaszanych płotów otaczających części górek pozostające jej własnością. – Na razie tak zostanie – mówi Dzioba i wyjaśnia, że ogólnodostępną częścią górek jest ta należąca do miasta.

Na pierwszy weekend

W sobotę o godz. 11 przy alejce zajęcia z jogi na trawie ma prowadzić Marta Iwanek. Na niedzielę na godz. 10 planowany jest trening biegowy z Pawłem Wysockim. W oba te dni od godz. 12 do 15 w pobliżu alejki mają być atrakcje dla dzieci: zabawy z chustą animacyjną, terenowy tor przeszkód, pokaz dużych baniek mydlanych, gry i zabawy ruchowe, skoki w workach, rzuty do celu, przeciąganie liny, unihokej, badminton, kręgle, ringo, warsztaty plastyczne, konkursy sportowe i gra terenowa.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 maja 2021 r. o 18:06
+43
Nikogo nie dzieli, no może tych co się już pobudowali na górkach i teraz nie chcą mieć sąsiadów za miedzą. Prawda panie czesławie w. ?
Avatar
piotrekzlublina / 21 maja 2021 r. o 14:56
+22
Niektórym nigdy nie dogodzisz. Mi się park podoba i mam zamiar z niego korzystać
Avatar
Ewa_Ewela1 / 21 maja 2021 r. o 15:10
+17
Tyle gadania i obelg na temat tej ścieżki, a wystarczy pójść i zawsze można tam spotkać ludzi, którzy spacerują i korzystają z jej uroków.
Avatar
BillyWhite / 21 maja 2021 r. o 10:19
+13
wujek tylko w majty nie narob z tego podniecenia haha bo widze ze jest blisko
Avatar
_XD_ / 21 maja 2021 r. o 16:18
+10
Otwarta została jakaś badziewna ścieżka, a pompa taka jakby otworzyli światowe centrum lotów kosmicznych. TBV przeznaczył chyba na propagandę kilka razy więcej hajsu niż na samą ścieżkę. Dlaczego nie było Żuka na otwarciu tylko przysłał swoją marionetkę czyli Szymczyka?
  No jakaś badziewna ścieżka to nic w porównaniu z otwarciem ronda czynnego już od pół roku. XD
Avatar
___K___ / 24 maja 2021 r. o 08:19
+2
Otwarta została jakaś badziewna ścieżka, a pompa taka jakby otworzyli światowe centrum lotów kosmicznych. TBV przeznaczył chyba na propagandę kilka razy więcej hajsu niż na samą ścieżkę. Dlaczego nie było Żuka na otwarciu tylko przysłał swoją marionetkę czyli Szymczyka?
A przecież można po cichu przytulać kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie za zasiadanie w zarządzie nieistniejącego lotniska Baranów niewiele chyba robiąc, prawda?
Avatar
_DX_ / 24 maja 2021 r. o 07:43
-4
Otwarta została jakaś badziewna ścieżka, a pompa taka jakby otworzyli światowe centrum lotów kosmicznych. TBV przeznaczył chyba na propagandę kilka razy więcej hajsu niż na samą ścieżkę. Dlaczego nie było Żuka na otwarciu tylko przysłał swoją marionetkę czyli Szymczyka?
Avatar
Ksawyer / 21 maja 2021 r. o 14:24
-5
Prof. Chmielewski o górkach czechowskich: Nie o zwykły park tu chodzi Cały obszar górek powinien tworzyć wypoczynkowo-dydaktyczny park natury, unikatowy w skali co najmniej ogólnopolskiej, a nie standardowy park osiedlowy czy miejski. Park urządzony jak trawnik miejski nie ma tu prawa powstać. Górki czechowskie to jeden z najcenniejszych tego typu śródmiejskich kompleksów w Polsce. Na ich walory przyrodnicze i krajobrazowe zwrócono uwagę jeszcze przed rozpoczęciemWyjątkowo interesująca jest szata roślinna górek czechowskich. Stwierdzono tu występowanie płatów muraw kserotermicznych kwalifikujących się do chronionych Dyrektywą Siedliskową UE siedlisk Natura 2000, a także występowanie ostoi co najmniej dwóch gatunków zwierząt chronionych tą dyrektywą: czerwończyka nieparka oraz chomika europejskiego. Ten ostatni gatunek ma na górkach czechowskich szczególnie liczną i cenną kolonię. Na całym obszarze górek stwierdzono występowanie ponad 150 gatunków roślin, w tym kilku gatunków prawnie chronionych. Mamy tu też masowe (na obszarze ok. 70 ha) występowanie ponad 70 gatunków roślin leczniczych i miododajnych o bardzo pozytywnym prozdrowotnym oddziaływaniu na człowieka. Są także stanowiska lęgowe szeregu prawnie chronionych gatunków ptaków. pierwszej inwentaryzacji przyrodniczej miasta.Cenny dla przyrody i dla mieszkańców miasta jest także pas leśny na południowej skarpie górek Czechowskich. Pełni on tu rolę lasu glebochronnego (ochrona gleb przed erozją i przed spływem mas ziemnych z górek na ważne elementy systemu komunikacyjnego miasta). Nie mniej cenne są także płaty zbiorowisk zaroślowych (m.in. z dużym udziałem leczniczego głogu), będących miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków oraz chroniących przed erozją zbocza wąwozów i suchych dolin.
Prof. Chmielewski o górkach czechowskich: Nie o zwykły park tu chodzi Cały obszar górek powinien tworzyć wypoczynkowo-dydaktyczny park natury, unikatowy w skali co najmniej ogólnopolskiej, a nie standardowy park osiedlowy czy miejski. Park urządzony jak trawnik miejski nie ma tu prawa powstać. Górki czechowskie to jeden z najcenniejszych tego typu śródmiejskich kompleksów w Polsce. Na ich walory przyrodnicze i krajobrazowe zwrócono uwagę jeszcze przed rozpoczęciemWyjątkowo interesująca jest szata roślinna górek czechowskich. Stwierdzono tu w... rozwiń
Avatar
wujek_samo_zlo / 21 maja 2021 r. o 09:58
-26
Na zdjęciach nie widać wszystkich radnych z listy wstydu. Ale zaraz zaraz , są ! Na jednym ze zdjęć siedzą w kieszeni dewelopera.
Avatar
wujek_samo_zlo / 21 maja 2021 r. o 08:36
-28
Pięknie , ale to była ta dobra wiadomość, w weekend ma być tam jeszcze jakiś festyn , będzie dużo propagandy i przekazu do mediów jaki to piękny park. A jak już do opinii społecznej dotrą same dobre przekazy to po cichu wjadą tam koparki i betoniarki i cały ten teren zamienią w betonową pustynie. To wszystko nie dzieje się przypadkiem tylko jest sprawnie zorganizowaną kampanią marketingową nad którą myślą zatrudnieni specjaliści od kreowania wizerunku. Wielu daje się na takie sztuczki łapać dlatego wybory zawsze wygrywają populiści i ich agencje marketingowe ( takie jak te nadzorujące to forum DW i manipulujące opiniami)
Pięknie , ale to była ta dobra wiadomość, w weekend ma być tam jeszcze jakiś festyn , będzie dużo propagandy i przekazu do mediów jaki to piękny park. A jak już do opinii społecznej dotrą same dobre przekazy to po cichu wjadą tam koparki i betoniarki i cały ten teren zamienią w betonową pustynie. To wszystko nie dzieje się przypadkiem tylko jest sprawnie zorganizowaną kampanią marketingową nad którą myślą zatrudnieni specjaliści od kreowania wizerunku. Wielu daje się na takie sztuczki łapać dlatego wybory zawsze wygrywają populiści i ich ... rozwiń
Avatar
___K___ / 24 maja 2021 r. o 08:19
+2
Otwarta została jakaś badziewna ścieżka, a pompa taka jakby otworzyli światowe centrum lotów kosmicznych. TBV przeznaczył chyba na propagandę kilka razy więcej hajsu niż na samą ścieżkę. Dlaczego nie było Żuka na otwarciu tylko przysłał swoją marionetkę czyli Szymczyka?
A przecież można po cichu przytulać kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie za zasiadanie w zarządzie nieistniejącego lotniska Baranów niewiele chyba robiąc, prawda?
Avatar
_DX_ / 24 maja 2021 r. o 07:43
-4
Otwarta została jakaś badziewna ścieżka, a pompa taka jakby otworzyli światowe centrum lotów kosmicznych. TBV przeznaczył chyba na propagandę kilka razy więcej hajsu niż na samą ścieżkę. Dlaczego nie było Żuka na otwarciu tylko przysłał swoją marionetkę czyli Szymczyka?
Avatar
_XD_ / 21 maja 2021 r. o 16:18
+10
Otwarta została jakaś badziewna ścieżka, a pompa taka jakby otworzyli światowe centrum lotów kosmicznych. TBV przeznaczył chyba na propagandę kilka razy więcej hajsu niż na samą ścieżkę. Dlaczego nie było Żuka na otwarciu tylko przysłał swoją marionetkę czyli Szymczyka?
  No jakaś badziewna ścieżka to nic w porównaniu z otwarciem ronda czynnego już od pół roku. XD
Avatar
Ewa_Ewela1 / 21 maja 2021 r. o 15:10
+17
Tyle gadania i obelg na temat tej ścieżki, a wystarczy pójść i zawsze można tam spotkać ludzi, którzy spacerują i korzystają z jej uroków.
Avatar
piotrekzlublina / 21 maja 2021 r. o 14:56
+22
Niektórym nigdy nie dogodzisz. Mi się park podoba i mam zamiar z niego korzystać
Avatar
Ksawyer / 21 maja 2021 r. o 14:24
-5
Prof. Chmielewski o górkach czechowskich: Nie o zwykły park tu chodzi Cały obszar górek powinien tworzyć wypoczynkowo-dydaktyczny park natury, unikatowy w skali co najmniej ogólnopolskiej, a nie standardowy park osiedlowy czy miejski. Park urządzony jak trawnik miejski nie ma tu prawa powstać. Górki czechowskie to jeden z najcenniejszych tego typu śródmiejskich kompleksów w Polsce. Na ich walory przyrodnicze i krajobrazowe zwrócono uwagę jeszcze przed rozpoczęciemWyjątkowo interesująca jest szata roślinna górek czechowskich. Stwierdzono tu występowanie płatów muraw kserotermicznych kwalifikujących się do chronionych Dyrektywą Siedliskową UE siedlisk Natura 2000, a także występowanie ostoi co najmniej dwóch gatunków zwierząt chronionych tą dyrektywą: czerwończyka nieparka oraz chomika europejskiego. Ten ostatni gatunek ma na górkach czechowskich szczególnie liczną i cenną kolonię. Na całym obszarze górek stwierdzono występowanie ponad 150 gatunków roślin, w tym kilku gatunków prawnie chronionych. Mamy tu też masowe (na obszarze ok. 70 ha) występowanie ponad 70 gatunków roślin leczniczych i miododajnych o bardzo pozytywnym prozdrowotnym oddziaływaniu na człowieka. Są także stanowiska lęgowe szeregu prawnie chronionych gatunków ptaków. pierwszej inwentaryzacji przyrodniczej miasta.Cenny dla przyrody i dla mieszkańców miasta jest także pas leśny na południowej skarpie górek Czechowskich. Pełni on tu rolę lasu glebochronnego (ochrona gleb przed erozją i przed spływem mas ziemnych z górek na ważne elementy systemu komunikacyjnego miasta). Nie mniej cenne są także płaty zbiorowisk zaroślowych (m.in. z dużym udziałem leczniczego głogu), będących miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków oraz chroniących przed erozją zbocza wąwozów i suchych dolin.
Prof. Chmielewski o górkach czechowskich: Nie o zwykły park tu chodzi Cały obszar górek powinien tworzyć wypoczynkowo-dydaktyczny park natury, unikatowy w skali co najmniej ogólnopolskiej, a nie standardowy park osiedlowy czy miejski. Park urządzony jak trawnik miejski nie ma tu prawa powstać. Górki czechowskie to jeden z najcenniejszych tego typu śródmiejskich kompleksów w Polsce. Na ich walory przyrodnicze i krajobrazowe zwrócono uwagę jeszcze przed rozpoczęciemWyjątkowo interesująca jest szata roślinna górek czechowskich. Stwierdzono tu w... rozwiń
Avatar
BillyWhite / 21 maja 2021 r. o 10:19
+13
wujek tylko w majty nie narob z tego podniecenia haha bo widze ze jest blisko
Avatar
wujek_samo_zlo / 21 maja 2021 r. o 09:58
-26
Na zdjęciach nie widać wszystkich radnych z listy wstydu. Ale zaraz zaraz , są ! Na jednym ze zdjęć siedzą w kieszeni dewelopera.
Avatar
wujek_samo_zlo / 21 maja 2021 r. o 08:36
-28
Pięknie , ale to była ta dobra wiadomość, w weekend ma być tam jeszcze jakiś festyn , będzie dużo propagandy i przekazu do mediów jaki to piękny park. A jak już do opinii społecznej dotrą same dobre przekazy to po cichu wjadą tam koparki i betoniarki i cały ten teren zamienią w betonową pustynie. To wszystko nie dzieje się przypadkiem tylko jest sprawnie zorganizowaną kampanią marketingową nad którą myślą zatrudnieni specjaliści od kreowania wizerunku. Wielu daje się na takie sztuczki łapać dlatego wybory zawsze wygrywają populiści i ich agencje marketingowe ( takie jak te nadzorujące to forum DW i manipulujące opiniami)
Pięknie , ale to była ta dobra wiadomość, w weekend ma być tam jeszcze jakiś festyn , będzie dużo propagandy i przekazu do mediów jaki to piękny park. A jak już do opinii społecznej dotrą same dobre przekazy to po cichu wjadą tam koparki i betoniarki i cały ten teren zamienią w betonową pustynie. To wszystko nie dzieje się przypadkiem tylko jest sprawnie zorganizowaną kampanią marketingową nad którą myślą zatrudnieni specjaliści od kreowania wizerunku. Wielu daje się na takie sztuczki łapać dlatego wybory zawsze wygrywają populiści i ich ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 maja 2021 r. o 18:06
+43
Nikogo nie dzieli, no może tych co się już pobudowali na górkach i teraz nie chcą mieć sąsiadów za miedzą. Prawda panie czesławie w. ?
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ciekawe transfery Janowianki Janów Lubelski

Ciekawe transfery Janowianki Janów Lubelski

Janowianka Janów Lubelski chce rzucić rękawicę Cisowiance Drzewce i również wzmacnia skład.

"Zniknął" telefon taty Niny Słupskiej. Są w nim "bardzo ważne kontakty"

"Zniknął" telefon taty Niny Słupskiej. Są w nim "bardzo ważne kontakty"

"Zniknął" telefon Tomasza Słupskiego, taty Niny – 2-latki chorej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Rodzice chorej dziewczynki proszą o zwrot aparatu. W telefonie są bardzo ważne kontakty zarówno do lekarzy i terapeutów jak też osób, które pomagają Słupskim zebrać pieniądze na leczenie ich córki.

Kolejni radni dołączyli do drużyny Szymona Hołowni. "To jest zawsze święto"

Kolejni radni dołączyli do drużyny Szymona Hołowni. "To jest zawsze święto"

Nowe osoby w Ruchu Polska 2050. Do stowarzyszenia dołączyli świdniczanie – Edyta Lipniowiecka, radna powiatowa i Mariusz Wilk, radny miejski. – Stajemy się częścią walki o nową rzeczywistość, która – mam nadzieję, będzie już niedługo – podkreśliła Lipniowiecka, zapraszając mieszańców do współpracy.

Koronawirus w Polsce. Ponad 150 nowych zakażeń. W Lubelskiem poniżej 10
raport 31 lipca 2021 r.

Koronawirus w Polsce. Ponad 150 nowych zakażeń. W Lubelskiem poniżej 10

153 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w kraju – podało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. W raporcie jest też mowa o dwóch zgonach – w województwie warmińsko-mazurskim (1) i wielkopolskim (1).

Filip Maciejuk z Puław znalazł się w składzie reprezentacji Polski na Tour de Pologne

Filip Maciejuk z Puław znalazł się w składzie reprezentacji Polski na Tour de Pologne

20-latek jest wychowankiem Pogoni Mostostal Puławy, w której zresztą święcił olbrzymie sukcesy. Tym największym był brązowy medal w mistrzostwach świata w jeździe indywidualnej na czas, który wywalczył w 2017 r. w norweskim Bergen. Co ciekawe, zwycięzcą tamtej rywalizacji został Thomas Pidcock, który kilka dni temu został mistrzem olimpijskim w kolarstwie górskim.

Lublin. Nocny alarm na Czechowie. Jaka była przyczyna przyjazdu służb?
galeria

Lublin. Nocny alarm na Czechowie. Jaka była przyczyna przyjazdu służb?

Wozy strażackie, karetka pogotowia i radiowóz. W nocy z piątku na sobotę służby zostały zaalarmowane o pożarze w jednym z bloków przy ul. Paderewskiego w Lublinie. Na miejscu okazało się, że jeden z lokatorów przypalił potrawę pozostawioną na kuchence.

Wakacje nad Bałtykiem. "Ludzie twierdzą, że mogą wszystko". Mimo zakazu kąpieli wchodzą do wody
film

Wakacje nad Bałtykiem. "Ludzie twierdzą, że mogą wszystko". Mimo zakazu kąpieli wchodzą do wody

Niekorzystne wiatry i prądy morskie zmuszają WOPR do wywieszenia czerwonej flagi, oznaczającej całkowity zakaz kąpieli. To najtrudniejsze dni dla ratowników, bo spotykają się z niezrozumieniem ze strony plażowiczów.

Świdnik: Jest pozwolenie na budowę ul. Działkowca

Świdnik: Jest pozwolenie na budowę ul. Działkowca

– Bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców ulicy Działkowca. Po ponad 50 latach wreszcie doczekają się ulicy – skomentowała post zastępcy burmistrza Świdnika na Facebooku jedna z internautek.

Kurów. Są pieniądze na boisko szkolne

Kurów. Są pieniądze na boisko szkolne

Gmina otrzyma ponad 1,5 mln zł z rządowego programu „Sportowa Polska” na budowę nowego boiska sportowego przy Szkole Podstawowej im. ks. G. Piramowicza w Kurowie. Wnioski dotyczące hali sportowej w Klementowicach oraz zaplecza przy ul. Warszawskiej zostały odrzucone.

Przegraliśmy przez zbyt dużą ilość błędów czyli opinie po meczu Zagłębie Lubin - Górnik Łęczna

Przegraliśmy przez zbyt dużą ilość błędów czyli opinie po meczu Zagłębie Lubin - Górnik Łęczna

Górnik Łęczna przegrał na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 1:3, a dwa gole dla "Miedziowych" zdobył wychowanek klubu z Łęcznej - Patryk Szysz. Jak piątkowy mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

"Samozbiór" owoców coraz popularniejszy. "Można połączyć przyjemne z pożytecznym"
Magazyn

"Samozbiór" owoców coraz popularniejszy. "Można połączyć przyjemne z pożytecznym"

Tańsze niż na targu czy markecie owoce, zrywane prosto z drzewa czy krzaka. "Samozbiór" owoców zyskuje kolejnych zwolenników także w naszym regionie, choć – jak zauważa prezes Lubelskiej Izby Rolniczej – są też pewne punkty zapalne.

Biała Podlaska: Miejsce do rekreacji na osiedlu Podmiejska jednak będzie

Biała Podlaska: Miejsce do rekreacji na osiedlu Podmiejska jednak będzie

Mieszkańcy osiedla Podmiejska chcieli terenu rekreacyjnego w swoim sąsiedztwie. Zgłosili taką propozycję do budżetu obywatelskiego, ale ze względów formalnych urzędnicy odrzucili projekt. Jednak prezydent Michał Litwiniuk deklaruje, że na osiedlu takie tereny się znajdą.

Do odporności populacyjnej jeszcze sporo nam brakuje. Będą regionalne obostrzenia?
Magazyn

Do odporności populacyjnej jeszcze sporo nam brakuje. Będą regionalne obostrzenia?

– Bardziej prawdopodobne są regionalne obostrzenia, w tych województwach, w których sytuacja będzie najgorsza. Będzie to dotyczyło niestety tych regionów, w których poziom zaszczepienia jest najniższy, a w tej grupie jest województwo lubelskie – mówi nam prof. Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prezes Polskiego Towarzystwa Wirusologicznego.

Festiwal Dźwięki Słów. Smyczki niczym brzytwy, czyli Melo-M z Łotwy
Zdjęcia
galeria

Festiwal Dźwięki Słów. Smyczki niczym brzytwy, czyli Melo-M z Łotwy

Smyczki niczym brzytwy - tak w krótkich słowach można by określić piątkowy występ łotewskiego trio Melo-M w ramach festiwalu Dźwięki Słów trwającego w Lublinie.

Puławy. Lidl w remoncie

Puławy. Lidl w remoncie

Przez kilka najbliższych tygodni klienci supermarketu Lidl przy ul. Lubelskiej w Puławach nie będą mogli korzystać z tego obiektu. Placówka przechodzi proces modernizacji. Otwarcie 26 sierpnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.